Door den Minister van Oorlog is aan den com mandant der genie in de 5de stelling de machtiging verleend, om liet hoofdwaclithuis, met het daaraan grenzend paradeplein te Vlissingen, aan de gemeente af te staan. Op dat terrein zal een openbare school gebouwd worden. Tot lid van den Gemeenteraad van Aardenburg is gekozen de heer W. L. Blindenbach. De heer Blin- denbach was in herstemming met den heer J. B. Dierikx, die 39 stemmen bekwam, terwijl de gekozene er 50 heeft verkregen. De Standaard heeft een reeks van 15 artikelen ge leverd over 't onderwerp: //Anti-revolutionair ook in uw huisgezin". Aan het slot daarvan leest men o. a. deze merkwaardige regelen //Geestelijke kringen, waarin men al te geestelijk wou zijn en de kinderen te vroeg in de banden van een hei ls-systeem klemde, deden vooral in de laatste tien jaren de diepsmartelijke ervaring op, hoe hun kinderen later afzwierven en openlijk weerstonden wat vader eens beleed. Denk slechts even in, wat de mannen waren, die nog voor twintig jaren de hope van ons Christelijk Nederland werden geacht, en zeg zelf, of niet zij, die thans diezelfde namen dragen, niet bijna allen ver vreemd zijn van het voorvaderlijk geloof7. Inderdaad een merkwaardige erkentenis! En dat van hetzelfde blad, dat jarenlang hemel en aarde heeft bewogen om de Nederlandsche jeugd toch maar zoo spoedig mogelijk met geestelijke pap vol te prop pen. Hoe weinig vertrouwen op de practische uit werking van de ware leer! Nu moet men deze onwillekeurige uiting van het gezond verstand, die den schrijver der artikelen in de Standaard uit de pen gevloeid is, prijzen, want het is inderdaad zoo. De voeding met geestelijke pap al of niet geeft hoegenaamd niets om op te re kenen voor de toekomst. Maar waarom is men dan toch zoo stijfhoofdig om maar vol te houden met liet dwaze werk var. de jeugdige hersenen op te vullen met woorden en klanken, die zij toch niet kunnen verduwen? De volwassenen vatten er niets vau, hoe zullen dit dan de kinderen doen? In het Daghl. van Zuid-Holl. en s Grav. komt een schrijven voor uit Atjeli, waarin een en ander gezegd wordt betreffende de grieven, die generaal v. d. Heijden, de overwinnaar van Atjeli en thans nog civiel en militair gouverneur aldaar, met grond zou kunnen aanvoeren, naar aanleiding der behandeling, die hij van 't Ind. Gouvernement ondergaat. Wat in dat schrijven onthuld wordt, grenst aan het ongelooflijke. Men oordeele o. a. over deze alinea z/Het is de volle waarheid, wat reeds in een der Nederlandsche bladen stond, doch slechts onder de grootste reserve werd opgenomen, n.l. dat liet Indisch gouvernement aan generaal v. d. Heijden gouverneiirs- tractement geeft in pleats van genernals-tractenient, omdat dit laatste hooger is, en dat liet hem heeft doen weten, dat hij bij eventueele pensioneering ge- neraals-pensioen krijgt omdat dit weer lager is dan gouverneurs-pensioen". En iets verder: //Alhoewel hij maar één tractement krijgt (voor de twee betrekkingen die hij vervult) het laagste na tuurlijk van de twee, moet hij echter contributie betalen voor het militair weduwen- en weezenfonds en voor het civiel weduwen- en weezenfonds. z/Elk generaal-majoor, die op Java gewoon afdeelings- kommandant is, heeft f 114,34 's maands meer in komen dan hij te Atjeh. z/Dit is alles de zuivere waarheid de cijfers zijn getrokken uit zijn betalingsstaat bij de militaire administratie. //Nietwaar, zoo iets dient u te weten; het duurt nu reeds twee jaren zoo meer dan f 30000 heeft de generaal minder gekregen, dan hem naar elke billijke en met bestaande tarieven overeenkomende berekening toekwam". Als dit alles waar is, dan heeft de behandeling, die de generaal ondervindt, veel van een persiflage op het onlangs opgeworpen denkbeeld, ora hem die ons van den Atjeli—fistel heeft verlost, een nationale do tatie te schenken. Volgens het Dagbl. zou door den Minister van Justitie aan den Koning worden voorgedragen de benoeming van twee coramissiëneen tot herziening van het Burgerlijk Wetboek en een tot het ontwerpen eener regeling van de kwestie der vicarie-goederen. Ter gelegenheid van 's Konings verjaardag heeft de //Nederlandsche Vereeniging" te Londen een vergade ring en banket gehouden in het gebouw Criterion. Graaf van Bylandt was voorzitter. De Nationale lie deren werden aangeheven en liet ontbrak niet aan feestspraken en feestdronken. Blijkens een te Ilmenau