COUEANT. voor smient km. 1880. No. 15. Zaterdag 21 Februari. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een PRIJS DER ADVERTENTIEN: Pel' gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. voor ile uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKEIVMAAT. Binnenland. ZiEitiKZEE, 20 Febr. Gisteren werd de verjaardag van Z. M. den Koning op de gebruikelijke wijze herdacht. Van de openbare gebouwen en eenige particuliere woningen wapperde de vlag, liet klokken spel liet zich hooren en te drie ure werd door de Dienstdoende Schutterij onder bevel van den Majoor— Kommandant mr. M. J. I. Moens parade gehouden op het Havenplein. De handgrepen en verschillende bewegingen werden zeer goed uitgevoerd. Bij deze gelegenheid werd aan den sergeant J. Verdoom Az. het eereteeken voor vijftienjarigen schutterlijken dienst uitgereikt onder een gepaste toespraak van den [com mandant. Na afloop der parade maakte de schutterij met de muziek een wandeling door de stad. Het weder, ofschoon den ganschen dag onstuimig, was ge durende de parade vrij goed. 's Avonds hield de sociteit //Ter eere van den Koning/', bestaande, zoo men weet, onder voorzitter schap van den sergeant-majoor M. L. Voorloop, uit het kader en een groot getal leden der schutterij, haar jaarlijksche feestelijke bijeenkomst in de Con certzaal, die met smaak gedecoreerd was door de zorg van den heer den Toom. Deze bijeenkomst, die ook bijgewoond werd door den kommandant en verdere officieren, benevens den oud-kommandant, den heer H. G. Mulock Houwer, kenmerkte zich door een aan- genameu, gezelligen toon en echte kameraadschap. Menige feestdronk werd er ingsteld en met geestdrift beaamd, en zoo bleef men hoogst genoeglijk eenige uren bijeen. Ditmaal is de verjaardag van Z. M. den Koning in de Residentie weder met eenig vreugde betoon gevierd. Er was parade en matinee musicale en 's avonds illuminatie van de Rijks- en Stadsgebouwen en vuur werk in de Maliebaan. Bij den Minister van Buiten- landsche Zaken werd een luisterrijk gala-diner gegeven. Om eens in 't licht te stellen welke verbazend kostbare ladingen door onze mail-stoombooten ver voerd worden, laten we hier volgen een lijstje van de lading, die de //Conrad// dezer dagen te Amsterdam heeft aangebracht: 17,298 balen koffie, 1714 kisten thee, 1566 kranjangs suiker, 742 pakken tabak, 6794 blokken tin, 11,113 stuks huiden, 34 kisten kinabast, 18 balen cacao, 36 kisten foelie, 33 kisten en vaten muskaatnoten en 3 vaten afval van noten, 143 kisten parelinoerschelpen, 10 kisten indigo, 84 kisten gom- copal, 6 kisten schildpad, 2629 bossen bindrotting en 1 kist paradijsvogels. Een ontzettende .vaarde, die zoo met één schip wordt vervoerd Tegen den stroom des tijds op te roeien gaat niet. Onze scheepvaart en handel moeten dus mee. Maar met reden mag men vragen, of zulk een opéénhooping van waarde en zulk een concentratie en beperking van arbeidskracht ook niet een hoogst bedenkelijker! kant hebben? Voor de enkele groote handelaars geeft deze opéénhooping van handelsverkeer zeker voordeel. Zoo die massa echter eens verdeeld ware over een aantal kleinere schepen, wat zouden dan tal van menschen er ook iets aan verdienen, zonder dat de handel er wezenlijk bij leed. Immers dan werd ook de risico verdeeld over onderscheidene gevallen, terwijl nu al die waarde op eenmaal kan verloren gaan, door een klein abuis van den of ander, die een lichtje niet ziet of een kaap niet opmerkt. Het komt ons voor dat er vrij wat kleine schipbreuken zouden moeten gebeurd zijn om ongeveer 't verlies te bewerken, dat nu reeds door het vergaan van slechts enkele van die kolossale ijzeren