Buitenland. Uit den Amstel is liet lijk opgevisclit van een jonge dochter, die reeds sedert Kertsmis vermist was. De schaatsen zaten nog aan de voeten. Bij de loting voor de militie te Tilburg is het ruw toegegaan. Br is gevochten en een rustig burger is door een messteek gewond. De vermoedelijke dader is door de politie ontdekt eti gevat. Te Wierden is een arbeider door onvoorzichtigheid onder een zandtreiu geraakt. Hem werd een been afgereden en hij is na de amputatie aan de gevolgen bezweken. Uit de Binnen Dieze te 's Hertogenboscli is het lijk van een dienstknecht opgehaald, die sedert den vorigen dag was vermist. Iiij was een oppassend jougrneiisch en de steun eener bejaarde moeder. Te Haarlem is een Huzaar in beschonken staat in het water geraakt en verdronkeu. Nabij Winschoten is een kapitale boerderij afgebrand, waarbij ook zes paarden en 12 koeien zijn omgekomen. Te Amsterdam is een man van een in aanbouw zijnd huis doodgevallen. Op Vastenavond is te 's Hertogenbosch een man verdwenen en nog is hij niet terecht. Te Bidderkerk is een boerderij en vlasserij afge brand, Het vee werd gered, maar huis, slal en schuur en de vlaskooi met al de gereedschappen der boerderij gingen verloren. Zestien a twintig marmotten zijn spoorloos verdwenen uit den Dierentuin te Assen. Men verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Te Almelo heeft Zondag-avond in een vechtpartij een jongeling een zijner makkers met een mes ge vaarlijke wonden toegebracht. Te West-Terschelling is een in zee gevischt lijk aangebracht, denkelijk van een zeeman. Te Etten heeft iemand met een geweer geschoten op eenige jongens, die tegen zijn verbod op zijn visch- vijver schaatsenreden en hem uitlachten. Een der jongens werd zwaar gewond aan het hoofd. Op een Spaansche lijn is eeu trein aangehouden door een bende van 16 roovers, die rails hadden op gebroken en dwars over den weg gelegd. Er was 40,000 frs op den trein, doch onder geleide van een officier en gendarmen. Toevallig was ook maarschalk Serrano op den trein. Op een en ander schenen de roovers niet gerekend te hebben, want zij deinsden na een kort vuurgevecht af. Te Marseille is een oude schatrijke dame vermoord gevonden. De vermoedelijke moordenaar is een neef van haar, Leon Barrotti geheeten, een persoon, die gedurig geld van haar vroeg en o. a. nog op 8 Januari j.l. 3000 frs. van haar had gekregen, waarvan hij nu nog slechts 100 fr. over had. Bij het lijk gebracht veinsde hij droefheid; maar daar men op zijn jas bloedvlekken vond, houdt men hem des te meer voor den moordenaar. Op de Zuider-Haaks is het Zweedsche schip wGustav Oscar" met 8000 vaten petroleum gestrand, doch na een deel der lading gelicht of overboord gezet te hebben, door sleepbooten te Nieuwediep binnengebracht. Te Groningen heeft de politie een druk beklanten kruidenier in zijn winkel op heeterdaad betrapt terwijl hij gebruik maakte van valscli gewicht en valsclie maten. De gewichten waren uitgehold en in de maten waren dubbele bodems. De man werd ingerekend tegelijk met de corpora delicti. 1) Dit is toch geen ongeluk? Het is wel goed dat ze zulke lui snappen. De Zetter. Italië. De Paus heeft een Encyclica over het huwelijk uitgegeven, waarvan de inhoud op het volgende neer komt: De Paus somt eerst de weldaden op, welke de maatschappij aan de kerk verschuldigd is, en consta teert. dat het huwelijk door God is ingesteld, die daaraan het essentieel karakter gaf van eenheid en duurzaamheid. Het huwelijk kwam in verval door het heidensche zedenbederf; Christus verhief liet tot den eersten rang, door het tot sacrament te verheffen. De rechtspraak het huwelijk betreffende behoort dus aan de kerk. De Paus keurt vervolgens de aanmatiging in deze vau het burgerlijk gezag af. Hij zegt, dat de oude volken het huwelijk onder de voogdij van het godsdienstig gezag hebben geplaatst, door aan het huwelijk een gewijd karakter toe te kennen. De kerk oefende altijd haar rechten op het huwelijk, onaf hankelijk van het burgerlijk gezag, uit. Hij stelt vast, dat het hu.veiijks-conlract niet van het sacrament gescheiden kan worden. Hij somt de slechte gevolgen op, die uit een huwelijk, dat aan 'de rechtspraak der Kerk onttrokken is, voorvloeien, waaronder de echt scheiding, die men in zekere wetgevingen wil invoeren, en wijst op de noodlottige gevolgen van de echtscheiding, dien