STATEN-GENERAAL. tractement voldoende moet geacht worden. Het is integendeel mogelijk, dat door de groote diensten, die zij aan den Staat bewijzen, juist de tractementen gelijk of boven het gemiddelde naar evenredigheid te laag zijn. Maar aan den anderen kant is het zeker, dat van een inkomen van f 400 's jaars - en dit komt onder de gehuwden zeer veel malen en op allerlei leeftijden voor - eenvoudig niet te leven valt, zoodat ieder, die het geheel der tractementen overziet, tot de conclusie zal komen, dat een algemeene verhooging nog veel noodiger is dan een partiëele. En als men nu berekent, dat een algemeene verhooging met twee millioen cjulden 3s jaars, het inkomen van f 400 slechts tot ƒ465 doet stijgen, is het niet te ontkennen, dat het groote moeite zal kosten om aan zeer bescheiden eischen te voldoen, en bestaat er niet veel kans, dat binnen korten tijd aan alle billijke verlangens voldaan zal worden". Daarom dringt de heer van Pesch er op aan, dat de ambtenaren zooveel mogelijk zullen sparen en hun leven verzekeren. Zij die niet tot de minimumlijders behooren, moeten van hun nog minder bevoorrechtte broeders de kunst afzien met weinig toe te komen om op deze wijze zelve te sparen. En het sparen is op zichzelf niet moeielijk zegt de heer van Pesch als men slechts weet dat het doel treft, ja zelfs is hij overtuigd, dat het zeer goed zou gaan, dit jaar zelfs 25 percent van het tractement over te houden, mits men de zekerheid had, dat daardoor in het ver volg het inkomen vertienvoudigde. Niemand onze lezers weten het kan grooter voorstander zijn van spaarzaamheid dan wij, maar men wachte zich voor overdrijving, deze doet slechts kwaad, en waarlijk wij vreezen, dat het den heer van Pesch met zijn sparende ambtenaren zou gaan als zekere boer, die wilde beproeven of zijn paard niet zonder eten kon. Na drie dagen stierf het beest, »toen hij het al zoo mooi begon te leeren", zooals zijn baas verzekerde. Rott. Nbl. TWEEDE KAMEK. Dinsdag-namiddag heeft de Tweede Kamer haar werkzaamheden hervat. Eenige kleine wets-ontwerpen waren ingekomen, alsmede de geloofsbrieven der heeren Tak en Donner. Daarna werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen. De heer Bastert heeft ziju geloofsbrieven nog niet ingezonden. Men weet dat art. 111 der kieswet geen termijn voor de overlegging er van voorschrijft. Van deze leemte wordt in die geval een goed gebruik gemaakt: de tijd dat de nieuwe kiezerslijst in Har- melen zal zijn vastgesteld, wordt toch, naar het schijnt, door den heer Bastert afgewacht, opdat eene tweede te voorziene herstemming niet weder doelloos zou zijn. De heer Schimmelpenninck van der Oije heeft verlof gevraagd en bekomen om de Ministers van Oorlog en Waterstaat te interpelleeren met de vraagwaarom de Regeering gemeend heeft de verleening van con cessie tot weder-droogmaking van dén Horstermeer polder niet te kunnen bevorderen, waar noch een wet tot onteigening, noch eenige rijks-subsidie gevraagd en zelfs wordt aangeboden aan de kosten voor even- tueele defensie-belangen zooveel mogelijk tegemoet te komen. De Minister van Justitie heeft aan de Kamer over gelegd een bundel stukken, bevattende: 1°. 5 stukken over de afschaffing der doodstraf; 2°, 15 betrekkelijk deportatie, met bijlagen uit O.-I; 3°. verslag van de werking van het stelsel van afzonderlijke opsluiting der gevangenen, met statistieke tabellen. Bij de Kamer is ingekomen de memorie van beant woording der regeering op het voorl. verslag over het wets-ontwerp, houdende nadere bepalingen, omtrent den accijns op de suiker. De reg. handhaaft dat ont werp en schetst den toestand, die door de aanneming der sacchometrie als bijkomend middel van controle in het leven zal worden geroepen. In den stand van het vraagstuk der internationale regeling van den suiker-accijns is geen verandering gekomen sedert het daaromtrent medegedeelde. Of de reg. pogingen zal aanwenden om een nieuwe suiker-conventie tot stand te brengen, zal afhangen van de vraag of de verdere loop der zaak daarvan met grond voor Nederland een gunstige uitkomst doet verwachten. Tot voorzitters der afdeelingen der Tweede Kamer zijn gekozen de heeren Schimmelpenninck, Wybenga, Mirandolle, Van Deldeu en Lenting. Benoemingen, Besluiten, enz. Bij Kon. Besluit is ingetrokken de benoeming van H. A. Dierikx, tot