SC HA AKST RIJD Buitenland. ten achteren raakt blijft er voor den grondeigenaar weini» verhaal over; terwijl hij met op nieuw aan een ander te hoog te verhuren denzelfden kwaden weg op blijft gaan. Verder gelooven wij niet, dat het bepalen van het suikergehalte zoo vroeg 111 den leveringstijd geschieden kan en door wien dat de boer daar op kan steunen als hij zijn oogst te koop biedt. Wel zouden we contracten willen zieu, die condities van variabelen prijs inhielden in verband met de kwaliteit en het soort der bieten. Door de stoomboot //Starthleven" is verleden week boter uit Australië te Londen aangebracht, die bij inkoop 271/2 cent het Poud gekost had en deze bracht op de Londensche markt een gulden het pond op. Een Engelsch pond is iets minder dan een UalfK.G. Kunst, Wetenschap en Letteren. De bekende Duitsche dichter Carl von Höltei is in den ouderdom van 83 jaar te Breslau overleden. Hij was den 24 Januari 1797 te Breslau geboren, wijdde zich geheel aan de tooneeldichtkunst en heeft een aantal blij- en tooneelspelen geschreven. Laurier boom en bedelstaf^ 0. a., dat ook bij ons bekend eti waarvan de titelrol door Petera gecreëerd is, was van hem. Hij was ook een van de Pruisische oud-strijders van 1815. Te Leeuwarden is in bijna 71jarigen ouderdom overleden de heer Wopke Eekhoff, een man van zeer groote verdienste op het gebied van wetenschap en kunst, in welk opzicht hij jarenlang ook voor de provincie Friesland gearbeid heeft. Van 1838 af was hij archivaris van Leeuwarden. In 1873 werd hij door den Koning begiftigd met de ridderorde 4e kl. van den Gouden Leeuw van Nassau. Men is thans te Maastricht begonnen aan de restauratie van de zoogenoemde grijze Helpoort, het oudste over blijfsel der omwalling van 't oude Maastricht, dat echter al sinds meer dan vijf eeuwen binnen de stad getrokken was. Volgens de meening der Maastrich tenaars dagteekent de Helpoort uit den tijd der Romeinen. Dit is te betwijfelen, doch zij schijnt, naar haar Romaauschen bou.vtrant te oordeelen, wel zoo oud te zijn als het oudste gedeelte van de St. Servaaskerk. Door eeu Italiaanschen priester, Bernardino Peyron, zijn in het klooster op den berg Athos in den baud van een Grieksch handschrift twee fragmenten van de zendbrieven van den apostel Paulus in den oor- spronkelijken Grbkschen tekst gevonden. De onlangs door het Friesche genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde gedane aankoop van een kapitaal huis in de Koningsstraat te Leeuwarden, om daar de bibliotheek van het Genootschap en zijn verzameling oudheden, munten enz. over te brengen, mag al meer en meer de algemeene sympathie ver werven. De belangstelling in het Genootschap klimt daardoor voortdurend, zooals ook reeds uit verscheiden in den laatsten tijd ontvangen gescheuken van ver schillenden aard is gebleken. Nu weder is een belangrijk geschenk van boeken ontvangen van den burgemeester, den heer W. J. van Weideren baron Rengers, terwijl de voorzitter van het Genootschap, de heer mr. J. Dirks, ten geschenke aanbood een exemplaar van zijn door Teylers Genootschap eenigeu tijd geleden bekroonde prijsverhandeling over de //Noordnederlandsche Gilde- peuningen'/. Het bestuur van het Genootschap heeft voor 1200 aangekocht twee Hindelooper Kamers, een eikenhouten en een bonte (zoogenaamde Molkwe- rumer), die in het aangekochte huis zulleu worden aangebracht. Tot dezen aankoop werd het in staat gesteld door de heeren mrs. jhr. van Eysinga, W. J. van Weideren baron Rengers, J. H. F. K. van Swinderen en A. Looffinan Ypez, waarvan ieder 1/4 van genoemde som voor zijn rekening nam. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Te 's Gravendeel, in de kom der gemeente, is een huis afgebrand, bewoond door onderscheidene gezinnen. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een vrouw, die er haar werk van maakte jonge min derjarige meisjes, meest kinderen van arme ouders, aan te lokken, op te houden door mooie kleeren en inwoning, om ze dan later den kwaden weg op te leiden. Te Amsterdam heeft een 16jarig kantoor-bediende bij zijn heer uit de brandkast f 4000 gestolen eti die in een paar dagen in slechte huizen verteerd. Vrouw Telman uit Lemele, die in het huis van arrest te Zwolle zat, verdacht van haar man geworgd te hebben, heefi zich in haar cel opgehangen. Ook te Leeuwarden beeft zich een vrouw opgehangen. Aan den weg tusschen Oudshoorn en Woubrugge is in uitgeputte» staat gevonden, zekere B., uit Ouds- hoorn, een man, die aan toevallen leed en naar men zegt, door zijn vrouw verstooten werd. Hij is kort nadat men hein vond gestorven. Ter reede van Antwerpen is aan boord van het stoomschip //Zeeland// van de //Red Star-line//, het kanon gesprongen, waarmede de saluut-schoten gelost werden. Twee man werden zwaar verwond en een derde kreeg een lichte wond aan het hoofd. Door een orkaan is te Lissabon veel schade aan gericht; vele schepen zonken en andere werden zwaar beschadigd. Te Harderwijk is een kind van 3 jaar in een pot met heet water gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Nijmegen is een oppassend werkman, bezig aan het werk van de slechting der fortificatiën, onder een instorting bedolven geraakt en dood er onder uitge haald. Te Deventer heeft een werkman door dergelijk toeval een been gebroken. Te Moskou heeft den 5 Februari een brand, die 24 uren duurde, groote schade aangericht iti de ateliers van den spoorweg MoskouBrest. De schade wordt begroot op 300,000 roebels, waarvan slechts de helft verzekerd was. Daags na het blus^chen van den grooten brand te Tokio in Japan, die 9000 huizen vernielde, brak ander maal brand uit, waardoor 260 huizen in de asch ge legd werden. Te Wandsbeck, bij Hamburg, heeft een dief des nachts het postkantoor bestolen en den wachthebbende» besteller verworgd. Het gestolene bedroeg ongeveer 500 mark. Ook heeft hij beproefd de brandkast open te breken, doch te vergeefs. De politie heeft den dader spoedig opgespoord en al het gestolen geld, alsmede eenige kleedingstukken van den vermoorden besteller, nog bij hem gevonden. Door de maréchaussee van Tilburg is gevankelijk naar 's Hertogenbosch gevoerd zekere N. v. G. die den vasten-avond gevierd heeft met in koelen bloede twee personen, zijnde W. B., koopman uit Besooijen, en C. van B., smid te Tilburg, zware ver wondingen toe te brengen met eeu scherp voorwerp, denkelijk een mes. Nabij Ter Neuzen heeft een aanvaring plaats gehad tusschen twee Noorsche barkschepen; het eene werd beschadigd. Voor Antwerpen heeft een Oostenrijksch stoomschip een Belgisch schip in den grond geboord. Bij deze ongelukken had geen verlies van menschen- levens plaats. Tusschen Suez en Alexandrië heeft een botsing van twee treinen plaats gehad. Daarbij werd een machi nist gedood. De Oostersche spoorwegen kunnen zich zoo langzamerhand als ingewijd beschouwen in 't lot der Westersche. Te Laak, gem. Weert, is een huis met timmermans werkplaats, schuur en stal met hooi, stroo en gereed schappen, alsmede al de inboedel verbrand. Alles was verzekerd. I11 het gehucht Terhole, gem. Ilonteuisse, ziju twee schuren afgebrand en is een woonhuis zeer beschadigd. Het vee, dat in de eene schuur was, alsmede de gereedschappen enz. daarin, zijn mede verloren gegaan. De tweede schuur was een vlasserij. Te Hekelingen heeft een gehuwde vrouw, vermoe delijk in een vlaag van waanzin, haar kindje van ongeveer 14 dagen in het water geworpen. Ook moet die vrouw brand gesticht hebben; de ongelukkige is in verzekerde bewaring genomen. tusschen twee groepen uit de leden der »Zierikzeesclie Schaak vereeniging" Wit. Zwart. 16e Zet. D 7 op E 8. 17e Zet. H 5 op E 2. 17e C7 C 5. 18e D2 F 3. 18e B 7 B 6. R n s 1 a n d. De omstandigheden onder welke de onlangs ver oordeelde Helena Rosikoff en haar medeplichtigen den diefstal in de Rijksbank te Cherson hebben gepleegd, zijn nu eerst bekend gemaakt. De kas, die 1,580.000 roeb. (ongeveer 2% mill, gulden) bevatte, werd be waakt door militaire posten. Maar de dieven, aan gevoerd door een ingenieur Saschka, zoon van eeu generaal-majoor, begonnen uit een naburig huis hun onderaardschen arbeid. De aarde die zij uitgroeven werd in dichte manden weggedragen. Na weken vau onvermoeide» arbeid kwam men onder den schatkelder, de vloerplanken werden opgelicht en de bandieten grepen met volle handen in de schatkist. Men nam 1,578.699 roebels en 75 kopeks mede. De