BUITENLAND. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot machinist nan het stoomgemaal van den polder Schouwen M. Trijzelaar, in plaats van N. Huson, die op zijn verzoek eervol is ontslagen. Kunst en Wetenschap. Vrijdag 23 Januari werd te Hoedekenskerke een publieke verkooping gehouden van den inboedel, na gelaten door wijlen A. Tramper. Onder anderen werden ook 12 beschilderde tegeltjes geveild, in 1862 door Tramper gekocht voor f 2,50 uit den boedel van ds. O. Harlees. Thans brachten ze f 22,50 op. Reeds den volgenden dag werden ze door een Is raëliet gekocht voor f 122,50, en thans zegt men, dat ze tegen een geringen entree—prijs te bezichtigen zijn op het stadhuis te Goes en dat de gelukkige kooper ze voor geen 1000 wil afstaan, daar er vermoeden bestaat, dat niemand minder dan Jan Steen de schilder is en dat het keurig geschilderde portret op een der tegeltjes dien schilder in eigen persoon voorstelt. Onze correspondent voegt hier nog de volgende bijzonderheden bij: De tegeltjes zijn omstreeks drie maal grooter dan dergelijke gewoonlijk zijn; er is één portret bij, de 11 overige zijn vaartuigen en landschappen. Hij persoonlijk gelooft niet dat ze van J. Sleet) zijn. De vader van wijlen ds. Harlees was een plateelbakker; misschien stelt het portret dien persoon voor. Bij Wartenburg aan de Elbe vindt men nog een der anders in de oude wereld zeldzame koloniën van bevers. Deze aardige dieren hebben het dezen winter kwaad gekregen door het hooge water, dat hun woningen bedekte en door het ijs dat ze beschadigde. Vier bevers, die zich op ijsscliotsen zochten te redden, kwamen aan land, doch werden door verscheiden menschen onbarmhartig gedood. Behalve de bedoelde kolonie aan de Elbe vindt men in Europa nog bever-koloniën aan den Donau (bij Ulm), aan de Moldau, de Oder en de Weichsel; in Frankrijk aan de Rhone, alsmede in Zweden, Noor wegen en Rusland. Overal ziet men de diereu echter slechts in klein getal en doorgaans hebben ze wegens de dichte bevolking der landstreek den aanleg van bepaalde woningen en dammen in het water vaarwel gezegd en leven ze in holen langs den oever. In Siberië worden nog vrij wat bevers aangetroffen. Overal vermindert echter hun aantal, zelfs in Amerika, waar zij bij duizenden en tienduizenden geweest zijn. Men maakt jacht op de bevers om hun fijne pels en om het bevergeil (castoreüm) een bekend geneesmiddel. Van Juli tot September a.s. zal te 's Gravenhage een tentoonstelling gehouden worden van heraldiek en genealogie. Er is een commissie van 20 leden ge constitueerd. De Minister van Binnenlandsche Zaken is eere-voorzitterde heer du Tour van Bellinchave voorzitter. In de commissie .zijn o.a. de volgende specialiteiten opgenomen d'Ablaiug van Giessenburg, De Jonge, Rietstap en A. A. Vorstermnn van Oyen. Z. M. de Koning zou de onderneming steunen en een lokaal ter beschikking stellen. Rechtszaken. De crimineele Kamer van den Hoogen Raad heeft Woensdag 28 Januari te 11 ure de eerste openbare zitting gehouden in de zaak van Pincoffs en Kerdijk. De Raad was samengesteld als volgt: de HH. mrs. Gockinga, president; Coninck Liefstiuk, de Vos, Donker Curtius, Gerlsen, Kist, Kalff, van Meerbeke, dePinto en Asser, raadsheeren; llömer, procureur-generaal; Ermerins, substituut-griffier. De verdedigers zijn mrs. van Gigch, voor Kerdijk, en v. Andel (ambtshalve) voor Pincoffs. Deze zitting was wegens de groote verwijdering tusschen den beschuldigde Pincoffs en het bankje voor de beschuldigden, niet meer dan een vormelijke zitting, die hoegenaamd niets belangwekkends opleverde, en nog wel eens door een dergelijke zal gevolgd worden, tenzij er in plaats van verwijdering toenadering tusschen den persoon en 't bankje mocht plaats hebben, 't welk niet waarschijnlijk is. Het oogenblik dat de deurwaarder buiten de zaal met luider stemme den beschuldigde Pincoffs opriep om naar zijn bankje te komen, was niet geheel vrij van belangwekkendheid. De volgende zitting is bevolen tegen Maandag 23 Februari te 10 ure. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Te Birmingham is een muzikant gedood, die bij ongeluk in aanraking kwam met de geleiddraden van den toestel voor de electrische verlichting van den schouwburg. Te Amsterdam is naar aanleiding van het door den rechter-commissaris Mr. D. Binger ingesteldeonderzoek, in hechtenis genomen mej. S. B., verdacht van poging tot vergiftiging op haar oom. Omtrent den loop van de instructie naar den moord te Sleeuwijk deelt Het Vaderland mede, dat niet Pruissen de moordenaar zou zijn, manr van Beest. Deze zou in het uiterste oogenblik, toen er ontdekking scheen op til te zijn, de schuld op Pruissen hebben geworpen, doch deze laatste kon zijn alibi bewijzen op den tijd dat de moord gepleegd is. Wel heeft men te zijnen huize voorwerpen gevonden, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven, n.l. een groote menigte sleutels, doch deze ziju niet van Smookers afkomstig. Nabij Sneek is een jongen van 10 jaar verdronken en te Hensbroek één kind van vijf, die er tegelijk door het ijs vielen. Te Huizen zijn twee knapen van 12 en 9 jaar door het ijs gevallen en verdronken. Onder Obdam zijn vier kinderen, uit school komende en over 5t ijs naar huis gaande, er door gezakt; een meisje van elf jaar is er bij verdronken. Te Utrecht is een rijtuig in het water geraakt, de koetsier heeft beide beenen gebroken. Te Arcen (Limburg) is geschoten op den onbezol- digden rijksveldwachter J. Horsten. Door de Arr. Rechtb. te Roermond is een jongen van 14 jaar tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens moedwillige mishandeling van zijn vader. De moeder, die hem daarin was behulpzaam geweest en hem had opgehitst, kreeg 4 maanden. //Zou 't ei beter zijn dan 'thoen? Dat zou de duivel doen." Te 's Gravemoer is de stoommeelfabriek afgebrand. Te Leiden is een jongentje van 2^2 jaar door de kachel in brand geraakt en aan de brandwonden gestorven. Een der matrozen van het onlangs met man en muis vergane stoomschip //Palla6" is aan die ramp ontkomen, daar hij ziek te Reval moest achterblijven. Hij kwam dezer dagen te Amsterdam aan. Te Marseille heeft een man zieh opgehangen in presentie van twintig personen, die er bij geroepen waren door een buurman. Niemand stak een hand uit om de daad te beletten, tot eindelijk een officier voorbijkwam, die den ongelukkigen zelfmoordenaar afsneed, doch 't was reeds te laat, hij was dood. Te Amsterdam is een man door de gladheid gevallen op een brug (de Torensluis) met het noodlottig gevolg, dat hij een been brak. Verleden jaar had de man op diezelfde plaats en door dezelde overzaak, hetzelfde been ook gebroken. In een der bureaux van het Fransche Ministerie van Oorlog heeft een der hoofdambtenaren zich voor het hoofd geschoten. In het hospitaal te Batavia heeft de officier van gezondheid D., die aldaar verpleegd werd of onder toezicht stond wegens blijken van groote zwaarmoe digheid, zich om het leven gebracht. Op de tafel had hij brieven en een testament nedergelegd. Zondag-avond zijn te Kampen, tijdens de voorstelling in het paardenspel van den heer PI. Blanus, de banken van den 2en en 3en rang, die alle goed bezet waren, plotseling ineengevallen, hetgeen een groote ontsteltenis onder de menigte ten gevolge had. Persoonlijke on gelukken hadden daarbij gelukkig niet plaats. Te Perpignan vond men vier personen, man, vrouw en twee jonge kinderen, in hun slaapkamer gestikt door kolendamp. In de gemeente Quimper hebben, terwijl iedereen naar de kerk was, eenige dieven in een pachthoeve ingebroken en den bediende, die daar de wacht hield, vermoord. Men vond den ongelukkige met de tong bijna geheel uit den mond gerukt en met vijf gaten in het verhemelte. R ix s 1 a n cl. De nihilistische en in het algemeen de revolutionaire agitatie wordt met on verzwakten ijver voortgezet. Zoo meldt men thans weder aan de Kieiolanin uit Ber- ditschew bet volgende geval. Op den spoorweg Brest- Kiew kwamen in den laatsten tijd op verschillende plaatsen revolutionaire proclamaties te voorschijn, die op de muren van de stations waren aangeplakt. Dergelijke biljetten vond men mede in de dames-salons te Slawuta, Olzanska en andere stations. De politie deed een nauwgezet onderzoek naar den persoon, die deze stukken had verspreid en kwam tot de wetenschap, dat