"SCI! A AKST RIJD Het kunstlievend publiek te Rotterdam heeft ver leden week liet genot gesmaakt van een concert, ge geven door den origineelen Franschen componist Camillc Saint Saëns. Saint Saëns is in 1835 te Parijs geboren, was reeds als kind van 10 jaar een bekwaam pianist, is van 1858 tot 1868 organist van de Madelaine te Parijs geweest en sedert 1878 doet hij kunstreizen. Te Rotterdam heeft hij nu o. a. ten gehoore gebraeht zijn 4e piano-concert en de Ranse macabreeen muzikale doodendans. Saint Saëns is een hoogst merkwaardige verschijning in de muzikale wereld, een genie, dat een geheel eigen weg gaat, wellicht een geduchte mededinger van Wagner. Behalve een tal van stukken kerkmuziek, kamermuziek, concerten van piano en orkest, heeft Saint Saëns ook twee oratoriën en de opera's Le Timbre d'Argent, Samson et Dalela en Mienne Marcel ge componeerd, alsmede eenige schooue symphonieën. De merkwaardigste putboring, die ooit ge daan werd, is zeker die bij het krankzinnigen-gesticht te St. Louis in N.-Amerika. Dr. G. W. Rachel te New-York heeft daaromtrent belangrijke mededeelingen gedaan. Van 1866 tot Aug. 1869 is aan dien put ge boord. Het doel was een artesische bron van goed drinkwater te verkrijgen. Men heeft dit niet bereikt, daar op 1000 voet diepte het water brak werd en brak bleef, hoe diep men ook kwam. De put is 38431/2 Eng. voet diep (11721/4 M.) Merkwaardig is het feit, dat niet, gelijk men vroeger algemeen meende, de warmte in de aarde toeneemt ongeveer 1° Cel. op elke 100 voet. Integendeel, men heeft waargenomen op 3127 voet 106° Pah., op 3641 104]/2°, op 3837 voet 105° enz. Het gaat dus niet op, wat men altoos gemeend heeft. Nu men op nieuw allerlei hoort aanvoeren tegen de vivisectie en in het algemeeu tegen het doen van proefnemingen op levende dieren, die feitelijk weinig verschillen van dierenmarteling, is 't niet kwaad te vernemen, dat ernstige geleerden als 't er op aankomt ook zichzelveu niet sparen om levensgevaarlijke proef nemingen te doen. Dezer dagen hield dr. Karl Helmes in de vergadering van het genootschap voor artsen le Weenen een voordracht over het door hem uitgevonden middel tegen vergiftigde slangenbeten. Om de kracht van zijn vinding te bewijzen, liet hij zich door een daartoe uit den dierentuin gehaalde giftige slang tot driemaal toe iu de rechterhand bijlen. Onmiddellijk daarop liet hij zich de hand met stevige koorden binden om den bloedsomloop te belemmeren en dus te voorkomen, dat het gif zich zou kunnen versprei den; vervolgens werden de gereedliggende preparaten aangewend. Reeds na tien minuten was alle gevaar geweken, ofschoon bloed en gif overvloedig langs de hand druppelden. Oppervlakkig bezien, meenen wij te moeten opmerken, dat dit middel dan toch het best is toe te passen in een vergadering van genees kundigen en op wonden in de uiterlijke ledematen. Uit Makassar is van den 23 December gemeld, dat de natuur-onderzoeker Carl Bock met den sultan van Koetey, benevens al de Rijksgrooten en vergezeld door een escorte van ongeveer 4000 gewapende lieden, den 17 Nov. de reis van Koeley over land en door het gebied der Teweh, naar Bandjermassing had aanvaard. Volgens bekomen berichten waren de reizigers reeds te Teweh aangekomen. Te Milaan is overleden de bekende piano-onderwijzer aan het Conservatoire Angeleri, leermeester o. a. van Thalberg en Liszt. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. In den schouwburg te Posen werd een dame onder de voorstelling onpasselijk. Een der omzittenden riep: water! Nu dacht het publiek dat er brand was; er ontstond paniekals razenden drongen de menschen naar de deuren en trappeneen trap stortte in en in een oogenblik werden 20 meuschen doodgedrongen en getrapt of zwaar bezeerd. Het bericht van dien kruidenier te Groningen, die met valsch gewicht en valsche mateu zou bediend hebben, is later tegengesproken. In de Kon. Ned. stoomdrukkerij in de Warmoes straat te Amsterdam heeft een drukker aan den ma chinist twee messteken toegebracht. Twist was de aanleiding tot deze daad, waardoor de een naar de gevangenis, de ander naar 't gasthuis geraakt is. Te Meppel is brand ontstaan in een bergplaats van heide en hout; de schuur en twee aangrenzende woon huizen zijn verbrand. Te Koevorden zijn twee woonhuizen afgebrand. Uit de stadsgracht te Deventer is het lijk