De proef met het systeem Belleroclie tot verwarming van spoorweg-rijtuigen, op het staatsspoor genomen, is volgens de Am&t. Ct. geheel mislukt. Men hoopt nu dat door middel van liet gas, waarmede men nu reeds bij wijze van proef eenige rijtuigen verlicht, tevens voor de verwarming zal kunnen gezorgd worden. De rammonitors //Haai" en //Panter" hebben bevel ontvangen zich naar Dordrecht te begeven, om hulp te verleenen bij de opruiming van ijs op de rivieren. Het ramschip //Guinea" doet dienst als ijsbreker in het kanaal van IJmuiden. Er is hier ter stede, naar de Stand, meldt, een niet alledaag9ch proces aanstaande. Is het gerucht juist, dan komt de zaak hierop neer. Vele jaren geleden erfden een paar kinderen van hun moeder een Oostenrijksch lot in de premieleening, in natura. Iiun tweede vader trad op als voogd, en werd bij herhaling er op gewezen, dat de wet wil, dat het bedrag dier loten wordt belegd op een andere, meer soliede wijze. Eindelijk geeft hij hieraan toe, neemt een hypotheek en koopt die loten voor zich zelf. Daarna dat het werkelijk later was, moet kunnen bewezen worden daarna valt op een lot de hoogste prijs. Tot hiertoe zou nu alles in het reine zijn, maar van de bovenvermelde omzetten verzuimde de voogd mededeeliug te doen aan den kantonrechter, zoodat op diens inventaris nog dat lot voorkomt als toebehoorende aan de kinderen. Hu zal de vraag moeten uitgemaakt worden: welke inventaris is voor de wet van kracht? Een vraag met dezen achtergrond aan wie behoort dat kapitaal? Aan die voorkinderen, of aau de weduwe? daar de voogd zelf dezer dagen overleed. TJtr. Dagbl. Het Zeeuicsch Dagbldeelt de volgende dwaasheden mede als gevonden advertenties in Duitsche bladen: 1. Een veehandelaar maakt zijn //varkens-klanten" bekend, dat hij nieuwen toevoer heeft ontvangeu. 2. Het Bestuur van een liefdadige vereeniging ter uitdeeling van kleêren onder de armen betuigt zijn z/dank voor twintig onderbroeken, waarmee veel heete tranen zijn gedroogd". 3. Om de vele ongeriefelijkheden te vermijden, die het gevolg zijn van het ophangen der wasch op het terrein van het stadhuis, zal het ophangen voortaan slechts den burgemeester vergund ziju. Kunst en Wetenschap. Dr. Era. Bessel is bezig met de uitrusting van een nieuwe Amerikaansche Noordpool-expeditie. Dr. Bessel heeft indertijd de reis van Hall met de //Polaris" medegedaan. Dat de uitdrukking //de spoorwagen doorboort zelfs de aarde en gaat onder den grond door" niet zonder grond is, kan blijken uit de navolgende statistiek der spoorweg-tunnels. Er ziju thans 957 van die onder- aardsche gangen met een gezamenlijke lengte van 291 mijlen, en wel in Groot-Brittannie 140 met 87,5 mijl lengte, in Frankrijk 259 met 82,G mijl, in België 20 met 4,07 mijl, in Italië 7G met 19,75 mijl, in Zwitserland 5 met 4,08 mijl, in N.-Amerika 115 met 33 mijlen, in Zuid-Amerika 72 tunnels, gezamenlijk 9 mijlen lang. Tot pensionnaires van HH. MM. den Koning en de Koningin voor de schilderkunst ziju dit jaar aan gesteld: mej. C. van der Hart en de hh. Alex. W. A. Liernur en A. v. d. Berg, te 's Hage; W. C. Kip, Botterdam; L. W. K. "Wenckebach, te Utrecht; J. IJ. Scheltema, te Gouda; L. Schullman, te Hilversum; mej. Gesina J. F. Yester, te Heemstede; de hh. P. de Josselin de Jong Dz., H. J. Haverman, te Ant werpen; A. P. La Bivière, I. Klay, te Munchen; F. J. Jansen, Coen Metzelaar, Louis Oh. Bombled, te Parijs; E. I. Witkamp jr., N. v. d. Waay, J. F. Hulk, F. G. W". Oldervelt, A. Hazelhoff Boelfzenns, G. H. C. Overman, C. L. Dake en W. C. C. Bleek- mann te Amsterdam. Te Arasterdam is in den ouderdom van 74 jaar overleden de bekende letterkundige E. M. Calisch. Hij bloeide als dichter in den tijd van Withuys, S. J. v. d. Bergh, v. Zeggelen en anderen. Hij was een der oprichters van het bloeiende Haagsche letter kundig genootschap //Oefening kweekt kennis" en ook een tijdlang hoofdredacteur van de //Kunstkroniek". Dr. W. Pleijte, conservator aan 's Kijks museum van oudheden te Leiden, is door de //Society of Biblical Archaeology te Londen tot eere-lid benoemd. Curatoren der Universiteit van Amsterdam hebben de rijke en kostbare