De grootste Naaimachine der wereld is zoo even door The Singer Manufacturing Company voltooid. Iedereen weet van welke groote en zwaarte de ge wone huishoudelijke en kleermakersmachines zijn en het sterkste contrast tusschen dezen en eerstgenoemde machine wordt duidelijk, wanneer men zich het gewicht derzelve, zijnde méér dun 4000 kilo, voorstelt, zoodat een gewone kamervloer de noodige draagkracht en een gewone kamerdeur de noodige breedte er voor mist. In zeker opzicht is de machine nieuw geconstrueerd; zij paart buitengewone eenvoudigheid van constructie aan groote sterkte der enkele deelen en is voor het zwaarste soort werk geschikt. Zij is speciaal geconstru eerd voor de bewerking van Gandysche katoenen drijfriemen, een artikel dat in den laatsten tijd als goedkooper en doelmatiger, ter vervanging van lederen en andere soorten van drijfriemen, met goed gevolg aan de markt wordt gebracht. Het voor deze drijfriemen gebruikte materiaal, is buitengewoon vast en taai en wordt in verschillende lagen opeengenaaid, welke bij de zwaarste soort riemen, wanneer zij gereed zijn, tot een duim dikte bereiken. Om het opeennaaien der zware lageu mogelijk te maken, worden zij door middel van bijzonder zware, negen duim in diameter en acht voet lange geleidings- rollen gevoerd, welke gelijktijdig het uitstrekken en gelijkmatig persen bewerken. De machine, welke natuurlijk door stoom gedreven wordt, is van eene zoodanige constructie, dat zij met één of twee naalden resp. schuitjes kan werken, welke laatsten, ter vulling der spoelklosje3, door een bijzonder toestel van onderen kunnen uitgetrokken worden, zonder de daarboven liggende stof aan te raken, terwijl de naald door automatische smeerinrichting, voor heet worden is gevrijwaard. De rollen, waardoor de stof geleid wordt, worden door excentrieken eu kamraderen in beweging gebracht en geregeld; bovendien heeft de machine eene zoo genaamde overbrengende radgeleiding, die bij bewerking van lichtere stoffen wordt aangewend. De steek kan, evenals bij gewone naaimachines, zeer gemakkelijk van een achtste duim af en wijder gesteld worden, terwijl ook de geleiderollen naar keuze des bewerkers kunnen worden gereguleerd. Deze monster-machine is door de Singer Maatschappij (Hoofdkantoor voor Nederland, Kalverstraat 25 Am sterdam) voor eene Engelsche firma gemaakt, die oogenblikkelijk méér dan 100,000 voet dezer katoenen riemen in bestelling heeft. De riemen worden in de breedte van 55 tot 155 centimeter (5 voet Eugelsch) vervaardigd. In de III. London Neios komt het portret voor van wijlen luit. Koolemans Beijnen, met een afbeelding van ons poolschip //Willem Barents/'. Uit Atjeh is de niet onbelangrijke tijding gekomen, van 21 December, dat het aan het stoomschip Soe- rabaja" gelukt is 77 vaten met kruit en eenige kisten met kogels te bemachtigen, die naar de nog tegenstand biedende Atjehsche hoofden op weg waren. De inlandsche bevolking op de zuidkust van Flores geeft, naar wij uit goede bron vernemen, nog niet veel blijk van vriendschappelijke gezindheid jegens het Nederlandsche Gouvernement. Niet lang na den aanslag op het leven van den Nederlandschen posthouder te Endeh, waarvan door vergissing een politie-dienaar het slachtoffer werd, begaf zich die posthouder met een gewapende gou vernementsboot naar een meer westelijk gelegen kampong aan de kust. Daar werd uit klein geschut op de gewapende boot geschoten. Een kogel drong in de kajuit, een tweede in het voorschip en een derde ging door het want. De djoeragan beant woordde die vijandelijke daad met een paar kartets- schoten, die den vijand van het strand verdreven. Ook werd op eenigeu afstand van de standplaats des post houders een haudelsprauw van Koepang geattaqueerd, doch door de gewapende boot ontzet. Loc. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot Bijks-havenmeester voor de vaart in de Nieuwe Maas en de Koningshaven te Botterdam C. C. Vermeer, thans als zoodanig voor 't kanaal door Walcheren en bijbehoorende havenwerken. Tot havenmeester van het kanaal door Walcheren enz. M. P. Brants, thans sluismeester bij het kanaal van Voorne. Een en ander met ingang van 1 Febr. De eerste offic. van gezondheid 2e kl, J. P. C. L. Pelgrim te Vlissingen, wordt met 1 Mei overgeplaatst naar Delft en vervangen door den offic. van gezondli. Ie kl. P. K. J. Pabst te Leiden. Volgens circulaire van den Commissaris des Konings in de provincie, zal de gewone jaarlijksche collecte voor het fonds tot ondersteuning en aanmoediging van den gewapenden dienst in de Nederlanden, binnenkort worden gehouden. Naar het Vad. verneemt, zal de kapit. ter zee A. Dronkers, onder-directeur der maritieme directie te Nieuwediep, met Mei in die belrekking worden ver vangen. De paardenarts J. J. F. Dhonfc is overgeplaatst van het 2e reg. veldartill. bij het 3e regem. huzaren te Bergen op Zoom. In de orde van de Eikekroon zijn benoemd lot officier baron Lahure, majoor bij den Belgischen generalen staf, en tot ridder de heer E. Varen berg, ltterkundige te Gent. Kunst en "Wetenschap. De Koning van Portugal (Lodewijk I, geb. 1838) heeft een vertaling in liet Portugeesch van //The Merchant of Venice" uitgegeven. Aan de Polytechnische school te Luik is een cursus over electriciteit ingesteld. Het onderwijs zal omvatten de telegrafie, electrische verlichting, de electriciteit in het mijnwezen, beweegkracht door electriciteit enz. De cursus vangt aan met 1 Juli a.s. Volgens de Straits Times zal een heliografische gemeenschap (zonne-telegraaf) worden tot stand gebracht tusschen het Nederlandsch Cousulaat te Singapore en het eiland Biow. Den 17 Februari a.s. zal te Amsterdam een bijeen komst worden gehouden, uitgaande van het Genootschap ter bevordering van genees-, heel- en natuurkunde aldaar, om den 200jarigen sterfdag van den genialen natuur-onderzoeker Johannes Swammerdam, plechtig te herdenken. De Kon. Academie van wetenschappen zal zich daarbij door één of meer leden doen ver tegenwoordigen. In No. 2 van de Tijdspiegel wijdt dr. B. Sinia een artikel //In Memoriam" aan Swam merdam. Naar men verneemt staat dit reeds vast, dat er een gedenksteen zal geplaatst worden in een pilaar van de Walekerk te Amsterdam, nabij het graf van Swammerdam, en dat, als men het huis kan uitvinden waar hij gewoond heeft, ook daar zoo mogelijk een gedenksteen zal worden aangebracht. De wakkere directeur der Fransche opera in den Haag heeft de eer gehad de eerste opvoering te doen plaats hebben van de //Czarine" van Gaspard Villate, op den tekst van Armand Silvestre. De opera is in alle opzichten1 als geslaagd te beschouwen. Ook de mise-en-scène heeft niets te wenschen overgelaten. Componist, schrijver en directeur genoten persoonlijk de eer door het publiek naar verdienste gehuldigd te worden. Zaderdag-avond is te Botterdam een eerste al- geraeene vergadering gehouden van den pas opgerichteu Nederlandschen schildersbond. Een bestnur werd gekozen en een ontwerp-wet behandeld en goedgekeurd. De volgende vergadering zal dezen zomer te Arnhem gehouden worden. De //Society of antiquaries" heeft tot eerelid benoemd dr. M. F. A. G. Campbell, bibliothecaris der Ko ninklijke Bibliotheek te 's Ilage. Voor de prijzen door Isaac Pereire ingesteld is een jury benoemd, waarvan o. a. About, Bertrand, Brisson, Dumas, Garnier, De Girardin, De Parville, Passy, Schulze-Delitsch en Camille Sée leden zijn. De eerste voorstelling in het verbouwde Haymarket Theatre te Londen ging met wanordelijkheden gepaard. De directeur Brancroft had het parterre afgeschaft en daarover was het publiek ontevreden; er werd gefloten en gesist, toen het stuk begon, en Bancroft, die ver scheen om een toespraak te houden, werd uitgejouwd. Later echter keerde men tot kalmte terug. Van //Ouida" zag een roman in drie deelen het licht, getiteld //Moths". Dickens over Daudet. //Als ik hem lees, dan komt het mij voor als moest ik gaan schrijven, wat hij gaat vertellen." //Hoogeren lof ken ik niet," zegt Claretie, die deze uitspraak meedeelt. Alex. Struys is thans bezig met de drie hem voor de Wartburg bestelde schilderijen //Scenen aus M. Luther's Leben". Een daarvan, //Tod Luthers", zal op de tentoonstelling te Dusseldorf prijken. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Op de Philippijnsche eilanden heeft een orkaan groote schade aangericht en een aantal schepen doen verongelukken, o. a. ook een Spaansche kanonneerboot. Door een zwaren storm zijn in de Middellandsche zee een aantal schepen vergaan. De lagunen van Venetië liggen dichtgevroren, zoodat de gewone aan voer van voorraad, die anders met schuiten geschiedt, thans alleen per spoor kan plaatshebben. Dientengevolge heerscht er schaarschte en duurte van levensmiddelen. De rivier de Arno ligt ook geheel dichtgevroren. Te Napels zit men onder de sneeuw. In de golf van Valencia was de storm een orkaan gelijk. Ter reede van Soerabaya heeft een zware storm gewoed en nog al vrij wat schade aan de aldaar liggende schepen gedaan. Te Smilde is een kind van een landbouwer gestorven van woede, omdat hem een stuk van zijn boterham werd afgenomen. Als zoo'n ventje had blijven leven, wie weet welk een philantroop uit hem gewassen zou zijn! Nu komt daar natuurlijk niets van. Te Frattamagiore bij Napels heeft een kleine jongen al spelende zijn zusje met een vooraf door hem gloeiend gemaakt braadspit doodgestoken. Op het gegil van 't arme kind kwamen de buren en de vader toeschieten. De laatste geraakte dermate in woede, dat hij den jongen een vermoedelijk doodelijke wonde toebracht. Op de Heerengracht bij het Koningsplein te Am sterdam heeft een dronken koetsier moedwillig zijn vigelante het water ingereden. Het paard bekwam door den val zulke verwondingen, dat het na weinige oogenblikken dood was. Het was wenschelijk, dat aan zulk een sujet als die koetsier de bevoegdheid kon ontnomen worden ooit weer een rijtuig te besturen. De koetsier te Utrecht, die verleden week bij het te water raken van een rijtuig beide beenen brak, is aan de gevolgen overleden. Te Dordrecht is een 13jarig dienstmeisje, dat voor ongeveer drie weken zware brandwonden bekwam door het vlamvatten harer kleederen, aan de gevolgen over leden. In de gemeente Losser is een woning, deel uit makende van een blok huizen, door brand vernield. Te Assen is een jeugdig dienstmeisje in hechtenis genomen wegens diefstal vau kleedingstukken in haar dienst. De gestolen goederen werden teu huize van haar vader gevonden. Onder Geldera, in het Kleefsche, is een molenaars zoon uit Geldem beroofd en vermoord. De daders zijn in handen der justitie. Te Kampen is de sigarenfabriek der firma van Iserloo en Co. totaal afgebrand. In het Oostelijk deel van Londen brak Woensdag brand uit in de pakhuizen van Webb, Water Co., waarin zich een groote hoeveelheid wijn en wijnsteen, sardines enz. bevond. Door den mist konden de brandspuiten niet tijdig genoeg komen. De schade wordt op f 500,000 geschat. Twee Engelsche stoomschepen voeren bij Quessant tegen elkander aan; de //Maidland" zonk, de beman ning werd gered. Nog een staaltje uit //Den Dobbelen Zielentroost, of vaderlijke Leering, troostelijk voor godvruchtige christelijke zielen." Van eenen Leeuwdie by S. Hieronimus Jcwam om zynen voetdie gewond wasen bleef in het Klooster, en diende het Klooster. Men zegt, dat daar kwam een Leeuw gegaan in een Klooster, daar Sint Hieronimus Oversten was, en den Leeuw hinkte, en als de Monniken den Leeuw zagen, zo begonnen zy te vlieden, maar S. Hieronimus ging hem tegen, toen hief den Leeuw den gekwetsten voet op en wysdo 't S. Hieronimus. Toen liet hy hem den voet wasschen en bezien, en toen was er eenen doorn in, die zy hem uittrokken, en bestreken hem met zalven, en genazen hem, en als den voet genezen was, zo bleef hy in het Klooster, en dede niemand kwaad. En de Monniken hadden eenen Ezel, daar zy houd mede haalden en die bewaarde den Leeuw als hy in de weide was. Op eenen tyd lag den Leeuw en sliep, terwylen reisden daar Koop lieden voorby, en namen den Ezel. Als den Leeuw ontwaakte, en den Ezel niet zag, zo liep hy hem zoeken, maar hy vond hem niet; toen ging hy droevig na huis. En als hy den Ezel niet mede bragt, zo meenden zy dat hy den Ezel gegeten hadde, en wilden liera zyn portie niet meer geven, maar zy bevolen hem des Ezels dienst, en bragten hem in het Bosch, en leiden hem dat houd op zynen rug, dat moest hy in het Klooster dragen. Korts daarna was den Leeuw in het veld, en zag de Kooplieden

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2