plaatsverv. dijkgr. van den Suzan na- polder, gedaan bij Kon. Besluit van 6 Sept. 1879 No. 27 en is benoemd tot plaatsverv. dijker, van dien polder G. Boni; tot dijkgraaf van den Spiering-polder M. van Lieren, tot plaatsverv. dijkgr. O, van Nieu- wenhuijzen. Landbouw. Onder Tjerkgaast werd in 1805 zekere boerderij met land verhuurd voor f 80, blijkens het nog aan wezige pacht-contract. Thans doet datzelfde goed f 2000 'sjaars pacht, dat is juist 25 maal zooveel. biet landbouw-casino (Dorpsvereeniging) te Schinnen bij Maastricht heeft besloten tot het aanleggen van een proefakker voor het onderzoek van nieuwe land bouwgewassen of van verscheidene der reeds bestaande soorten. Voorts is daar besloten tot den aankoop eener veebascule, die tegen betaling eener kleine retri butie ten dienste der leden en tegen ietwat hooger vergoeding ook door andere landbouwers gebruikt zal kunnen worden. Zaterdag-avond heeft de heei A. F. Marlet, van Hontenisse, te Bilt, bij Utrecht, een belangrijke voor dracht gehouden, over ooftboomteelt. Het Utr, Dagbl. leverde er een uitvoerig verslag van. Volgens de Kamper Ct. zou er plan bestaan, om in ons land een maatschappij voor zuivelbereiding op te richten. Rechtszaken. Door het gerechtshof Ie Amsterdam is zekere P. uit Velzen schuldig verklaard aan poging tot moord op zijn buurman en deswege veroordeeld tot een jaar celstraf. Hetzelfde' gerechtshof heeft de openlijke behandeling aangevangen der zaak van de drie paueelzagers, de gebroeders Gerrit Lavertu, oud 24 jaar, loodgieter en korendrager; \V illem Lavertu, oud 27 jaar, timmerman eti korendrager en Martinus Lavertu, oud 17 jaar, loodgieter. De drie broeders, die naar hun naam te oordeelen de cl eugd in persoon moeten zijn, hielden dit dan ook onder het getuigen-verhooi' vol. Hun houding was vrij onverschillig en brutaal. Kunst, Wetenschap en Letteren. Te 's Gravenhage is Zondag overleden de bekende verdienstelijke kunstschilder Jan Weissenbruch. Hij was den 18 Maart 1822 te 's Hage geboren, ontwik kelde zich voor de kunst onder leiding van S. Verveer en legde zich later inzonderheid toe op stadsgezichten. Reeds in 1840 werd de aandacht op hem gevestigd door ziju destijds op de tentoonstelling te Rotterdam ingezonden proeve, Van wege de Duitsche regeering heeft een com missie een onderzoek ingesteld betrekkelijk de vraag, welke inkt voor openbare stukken de beste is. Deze commissie heeft thans gerapporteerd, dat de samen stellingen van aniline en alizarine niet zijn aan te be velen, daar deze inkten gemakkelijk kunnen uitgewischt worden, of zelfs door de werking vau het licht ver dwijnen. De gewone inkt, van galnoten gemaakt, is en blijft de beste inkt van alle gebruikelijke soorten. Onder de merkwaardige waarnemingen, die prof. Nordenskjöld op zijn avontuurlijke reis benoorden Siberië naar Japan eu vervolgens langs den gewonen stoombootenweg door het Suez-kanaal terug gedaan heeft, behoort ook de ontdekking van een groep kleine eilanden, behooreiule tot de N.-Siberische eil. gelegen N.-O. van den mond der Lena, en die geheel bedekt zijn met beenderen van voorwereldlijke dieren. Men was met het aanwezig zijn van groote hoeveelheden van die beenderen daar in die streken wel bekend, doch alleen door enkele exemplaren en verder bij ge ruchte van de inlanders van Siberië Thans heeft Nordenskjöld daar geheele heuvelen gevonden, bedekt met beenderen van mammouths, paarden, beeren, rhi- nocerossen, bisons, runderen, schapen, enz. De golven der zee breken op het ivoor der olifantstanden. De prof. acht het zenden van een ijzeren stoomboot met weinig diepgang naar die streken zeer wenschelijk. Al dat ivoor zou de kosten wel vergoeden. Te Napels is prof. Nordenskjöld met de //Vega" en haar bemanning, het voorwerp geweest van leven dige huldebetuigingen: eereschoten, vlaggen, een feeste lijke intocht, een feestmaal, enz. De Koning van Italië heeft den koenen reiziger het grootkruis der Orde van de Kroon van Italië geschonken. In Zweden zuilen de IJzee-vaarders zeker nog hartelijker ontvangen worden dan in den vreemde. De Koning van Zweden laat reeds een gedenkpenning slaan, die aan alle deelnemers van de Yega-expeditie zal worden uitgereikt. Aan de voorzijde is het borst beeld des Konings met hit omschrift; //Oscar IT, Koning van Zweden en Noorwegen," aan de keerzijde de orde van de Noordster