opgehaald van een meisje, dat door zelfmoord een einde aan haar leven heeft gemaakt. Aan het station te Assen is iemand uit Beilen gearresteerd, verdacht van frauduleus baukroet. Te Parijs is een dame, die haar dienstbode berispte, door deze aangevallen en vreeselijk mishandeld. De meid was als razend en poogde eerst haar mevrouw de tong uit le rukken, omdat mevr. haar van oneer lijkheid had verdacht en dit te kennen gegeven. Daarna wilde zij mevr. het raam uitwerpen, doch werd toen door toeschietende personen gegrepen. Kapit. Boyton, de bekende onverschrokken zwemmer, is overleden aan de gevolgen der lichamelijke beleedi- ging, die hij onlangs bij een zijner zwemproeven heeft ontvangen; hem werden naraenl. drie ribben gebroken door het rad van een stoomboot. Dezer dagen deserteerden twee man van het algemeen depot van discipline te Vlissingen, stalen in de stad burgerklecren, verkochten militaire kleedingstukken, togen naar Middelburg, gingen zich daar bedrinken en werden in dien staat ingerekend en weer naar Vlissingen teruggebracht. Te Soignies bij Brussel zijn bij een brand vijf personen omgekomen, drie kinderen en twee meer dan tachtigjarige grijsaards. tusschen twee groepen uit de leden der »Zierikzeesche Schaakvereeniging" Wit. Zwart. '19e Zet. F 1 op F 2. 19e Zet. E7 op D 7. 20e Dl D2. 20e F 6 II5. 21e F 3 H2. 21e H5 F 4. Buitenland. De aanslag op 't leven van den Czaar. Daar wij aangaande liet feit niets nieuws of bijzonders ku nnen melden, dat niet reeds door de groote bladen aan onze lezers bekend is, zullen we geen herhaling van 't verhaal geven, te minder omdat het nog vol strekt niet vaststaat hoe alles eigenlijk geschied is, 't welk trouwens misschien pas na jaren zal kunneu plaats hebben. De aanslag is ongetwijfeld te verfoeien. Al is de overtuiging der saamgezworenen, dat er verandering inoet komen, ook nog zoo sterk en oprecht, een daad als het willens en wetens opofferen aan een aantal onschuldige», de soldaten, terwijl men bijna zeker kon zijn, dat de Keizer zelf niet zou getroffen worden, zulk een daad is een gruwel. Maar wij betreuren het gebeurde vooral om de vermoedelijke hoogst schadelijke gevolgen voor de zaak van recht en vrijheid ook in andere landen dan juist Rusland. Het geheele Russische regeer-systeem berust op geweld en dat moet verzet uitlokken daar heerscht eenvoudig de wet van slag en terugslag, van leer om leer. Wij voor ons verwachten, dat Rusland nog wel donkerder dagen zal beleven vóór ook voor dat land de nieuwe dag aanbreekt. Wat erger is dan de angst waarin de Russische despoten nu zitten, het is de verkeerde indruk, dien het gebeurde in het buitenland maakt. Daar slaat men munt uit zulke gebeurtenissen, munt voor 't cesarisme, voor 't geweld, voor de reactie. En tot schande der pers - van zekere pers althans - moet gezegd worden, dat zij daartoe medewerkt. Immers is er al gedrukt //Dat zijn nu de vruchten van het liberalisme Neen, dat zijn niet de vruchten van het liberalisme; maar dat zijn de onvermijdelijke gevolgen van een eeuwen door volgehouden regeer-systeem over een zoo 't moet heeteu beschaafd land, als ware het een land vol slaven en dieren. Waar zal dat spel op uitloopen? vraagt men van alle kanten. En er zijn er, die gereedelijk antwoor den of liever den Czaar nabauwen: er kan niet toe gegeven worden; 't ondier der revolutie moet de kop ingedrukt worden, enz. Toegegeven worden Aan de nihilistenZeker niet; maar wel aan den eisch der noodzakelijkheid, die is: grondige herziening en zuivering van de be staande toestanden. Het Russische volk, uit zulke uit elkaar loopende en grootendeels nog zoo achterlijke be- standdeelen samengevoegd, kan zeker niet gelijk gesteld worden met de voor de vrijheid dóór de vrijheid vatbaar gemaakte natiën van het Westen. Maar daaruit volgt niet, dat een natie van 60 millioeu menschen als honden moet geregeerd worden en dat de goeden, de meer ontwikkelden over een kam geschoren moeten worden met de halfdierlijke domme slachtoffers van knoet en brandewijn. Wij willen geen wanklank doen hooren in 'tkoor dat in de eerste plaats door de collega's van allerlei slag, tot den Paus en Engelands premier toe, aangeheven woidt om den Hemel te danken, dat er niet een paar pond dynamiet meer gebruikt is. Bij de vrome verzuch tingen over de zichtbare hand Gods (die echter