komen met den Ezel. In dat Land is een gewoonte, dat de Kooplieden haar goed voeren op Kemels, en de Kemelen gaan eenen regel, de een na den ander, en daar gaat eenen Ezel voor, die leid ze met een lang zeel. Alzoo kwam den Ezel en leide de Kemelen na hem. Den Leeuw liep na den Ezel, toen vloden de Kooplieden, en den Leeuw dreef den Ezel met zynen staart na het Klooster, en de Kemelen volgden hem met 't goed. Toen kwamen de Kooplieden in 't Klooster, en vielen S. Hieronimus te voet en baden genade. Hy ontving ze vrin(lelijk, en hy liet ze weder na huis reizen, en den Ezel bleef in 't Klooster. Buitenland. Afghanistan. Het schijnt dat de Engelschen het plan nog niet opgeven om de Afghaansche bevolking met behulp harer onderlinge partijschappen onder't juk te brengen. Generaal Bright heeft tot de bevolking der Lugliman- vallei een proclamatie gericht, waarin den goedgezinden (d. i. den verraders van hun land) bescherming wordt beloofd. Er moeten eenige hoofden in onderwerping zijn gekomen. Daarentegen heeft Tahir-Khan uit Guzni een boodschapper naar Generaal Boberts gezonden om henf mede te deelen, dat hij (Tahir-Khan) besloten heeft den strijd tot het uiterste vol te houden, tenzij Jacob- Khan als Emir worde hersteld. Volgens bericht uit Herat zou het Ayoub-Khan niet gelukt zijn de mannen van Kaboel over te halen, om met hem naar Terah op te rukken. De Kaboe- leezen dreigden naar huis te gaan, indien hun de achterstallige soldij niet uitbetaald werd. Uit Lahore is gemeld, dat generaal Bright met 1500 man infanterie, twee escadrons ruiters en zes kanonnen te Doranta was gekomen en in de Lughraan- vallei een verkenning van tien mijlen ver had gedaan zonder tegenstand te vinden, De Engelsch-Indische troepen hebben het bitter slecht in 't veld door het gebrek aan dekens en warme kleeding; ook het voedsel is lang niet overvloedig. In dezen staat van zaken is van hec Britsche leger juist niet zooveel krachtsontwikkeling tc wachten als weldra schijnt te pas te zullen komen. Men verwacht n.l. spoedig een nieuwen grooten aanval van Moham- med-Jan-Khan. Hij heeft reeds veel volk bij zich en er worden nog dagelijks in de valleien nieuwe strijders aangeworven. Wij verwachten nog niet zoo spoedig dat de EngeL schen gelijk reeds als zeer aanstaande was vermeld op Herat zullen aanrukken om die stad aan Perzië te gaan geven. F r a n k r ij li. Verleden Zaterdag zijn de algemeene beraadslagingen over het ontworpen algemeen tarief van uit- en in voerrechten in de Kamer begonnen. Zij werden ingeleid door den voorzitter, die de Kamer aanspoorde, door haren ijver en aandacht met terzijdestelling Vau politieke overwegingen, welke met de zaak niets gemeens hadden, blijk te geven, dat zij zich volkomen aan 's lands belaugen wenschte te wijden. Daarop trad de Min. van Koophandel, de heer Tirard, op en hield eene rede, waarin liij met grooten nadruk en duidelijkheid de beginselen van den vrijen handel handhaafde tegen over de van alle zijden door de katoen- en metaal industrie en van wege den landbouw aangeheven klachten en eischen om beschermende rechten, zich verklarende voor handelstractaten eu conventioueele tarieven. De Fransche Senaat heeft het wetsontwerp betreffende den Hoogen Baad van onderwijs aangenomen. De Begeering kan dit beschouwen als een door haar behaalde overwinning, want op de voornaamste punten had zij de meerderheid voor zich. Jules Simon daaren tegen had minder succes dan hij had verwacht, veelal door de zwakheid van zijn eigen houding; ook hij durfde niet stemmen voor het behoud van de bisschoppen in den Baad. Men heeft nu weer hoop gekregen, dat ook het bekende art. 7 er zal worden doorgesleept. R usland. Omtrent de vangst van nihilisten in den nacht van den 29 op den 30 Januari in de Sappeurstraat te Petersburg bevat het regeeringsblad de volgende mededeeling: //De politie, die in het huis in de Sap peurstraat no. 10 wilde binnendringen, constateerde, dat de beide toegangen tot het huis no. 9 waren afgesloten. Toen de politie de hoofddeur had geopend, hoorde men een schot, weldra door verscheidene andere gevolgd. De politie-agenten en de gendarmes drongen niettemin in het huis door en vonden er drie mannen en twee vrouwen, die op hen bleven vuren. Een officier van politie werd gekwetst en een der bewoners van het huis doodde zich door een revolverschot. Nadat de overigen waren gevangen genomen, vond men een drukpers, een ontzaglijke hoeveelheid exemplaren van het