opgedane ervaring kan bran dende petroleum het best gebluscht worden met melk. Provinciale Stalen van Gelderland zullen den 9 Maart a.s. bijeenkomen tot hel verkiezen van een lid in de Eerste Kamer ter vervulling van de plaats, die opengevallen is door den dood van den lieer van Rliemen van Rhemenshuizeii. Vrijdag-avond werd in den schouwburg te 's Hage door het Ned. Tooneel een feestelijke voorstelling gegeven, ter eere van den Koning. Mevr. Kleine droeg eenige dichtregelen voor, aan dien verjaardag gewijd. Na afloop der voorstelling werd door de actrices en acteurs op het tooneel, dat in een fraaiei\ wintertuin herschapen was, een fancy-fair gehouden ten voordeele van het watersnood-fonds. Door de liedertafel //Souvenir des Montagnards" te Tilburg zou een opera-bouffe opgevoerd worden, door een der leden op muziek gebracht, doch een der pas toors heeft de opvoering niet willen toeslaan. N. Rott. Ct. Volgens het Vaderland kan het ontwerp van wet tot heffing eener rente-belasting binnen enkele dagen bij de Tweede Kamer verwacht worden. De Rand van State moet gunstig geadviseerd hebben. Wordt de voordracht niet meer gewijzigd dan zal 2 van de werkelijk genoten rente worden gelieven. Inkomsten beneden f 600 zullen echter geheel, inkomsten beneden f 1000 gedeeltelijk worden vrijgesteld. Het beginsel van eigen aangifte met klassen wordt ook in dit ontwerp gehuldigd. Wordt iemand echter voor den kantonrechter geroepen om zijn aangifte te beëedigen, dan zal hij eerst een specifieke opgave moeten doen van zijn rentegevende waarden. Van de rente van hypothe caire schuldvorderingen zal wel moeten worden betaald, niet daarentegen van de dividenden van aniuleelen in naamlooze vennootschappen. In liet algemeen zullen zij, die voor hun nijverheid rentegevende waarden noodig hebben, voor de waarden, die zij in de uit oefening van hun bedrijf gebruiken, niet behoeven te betalen. De collectie vaartuigen, die tegenwoordig de plaats vervangt van hetgeen vroeger de Nederlandsche vloot heette, bestaat uit: ater verdediging van kusten, zeegaten, reeden en stroomen: 4 ramschepen, 8 ram- monitors, 5 monitors, 5 rivier-vaartuigen, 32 stoom- kanonneerbooten en 12 torpedo-booten, tolaal 66 schepen met 85 kanonnen; b.) voor algemeenen dienst: 2 ramtoren-schepen, 1 fregat met stoomvermogen, 8 scliroef-stoomscliepen le kl., 2 dito 2e kI., 2 dito 3e kl., 4 dito 4e kl., 1 rader-stooinschip le kl., totaal 20 schepen met 18|> kanonnen; c) wacht- en kost-schepen2 fregatten, 1 kornet, 1 oud schroef- stoomscliip 4e kl., 3 kanonneer-booten, totaal 7 met 40 stukken; d.) voor instructie en exercitie: 2 freg., 2 korv., 4 brikken, 1 oud sohroef-stoomschip 3e kl., 1 floti 1 le—vaartnig, 1 drijvende batterij, 2 kanonneer- booten, totaal 13 met 57 stukken e.) Indische militaire marine: 3 rader-stoomschepen 2e kl., 4 dito 3e kl., 5 dito 4e kl., 1 freg., 1 gladd^ks-korvct, 1 kanonneer boot, 1 opnemings-vaartuig, totaal 16 met 147 stukken. In het geheel dus 116 vaartuigen met 507 kanonnen. De onlangs op touw gezette tentoonstelling van voorwerpen, betrekking hebbende op het stamhuis Oranje-Nassau en op de wapen-, geslacht- en zegel kunde in 't algemeen, zal doorgaan en denkelijk in Augustus en 8eptember dezes jaars te 's Hage gehouden worden. De zaak staat onder bij/.ondere bescherming van Z. M. den Koning. Blijkens het program zullen de inzendingen in drie afdeelingen worden verdeeld. 1°. Alles wat de geschiedenis en oudheidkunde van het stamhuis Oranje-Nassau betreft. 2°. De wapen-, geslacht- en zegelkunde. 3°. Kunst en industrie, toe gepast op de wapenkunde. De eerste afdeeling bestaat uit de volgende groepen1. Documenten. 2. Schilde rijen en portretten in olieverf, pastel, enz., alsmede gravuren, platen, enz. 3. Munten, penningen en zegel9. 4. Boeken en handschriften. 