handels- en scheepvaart-monopo listen veroorzaakt is. Men mag al met cijfers kunnen bewijzen, dat de hoeveelheid en de waarde des Indischen handels niet achteruitgaat, maar de verspreiding van het voordeel daarvan over zooveel handen als naar werk smachten, gaat toch wel sterk achteruit. Als een handelsvloot wordt vervangen door een klein getal groole beurt schepen, dat is in menig opzicht een kwaad voordeel, een schadelijke bezuiniging. Handel, scheepvaart assu rantie, 't is een soort van spel, doch door de groote opéénhooping, die men thans ziet, is 't alles een hazardspel, althans een zeer grof spel geworden en dat geefi op den duur niet de zekerste winsten, terwijl slechts betrekkelijk weinigen er pleizier van hebben. Aan de nagedachtenis van den beroemden natuur onderzoeker Johannes Swaminerdam, in 1680 te Am sterdam overleden, werd Dinsdag op eenvoudige wijze hulde gebracht. In de Walekerk werd, op tie plaats waar hij begraven ligt, een gedeukteeken onthuld; prof. Stokvis voerde daar, namens zich zelf en prof. Hartiug het woord, die een redevoering had opgesteld, maar verhinderd was haar zelf te komen uitspreken. Aan het einde zijner redevoering deelde de spreker raetle, dat het Genootschap voor Genees-, Heel- en Natuurkunde te Amsterdam, besloten had een Swam- merdam-medaille in te stellen, die om de 10 jaren zal worden uitgereikt, liet eerst in September 1880. De gedenksteen draagt op een wit marmeren acliild liet opschrift: Joannes Swammerdam Arnstellodamensis Indefessus Scrutator Naturae. Na de plechtigheid in de kerk werd het huis op de Oude Schans, waarin Swammerdam gewoond heeft, bezichtigd, waar een gedenksteen iu den gevel is geplaatst met liet opschrift Jan Swammerdam zijn onderzoek der natuur blijft een voorbeeld van alle tijden 16371680, 17 Februari 1880. Des avonds vereenigdeu zich verscheidene deel nemers aan deze hulde aan een diner in Art is. Te Hellevoetsluis heeft men tijdens den jongsten winter zeer gebruid gezeten met watergebrek. De regenbakken waren ledig, de weinige putten uitgeput of onbruikbaar. Toen heeft men zich beholpen met gesmolten ijs. Dat ijssraelten is vervolgens door de marine gedaan op groote schaal in de regenbakken waarin men stoom leidde. H. K. H. Prinses Hendrik is uit Engeland, alwaar zij eenige weken de gast is geweest van den Hertog en de Hertogin van Conaaught, teruggekeerd. De grootste spoorwegbruggen en viaducten van de wereld zijn de Parkersburgbrug, in YVest-Virginië, die 7045 voet, en de St. Cliarlesbrug in Missouri, die 6536 voet lang is. Daarna volgen nog vier Amerikaansche bruggen van ruim of bijna 5000 voet. Daarna volgt de brug over den Moerdijk van ruim 4000 voet, die over den Rijn bij Mainz, 3380 voet, en een aantal bruggen van de grootte ongeveer van die over de Lek bij Kuilenburg, 2185 voet. Thans wordt echter de grootste ijzeren brug, over den Firth of Forht bij Queensferry, iu Schotland gebouwd; deze zal met inbegrip der land-viaducten ongeveer 33,000 voet lang worden. In de gemeente Ferwerderadeel heeft een jongeling, die Zaterdag j.l., zijnde zijn twintigste verjaardag, loten moest voor de militie, het hoogste nommer uit het glas gevischt. Z w e n d e 1 a r ij i u g r a n e n. Van de dagen van wijlen Jozef Israels af, die als groot-vizier van Pharao de toenmalige Fellahs van Egypte zoo handig wist te scheren, tot op onze dagen toe, is de industrie der accapnreurs, opkoopers of zwendelaars bekend en vindt zij telkens beoefenaars, als de omstandigheden er maar gunstig voor zijn. Tegenwoordig spreekt men echter niet meer zoo van benden opkoopers; men noemt die lui nu een //consortium van bankiers// of een //Consortium van handelaars//, en 't vak is geenszins in verachting, zooals 't vroeger was, toen het volk wel eens opkoopers heeft doodgeslagen, als zij bekend werden, 't geen echter niet altoos geschiedde, want niemand zet een bordje aan zijn deur met het opschrift: //Opkooper van al 't graan, dat maar te grijpen is.