dagblad de 'Nationale TVïl, die pas gedrukt waren, stempels en vervalschte documenten, vergiften en ontplofbare stoffen. Een onderzoek is ter dezer zake ingesteld.De persoon die den zelfmoord beging, moet een politieke misdadiger zijn, Deutsch genaamd, welbekend door de processen, waarin hij betrokken is geweest, en die sinds laug door de politie was opgespoord. Hij wordt voor den moordenaar van generaal Mezentzoff gehouden. Duitschlan d. Het heeft niet weinig opzien verwekt, zegt de Weser Ztgdat de levering van gegoten stalen platen voor een brug in Schotland aan Krupp gegund is, omdat zijn inschrijving 3 p. st. per ton lager was, dan die der Engelsche en Schotsche fabrikanten. Als Duitsch- land goedkooper ijzer en staal verwerken en uitvoeren kan dan Engeland, wat zoo vraagt men moet men dan denken van het protectionistisch gejammer der Duilsche ijzerindustrie Duitsche afnemers moeten aan Krupp behalve den prijs van het ijzer ook de inkomende rechten betalen, opdat hij in het buiten land goedkooper dan zijn concurrenten werk zou kunnen leveren. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Te Parijs is vrij onverwachts overleden het lid der Kamer van volksvertegenwoordigers Granier de Cas- sagnac, de vader van den beruchten voorvechter der Bonapartisten Paul de Cassagnac. De oude Cassagnac heeft, voor zoover dit uit zijn doen en laten is na te gaan, nooit een eigen politieke overtuiging gehad. Hij beoefende de politiek als een tak van industrie en dreef dat in de richting, die hem het voordeeligst toescheen. Hij begon als publicist en was toen radicaal democraat; hij is geëindigd als de vinnigste voor- stander der autocratie van het keizerrijk. In zijn eerste phase van gedaante-verwisseling heeft hij vriend schap gesloten met Victor Hugo, dien hij bewonderde, en van deze vriendschap is altoos nog iets blijven hangen. Dit was de goede zijde van zijn staatkundig karakter. Voor 't overige kunnen we in hem niets anders zieu dan een chevalier d'industrie in den tak politiek. De Keizerin van Busland 19 Zaterdag van Cannes vertrokken en naar St. Petersburg vervoerd. Zij was nog zeer lijdende. Te St. Petersburg heeft de gemeenteraad het pro gram vastgesteld voor de feestelijkheden ter viering van het 25jarig keizerschap van Alexander II. Er behoort onder: een adres aan den Keizer; een prijs vraag (5000 roebels) voor de beste geschiedkundige verhandeling over Petersburg; de opening van 25 nieuwe scholen; de verspreiding van een populair geschrift, behelzende de regeeringsdaden van den Keizer, enz. Hoeveel Nihilisten bij die gelegenheid naar Siberië zullen gezonden worden, is nog niet bekend. Uit Odessa wordt gemeld, dat de krijgsraad uitspraak heeft gedaan in het proces wegens den diefstal van 1.500,000 roebels uit de kas van den gouvernements ontvanger te Cherkow. Twee der beschuldigden zijn vrijgesproken. De overigen zijn veroordeeld tot ver schillende straffen: de hoofdbeschuldigde (een vrouw) tot levenslangen dwangarbeid en de anderen tot ge vangenisstraf voor verschillenden tijd. De oude heer Crémieux heeft zijn echtgenoot door den dood verloren. Alexander Dumas heeft een hoogstbelangrijk werk uitgegeven, //La Question du Divorce", dat tot ant woord strekt op de brochure //Familie et Divorce" van den abt Yidieu. Dumas is om tal van gronden vóór de wettelijke echtscheiding. In een Fransch blad wordt verhaald, dat de ex- maarschalk van Frankrijk, Bazaine, in den omtrek van Madrid op een boerderij woont en zich daar bezig houdt met de varkensfokkerij. De Köln. Ztg. verlangt de aanschaffing van Staats wege van zoogenaamde //ijsbrekers" op den Bijn, ten einde, vooral door het tegengaan van ijsverstoppingen, den ijsgang minder gevaarlijk te maken en een vaarweg voor de scheepvaart open te houden. Het blad dringt aan op navolging van het voorbeeld, sedert 1874 met zoo uitstekend gevolg te Hamburg gegeven. Toen werd door de gezamenlijke kooplieden en reeders een ijsbreker aangeschaft, d. i. een krachtig voorziene ijzereu schroefstoomboot, met sterk voorover gebogen voorsteven, waarvan de kiel ongeveer 130 M. lang en 25 M. breed en de diepgang naar de omstandig heden berekend is. Nadat dit middel tegen ijsver stopping en om de vaart open te houden, doeltreffend was gebleken, werd een tweede boot aangeschaft, en vervolgens werd het vrijhouden van de Elbe van ijs van overheidswege overgenomen. Sedert blijft Ham- burgs haven iu de strengste winters, ook dit jaar, steeds