ZÏERIKZEESCïIE IU I5 VM. voor het arroidis- sement Zierikzee. 1880. No. 9. Zaterdag 31 Januari. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 1 i n n e n 1 a n d. dit zal eid sld Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS 1) ER AD VBRTENTI EN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten ran 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen ran 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENJIAIV. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Zierikzee maakt bekend, dat, tengevolge van liet oponthoud op de Veeren, de middagpost tijdelijk te drie "lire zal vertrekken. De laatste lichting der bussen geschiedt dus een half uur vroeger dau gewoonlijk. Zierikzee, De Directeur voornoemd 30 Januari 1880. PILAAR. Zierikzee, 30 Januari. Als een gedenkwaardigheid verdient bij onze stadgenooten in herinnering te blijven, dat deze week het Kaaskenswater een zoo zeldzaam schoone ijsvlakte heeft opgeleverd, als zeker hoogst zelden voorkomt en zeker door geen der thans levenden ooit gezien is. Van de beide onberispelijk goede banen is dan ook een druk gebruik gemaakt, waartoe het prachtig winterweder ook veel bijdroeg, daar het een groote schare rijders en wandelaars uitlokte. Nu het ijs op het Kaaskenswater zoo mooi was, bleef de Gracht nagenoeg eenzaam en verlaten liggen. Door het publick werd dé wenk der pachters van 't ijsveld op 't Kaaskenswater om de eene baan voor heen en de andere voor terug te gebruiken, vrij nauwkeurig en lot ieders gemak en genoegen opgevolgd. Dinsdag-avond gaf de Rederijkerskamer //Ruysch", met medewerking der Harmonie //Kunst en Eer", haar tweede uitvoering voor de leden met hun dames, die in grooten getale opgekomen waren. De voorstelling van //Samuël Kiewiet" en //Joost Uilenspiegel", liep vlot van stapel en gaf veel ge noegen. Niet minder deed dit het bal, dat na de voorstelling aauving en velen nog eenige uren gezellig bijeen hield. Ook hier zal, evenals in vele andere gemeenten, een sub-commissie optredèn voor de groote waters- noods-loterij, die te 's Gravenhage onder bijzonder toezicht van het Koninklijk Echtpaar wordt aangelegd. In een volgend uommer zullen wij de namen der leden van deze commissie kunnen opgeven. Bij herstemming voor een lid van Prov. Staten van Zeeland is gekozen de heer J. H. Snijders met 340 st. Mr. N. C. Lambrechtseu vail Ritthem bekwam 335 stemmen. Merkwaardig is de groote hoeveelheid vaten met petro leum, die sinds een paar weken langs het Hollandsche strand gevonden of onder de kust door visschers ge vangen zijn. Drie Scheveningsche visschers, die op de vischvangst wareu uitgegaan, kwamen den volgenden dag weder thuis, zonder visch, doch resp. met 75, 60 en 73 vaten petroleum. Te Vlaardingen zijn twee loggers binnengekomen met 140 en 100 vaten; de laatste had ook nog 3 vaten spiritus gevischt. Het blijkt, dat nagenoeg de geheele lading van een groot petroleumschip op dergelijke wijze reeds is geborgen. Te Utrecht is overleden Door van den Brink, ofte wel mej. de wed. Engelman, algemeen bekend als de //koningin van de vischmarkt." Zij was de bekende specialiteit in het leveren van dure maar puike visch, zij oefende een overwegende pressie uit op de markt, naar haar tong rezen de prijzen en geen visch was geschikt voor de Utrechtsche aristocratische en pluto cratische fine fleur van vischeters, tenzij Door ze als zoodanig had gewaarmerkt. Met haar dood gaat de Utrechtsche vischmarkt een nieuwe periode in. Niemand is 't bekend wat er van worden zal. De levering der zoo druk besproken 48 bruggen voor de Indische Staats-spoorwegen, is door den Minister van Koloniën gegund aan den laagsten in schrijver, zijnde de Société des travaux Dyle et Bacalon te Pa rij 3. Te Rotterdam is op ruim 7^jarigen ouderdom over leden, dr. L. Levié, eeu der oudste en nog tot op zijn ouden dag bekwaamste geneeskundigen. In de Woudwatering onder Woubrugge is de stoom boot //Adèle", door het ijs brekende om haar reis naar Rotterdam voort te zetten, door het volk aangevallen met steenen, yuil enz. Men was ontevreden, omdat door die boot de ijsbaan vernield werd. Op lust van den burgemeester heeft de politie de boot begeleid tot buiten de grens der gemeente. Ook onder Alfen werd een door het ijs brekende stoomboot door de jongens van den wal met steenen bestookt. De wanorde was zoo ernstig, dat de burgemeester van Leiderdorp proces verbaal heeft opgemaakt van het gebeurde. Dat iemand, die goed bij zinnen is, door de genees kundigen voor gek verklaard wordt, moet eeu erg geval zijn; doch te Amsterdam doet zich nu het geval voor, dat iemand, die wegens het maken vau valsche stempels in voorarrest zat en zich krankzinnig hield, door de deskundigen, na een langdurig onderzoek in 't gesticht Coudewater bij 's Herlogenbosch, voor niet krankzinnig is verklaard. Toch blijft de man te Am sterdam ziju rol voortspeleu en zich krankzinnig houden. Waar de Zweedsche lucifers al goed voor zijn. Plet is bekend, dat men bij lamp- of kaarslicht door gaans de blauwe kleur niet kan onderscheiden van de groene. Dit komt, omdat ons kunstlicht doorgaans geelachtig is. Bij helder wit licht, b.v. van magnesium, kan men die