verzameling middeneeuwsche kloosterhandschriften, nagelaten door wijlen prof. W. Moll, aangekocht en aan de bibliotheek der Universiteit geschonken. Van het //IJsnummer" van Eigen Haard is een tweede druk ter perse. De Fransche abt Debaize, die met subsidie zijner regeering een ontdekkingsreis deed in Afrika en dat werelddeel van het Oosten naar het Westen wilde doortrekken, is nabij het Tanganyika overleden. Hij had veel te strijden gehad met den onwil der inlanders om hem als dragers en geleiders te dienen. Van 20 Maart tot 4 April zal te Middelburg een tentoonstelling van schilderijen gehouden worden. Velen der meest gewaardeerde Nederlandsche en Bel gische schilders en schilderessen hebben reeds hun medewerking toegezegd. Zaterdag is het twintigjarig bestaan der Iioogduitsche Opera te Botterdam feestelijk gevierd. Er werd een toepasselijke feest-cantate uitgevoerd, woorden van Julius Pabst, muziek van A. Miiller, voor orkest, koor en solo-stemmen. Feestelijke toespraken, van het tooneel tot het publiek door den directeur Pflfiging en in den foyer door de beschermers der opera, en tot hen niet minder, alsmede de smaakvolle versiering der zalen en een overgroote opkomst van 't publiek, ver hoogden 't aangename dezer feestviering. Maar wat het meer degelijke van het kunstgenot van dien feest avond opleverde was de eerste opvoering op 't Bot tel damsche tooneel van ridder vou Gluck's opera Orpheus und Eurydice. De uitvoering van dit schoone toonwerk moet bijzonder wel geslaagd zijn. Den heer W. S. Burger Wz., voorzitter der financiëele commissie, door welker bemoeiingen de opera de jongste crisis zoo goed als te boven is gekomen, werd een prachtig album vereerd, alsmede een pracht exemplaar der uitgevoerde feest-cantate. Na afloop der voorstelling werd nog een soiree gehouden, die zeer geanimeerd was. De nestor der Nederlandsche tooneelspelers, de heer L. J. Sloete, gaf Woensdag-avond te Groningen zijne 62jarige benefice-voorstelling. De 76jarige werd luide toegejuicht. Van zijne mede-acteurs en actrices werd hem een geschenk in zilver en eeu lauwerkrans aangeboden. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Zondag-morgen had een matroos van de spoorboot bij het vertrek der boot alhier het ongeluk over boord te vallen. Hij werd gelukkig terstond gegrepen en binnen boord gehaald door een Engelsch zeeman, die zich ouder de talrijke passagiers bevond. De rappe drenkeling bleef echter trouw zijn werk doen tot de boot behoorlijk op dreef was. Naar wij vernemen is mevr. M. te Kralingen, die onlangs zware brandwonden bekwam bij haar pogingen om een begin van brand te blusschen, aan de ge volgen overleden. Bij liet slechten van een deel van de vestingwerken van Deventer, u.l. de oude Bergpoort, zijn twee werk lieden door een omvallend stuk van dit gebouw zwaar bezeerd, de een doodelijk naar men vreesde. Te Nootdorp is de schuur van een landbouwer met al het daarin aanwezige, alsmede 9 koeien en 1 of 2 paarden verbrand. Te Jassy is het vorstelijk paleis van Wallachije afgebrand. Men vermoedt, dat er kwaadwillige brand stichting heeft plaats gehad, daar in Wallachije in den lantsten tijd een menigte branden zijn gesticht. Het paleis was voor 800,000 frs. verzekerd. In het uitwaterings-kanaal bij Farmsum is een jong varensgezel met schaatsenrijden verdronken. Op de Lek bij Laugerak is een achtjarig knaapje iti een wak geraakt en verdronken. Den 11 Januari is het West-Indische eiland St. Kitts (ook bekend onder den naam van St. Christopher) door een geweldige orkaan, vergezeld van zware regens, geteisterd. De schade beloopt alleen te Basseterre, de hoofdplaats met 6000 inwoners, 30,000 pond, en men rekent dat er 200 menschen bij zijn omgekomen. Het verschijnsel was blijkbaar van vulkanischen aard. Juist een week te voren had er op Dominica en andere omliggende eilanden ook een geweldige vulkanische werking plaats gehad, bestaande in aardbeving, ascli- regen enz. Ook Cuba is door een aardbeving bezocht, die veel schade heeft aangericht. Te 's Hage is een man, door den donker misleid, in een bijt geraakt en verdronken. Nabij Berlicum in Friesland is