elke breidel aan de menschelijke begeerlijkheid ontneemt, door het huwelijk in de macht der booze hartstochten te laten. De Kerk heeft dus, door de heiligheid van liet. huwelijk en zijn onlbindbaarheid te verdedigen, zich jegens de maatschappij hoogst verdienstelijk gemaakt. De Paus noodigt eindelijk in welwillende bewoordingen de burgerlijke overlieden uit, pogingen te doen om de rechten der Kerk op het huwelijk te doen eerbiedigen, gelijk de Kerk wil, dat de rechten van den Staat op dezelfde zaak ge ëerbiedigd worden; en de Paus eindigt met een warm beroep te doen op de geloovigen voor het handhaven van de eendracht tusschen de burgerlijke en kerkelijke overheden. R n s 1 a w cl. Op nieuw heeft de revolutionaire partij in Busland een bewijs gegeven van hare onbegrijpelijke, helsche macht. Beeds onmiddellijk na den moordaanslag te Moskou (welks dader nog altijd niet ontdekt is) waren geruchten verspreid, dat eeu plan ontdekt was, het keizerlijk paleis in de lucht te doen vliegen. Allerlei bijzonder heden werden medegedeeldeen plattegrond van het paleis was bij een nihilist gevonden en nog andere omstandigheden moesten het der politie tot plicht maken, bijzonder zorgvuldig voor de veiligheid van 's keizers verblijf te waken. In weerwil daarvan en van de herhaalde aankon digingen in de revolutionaire bladen, dat de mislukte moordaanslag weldra herhaald zou worden, is het mogelijk geweest, in het keizerlijk paleis en wel onder de wacht, een lokaal, waar een groot aantal soldaten verblijf houdt, eeu mijn te leggen en te doen springen. Boven dat lokaal is de eetzaal der keizerlijke fa milie, en op het oogeubÜk, dat zij gewoonlijk zich aan tafel begeeft, had de goedberekende ontploffing plaats. Van de wachthebbende manschappen werden 50 gewond 8 overleden kort daarna en in den vloer van het boven de wacht gelegen vertrek werd een gat geslagen, 10 vt. lang en 6 vt. breed. Gelukkig was de keizerlijke familie door de een of andere omstandigheid later dan gewoonlijk gereed, zich aan tafel te begeven en geschiedde de ontplof fing, nog voordat een harer leden in de eetzaal was gekomen De mijn was vlak onder de kamer der hoofdwacht van het paleis aangelegd; de wacht bestond uit eeu Pinlandsch regiment. De mijn was gevuld met dyna miet en schietkatoen en de geleiddraad, waarmede men de mijn had aangestoken, kon duidelijk gevolgd worden tot een kelder op de binnenplaats, waar de brandstoffen opgestapeld lagen. De aangerichte ver woesting is ontzettend, overal ziet men gewonde en en gedoode soldaten en "afgescheurde ledematen liggen. De slag der ontploffing was niet zoo zwaar als men, te oordeeleti naar de aangebrachte verwoesting, zon verwachten. Onmiddellijk na de ontploffing werd liet Winterpaleis ondoordringbaar afgesloten door wachten en voorna melijk door officieren, die uit alle kazernen en res tauranis toestroomden en met geweld persoonlijk den veiligheidsdienst op zich wilden nemen. De directeur der politie en de kommandant der stad ijlden spoedig toe en leidden zelf het onderzoek, waarmede onmiddellijk een aanvang werd gemaakt. Een afdeeling garde pioniers, die per telegraaf ont boden werd, ruimt thans de puinhoop op. Eeu panische schrik verspreidde zich natuurlijk in het paleis, doch de Czaar was er slechts op bedacht, zijne zwaar zieke gemalin zooveel mogelijk gerust te stellen. Het schijnt buiten allen twijfel, dat het paleis ook op andere plaatsen ondermijnd is en daarom worden van officiëele zijde slechts zeer schaars en dan nog onvolledige berichten verspreid. Alleen personen die volkomen met de gewoonten van den Czaar en met de localiteit van het paleis bekend zijn, kunnen de hand in dezen aanslag gehad hebben en ongetwijfeld moeten ook eenige bedienden uit de omgeving van den Czaar in het plan ingewijd zijn geweest. Een dubbele rij soldaten der stedelijke wacht heeft de plaats voor het paleis afgezet en ieder die in het paleis wil, wordt, zelfs al heeft hij zijne indentiteit bewezen, met een escorte aan den wachthebbenden officier afgeleverd. De keizerlijke familie heeft onmiddellijk een ander deel van het paleis betrokken. Het winterpaleis ligt onmiddellijk aan de Newa tegenover de Peter-Paul- vesting, waar veel nihilisten gevangen zitten. Beeds sedert maanden was de Peterburgsche politie door geheime berichten gewaarschuwd, dat het plan bestoud