Dezer dagen vierde de heer J. P. Her9 te Oolt- genspla'at zijn vijftigjarigeambtsvervulling ah geneesheer. De lieer llers is geboortig van Noordgouwe. Ter vervanging van Jhr. Mr. J. W. M. Schorer als commissaris in het polderbestuur van Walcheren raoet herstemming plaats hebben tuaschen de heeren L. Gysouvv Pz., te West-Knpelle, die 92, en J. C. Lantsheer, die 52 'stemmen verkreeg. Het Haagsche Dagbl. heeft dezer dagen, aan het hoofd der kolommen, plaats gegeven aan een paar ingezonden stukken, waarin gehandeld werd over de benoeming van mr. C. J. Pické tot burgemeester van Middelburg en die benoeming werd gelaakt. Men meende dat een sedert vijfjaar op wachtgeld verkeerend rechterlijk ambtenaar niet had mogen benoemd worden tot een betrekking, die met het rechterlijk ambt on- vereenigbaar is, en achtte dit in strijd met de wet van 10 Nov. 1875. Men meende, dat de bij de toen ingevoerde nieuwe organisatie uitgevallen ambtenaren uitsluitend ter beschikking moesten blijven van den Minister van Justitie. De heer P. L. Tak te Middelburg heeft de moeite genomen een stuk aan het Dagbl. in te zenden, aan hetwelk door de redactie ook een hoofdplaats gegeven is, en waarin de benoeming van den heer Pické afdoende wordt verdedigd als wel degelijk volgens de wet en daarenboven ten zeerste in liet belang der gemeente Middelburg. De heer Tak heeft daartoe eenvoudig gereleveerd, hetgeen er bij de wording der bovenwet in 1875 door den toenmaligen Minister van Justitie, thans hoofd van 't kabinet, n.l. de heer van Lijnden van Sandenburg rechtstreeks was gezegd, rakende de benoembaarheid der uitvallende rechterlijke ambte naren. Daarmede is toen die wet aangenomen en derhalve is de benoeming volkomen in orde. Bovendien heeft de heer Pické zelf de kieschheid gehad vrijwillig zijn wachtgeld los te laten, zoodat er voor de aan merking van den inzender in het Dagbl. geen reden is. Te Middelburg is de melk, die bij de huizen wordt rondgevent, nog rijker aan voorwerpen uit de natuur lijke historie, dan te Utrecht. In laatstgenoemde plaats heeft men onlangs een vorentje uit de melk gevischt, doch te Middelburg bevat de melk zeekwallen. Verleden week werd zulk een dier levend in de melk gevonden, die door den melkboer was thuisgebracht. De Midd. Ct. komt tot het verinoedeu, dat de Wal- chersche boeren de melk wasschen met zeewater. Zouden dergelijke verschijnselen ook niet kunnen verklaard worden uit den grooten lust der VValchersclie boereu in de beoefening der natuurkundige wetenschap, en die kwal bij wijze van proefneming in de melk gedaan zijn? Of zou men te doeu hebben met melk van zeekoeien Als een bewijs van goedkoop vervoer langs den Staals-spoorweg als uitvlucht tijdens de treurige periode van ons isolement, werd ons medegedeeld, dat ,liet transport van 1 Mud, zegge één Hectoliter aard appelen, van llotterdam naar Middelburg kostte 1,78 en met bijkoraeude kosteu ad 25 ets. f 2,03. Dat mud aardappelen werd dus door het vervoer van Botterdam naar Middelburg maar f 2,03 duurder Met 1 Eebr. is het vaste dienstdoende personeel van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik op Soestdijk, op pensioen gesteld; de oudsten in dienstjaren hebben hun volle tractement als pensioen bekomen. Het losse personeel is nog aan 't werk. Iemand in Groningen is wegens het stelen van een kat tot 45 dagen celstraf veroordeeld. Door Burgem. en Weth. van 's Hertogenbosch is in den Baad het belangrijke voorstel gedaan om de stad te vrijwaren tegen overstrooming door inpoldering. Daartoe zouden volgens het plan van den ingenieur v. Hasselt, gewijzigd door den hoofd-ingenieur tevens raadslid Bake, noodig zijn drie sluizen en een stoom gemaal lot verwijdering van het kwelwater. Een en ander zou f 150,000 kosten. Te Amsterdam waren 's nachts tusschen Vrijdag en Zaterdag j.l. op onderscheidene plaatsen van de stad biljetten aangeplakt, vermoedelijk ten doel hebbende een opstootje te verwekken. Er stond boven //Geen Werk", en daarna volgde een oproeping om 's anderen daags te 12 ure op liet Bembrandtsplein te komen. De politie heeft die biljetten afgescheurd, doch dit kon niet beletten dat Zaterdag-morgen tegen 12 ure een groot aantal mannen, naar 'l uiterlijk polderwerkers, op het aangewezen plein te zien waren, alsmede een groole schare nieuwsgierigen. Van een standje kwam echter niets. Er werd ook door niemand