voor de scheepvaart bereikbaar. De aartshertog Karei Lodewijk van Oostenrijk is ter gelegenheid van de jongste verkiezing te Arstetten, een dorp met 310 inwoners, tot burgemeester gekozen. De aartshertog zal zijn nieuw ambt door een ver tegenwoordiger laten waarnemen. De echtgenoot van Carlotta Patti, de heer de Munck, is te San Francisco in hechtenis genomen, omdat hij, in een twist, den secretaris van den schouwburg door een aantal stokslagen verwond heeft. Dit voorval deed het gezelschap zoozeer in de gunst van het publiek dalen, dat er de vorige week Woensdag slechts 50 personen in de zaal waren, en Carlotta Patti weigerde te zingen. De Voltaire zag door de opening van Zola's //Nana" het getal harer aboués van 10,000 tot 50,000 op klimmen. Koning Humbert heeft het doodvonnis, uitgesproken over den moordenaar van kap. Fadda, Pietro Cardi- nali, in levenslangen dwangarbeid veranderd. De Golos zegt, dat een aartsbisschop en twee bis schoppen, tot de zoogenaamde oud-geloovigen be- hoorende, in de provincie Wladimir, respectievelijk tot 26, 22 en 17 jareu opsluiting in een vesting zijn veroordeeld. 400 roovers trokken de stad lanuaria (Brazilië) binnen, verdreven de autoriteiten, plunderden de huizen en 9taken er 22 in brand. Als kandidaat voor het lidmaatschap van de //Aca demie Frangai9e", in de plaats van den heer Jules Favre, is de heer Allou gesteld. Een Engelsche dame, die zich veel in het buitenland ophield, trok ieders aandacht door een gouden kruis van bijzonder groote afmetingen, dat zij steeds aan een gouden keten om den hals droeg. Herhaaldelijk had men haar dat voorwerp aan den mond zien brengen. Geen wonder! Eindelijk kwam men achter het geheim. Het kruis was hol en werd, naar gelang de tijd van den dag dat meebracht, gevuld met madera, malaga of zelfs cognac. TOÓNKUNSTr Woensdag-avond heeft de Gemengde Zangvereeniging »Oefening kweekt kunst", onder directie van den heer D. H. Ezerman, haar gewoon jaarlijksch invitatie concert gegeven. Gaf het program maar weinig nommers, het waren er ook nommers naar: A. Romberg's muziek op »Das Lied von der Glocke van F. von Schiller; «Frülilings- Botschaft" van Niels W. Gade en nog een kwartet vooi' mannenstemmen van F. Mendelssohn Bartholdy (a. Abendstandchenh. Sommerlied)benevens een solo voor mezzo sopraan »Wo nur weilst du" van G. F. Handel. Het beroemde lied van de klok is verleden week te Rotterdam uitgevoerd en we hebben de kritiek van de muziek op zichzelf en van de uitvoering, gelijk die te Rotterdam was, gelezen. Het zou niet billijk zijn hier te gaan vergelijken. De gegevens zijn niet gelijk. Zijn er vier duchtige solisten en krachtige koren noodig en kan Rotterdams rijke afdeeling van «Toonkunst" daarin niet in de vereischte volmaaktheid voorzien, hoe zou het kleine Zierikzee dat kunnen? Dat zou bij toeval zijn. We meenen daarom, dat hier een andere maatstaf ter beoordeeling dient ge bruikt te worden. Met beperkte krachten een groot werk uit te voeren, daartoe wordt moed vereischt: moed om 't te durven en vooral om vol te houden in oefening, opdat het klaar aan 't licht kome wat een kleine kring vermag als hij iets groots wil. Wanneer dan de uitvoering niet verongelukt, heeft men reden van groote tevredenheid. Maar op grond van 't gehoorde op Woensdag-avond meenen we te mogen zeggen, dat we meer hebben genoten dan een niet verongelukt zwaar werk. Inder daad, er was zooveel goeds in de uitvoering, dat de totaal-indruk niet anders dan gunstig kon zijn. De onderscheidene solisten hebben elk bij herhaling zeer goede oogenblikken gehad. Gelijk in 't klokkelied 't wenschelijk wordt geacht, dat kracht aan zwakheid zich pare, zoo vonden wij, dat het krachtige het zwakke opwoog en de uitkomst, zij 't dan geen «volmaakt accoord", toch een zeer genietbaar accoord gaf. Kortom, de uitvoering van het klokkelied gaf door slaande blijken van de volhardende studie der leden onder de volhardende en geduldige leiding van den Directeur. De koren hadden eenige uitstekend goede momenten. Mocht de schoone helft van 't menschelijk geslacht maar wat rijker aan alten zijn! Dan was 't lijvige en gevulde nog beter geweest. Er werd met entrain gezongen, slechts een paar malen was zekere traagheid op te merken in 't volgen van 't vereischte tempo, door 't instrument gehandhaafd. We zouden niet gaarne «onder ons" complimentjes uitdeelen en onthouden ons dus van bepaalde aanduiding

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3