// Aan de vreemde bewegingen op de markt bemerkt men, dat er meer omgaat dan rechtuit, en aan de soms vreeselijk hoog oploopende prijzen voelt men het in zijn beurs. Waar eigenlijk de wind van daan komt en wie er achter zitten, komt men meestal eerst later of nooit te weten. Een enkele maal komt aan 't licht, dat b.v. een lid der Eerste Kamer ook wel meedoet aan een consortium, gelijk b.v. Pinckoffs in de koffie en waarin niet al. Op dit oogenblik is er een merkwaardig verschil tusschen de graanmarkten in Europa eu die in Amerika. In Amerika groote, ongewone duurte. Sedert Aug. 1879 is de middelprijs van 110 a 112 cent per bushel opgeloopen lot 145 a 147 cent verleden week, dat is meer dan 30 hooger. De markt is zelfs reeds 163 ct. geweest. Deze prijzen zijn aanzienlijk hooger dan de Europeesche markt. Vreemd verschijnsel! Nog vreemder als men daarbij opmurkr, dat de Europeesche graanmarkt zoo rustig blijft, alsof zij met de Amerikaansche niets te maken had, terwijl nochtans Europa zoo verbazend veel graan uit Amerika heeft betrokken en wellicht nog meer zal betrekken. Is de Amerikaansche voorraad dan zoo verminderd, dat daar gebrek gaat komen? Geenszins; de voorraad is er nog overgroot en het verre Westen zit nog vol. Het geheim bestaat in een thans te New-York oppermachtig heerschcnd consortium, dat wil zeggen: er is een bende zwendelaars, rijke zwendelaars wel te verstaan, die gepoogd hebben al het Amerikaansche graan in hun ra ach. t te krijgen, wien dit voor een aanzienlijk deel reeds gelukt is en die zoo de markt in Europa willen dwingen, ten einde uit de kunst matig opgedreven prijzen eenige millioenen voor zich te halen, of te rooven liever gezegd. Zal die toeleg gelukken? Vermoedelijk niet. Het schijnt, dat Europa voor 't oogenblik tamelijk wel voorzien is en vooreerst geen gebrek zal hebben. In Amerika daarentegen wordt tegen 't voorjaar een nieuwe groole aanvoer naar de markt te Chicago en New-York verwacht en dan, meent men, zal 't con sortium niet bij machte zijn om de zelf eerst zoo opgedreven prijzen te handhaven en evenmin om dien grooten aanvoer aan te slaan, zoodat het kaartenhuis der zwendelarij dan wel plotseling in elkaar zal vallen. Wij hopen dit van harte. De bestemming van het graau toch is niet om te dienen als voorwerp van speculatie op een wijze, die niets anders is dan zwendel, afzetterij en roof, maar het dient om gegeten te worden. Als een merkwaardig' getuigenis hoe het bij ons met de tractementen van ambtenaren gesteld is, ver dient opmerking wat in het orgaan van «Eigen Hulp" wordt medegedeeld door den heer A. J. van Pesch, lid der commissie van rapporteurs voor een staats- weduwenfonds. «Ik hen zegt de heer van Pesch in de gelegenheid geweest de traktementen der onge veer '12,000 burgerlijke rijks-ambtenaren te overzien, en het is mij daarbij opgevallen hoe overgroot het getal is van hen wier inkomen nog geen ƒ500 'sjaars bedraagt. Het gemiddelde tractement is natuurlijk hooger en bedraagt f 983 per hoofd en van de ge huwden afzonderlijk f 990, dus niet noemenswaard meer. «Daar zoo velen een inkomen hebben beneden het gemiddelde, zijn er ook een .groot aantal, waarvan dit hooger is dan de genoemde cijfers. Natuurlijk is het verre van mij te beweren, dat van de laatsten het

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1