Z1ERIKZEESCHI voor liet arrondis- jSsasement Zierikzee. 1880. No. 10. Woensdag 4 Februari. 83ste jaargang. NIEU WS- en ADVERTENTIE-BLAD 9 i7ls 15 3/4 38.'/. «15/w «3/a SS'/t 100 96V. 793/. 92f/, 241/, 45 45 3,50 Deze Courant verschijnt DINSDAG en VEIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PBIJS DEE AD VEETENT I EN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKMMAN. Binnenland. Zierikzee, 3 Febr. Op uilnoodiging van den heer Burgemeester dezer Gemeente, rar. J. Mauritsz Gander- heijden, hebben de navolgende heeren zich met ZE. A. vereenigd om werkzaam te zijn als sub-commissie voor de groote Verloting te 's Gravenhage, ten voor- deele der noodlijdenden door den watersnood iu N.-Brabant en verder tot stijving van het algemeen watersnoods-fondsmr. J. Mauritsz Ganderheijden, voorzitter, mr. B. M. de Jonge van Elleraeet, secretaris- penningmeester, H. C. v. d. Ende, mr. A. Heemskerk, Jlir. mr. W. A. de Jonge, J. W. B. van Nieuvvland, W. A. Ochiman en J. Th. Oosterman. De heer mr. A. Heemskerk heeft zich belast met het in ontvangst nemen der voorwerpen van kunst, smaak of industrie, die men als prijzen voor de groote verloting zal willen afstaan. Door de Commissie voor de Gasfabriek en straat verlichting alhier is Zaterdag j.l. aanbesteed: De levering van 900,000 K.G. New-Pelton Gaskolen en 25,000 K.G. Schotsche Pirnie Gaskolen. Inschrijvers waren de heeren W. Hoven Zoon te Botterdam ad f 8,24; A. v. d. Leeuw &Zn. &Co. u u - 8,51; Gofton Young Co. New-Castle - 8,525; B. Hagendoorn Co. Amsterdam - 8,93, alles per 1000 kilogram. Van wege de Administratie van den Bijks-Water- staat zal op den 27 Februari e.k. te Middelburg publiek worden aanbesteedhet daarstellen van eene nieuwe registreerende peilschaal op de binnenreede te Brouwershaven. De dagen van aanwijzing voor deze besteding, op het terrein, zijn bepaald op den 21 en 23 Februari bevorens, telkens des middags te 12 uur. Het werk is begroot op f 2550. Door den heer D. P. J. van Bees te Ter Neuzen, is voor f 2775 aangenomen, het vernieuwen van een gedeelte houten beschoeiing bij de voormalige Axelsche Sassing. De raming was f 3000. Tijdens het afdrukken van ons vorig noramer, vonden wij in de N. Rott. Ct. de mededeeling, dat door J. de Meulmeester, bouwkundige te Delfshaven, D. Puls, grondeigenaar te Scheveningen, en W. A. Beeke, bouwkundige te Botterdam aan den Minister van Waterstaat enz., concessie is aangevraagd tot het leggen en in exploitatie brengen van een stoom-tramweg van Brouwershaven over Bomraenede, Noordgouwe, Schuddebeurs, Zierikzee, Capelle, Nieuwerkerk, Ooster- land, Bruinisse, Zijpe, St. Philipsland over het Slaak langs Nieuw-Vosmeer, Steenbergen, Kruisland en Oud-Gastel tot lloosendaal, langs de bestaande pro vinciale en particuliere wegen, met stoomboot-verbin ding tusschen Zijpe en St. Philipsland. Wij nemen dit nieuws voor kennisgeving aan, daar we er niet achter hebben kunnen komen, of die consessie-aanvraag in verband met het algemeen ver langen hier om uit ons isolement geholpen te worden, eenige waarde heeft. De tengevolge der gebeurtenissen van het afgeloopen jaar zeer gedelabreerde Indische Gasmaatschappij, is thans weder in elkaar gezet door de benoeming van een nieuw stel van vijf commissarissen. In een volgende vergadering zal een directeur benoemd worden. Van de vijf gekozen commissarissen zijn vier die dit vroeger reeds waren, n.l. de