Z1ËRIKZIESCHË COURANT. voor het arronis- gewent Zierikzee. 1880. No. 11. Zaterdag 7 Februari. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzoaderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PBIJS DBS ADVBRTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 16 regels, mits contant betaald, 26 cl. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEN MAN. "ZIERIKZEE, 6 Februari 188 0. In een Dinsdag-avond alhier gehouden vergadering van belangstellenden is een //IJsvereeniging" tot stand gekomen. De vergadering werd geleid door dr. W. D. Gratema. Na de bespreking van eenige hoofdzaken, die bij de te ontwerpen statuten zullen in aanmerking genomen moeten worden, werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heerendr. W. D. Gratema, M. Koole Rz., F. C. v. d. Vliet, W. Ridderhof en J. Th. Oosterman. Deze heeren zullen zich nu bezig houden met het samenstellen van een ontwerp-regleraent. Voorloopig zijn reeds eenige punten vastgesteld: de vereeniging stelt zich ten doel de bezorging en ver zorging van goede ijsbanen en het organiseeren van ijsfeestende contributie zal niet boven 1,50 per jaar gaan; er zullen donateurs aangenomen worden, die minstens 3 bijdragen, enz. Reeds heeft de jonge vereeniging een aantal leden en wij twijfelen niet of zij zal er nog velen winnen. Yoor de voorloopige toetreding kan men •zich aanmelden bij den heer M. Koole Rz. Het vernieuwen der beschoeiing, aansluitende aan het achterfront van het Dichtste Sas, aan den zuid kant, is aangenomen door den heer T. F. Wisse alhier voor 1174 en het slaan van baardplanken langs den kaaimuur der Nieuwe Haven door den heer J. Bartels voor 417. Te Maastricht is tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer Victor Nijst met 1058 stemmen, tegen 917 stemmen op den heer Emile Roberti. Deze uitslag is niet onbelangrijk. De lieer Nijst toch wordt genoemd een liberaal Katholiekwat hiervan zij, zal later blijken; maar zeker is 't, dat hij door den clerus werd tegengewerkt en dat de heer Roberti de man was van de geheimzinnige zoogenoemde Katho lieke Kiesvereeniging, welke corporatie, naar men meent, slechts beslaat uit één enkele stroopop. De heer Roberti had voor de verkiezing zichzelf reeds een brevet van onbevoegdheid gegeven, 't welk o. a. door 't Venloosch Weekblad was bevestigd; hij was dus wel de man om //gezonden" te worden; maar de kiezers hebben dit hapje toch niet zoo maar zonder blikken of blozen willen slikken en dat is een goed teeken. Er is anders vrij wakker gestemd: Van de 2560 kiezers dedeu er 2017 huu schuldigheid. Te Parijs ia overleden de heer Martin Goster, consul-generaal van Nederland aldaar. Zijn dood is voor het land een groot verlies en bezwaarlijk zal zijn plaats door een zoo bij uitnemeudheid daarvoor geschikt man vervangen worden. //Steeds welwillend en hulpvaardig, waar hij iemand van dienst kon zijn, steeds gereed om met zijn vele betrekkingen en zijn groote middelen de eer van ons land in den vreemde op te houden, algemeen geacht om zijn rechtschapenheid, verliest Nederland in hem een consul-generaal, die niet gemakkelijk te vervangen zal zijn." Aldus de N. Rott. Öt. Wie zal deze woorden niet volgaarne onderschrijven De heer J. H. Donner heeft het mandaat als af gevaardigde van de orthodoxen en ultramontauen van het district Leiden naar de Tweede Kamer aangenomen. Te Winschoten kost het gas nog 15 ct. de Ms. Te 's Gravenhage is op 75jarigen leeftijd overleden rar. I. A. Mutsaers, Minister van Staat, oud-Minister van R.-K. Eeredienst, laatstelijk lid van den Raad van State. Binnen enkele dagen zal bij den Raad van State inkomen een wets-ontwerp tot het heffen eener rente belasting. Te Utrecht is overleden de gepeusion. luit.-gener. von Pestel, adj. des Kouings. Uit Ilontenisse is nader gemeld, dat de heer Collot d'Escury niet zoo tusschentijds als burgemeester ont slag zal nemen, maat zeer positief heeft verklaard, bij den aanstaanden termijn voor een herbenoeming daar voor te zullen bedanken. De heer Collot d'Escury is nagenoeg 12 jaar burgemeester geweest. Nu dit vaste besluit bekend is, hebben een aantal ingezetenen van 't dorp Hontenisse zich vereenigd om aan Z. M. te verzoeken, dat bij eventueele aftreding van den tegen- woordigen titularis een Hontenisaenaar tot burgemeester zal benoemd worden. Zoo men weet, bestaat de gemeente Hontenisse, ongeveer 5000 inwoners tellende, uit verschillende dorpen en gehuchten, alsKloosterzande, Larasvvaarde, Kruisdorp, Kruispolder, Kruishoek, Molenhoek, Baai- hoek, Walsoorden, Kreverhille, de Eek, de Noordstraat, Schuddebeurs, enz. De Tielsehe afdeeling van de Geldersche Maatschappij besloot de vorige week Donderdag zich te richten tot den Minister van Waterstaat met bezwaren tegen eene eventueele dichting der Heerewaardensche overlaten. Sluiting dier overlaten zou het gevaar voor den Tie- lerwaard vermeerderen. Den 9 Februari zal aan 's Rijks-marine-werf te Amsterdam de kiel wordeu gelegd van een vijfde schroefstoomschip le kl., type Atjeli, waaraan de naam zal worden gegeven van //van Speijk." Als directeur