uit de vaart opgehaald het lijk van een schippersknecht. In een koperen tabaks doos, die hij bij zich droeg, vond men de woorden gekrast: „O. Jikke, te water, Jikke vaarwel!" Wie is die Jikke? Misschien schuilt hier een levensroman achter en is de verdronkene 't slachtoffer geweest van dat gevaarlijk iets waartegen Heijne en Zola waarschuwen als moorddadig en doodend bij wijlen. Aan den Helder werd een dronken plaatsvervanger, bij de infanterie behoorende, door een wacht der mariniers ingepakt, en den volgenden dag naar zijn kazerne teruggebracht; later is echter gebleken, dat de wachthebbende mariniers hem f 100 hadden ontfutseld. Het geld was verdeeld en de sergeant, de korporaal en al de manschappen der wacht hadden er hun aandeel van genomen. Nu zit dat heele troepje in de doos om vermoedelijk voor den krijgsraad te komen. Zoo wordt één dronken remplagant de aanleiding, dat misschien een man of acht voor korter of langer tijd naar Leiden worden gezonden. Aan den Heikant, gem. Tilburg, is een huis van een schoenmaker en herbergier afgebrand. De inboedel is grootendeeis gered, doch een koe, twee varkens en een geit zijn in de vlammen omgekomen. Terwijl een landbouwer te Bouveen zich van de hooimijt liet afglijden, kwam hij terecht op den ijzereu hooihaak of hooitrekker. De haak drong hem ongeveer anderhalf voet in liet lichaam en moest worden uit gesneden. Op den Weerdsingel te Utrecht is een melkboerin met haar melkwagen door de gladheid in de sloot geraakt. De voorbijgangers hielpen haar met haar stel weer op 't droge, doch de inelk was ondertusschen nog al nat geworden en voor een gedeelte ook verloren gegaan. Te Meppel is op straat aan ziju geleider ontsnapt, liet ijs opgeloopen, in een brandbijt geraakt en ver dronken een mager varken. Te Helmond is een zestigjarig man, een zeer on handelbaar paard berijdende, door dit dier afgeworpen en zoo hevig op de borst getrapt, dat hij aan de gevolgen is overleden. Zaterdag-morgen i9 te Amersfoort een oppassend ongehuwd man, B. A., van GOjarigen leeftijd, doodge vroren gevonden in het plantsoen aan de Konings poort, nabij zijne woning, waaruit hij zich verwijderd had, vermoedelijk om wat frissche lucht te scheppen. I)e man was ongesteld, in het bezit van ongeveer 15 en zou juist 's morgens in het ziekenhuis op genomen worden. Te Amsterdam is een 96jarige fruitvrouw in haar woning verbrand. Zij woonde alleen en is door het vuur uit haar stoof in brand geraakt. Te Sloten in N.-Holl. is een oude alleen wonende vrek van honger en koude omgekomen, niettegenstaande hij een grooten voorraad turf en brandhout in huis had en een aardig sommetje geld. Door den Engelschen strafrechter (lord Justice) Brett zijn twee zoogenoemde Corner-men, dat zijn ellendelingen die uit louter boosaardig pleizier er bij avond en on tijd op uit gaan om argelooze voorbij gangers op de straat te mishandelen, en wel door schoppen, tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. In de Plantage bij de Muidergracht te Arasterdam is iemand door een oubekenden persoon aangerand en van zijn horloge beroofd. Duiken. De groole volmaaktheid, waartoe men het tegenwoordig gebracht heeft in het vervaardigen van allerlei duiker-toestellen en vischwerktuigen, gaat meer en meer een nieuwe bron van gewin voor velen openen. Het is bekend, dat bij menig schipbreuk, of bij zee slagen en scheepsrampen, schatten naar den bodem der zee gegaan zijn, die lange jaren, ja eeuwen door, als verloren moesten beschouwd worden, omdat men de geschikte hulpmiddelen niet had om het gezonkene weer op te halen. Thans is men daartoe in staat door de toepassing van duikerklok, duikerspak en vernuftig uitgedachte grijp- of dregwerktuigen. Het lijdt geen twijfel of daarmede zullen nog schatten verdiend worden. Het is maar een kwestie van 't noodige kapitaal om de ondernemingen te beginnen. Een kleine proeve op dit gebied is reeds sedert eenige jaren in gang op onze Noordelijke kusten, waar het wrak ligt van het Engelsche oorlogsschip //Lutine," in 't begin dezer eeuw gezonken met o.a. zes millioen aan gouden

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2