heeren Joost v. Vollenhoven, J-_v. d. Hoop Jaoz., A. Milders en mr. J. G. de Bruijn, het nieuwe lid is de heer C. A. E. van Lede. Vermoedelijk zal de heer Donner wel de roepstem volgen naar de Tweede Kamer. Volgens het Bagbl. heeft de vergadering der Zendings-comraissie der Chr. Ger. Kerk verleden Woensdag na langdurige beraad slaging verklaard, dat de betrekking van zendings- diiector vereenigbaar is met liet lidmaatschap der Tweede Kamer. Goed gezien. Wij meenen zelfs, dat die Kamer een ruim arbeidsveld kan opleveren en hebben nu voor de bekeering van menig ongeloovig Kamerlid wel goede verwachting van de prediking van ds. Donuer. H. K. H, Prinses Hendrik is verleden Donderdag over Vlissingen naar Engeland gereisd. Het schijnt, dat de weg, dien men sinds de jongste carastrophen bij de groote naamlooze vennootschappen op wil, n.l. om in plaats van almachtige directeurs, alvermogende commissarissen te zetten, ook niet in den haak is, althans niet strookt met de beginselen van ons handelsrecht. De voorgestelde wijziging iu de statuten der Ned. Handelmaatschappij, tot uitbreiding der macht van commissarissen, is door de Begeering niet goedgekeurd. Thans is, volgens het Haagsche Bagbldoor de Begeering, op grond van art. 12 W. v. K., degoed- keuring geweigerd aan die artikelen der gewijzigde statuten van de Botterdamsehe Handelvereeniging, welke het goedkeuren van de balans en het bepalen van het dividend opdragen aan commissarissen der vennootschap. Het bezwaar is, dat commissarissen dan niet meer bloot toezicht uitoefenen, maar ook deelnemen aan daden van beheer. De oprichting eener //Export-maatschappij voor Zeeland" is thans zoo goed als verzekerd. liet doel der maatschappij is, het bevorderen en behulpzaam zijn van den uitvoer van Zeeuwsche landbouw-producten naar Engeland. In een druk .bezochte vergadering in z/St. Joris" te Middelburg, onder de leiding van den heer J. P. I. Buleux is de zaak besproken en voor- loopig gevestigd. Het kapitaal zal zijn 50,000 in aandeelen van f 100, waarvan 25% dadelijke storting en de overige 75% naar gelang der behoeften. De zetel zal zijn te Middelburg. Aldaar zal een directeur werkzaam zijn tot het in ontvangst nemen en expedi- eeren der goederen en het verder beheer; te Londen zal een agent werkzaam zijn, die voor het aan de markt brengen en de onmiddellijke betaling zorgt. Er zijn verder 5 commissarissen. Als zoodanig zijn voor de eerste maal benoemd de heeren J. P. I. Buteux, W. A. de Bruin van Melis- en Mariekerke, J. M. Kakebeeke, F. G. Sprenger en A. M. Tak. Voor de betrekking van directeur zijn aspiranten opgeroepen. Het Rott. Nieinosbl. weet met zekerheid te melden, dat machtiging is gevraagd voor een buitengewone vergadering der Prov. Staten van Noord-Brabant tegen 17 Februari a.s., in welke vergadering een voorstel zal worden gedaan om van wege de provincie aan het Bijk 1.000,000 aan te bieden als bijdrage in de kosten tot verbetering van den waterstaats-toestand in het noordoostelijk deel van de provincie. Tevens zou een ontwerp in behandeling komen tot oprichting van een tijdelijk waterschap over al de gronden, die geacht moeten worden bij de bedoelde verbeterings- werken belang te hebben, ten einde langs dien weg door het heffen van omslagen ook van de betrokken grondeigenaren een niet onaanzienlijk bedrag te ver krijgen. Ter gelegenheid van 's Konings verjaardag op 19 Febr. a.s. zal, van