dieven verloren onderweg 10,000 roebels aan biljetten, die men in den gegraven tunnel terugvond, 't Was op een Zondag, de ambtenaren waren afwezig en de wacht drentelde voor de leêge schatkist, 's Maandags-ochtends werd het gebeurde ontdekt en toen bleek dadelijk, dat men met een nihilistische onderneming te doen had. Alle dépots van particuliere waren onaangeroerd gebleven, alleen van het geld van den Staat had men zich meester gemaakt. De politic en de gendarmerie waren de dieven weldra op 't spoor. Alleen de ingenieur is onvindbaar gebleven. In een hut op een open veld werd veel van liet gestolene gevonden. De eigenares van de hut en haar man waren omgekocht. Later vond men bij een dame 480,000 roebels in een kelder verborgen. De medeplichtigen waren barones de Vitieu, 33 jaren, even schoon als geëmancipeerd mej. Alckejevv, 23 jaren, een mooie en gracieuse dame zij had de straks genoemde som verborgenverder twee jonge meisjes, 0. a. de dochter van een luit.— generaal; de drie vrouwen van andere medeplichtigen, enz. enz. Die lieden hadden zich, behalve van de niillioenen, ook meester gemaakt van pas-formulieren, recepissen van betaalde belastingen enz. Het proces bewees, dat men hier meer met een politieke, dari met een dievenbende te doen had. Eenige der rijkste streken van Rusland, zegt een schrijver in de Moloaliggen nog geheel braak. Ofschoon het drie eeuwen in het bezit is van Siberië, //dat Russisch Califoniië, dat een onuitputtelijke bron van rijkdom voor het geheele Russische volk had kunnen zijn//, heeft het er hoegenaamd geen voordeel uit getrokken. //Door Siberië hadden wij zoo rijk kunnen worden als Engeland door Indië; maar wij maakten er een strafkolonie van, in plaats van zijn natuurlijke hulpbronnen te exploiteeren". De onmete lijke rijkdom aan mineralen in den Kaukasus is nauwelijks aangeroerd. De uitgestrekte kolenlagen in het gouvernement Kutais en de ijzermijnen van Tiflis zijn een dood kapitaal. In den Kaukasus wordt geen ijzer bewerkt, ofschoon het in overvloed voorhanden is. De grond en het klimaat zijn gunstig voor den wijnstok, de tabak en den zijdenworm, maar van die voordeelen wordt geen partij getrokken. Er is in den laatsten tijd veel gesproken van de ontwikkeling der beetwortelsuiker-industrie in Transkaukasie, maar gedaan is er nog maar weinig. Gemengd Buitenlandsch. Nieuws. De geestelijke hulp in de Engelsche gevangenissen kost 22,050 pond st. of f 264,600. De geheele be volking der 66 gevangenissen van Engeland beloopt 19,150 gewone en 1350 militaire gevangenen. De zielezorg kost dus ruim ƒ13 per persoon 's jaars. I11 't geheel kosten de Engelsche gevangenen 5,631,972, of ongeveer 275 per hoofd Js jaars. De opbrengst van den arbeid is echter f 720,000, zoodat van die 275 ongeveer 35 afgaat. Op de Theems even beneden Richmond Railway Bridge is door een slampamper te Louden zegt men //waterman// een schildpad gevonden, tot op de hoogte van Twickenham vervolgden daar gevangen. Het dier is 200 pond zwaar en 5 voet 21/2 duim in omtrek. Het is hoogst zeldzaam dat schildpadden zoo hoog op de Theems worden gevangen. De bekende liefdadige barones Burdett Couts heeft voor de noodlijdende Ieren aan den thans in Ierland rondreizenden heer Ashmead Bartlett 60,000 ter hand gesteld. De vraag der verbinding van Engeland en Frankrijk is zoo al geen levensvraag, toch zeker eeu hoogst be langrijke, die herhaaldelijk aanleiding geeft tot allerlei min of meer groolsche plannen. Thans is weer aan de orde het plan om Engeland aan het vaste land te verbinden door een stoomvlot, waarmede geheele spoor treinen kunnen overgevoerd worden. Het denkbeeld is een stoompont te maken, die de treinen van Beaoóy Head naar Dieppe zal overvoeren. Er ronden 15b waggons kunnen opgeplaatst wordeu en200b \\\ss>g die dan een verblijfplaats zouden wagens. Het reuzeuschip, dat deze po: :lj ;o 198 M. lang, 45 M. breed zijn en t-uxrou ox .0 den overtocht doen. die in -4 ureu gelegd. Daar deze lijn Besohy Ilea .-1 -o .x Kilometer korter zon rijn 0.;. de .0^ over Calais, meent men. da; al e ".xv: ox urn- beveling aan de zijde van den nle_ >w ziju zouden.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3