een toespraak gehouden en nadat de oploop ongeveer een uur had geduurd, ging het volk weer uiteen, zij 't ook, gelijk het N. v. d. D. opmerkt, met bedrukte gezichten. Blijkens bericht van Zr. Ms. zaakgelastigde te Bu charest, is door hem aan de Bumeensche regeering mededeeling gedaan van de erkenning der onafhanke lijkheid van het vorstendom Bumenië door het Neder- landsch gouvernement. St. Ct. De commissie voor de oprichting van een nieuw tooneelgebouw te Groningen is, als de Baad en de aandeelhouders, zeer teleurgesteld. Zij hadden gedacht, dat het terrein voor het nieuw te stichten gebouw, zijnde het vroegere arsenaal en de grachten, te zamen ongeveer één hectare groot, gratis door het Bijk aan de gemeente zou worden afgestaan, in ruil voor eenige gemeente-eigendommen; thans is echter van den Minister van Eiuanciën de mededeeling ontvangen, dat die afstand, welken de Minister van Oorlog goed keurt, slechts kan geschieden tegen betaling van eeue som van f 40,000. Het zal nu de vraag zijn, of van het plan van oprichting op die plaats nog iets zal komen. Amst. Ct. Thans is in druk verschenen, het rapport van de gemengde commissie uit de Maatschappij tot Nat van 't Algemeen, de Nedeilandsche Maatschappij Ier bevordering van nijverheid, de vereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerksnijverheid in Neder land en liet algemeen Nederlandsch werkliedenverbond, in zake van de oprichting van een algemeen Neder- lniwLch pensioenfonds voor werklieden, met ontwerp statuten daarvoor. Van de strekking van het rapport is reeds melding gemaakt. Op de bijzonderheden zullen wij gelegenheid hebben, nader terug te komen. De belangrijke arbeid der commissie, die bestaat uit de II.H. Mr. N G. Pierson, voorzitter. Mr. H. B. Greeven, Mr. J. H. Schober, P. Smidt van Gelder, B. H. Heldt, A.. Post, II. J. C. de Charro en Henri Boers, rapp., verdient nauwgezette overweging, zoowel om 't gewicht der zaak zelve, als om de grondigheid waarmede de com missie haar moeielijke taak heeft volvoerd. De waggons van de Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij zullen voortaan met gas verlicht worden. Te Brammen is op 68jarigen leeftijd overleden mr. C. H. baron van Bhemen van Bliemenshuizen, lid van de le Kamer der Staten-Generaal, drager van 't Metalen Kruis en ridder der Orde van den Ned. Leeuw. Naar Het Vad. verneemt, zijn de geloofsbrieven van de heeren J. II. Donner en V. Nijst bij de Tweede Kamer ingekomen. Die van den heer J. N. Bastert zijn nog niet ingekomen. De gemeenteraad van Vlissingen heeft de in 1864 ingestelde wekelijksche veemarkt weder afgeschaft, omdat er nooit gebruik van die markt gemaakt is. Naar men verneemt is in de jongste vergadering van de inspecteurs van het geneeskundig staats-toezicht met algemeene stemmen besloten, adhaesie te betuigen aan liet voornemen der Begeering om een wets-ontvverp in te dienen tot beteugeling van het misbruik van sterken drank. De heer J. Schagen van Leeuwen te Delft wordt gedoodverfd als secretaris van de Nederlandsche com missie voor de groole tentoonstelling te Melbourne. Er hebben zich, naar liet Vad. mededeelt, 200 solli citanten voor dat baantje aangegeven. Het is toch blijkbaar een begeerlijk iets, al is er weinig eer mee in te leggen, daar wij toch op de wereldkennissen een poover figuur maken en de commissie een scherpe en niet zeer lekkere kritiek moeielijk ontgaan kan. Maar er is een lintje mede te verdienen; dat is toch iets. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot notaris in het arr. Mid delburg, ter standplaats Goes, den heer J. E. Mulock Houwer, thans kaud.-notaris en gemeente-ontvanger te Zierikzee. Z. M. heeft benoemd tot controleur der dir. bel. enz. te Middelburg, W. H. Houwing te Harlingen. Z. M. de Koning heeft benoemd lot commandeur in de Orde van den Ned. Leeuw, den Eranschen divisie-generaal S. II. Carteret Erécourt, en tot ridder den kapit. P. Davy de Chavigné, van 't 3e regiment chasseurs a cheval van 't Erausclie leger. De Koning van Zweden heeft jhr. mr. C. J. Den T< x, voormalig burgemeester van Amsterdam, benoemd tol commandeur der Orde van Si. Olaf van Noorwegen, en den beer M. H. Insinger le Amsterdam tot com mandeur der Zweedsclie Orde van Wasa. Jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort is door den Keizer van Japan benoemd tot commandeur in de Keizerlijk Japansche