die vijftig arme soldaten er dan toch noodeloos aan waagdehalen we de schouders op. Doch van harte zouden we juichen en Czaar Alex ander II nog een lang leven toewenschen als we vernamen, dat de machtige Keizer zich inderdaad in de armen van zijn volk had geworpen. Te Deums en vrome proclamaties beteekenen niets; dat zijn wan klanken, zoolang Siberië de bloem van Ruslaudsjong friscli bloed vermoort in 't steppenzand en 't roest der mijnen, zoolang de arme boer te dom is om zich ook menscli te gevoelen, zoolang duizenden en tien duizenden volkskinderen worden weggesleept in oorlogen voor zaken, die hun niet het minst aangaan, zoolang de wegen alleen goed moeten zijn om te dienen als heirbanen, zoolang 't recht veil, de politie, de rechters, de heele bent van heerschers omkoopbaar zijn, zoolang de Czaar door zijn naaste omgeving bedrogen wordt aangaande den wezenlijken staat van zaken en de ware eischen des tijds. Zij, die beweren dat de Czaar kan noch mag toe geven, zeggen eigenlijk, dat de tegenwoordige toestand moet bestendigd blijven 't koste wat het wil, te vuur en te zwaard. In het Westen gaat de stelling doorgaans op: recht en wet en orde moeten gehandhaafd blijven. Maar hoe moet 't zijn als 't recht onrecht, de wet geweld en willekeur en de orde de slavenboei is? Moeten die dingen gehandhaafd blijven Wij gelooven dat het ecu zegen voor Rusland zou wezen als de Czaar de tweede kwart eeuw zijner regeering kon ingaan onder betere vooruitzichten voor recht, wet eu orde, dan die, waarop het tot dusver gevolgde stelsel aanspraak geven. Doch dan moet hij de zuivering aan den augias stal met hoog aanzienlijk vee, die hem van alle kanten omgeeft, aandurven. Ook dan bedreigt hem de moord dolk waarschijnlijk wel, maar in plaats van door onvertrouwbare satellieten, zal hij dan omringd worden door die kern van het jonge Rusland, die bestaat uit allen, die gloeien voor vrijheid, recht, wezenlijke be schaving, vrede eu humaniteit. De N. Rott. Ct. van heden bevat het volgende particulier telegram St. Petersburg, 23 Febr. De politie heeft alle ingezetenen bevolen water voor twee dagen in voor raad le hebben, met het oog op een mogelijke ont ploffing. De nihilisten hebben een proclamatie verspreid, waarin zij dreigen de stad den 3en Maart iu brand te steken. Gemengd Buitenlandsch Eieuws. Mogelijk doen we onzen lezers geen ondienst met de volgende aauteekeniugen uit den Almanack de Gotha in herinnering te brengen. Keizer Alexander II Nicolajewitsch is geboren den 29 April (17 volgens de Russische rekening) 1818. Hij werd Keizer den 2 Maart (18 Febr.) 18.55 en is den 28 April (16) 1841 gehuwd met Maria Alexan- drowua (vroeger geheeten Maximiliana Wilhelmina Augusta Sofia Maria), geb. 8 Augustus 1824, dochter van wijlen Lodewijk II, groothertog van Hessen. De Keizer is dus 62 jaar, de Keizerin 56 jaar oud. De Csarewitsch of grootvorst-troonopvolger, Nicolaas Alexandrowitsch, is geboren 28 (8) Sept. 1843. Behalve dezen zoon heeft de Keizer er nog 5 en ééne dochter. De grootvorst-troonopvolger is den 9 Nov. (28 Oct.) 1866 gehuwd met Maria Feodorowna (vroeger geheeten Prinses Dagmar) van Denemarken, geboren den 26 (14) Nov. 1847. Uit dit huwelijk zijn twee zoons geboren, n.l. Nicolaas in 1868 en George iu 1871. Een blad te Brugge deelt mede, dat zekere brave, onder belofte van armoede levende paters een erfenis van U/a millioen frs. hebben ingepalmd. De overledene laat een familie iu armoede achter. Dr. Stephan, postmeester-generaal te Berlijn, heeft dezer dagen een eigenaardig feest gegeven. Op de met groen versierde trap stonden Rijks-postiljons in uniform geschaard om de gasten door te laten. De aanvang van het bal werd door fanfares van post hoorns aangekondigd. Post en telegraaf speelden een groote rol bij de dansen. Men zag in de zaal telegraaf toestellen iu werking; er verscheen een postkarretje en men danste ook om een telegraafpaal. In de zaal was een vuurtoren geplaatst, die electrisch verlicht werd, telkens als een danser van een dame die twee sleutels had, juist dien sleutel kreeg waarmede de electrische stroom kon gesloten worden. Ook was er op een tafel een golvende zee nagebootst, eveneens met een vuurtoren, die door een ouderzeesche telegraaf lijn met deu anderen toren verbonden was.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3