het een leerling van het gymnasium R. uas; hij werd in Olzanska gearresteerd. Op het oogenblik zijner aanhouding wierp hij eetie menigte proclamatiën door het venster van den waggon. Een dag of wat later heeft men een spoorwegbeambte gearresteerd. Nog wekt het geen gering opzien dat 12 dezer den dag die het Nieuwjaarsfeest voorafgaat, plotseling een Russisch hoogleeraar aan de universiteit ie Warschow, een Rus, met eene som van 3600 zilveren roebels uit de universiteitskas verdwenen is. Hoeveel moeite men zich in de regeeringskringen ook gegeven heeft om het schandaal geheim te houden, is het toch uitgelekt. Aan zijn collega's is bevolen de verduisterde som te vergoeden. F r a n k r ij k. De behandeling der onderwijs-wetteu iti den Senaat vordert uiterst langzaam. In de Kamer schieten de werkzaamheden ook niet op. Engeland. De berichten uit Afghanistan doen nog groote ge beurtenissen aldaar verwachten en bewijzen, dat in ieder gevul Engeland nog niet veel verder gevorderd is dan in het begin van den veroverings-oorlog. Voor eenige dagen werd gemeld, dat de Engelschen zich geheel tot op de grenzen zouden terugtrekken, dat zij verder niet eer tot nadere onderhandelingen zouden overgaan voor de rust in het land onder een eigen bestuur weder hersteld zou zijn en dat zij ook geen Engelsch zaakgelastigde te Kaboel zouden laten. Dit zou dus wezen een ontruiming van het land. Later zijn echter tijdingen gekomen, waaruit is op te maken, dat al wilden de Engelschen inderdaad bovengenoemd plan uitvoeren, zij 't op dit oogenblik niet zouden kunnen zonder groot gevaar te loopen, evennis voor 40 jaar, de geheele expeditionaire macht er bij in te schieten. Zij moeten integendeel met ernst bedacht zijn hoe zij zich in de posities zullen handhaven, waar zij thans staan. Met vrij groote zekerheid ver wachtte men namelijk een nieuwen krachtigen aanval van de vereeuigde Afghaansche strijders. Generaal Roberts heeft gelast alle stellingen op nieuw voor een maand van proviand te voorzien en laat met alle kracht arbeiden aan de versterking der stellingen. De Hindotsche bevolking van Afghanistan wijkt in massa uit naar Britsch grondgebied om aan de wraak der Moliammedaansch-gezinde patriotten te ontkomen. De Afghaansche Hindoes hebben van den beginne af met de Engelschen geheuld. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Het Berlijnsche spotblad Kladder adatsch geeft een aardige persiflage op het artikel van de Prov. Corres pondwaarin werd betoogd, ,dafc de Minister van Eeredienst eigenlijk veel meer te zeggen had in de kwestie van den //Culturkarnpf" dan Bismacrk. Bismarck legt de hand op het hoofd van den Mi nister von Putlkamraer en zegtSohn, geld nach Canossa du, Ic/i bin schon zu alt dazu. Dat de Engelschen royaal kunnen zijn als zij dat er op gezet hebben, blijkt o.a. uit het City of Glas gow Bank Relief Fundn.l. het fonds tot ondersteuning van de slachtoffers der schurkerijen van de directie der Glasgow-bank. Er is voor dit doel ingeschreven 390,000 potui 4.480,000). Van de 1600 aandeel houders van de bank hadden 711 hulp gevraagd; het bestuur van liet fonds had 90,000 pond aan pensioenen toegestaan, 93,000 pond uitgedeeld en 90,000 pond uitgeleend. Te Karlsruhe heeft meu Zaterdag-avond twee schokken van aardbeving gevoeldeen zachten en één die vrij sterk was. Te Alexandretle (Egypte) is een geweldige opschud ding geweest, naar aanleiding van een twist tusschen 25 Fransche matrozen en het gepeupel der stad. De matrozen waren beschonken, kregen moeite met het volk en zoo ontstond een gevecht, waarbij onderscheidene dooden vielen. De gouverneur der stad schijnt met zijn soldaten partij voor het slads-gepeupel getrokken te hebben; althans hij heeft op de Franschen laten vuren. De Fransche gezant heeft het ontslag van dien gouverneur geëischt, doch dit werd geweigerd. Wellicht geeft zulk een betrekkelijk onbeduidend voorval nog aanleiding tot nieuwe verwikkelingen in het Oosten. Een acteur van het Parijsche //Odéon", Pujol, heeft door het overlijden van een oom 1 millioen geërfd; maar hij blijft zijn roeping volgen.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3