/IFBIk/I'LSOIF, (MRMT. mt liet arrondis- a&ik semeit Zierikzee. 1880. No. 8. Woensdag S8 Januari. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. e Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I.AIiEV'lA.Y Zierikzee, 27 Jan. De ijsbaan van de Versche Gracht, nu reeds nagenoeg acht weken achtereen het tooneel van al het lief en leed, de gebrekkige pogingen van eerstbeginnenden, de zichtbare vorderingen van velen, de schitterende talenten der geoefende» en vol leerden, kortom 't tooneel der schaatsenrijdende ge meente, leverde Zaterdag-namiddag van éénen tot vieren een alleraardigst schouwspel, zoo aardig en genoegelijk, dat de honderden, die 't genoten hebben, eenstemmig verklaarden, dat het hun was meegevallen, en dat zelfs enkele onverbeterlijke zwaar hoofden of pessimisten moesten toegeven, dat het hun toch niet zoo erg tegenviel, als ze wis en zeker hadden verwacht. Een ijsfeest! Wie had ooit te Zierikzee gehoord van een ijsfeest? Slechts in 't hooge Noorden, waar de fantasie der lui bevroren is, zijn ijsfecslen thuis En toch, wie Zaterdag-middag op de Gracht en daar omtrent geweest is, zal moeten erkennen, dat een ijsfeest zulk een vreemd beest niet is, of we kunnen 't hier ook wel te zien krijgen. Op initiatief van eenige heeren is de zaak aangelegd. Die commissie heeft wat geloopen met lijsten, de op timisten hebben daarop geteekend, eenige pessimisten ook zelfs, en vele anderen zeggen nu: hadden we 't maar geweten dan hadden we ook geteekend, doch nu doen we 't een andere keer zekerde voor feeste lijkheden zoo goed ingespannen directie van //Nut en Genoegen" heeft haar medewerking verleend; de niet minder goed beslagen Harmonie //Kunst en Eer" kwam ook ten ijs, kortom het op touw gezette ijsfeestje kon plaats hebben. Tot lof van 't weder kan gezegd worden, dat de Zierikzeesche feestzou bij deze gelegen heid goedmaakte, wat ze den afgeloopen zomer aan haar reputatie had verloren. Het was geen groote Friesche hardrijderij voor rijders van zessen klaar, waar een paar met wondersterke beenen en longen begunstigde mannelijke en vrouwelijke alvangers met een heelen kluit geld gaan strijken en waarvan de toeschouwers zeggen dat T ijselijk is om te zien, zoo levensgevaarlijk snel als die vliegers zich over de gladde baan bewegen, 't Was meer een kinder- en jongensfeest en, om twee vliegen in één klap te slaan, een werk van liefdadigheid. Meer dan 150 deelnemers sterk, toog de schare jongelui, van 11 tot 14 en van 14 tot 17 jaar, resp. op klompen en op schoenen of laarzen, met de lustige muziek aan 't hoofd, naar de wel ingerichte en net versierde banen. Weldra ving de kamp aan, op de eene baan de rijders, op de andere de loopers. Een talrijke menigte vulde te weerszijden den wal. Er werd lustig gereden en met ernst, want de strijders gevoelden blijkbaar dat het geen gekheid was. Er werd niet minder lustig en met moed geloopen. Er werd niet gevallen, althans niet noemenswaard. De orde liet uiets te vvenschen over, waarvoor aan de politie en aan den goeden wil van het publiek de meest mogelijke lof toekomt. Zelfs de baanvegers, wier positie dien dag ongewoon gewichtig was, waren allerverdienstelijkst. Ieder vermaakte zich, zoo mede dingers in den strijd als toeschouwers. De muziek luisterde en vroolijkte het feest op en alles liep in de beste orde af. En de uitslag? Deze had dit bijzondere, dat allen 't wonnen, en dat voor wie meededen de dag goed was. De commissie had n.l. de goede gedachte, aan de beste rijders en loopers extra-prijzen, bestaande in dekens, zakken kolen enz., maar aan alle mededingers zonder onderscheid een