wege het. gemeentebestuur van 's Hage, in de Maliebaau een groot vuurwerk worden afgestoken. Als een bijzonderheid is uit Amsterdam gemeld, dat het stoomschip //Prins van Oranje", Zaterdag morgen van Amsterdam langs IJmuiden naar Indië uitgaande, is begeleid door een groot aantal schaatsen rijders, die vóór en rondom het schip, dat door ,de vaargeul statig voortwerkte, zich bewogen. Het zeldzame schouwspel werd nog opgeluisterd door de muziek der kapel van Sonneman. Gelijk men vroeger een wonderbaarlijk oud man had, een voorbeeld van zeldzame krasheid, niettegen staande hij telkens 95 jaar werd, n.l. de Vries te Beneden Knijpe, zoo bezit het Noorden thans een mirakuleuzen schaatsenrijder in den heer M. Bruiskool van Beerta. Verleden jaar heeft die oude heer volgens de bladen zijn 93en verjaardag beleefd en deed hij nog druk aan het schaatsenrijden. Dezen winter laat hij 't er ook nog niet bij zitten eu rijdt weder lustig schaatsen. Zaterdag reed hij nog van Beerta naar Oude-Pekela en terug (8l/s uur gaans). Ook i9 hij Zondag weer 93 jaar geworden. Te Bolsward heeft Vrijdag een door de aldaar be staande ijsclub aangelegde hardrijderij op schaatsen plaats gehad, alleen voor vrouwen. Van de achttien mededingsters, heeft Anke Beeneu van Langezwaag den prijs (f 50) behaald en Engeltje Kool van Oudeg'a de premie f 20.) Muziek luisterde de pret óp, die door honderden toeschouwers werd bijgewoond. Naar men verneemt zuilen twee vermaarde Friësche hardrijders, Okke van den Berg en Martèn Ca9teleijn, die reeds ontelbare malen prijzen hebben gewonnen, een kunstreis naar Engeland doèn. Wij willen hopen, dat zij Neerlands eer glansrijk zullen ophouden op het Engelsche ijs en dat-'tffj mét de klinkende teekeneu hunner daden zullen terugkeeren. Terwijl men te Utrecht nog niet geheel geslaagd iè met de noódige stappen tot liet stichten vaii een zoölogisch-botanischen of zoogenoemden apëntuin, zal Arnhem weldra twee van deze inrichtingen rijk zijn. Het landgoed Hulkestijn is met dat doel aangekocht en thans verneemt uien, dat door andere ondernemers, de heer Duijvenee de Wit c. s., eenigè hectaren land gekocht zijn aan den Velperweg, nabij Groot Pr'ezik- haaf, waar almede een diereu- en plantentuin zal worden aangelegd. De te Botterdam gehouden "Fancy Fair voor de armen heeft zuiver f 8907,32y3 opgebracht. Als eene bijzonderheid, die slechts enkele malen iu een raenschenleven voorvalt, deelt het Hbl. mede, dat de Zuiderzee, die bij volmaakte windstilte is dichtgevroren, achter den Wierdijk tot den Vuurtoren aan de Ven een spiegelgladde ijsbaan vertoont, die door honderden schaatsenrijders wordt bereden. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is het schroefstoomschip //Atjeh", kapt. ter zee jhr. H. O. Wichers, den 28en dezer te Kaapstad aangekomen. Aan boord alles wel. Uit Hontenisse wordt geschreven, dat de heer H. A. A. baron Collol d'Escury ontslag heeft gevraagd als burgemeester van Hontenisse. Naar men zegt zou dit besluit van den heer d'Escury, 't welk door vele geraeenteuaren met leedwezen vernomen is, zijn uit gelokt door de omstandigheid, dat die heer tevens rentmeester van het kroondomein is en deze beide betrekkingen moeielijk vereenigbaar zijn, 't welk vooral in 't oog valt nu vele domein-pachters in die 9treek achterlijk of onmachtig zijn om de pachtsommen te betalen.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1