van de onlangs te Middelburg op gerichte export-compagnie, die zich ten doel stel de Zeeuwsche landbouwproducten te Londen aan de markt te brengen, ia benoemd de heer B. Rodenhuis, thans ambtenaar bij de stoomvaartmaatschappij Net derland te Vlissingen. De jager J. Peeks, te Gieten, schoot dezer dagen in één schot drie en de vorige week insgelijks in één schot twee ganzen. Te Maastricht is Zondag-avond eeu //Fancy-fair" gehouden, die de stoutste verwachting verre overtrof fen heeft. Eeu der zalen van den schouwburg, daartoe ingericht, bood den bezoekers een heerlijk gezicht aan. Bij het binnenkomen werd het oog getroffen door de prachtige versieringen der rijk gestoffeerde kramen en de schitterende verlichting; elegant en smaakvol ge- kleede dames vervulden de taak van verkoopsters op een wijze, die der beste winkelierster tot eer zou ver strekken. Hier zag men een dame, die de fijnste kunstwerken aanprees, daar een andere, die de gaven van Flora veilde, ginds een derde, die haar best deed gevederde zangers kwijt te raken, terwijl een vierde Hebe vertegenwoordigde en Nectar en Ambrosia aan bood. De bezoekers lieten dezen ijver dan ook niet onbeloond en deden vele inkoopen. De bruto opbrengst bedroeg nagenoeg ƒ2000. Het geld zal worden besleed, om steenkolen en brood aan de behoeftigen uit te reiken. In deze dagen van schaatsenrijden, is het niet ou- nardig, te melden, dat de eerste schaalsenrijder uit Engeland, Erish Smart, in 281/3 minuut 12 kilometers heeft afgelegd, ofschoon beweert wordt, dat voor zoover bekend uog geen grootere snelheid op schaatsen is bereikt, is het opmerkelijk, dat de beroemde 4 hard dravers van prins Orloff sneller gingen, en dat de beste vélocipèdisten uog iets sneller gaan, namelijk eeu kilometer in 2 minuien. Of onze hardrijders het van de Eugelschen zouden winnen, moet nog wor den uitgemaakt. Aardappelen uit Nederland mogen niet meer in Zweden wordeu ingevoerd; aardappelen die als proviand aan boord van schepen uit Nederland wordeu meegenomen, moeten bij aankomst in een Zweedsche haven verzegeld worden, welke verzegeling niet mag worden verbroken, voordat het vaartuig weder in open zee is. En die bepalingen zijn vastgesteld, niet omdat men in Zweden bevreesd is voor Ned. aardappelen, maar omdat de Ned. Regeering het verbod van invoer van aardappelen uit Amerika weder heeft opgeheven. Eén van beiden is waar.- of de Ned. Regeering meent ten ouiechte, dat er voor verderf aanbrengende insecten geen gevaar meer bestaat, of de Zweedsche Regeering volgt een kleingeestige politiek. Ons ontbreken de noodige gegevens om in deze te beslissen, maar onze aardappelteelt is voor ons land van te groot belang om bij zoo groot verschil van inzicht over de vraag of er werkelijk gevaar dreigt, niet tot groote voorzichtigheid aan te manen. Mocht het later blijken, dat de Zweedsche Regeering juist iieeft gezien - het zou aan ons land groote schade kunnen berokkenen. Vad. Dat de vorst in December ook hier te lande groote ver \oestingen heeft aangericht, is reeds meer dan te goed bekend; toch zijn wij er zonder twijfel nog betrekkelijk goed afgekomen. In België moeten de verliezen toch veel grooter en in Frankrijk nog aan zienlijker zijn. De heer Carrière zegt in no. 2 der Revue Aorticole, dat deze winter voor de Fransche kweekers gewis de noodlottigste is, dien men tot dusverre beleefde. De verliezen zijn niet te berekenen, zij zijn zoo aanzienlijk, dat men ze zelfs bij benadering niet zou kunnen bepalen. Op 10 December werd door den heer Moreau, chef der kweekerijen van het kasteel d'Ecuiry, bij Soissons, iets meer dau 30 graden onder nul (Celsius) 22 graden onder nul Fahr. waargenomen op een thermometer, die tegen een rozeustam hing; door den heer Cochet 29,8 (Celsius) op een, die tegen een pereboom was op gehangen (beiden dus geheel vrij). Terecht wordt dat een Siberische kou genoemd. Het laagste, dat ons bekend geworden is hier te lande, was 18 a 19 Celsius (1° a 2° onder nul Fahr.), en dat was zeker al mooi genoeg. Opmerkelijk is het, dat ook thans hier weder de verliezen zeer ongelijk zullen zijn. In den academietuin te Leiden schijnt dit zich tot enkele conifeeren te zullen bepalen, terwijl araucaria inbricata, al de acuba's volmaakt goed bleven; van de laatste leden slechts enkele bla deren, maar zéé weinig, dat het niet in het oog loopt. Een perk met ruim een twintigtal verschil lende magnolia's, alle ongedekt, leed hoegenaamd niets, zelfs de bloemknoppen zijn blijkbaar goed gebleven. Sieb. Bij Kon. besluit van 1 Erebruari 1880 is op grond van art. 11 der wet van 12 Juli '1855, beslist, dat de uitvoering der door Gedep. Staten van Utrecht, bij resolutie van 31 Juli 1879, bevolen verhooging van den onder het beheer van dijkgraaf en hoogheem raden van den Lekdijk Bovendams staanden dijk, geen uitstel kan lijden. St.-Cé De Lotulensche dames dragen (bij wijze van reclame?) onder het schaatsenrijden belletjes aan de enkels. Onze jonge meisjes dragen ze nog maar in de ooren, en die rammelen niet eens.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1