om het winterpaleis in de lucht te doen springen. Zelfs zijn reeds eenige personen in hechtenis genomen en alle gouverneurs-generaal zijn naar Pe tersburg ontboden. Aan den afschuw, dien een moordaanslag opwekt, paart zich nog een ander gevoel. Er is in die her haalde gruweldaden iets zoo geheimzinnigs, zoo iets onafwendbaars, dat een beklemmend gevoel van angst van zelf opkomt bij de gedachte, wat er worden moet van een land en een volk, waar de negatieve en vernielende elementen zulk een onbeperkte kracht uitoefenen. liet valt moeielijk, niet te wanhopen aan de toe komst van een rijk, waar telkens het gevestigd gezag' ofschoon beschikkend over de grootste macht, waar mede ooit eeu regeering was bekleed, machteloos is tegenover de partij der omwenteling, die voor haar vloekwaardig streven overal en in alle rangen en standen handlangers vindt. Dit laatste is het, wat de toestand zoo hopeloos maakt. Duizenden zijn zoo van moreel gevoel ont bloot, dat zij bereid zijn, de hand te bieden tot feiten, die behalve de naaste gevolgen, onafzienbare ellende over het land kunnen brengen. Bij velen is het de overtuiging, dat alleen na zulk een tijdperk van on derlinge verdelging een betere toekomst kan aanbreken, maar velen werken ook daartoe mede uit onnaden kende ontevredenheid, of uit vrees voor lieden, wier arm verder dan die autoriteiten schijnt te reiken, of wel omdat zij er toe zijn omgekocht. In tusschen verliest het gouvernement, dat al lang niet veel achting inboezemde, snel alle autoriteit, nu de bevolking overtuigd raakt, dat het niet meer het meest gevreesd moet worden. Gemengd Buitenlandsch .Nieuws. Volgens het Eng. blad the World zou een baronet in het graafschap Bedford van liet Indisch gouvernement liet bericht hebben ontvangen, dat zijn zuster, die ah kind tijdens den opstand (in 1857) verdweuen was, onlangs in een harem te Mekka ontdekt is. Het Duitsche gepantserde eskader zal den 3 Mei in zee gaan om een oefeiiingstocht langs de bovenkust van Pruisen te houden. Aan de bevelhebbers der schepen is ernstig verzocht elkander niet in den grond te boren. De New-York Herald bericht, dat de ingenieurs de kosten van het Panama-kanaal op 843 millioen frs. ramen. De Lesseps zal nu, naar men zegt, in een circulaire de Amerikanen uitnoodigen voor de helft dier som te teekenen. Men denkt, dat het werk acht jaar zal duren. De Parijsche actrice mej. Léonide Leblauc bestelde een nieuw mobilair; de rekening bedroeg 76.000 frs.; de actrice vond dat wat hoog en wilde aan den leveran cier slechts 60,000 frs. betalen. Deze bracht de zaak voor het gerecht en het hof van de Seine bepaalde den prijs van liet geleverde op 64.000 frs. Gelukkige stad, waar actrices zich zulk een luxe kunnen ver- oorlooven Indien bijzondere omstandigheden dit niet verhin deren, zal de St.-Gothard-tunnel op 5 Maart geheel doorgegraven zijn en zullen de werklieden van den Noorder- aan die der Zuider-afdeeling elkander de hand kunnen reiken. Aan den spoorweg-tunnel door den Mont-Cenis werd van Aug. 1857 tot 25 Dec. 1870, dus ruim 13 jaren gewerkt. De Gothard- doorbooring, die 2696 meter langer is, werd in Sept. 1872 aangevangen, zoodat er in 't geheel 1l/s jaar voor noodig zijn geweest. Het is nog steeds 't voor- nemeu den spoorweg door den St.-Gothard-tunnel op 1 Oct. e. k. Ie openen. Dat het publiek verlangend is geweest naar de Nana van Zola mogen de volgende opgaven bewijzen. In de laatste maand outving de uitgever Charpenfier 500 brieven, bestellingen van den roman betreffende. Voor Parijs alleen zijn 20,000 exemplaren gevraagd. Van die 20,000 heeft een boekverkooper er 7000 besteld, anderen 2000, 1500, 1000 enz. Toulon heeft 600, Bordeaux 600, Marseille 450 exemplaren besteld. Een boekverkooper te Brussel heeft er 1000 gevraagd een uit Londen 250, een uit Petersburg 1000 Hol land heeft zich ook niet onbetuigd gelaten. Een boekverkooper uit Amsterdam heeft er 1250, een uit Botterdam 500, een uit Batavia 100 besteld. Alles en alles zijn er over de 48,000 besteld, zoodat Char - pen tier heeft besloten 50 edities van den eersten druk tegelijk uit te geven, d. i. de editie berekend op 1100, 5 5,000 exemplaren. De 4jari-fe en 2hoornige rhinoceros der Berlijnsche diergaarde, die op eeu handelswaarde van 12,000 werd gerekend, is gestorven.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3