groot brood, een pond spek en een pond rijst uit te reiken. Waarlijk er was ietslaten we 't maar zeggen, aandoenlijks in, die knapen, meest onder geleide van belangstellende moeders of vaders, naar huis te zien stappen, elk met -het gewonuene bij zich; we durven zeggen met een warm hart, in 't door den prijskamp reeds verwarmde lijf. Daarom breke niemand den staf over dergelijke goed bedoelde en goed geleide onschul dige volkspret als dit kleine ijsfeestje van Zaterdag middag Wij voor ons hebben niets dan lof er voor. We zijn zeker, dat de uitnemende afloop voor de Com missie een waar genoegen en de rechte belooning voor haar moeite zal geweest zijn. We onthouden ons daarom van breede complimenten aan die Commissie, die onder de leiding van haar Voorzitter dr. Gratema zoo uitnemend heeft gewerkt, maar wenschen haar en //Nut en Genoegen" en //Kunst en Eer" eu den in- teekenaars geluk met het verkregen succes. Naar we vernemen bestaat het voornemen alhier een ijsclub te stichten. Al is de winter 1879'80, zoo we hopen, op zijn eind, zoo juichen we toch dat denkbeeld toe. De gelegenheid tot ijsvermaak is hier zeer beperkt en daardoor wordt het verzorgen en in goede orde houden van de weinige geschikte ijsbanen een zaak van belang, die door een ijsclub goed zou kunnen behartigd worden. Ook voor de uitvoering van feestjes als b.v. dat van Zaterdag j.l. of voor 't aanleggen van meer serieuse wedstrijden op het ijs, kan een ijsclub de aangewezen corporatie zijn. Men behoeft dan nooit te zoeken naar iemand, die zich vermeten durft de kat de bel aan te binden. Zierikzee, 27 Jan. Het bericht der op 1 Fe bruari a.s. bepaalde opening eeuer normaalschool te Tholen en de benoeming van 't onderwijzend personeel dier instelling heeft hier menigeen verrast. Het is nu bijna een jaar geleden, dal van de oprichting van eenige nieuwe normaalscholen in Zeeland gesproken werd als van een zeer aanstaande zaak. Ook Zierikzee zou zulk een school krijgenvolgens geruchten zou die geopend worden p°. October, later zou 't zijn p°. Januari en nu onlangs vernamen we, evenzeer bij geruchte, dat er van een normaalschool te Zierikzee vermoedelijk in 't geheel niets komen zal. Dit zou toch om meer dan eene reden te betreuren zijn. We willen aan zijn plaats laten of het over dekken van het land met normaalscholen, op een voet van talrijkheid, zoo groot als die reeds in eenige pro vinciën is toegepast, wel zoo dringend uoodig zou zijn. Maar zeker is het, dat, als de Regeering nor maalscholen stichten wil, daarvoor de plaatsen waar sedert lang oude inrichtingen tot opleiding van onder wijzers met goed gevolg zijn in werking geweest, wel in de eerste plaats in aanmerking komen. Onder die plaatsen mag ongetwijfeld Zierikzee mede genoemd worden. Hier toch is sedert vele jaren een Oefen school gevestigd, die blijkbaar in een wezenlijke be hoefte voorziet, 't welk blijkt uit het telkens toenemend aantal kweekelingen en de goede vruchten, die de school afwierp, waarvan de acte-exameus het bewijs geleverd hebben. Op dit oogenblik telt die Oefenschool meer dan twintig kweekelingen. We weten niet wat de oorzaak kan zijti dat Schouwen en Duiveland, toch reeds in velerlei opzichten in zulke ouevenredige conditiën tot het overige vau 't land verkeerende, met de oprichting der normaalscholen zou worden voorbijgegaan. We kunnen niet denken, dat de Regeeriug gestuit zal zijn op moeielijkhedeu tot bekoming der noodige localiteit. Deze (n.l. twee leervertrekken, naar men ons heeft gezegd) zullen toch wel te vinden zijn. 