5. Voorwerpen van ver schillenden aard, zooals huisraad, kleeding, beelden monumenten enz. De tweede afdeeling zal tellen de groepen wapenkunde, geslaclitkunde, zegelkunde en ridderlijke lichamen, orden en andere corporatiën. De derde afdeeling omvat wapens in en op metaal, op steen en aardewerk, in en op hout, op glas, iu en op paarle moer, ivoor, been, hoorn, enz., op leder, in borduur werk en weefsels, op papier en phocographie. Inzendingen worden met belangstelling tegemoet gezien. Men kan zich aanmelden bij den secretaris der commissie, den heer A. A. Vorsterman van Oyen, Balistraat No. 19 te 's Gravenliage, en dit liefst voor uit0. April. Aan dat adres zijn ook alle verlangde inlichtingen te bekomeu, alsmede gedrukte formulieren of inzendiugs—biljetten. De heer J. Bekaar heeft na ruim veertigjarigen dienst zijn eervol ontslag verzocht al secretaris der gtmeente Sluis. De te 'a Hertogenbosch gehouden collecte voor de door watersuood geteisterdeu heeft ruim f 1400 opgebracht. Aan het wrak van de stoomboot //Stad Vlissingen", bij Breskens, zijn thans verscheidene werklieden met afbreken bezig. De groote moeite waarmede dit gepaard gaat en de zware werktuigen daarbij gebezigd, bewijzen hoe stevig het schip nog in elkaar zat. De schoorsteen hangt in liet water. Van het strand kan men, bij laag water, vlak bij het schip komen en ziet men dan juist in de machinekamer, waar de zwaarste stukken verbrijzeld zijn. Midd. Ct. Te Rotterdam heeft een oploopje plaats gehad, omdat de bewoner van een kroegje door den huisbaas, die tevergeefs op betaling van achterstallige huur had aangemaand, op straat was gezet. De buren trokken voor den gewezen huurder en zijn acht kinderen partij, sloegen de glazen in en takelden den huisbaas deerlijk toe. Als iets bijzonders deelt de Ass. Crt. mede, dat iu 't dorp Ureterp bijna alle herbergiers 't volkspe- titiomiement tegen 't misbruik van sterkedrank hebben geteekend. Een te Zuidwending. onder Veendam, wonende dienstbode, Eennechien Nape, heeft een dezer avonden een manspersoon uit de Pekelavaart op het droge gebracht. Het had weinig gescheeld of de drenkeling had daar zijn dood gevonden. Het Hooggerechtshof in Ned.-Indië heeft onlangs een vonnis bekrachtigd van den ommegaanden rechter op Celebes, waarbij zekere Nappo, die met voorbe dachten rade zekeren Batto met zijn lans gedood had, onder verzachtende omstandigheden veroordeeld was tot twee jaar dwangarbeid buiten den ketting. De gedoode had gewelddadig de zusters van den moordenaar geschaakt. In opvolging van hetgeen de adat als plicht voorschrijft, had de broeder den schaker opgezocht; hij vond hem in het bosch, en de andere, wel wetende wat hem te wachten stond, was op Nappo met zijn kris toegeloopen, doch eer hij hem kon verwonden, met lanssteken afgemaakt. Alle getuigen bevestigden, dat de adat zulk een wraak dringend eisclite. Benoemingen, Besluiten, enz. Bevorderd tot ijker der maten, gew. enz. de adj.- ijker J. Scliraver; tot landmeter 2e kl. de landm. 3e kl. Keurschol. Op verzoek i9 eervol ontslag verleend aan den heer C. Risseeuw, griffier ter secretarie te Goe9, en benoemd tot adj.-commies de lieer H. J. G. Hartman. Kunst, Wetenschap en Letteren. De te Rotterdam tot stand gekomen vennootschap //Elzevier", ten doel hebbende het uitgeven van pracht werken, is een niet onbelangrijk verschijnsel met be trekking tot den boekhandel en de kunst. De naam //Elzevier" herinnert reeds aan dien glorietijd der vaderlandsche druk- en bindkunst, toen een Hollandsch ondernemer, de beroemdste man was op dit gebied. Het kan de vraag zijn of een vennootschap ooit de groote dingen doen zal, die door de energie en 't initiatief van mannen als Elzevier, Planlijn, Montanus, Covens en Mortier, Enschedé, Blaeu en anderen gedaan zijn. Maar de vennootschap kan toch iets doen. Er zijn ongetwijfeld Hollandsche werken, die even goed een echte rijke prachtuitgaaf verdienen als zoo menig buitenlaiidsch als men tegenwoordig de weelderige fabrieken te Parijs ziet verlaten en waarvan de wezen lijke waarde wel eens in den buitenkant zit. Het kapitaal zal aanvankelijk f 100,000 bedragen. Wil meu iets degelijks doen, dan zal dit spoedig te gering blijken te zijn. Door de Regeering is ƒ2000 bestemd tot restauratie van de Oosterpoort te Hoorn. De directeur van het observatorium te Pola, de heer Joh. Palisa, heeft dezer dagen de 212e planeet ontdekt, 't Is weer een van de talrijke groep der planetoiden. Volgens een bericht van dr. B. A. Gould is aan liet Zuider-halfrond een komeet ontdekt, die zich Zuidwaarts beweegt. De Russische gouverneur-generaal van Turkestan, generaal-adjudant von Kaufmann, heeft aan den dieren tuin te Moskou een geheel onbehaard paard gezonden, zooals men alleen in de steppen van Midden-Azië er enkele exemplaren aantreft. Daar het dier zeer kouwelijk is, heeft men het een bonten pels aangetrokken, waarin het zich op zijn gemak bevindt.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2