Orde van Verdiensten. De luitenants ter zee 2e kl. W. J. de Bruijne en L. N. de Bruijne zijn geplaatst resp. op de //Bromo" en op de //Deli". De le luit. der mariniers, C. II. Pilaar, komman- daut van bet detachement aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 16 Maart gesteld ter beschikking van den kommandant van het corps en vervangen door den 2en luit. C. N. Cazaux van Staphorst. Door Z. M. is aan G. L. Voerman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van ont vanger der directe belastingen te Arnhem, behoudens aanspraak op pensioen. De commies der posterijen 4e kl. W. J. P. Kroef is werkzaam gesteld ten spoorweg-postkantore No. 1 (lijn ArnhemOldenzaal). Landbouw. In een schrijven uit den Tielerwaard in het N. v. d. D. wordt nog eens de aandacht gevestigd op het gevaarlijke van het voorschotteii-gekuoei in de suiker bieten-industrie. Daarop kan niet nadrukkelijk genoeg gewezen worden, en daarom nemen we 't artikeltje hier over, al mogen we ook aannemen dat vele land-" bouwers het reeds in liet N. v. d. D. gelezen hebben. z/De agenten van suikerl'abrikanten zijn in de Tie lerwaard weder begonnen contracten te sluiten met de landbouwers. De prijs der beetwortelen, te leveren in liet najaar, is f 10 per 1000 kilo. De landbouwers krijgen nu voorschotten. Voorlederen bunder grond, dien zij zich verbinden voor de fabriek met beetwortelen te bebouwen, wordt hun f 100 uitgereikt. Daar de oogst in '79 mislukte en de pachten toch betaald dienen te worden, terwijl er ook geld moet zijn om van te leven, is het voor velen een ware uitkomst, dat er //voorschotten" gegeven worden. Niemand verwondert er zich over, dat menigmaal een grooter getal bunders wordt opgegeven, dan men voornemens is te bezaaien. De verleiding is groot, en de agenten loopen druk. Ook gebeurt het wel, dat men van meer dan een der agenten de voorschotten in ont vangst neemt. Wie in het najaar dan tot een minder bedrag aau suikerpeën leveren kan, dan hij reeds als voorschot ontving, zoekt zich te redden door nieuwe contracten. Dit heeft vaak zoolang plaats, totdat er niets meer te redden en ook niets meer te verliezen valt. Van zulken vernamen we meer dan eens//daar moste nooit geen verschotte gewist zijn". Voor een landverhuurder is het voorschottenstelsel voordeelig. Bij publieke verpachtingen toch wordt te hooge pachtsom beloofd door hen, die behoefte hebben aan land, om daarop de gewenschte voorschotten te kunnen verkrijgen. Voor den fabrikant schijnt 't noodzakelijk. Hij zou waarschijnlijk anders geen beetwortelen genoeg kunnen koopen, om zijn fabriek in werking te doen blijven. Voor den landverhuurder vooral voor hem, die weinig bezittingen heeft is 't verderfelijk, 't Voedt de immoraliteit, 't Bracht velen reeds tot den arbei dersstand. Met het oog op laatstgenoemden ware het te wenschen, dat de beetwortelen gekocht werden tegen den tijd van aflevering. Men kon dan het suiker gehalte beoordeelen en geld besteden naar de waar is". Ieder landbouwer zal erkennen, dat in bovenstaand stukje iu alle eenvoudigheid de vinger gelegd wordt op een leelijke wonde, een wonde die met elk jaar meer inkankert en die de zelfstandigheid van menigen huurboer met zijn moraliteit te gelijk zal verteren. Hoe aaulokkelijk de voorschotten ook zijn en hoe verklaarbaar en vergefelijk 't ook is, dat iemand, die moeielijk zit, zich door de blinkende guldens laat verlokken, die als 't ware worden opgedrongen door agenten van verschillend allooi: soliede mannen en beunbazen, toch was 't beter, dat het geheele voor schotstelsel de nek werd omgedraaid. De wijze van geld-opnemen door raiddel van dat stelsel is te ge vaarlijk en de boer, die er zich aan overgeeft, moet vroeg of laat er onder. Daar is haast geen genade op. Men heeft wel beweerd, en 't geschiedt nog, dat de bietenteelt roofbouw is, die den grond uitput. Dat is op wetenschappelijke gronden en met gepaste middelen onwaar te maken. Maar zoo de bieten iets rooveu dan is 't in de eerste plaats de eer, 't ka rakter, de welvaart en de rust van menigen boer. We zetten boven een paar vraayteekens. Het komt ons voor, dat het voorschottenstelsel voor den land verhuurder alleen maar vuordeelig schijnt, niet voor deelig is. De pachter, die te hoog pacht, zal niet kunnen betalen, althans niet op den duur, en als hij

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2