't Is waar, dat zal mogelijk eenig geld kosten, doch de normaalschool brengt ook voor de ingezetenen der gemeente weder eenige directe en indirecte voordeelen aan, die in vergoeding komen voor de te maken onkosten. We willen hopen, dat ook Zierikzee eerlang met een normaalschool verrast zal worden. In de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken is benoemd lot voorzitter de heer C. v. d. Vliet Dz., tot plaatsverv.-voorz. de heer P. O. Olivier. I Ook is een adres vastgesteld aan den Min. van Water- staat om nader aan te dringen op het verzoek der Heeren Mr. Mauritsz Gauderheijden c. s. betrekkelijk een stoom-tramway. Als lootdagen voor de nationale militie voor de lichting 1880 zijn vastgesteld: voor Zierikzee, Bruinisse, Oosterland, Dreischor, Nieuwerkerk en Ouwerkerk de 27 Februari 's morgens 9 ure, te beginnen met Zie rikzee. Voor Brouwershaven, Burgh, Haamstede, Renesse, Kerkvverve, Ellemeet, Elkerzee, Noordwelle, Serooskerke, Zonnemaire, Noordgouwe en Duivendijke de 28 Februari te Brouwershaven, te beginnen met die gemeente 's morgens te 9 ure. Voor de gemeenten van Tholen en St.—Philipsland de 12 Februari, te beginnen met Tholen te 91/a ure. Op de voordracht voor rechter in de Arr. Rechtbank te Breda, in de plaats van wijlen rar. J. van Heusden, zijn alphabetisch geplaatst de H.H. mrs. B. M. de Jonge van Ellemeet, rechter te ZierikzeeII. C. F. Rits, kantonrechter te Waalwijk, en J. R. II. van Schaïk, subst. griffier te Breda. Te Grave is tot lid van den gemeenteraad gekozen de koster van de St. Elisabelhs-kerk, F. A. Tillemnus. Bij het onderzoek der geloofsbrieven werd beweerd, dat een koster is een bedienaar van den godsdienst en mitsdien niet als lid van den Raad kan worden toegelaten. Met 4 tegen 2 stemmen werd echter tot toelating van den gekozene besloten. En terecht: de koster is wel de dienaar van den clerus, maar daarom nog geen bedienaar van den godsdienst. Als eerlang de tijd komt dat de pastoor, ofschoon zelf geen zitting kunnende nemen, zijn kerke- knecht door de kiezers in den gemeenteraad laat zetten en de dominé laat er zijn tuinman of zijn schoenlapper in brengen, daar kan men de schouders bij optrekken, maar er is niets tegen te zeggen. Als de kudde haar herders kan missen en die ter Kamer zendt, waarom zou ze ook niet de herdershonden kunnen afvaardigen? Door de commissie tot werkverschaffing aan nood lijdenden te 's Gravenhage worden thans 600 mannen bezig gehouden. Zij maken een nieuwen weg door de duinen en worden ook gebezigd voor bearbeiding van den grond voor nieuwe beplantingen tot uitbreiding der zoogenoemde //boschjes". De regeling van het ambtsgebied der inspecteurs, districts-, en arrondissements-schoolopzieners volgens de nieuwe wet is tot staud gekomen. Het Rijk is verdeeld in drie inspectiën: de eerste bevat N.-Brabant, Gelderland en Limburg; de tweede Zuid- en Noord-Holland, Zeeland en Utrecht; de derde Friesland, Overijsel, Groningen en Drente. Verder in 25 districten en 94 arrondissementen. De provinciën zijn in districten en deze weder in arron dissementen verdeeld. De arrondisscmeuts-schoolopziener moet wonen in zijn arrondissement. Hij bevordert de instelling van plaatselijke com- missiën ter bevordering van toezicht, woont haar bijeenkomsten bij en roept ze desnoods bijeen. Hij legt voor rijks-rekening een bibliotheek aan ten ge- bruike der onderwijzers. De districts-schoolopzieuer woont in de gemeente, die den naam draagt van zijn district. Hij bezoekt iedere school in dit district ten minste eenmaal in de drie jaren, Hij houdt minstens eenmaal in de drie maanden een bijeenkomst met de arroudissements-

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1