kleuren wel van elkander onderscheiden. Maar ieder heeft geen magnesium-vlam bij de hand. Daarom is het goed te weten, dat men bij 't licht van ontbrandende Zweedsche lucifers, waarvan de kopjes gedeeltelijk uit zwavel-antimonimn bestaan, heel wel blauw vau groen kan ouderscheiden. Het Vaderland zegt met zekerheid te weten, dat de Regeering haar goedkeuring geweigerd heeft aan de wijziging der statuten van de Nederlandsche Handel maatschappij, volgens welke voortaan de trak temen teil der direcieuren door de commissarissen zoudeii worden vastgesteld. Aan 's Rijks munt is men aangevangen met den verderen aanmaak van nieuwe cents- en 21/2 cents stukken. Er zullen voor een waarde van 2 tou centen en voor 1 ton 2V2 cents-stukken gemaakt worden. In de Stemmen voor Waarheid en Vrede zegt dr. A. W. Bronsveld, een man, die nog niet onder de modernen kan geteld worden, o.a.: //Ik voor mij zie hoe langer hoe klaarder in het streven van de //Gereformeerden" (Kuiper c. s.) een ramp voor kerk en vaderland." Wij zijn 't geheel met den heer Br. eens, en hebben steeds hetzelfde beweerd. Nu zal echter dr. Br. wel geheel op den index gezet worden door de dictators der door hem verdacht wordende partij. Door den Commissaris des Konings in Friesland is aan onderscheidene personen, meestal jagers, i:i de gemeente Makkinga, buitengewone machtiging verleend tot het dooden van schadelijk gedierte, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat daarbij geeu honden worden gebruikt. Allerwege liggen de rivieren en wateren op nieuw in de ijzeren boeien van den grilligen en bij wijlen zoo strengen wintervorst. Geen ijzeren stormram, door de herculeskracht van den stoom bewogen, is bij machte die boeien te verbreken en aan de op vele min gunstige ligplaatsen en in onvrijwillig gekozen schuilhoeken verdaagde schepen gelegenheid te geven de bestemming of een veilig heenkomen te vinden. De rammonitor //Panter" heeft in het kanaal van Voorne ziju krachten beproefd, doch het ijzeren monster heeft het op moeten geven voor het ijs. Ook op de Westerschelde is de vaart gestremd voor zeilvaartuigen en voor stoombooten ten deele ook, of slechts bezwaarlijk vol te houden. De boot van Wals oorden op Vlake heeft zich moeten bepalen tot het aandoen van Hansweert, tweemaal per dag, en niet zonder veel moeite. Over 't algemeen schijnt het ijs minder sterk te wezen dan bij de eerste vorst in November en De cember. Men hoort nu van veel meer ongelukken. Door de bemoeiingen der heeren Vaillant en de Kruijf van Delfshaven zijn te Hoorn en te Eukhuizen vergaderingen van belangstellenden gehouden in den aanleg van een stoom-tramweg tusschen Hoorn en Enkhuizen. In deze vergaderingen heeft de heer Vaillant veel belangrijke mededeelingen gedaan betreffende den aanleg en de exploitatie van tramwegen. Wat de af metingen van de noodige wegen betreft, zeide de heer Vaillant o.a.: //De straatweg tusschen Hoorn en Enkhuizen met de bermen 5 M. breed zijnde, zal de te leggen tramweg 0,50 M. van de boomen afblijven, 1,85 M. breed zijn en alzoo 2,65 M. overlaten voor andere rijtuigen. Aangaande de vrachten voor passa giers meende hij, dat, ofschoon die te Amsterdam 7V2 Per K.M. en te Haarlem 8 ct. per K.M. be dragen, de stoomtram, die driemaal minder kracht be hoeft, maar 4 ct. per K.M. zou behoeven te vorderen. De snelheid zou 12 K.M. per uur zijn en de rijtuigen (treinen van drie a vier wagens) zouden getrokken worden door locomotieven, die aan vaste stations stoom opdoen en dus onderweg geen vuur noodig hebben en geen rook veroorzaken. Mr. J. J. van Angelbeek, zich noemende //raadsheer in het hoog gerechtshof, tevens lid van het hoog militaire gerechtshof van Nederlandsch Indië, krachtens Koninklijk besluit, met verlof wegens proces in Ne derland", heeft een nieuwe circulaire rondgezonden, waarbij hij //aau allen, aan wie hij geld schuldig is, bekend maakt, dat hij, na vooraf de Ministers vau Justitie en van Buitenlandsche Zaken daartoe in gebreke te hebben gesteld, op den 23en dezer, de heeren mi', vau Goltstein, Minister van Koloniën; A. 1. W. van Roijeu, plaatsvervangend kantonrechter te 's Gra venhage; W. I. Römer, procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden; Gockinga, voorzitter van genoemd opperrechlerlijk College; mr. G. I. Patijn, officier van Justitie te 's Gravenhage; president en leden van den Hoogen Raad der Nederlanden (Kamer van Strafzaken), wier namen hij niet kan opgeven, en eindelijk president en leden van de Arroudissements- Rechtbnnk le 's Gravenhage, wier namen hij alsmede niet kan opgeven, heeft uitgenoodigd, om, binnen den tijd van 2 X 21 uren, ontslag uit 's lands dienst aan te vragen". Breedvoerig zet hij daarna de grieven uiteen, die hij tegen al deze heeren heeft, om ten slotte tot de conclusie te komen, dat het tegen Pincoffs en Kerkdijk door den president en den procureur-generaal bij den Hoogen Raad uitgevaardigde bevelschrift tot gevangenneming en terechtstelling ver nietigd zal moeten worden, omdat //bevelschriften, door rechterlijke ambtenaren gegeven, die zeiven misdrijf hebben gepleegd, hoegenaamd geeu waarde hebben/'

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1