met het randschrift: //Weg gebaand door de Noordelijke IJszee, 1878 lot 1879. Van de medaille worden slechts ongeveer 50 exempl. geslagen, waarvau 4 in goud en de overige in zilver. Het nieuwe stuk van Victorien Sardou, //Daniël Rochat", is te Parijs opgevoez'd en deerlijk gevallen. Het is een teudenz-stuk vóór het kerkelijk huwelijk. Het gezond verstand van het publiek schijnt de spe culatie van Sardou met nadruk te hebben afgewezen. Te Milaan zijn in della Scala Zaré Thalberg en Albani zoo uitgefloten, dat zij na een paar avonden haar gastvoorstellingen hebben moeten staken. De Italianen zijn dus moeielijk te voldoen op 't stuk van muziek. Te Luik is een negenjarig meisje, de dochter van een advocaat aldaar, als pianiste en violiste opgetreden (Meudelssonhs G-moll-concert en fantasie van Alard.) Op een verkooping te Londen zijn twee waterverf- teekeuingen van Israels voor f 830 en ƒ930 verkocht. Omtrent de beroemde zangeres Adeline Patti, die thans te Parijs na een tienjarige afwezigheid weder in genade aangenomen is door het kunstlievend publiek, dat ze wegens haar exentriek gedrag wel wat boos gemaakt had, worden eenige aardige bijzonderheden medegedeeld. Zij is een sterke eetster, vooral op dagen als zij niet behoeft te zingen. Biefstuk smaakt haar uitne mend. 's Morgens drinkt zij altijd chocolade en doet zelfs geen mond open om te spreken vóór zij haar kop chocolade krijgt. Op haar werkdagen ontbijt zij om elf uur. Zij gebruikt dan veel eieren en vleesch, zelden groenten. Na haar dejeuner gaat zij een paar uur slapen. Tegen vier ure kleedt zij zich aan en gaat dan toeren. Vóór haar optreden speelt zij een uur lang piano, waardoor zij zich voorbereidt voor den avond. Zij dineert niet als zij moet zingen, maar dan soupeert zij na den afloop. Het schijnt dat Patti gelooft, dat zij aan die gezondheids-maatregelen de bewaring van haar wonderschoone stem te dankeu heeft; zij houdt zich daaraan althans met groote stipt heid. Als zij 's morgens haar chocolaad gebruikt heeft, oefent zijn haar stem en roept haar kamenier. Hoe krachtig haar stem dan is, bewijst het bon motdat onder haar bedienden omloopt: Als Patti Garo roept (zoo heet haar kamenier) dan trillen de ruiten. De heer Colinet te Amsterdam heeft het model voltooid, door hem in overleg met den heer Ch. Ro- chussen ontworpen voor het gedenkteeken, dat als huldeblijk op het graf van den tooneelkunstenaar Albregt geplaatst zal worden. Het stelt voor: //De Kunst treurende op 'fc graf van een kunstenaar./' Uit een nis, die den achtergrond vormt, treedt de Kunst, voorgesteld in een uitnemend schoon, streng classiek vrouwebeeld, vooruit, het hoofd neerslachtig gebogen, terwijl de linkerbaud, die een lauwerkrans draagt, droevig nederhangt. Het geheel is schoon gedacht en voortreffelijk uit gevoerd. Natuurlijk zullen het beitelen in marmer en de vervaardiging van het kolossale voelstuk nog eenigen tijd vorderen, in den loop van den zomer zal het echter onthuld kunnen worden. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Te Toulouse is het gebouw van den Eranschen Zuider spoorweg afgebrand. Te 's Hage is een bakkerij uitgebrand. Te Brussel heeft een koetsier in een vechtpartij met een bediende dezen den neus afgebeten. Plet stoomschip //Valentine", varende in de lijn tusschen Dieppe en Dover, is op de terugreis van Cardiff, waar het schip kolen gehaaid had, nabij kaap Lezard in een zwaren storm vergaan. Zestien man verdronken en slechts een matroos werd gered. Te Waubach bij Heerlen (Limburg) is een klein kind in de wieg verbrand. Te Herwijneu is eeu man, die zich volgens gewoonte aan de sloot ging wasschen, voorover gevallen en verdronken. Te Haddersfield is de schouwburg afgebrand. De markies van Lome, gouverneur van Kanada heeft een ongeluk gehad terwijl hij met zijn vrouw, prinses Louise in een slede reed. De slede sloeg om en werd een eind mede gesleept door de hollende paarden. Lome en prinses Louise kvvameu er echter met eenige kneuzingen af. Te Groningen is een valsche munter gevangen ge nomen. De man had in eigen studie een soort van cursus gevolgd in de kunst: hij was begonnen met centen te maken, toen dubbeltjes, daarna kwartjes en eindelijk halve guldens. Toen werd hij in zijn verdere ontwikkeling gestoord door de politie.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2