Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. Te Emmen is een klein kind in het vuur gevallen en aan de gevolgen gestorven. Het dorp Alcala del Jucnr in de Spaansche prov. Albacete is door een bergstorting nagenoeg geheel verwoest. Onderscheidene personen zijn gedood en een groot aantal onder de puinen der instortende huizen verwond. Bij het binnenloopen van het stoomschip //La Grèce" te New-York werden 2 man door een gasontploffing gedood en 8 gewondde passagiers bleven ongedeerd. Te Sexbierum heeft een vrouw zich verdronken, terwijl haar familie naar een begrafenis was. De eerste stuurman van het te Middelburg in het dok in reparatie liggend stoomschip //Scholten" heeft zich Dinsdag-namiddag in zijn hut met een pistool schot om het leven gebracht. Daar de ongelukkige als een zeer fatsoenlijk man bekend stond, kan men de aanleiding tot die noodlottige daad niet gissen. Te Lichtereld in België is een werkman, die iet3 boven op den hoogen toren te verrichten had, daaraf gevallenhij was terstond een lijk. Te Ursum is de herberg Halfweg totaal afgebrand. Te Kampen is een werkman, die zich in een werk plaats had te slapen gelegd, 's morgens dood gevonden de man is vermoedelijk bezweken door de felle koude. Te Oyen is iemand door het ijs van de Maas gezakt en verdronken. De man had een boodschap gedaan en wilde om zijn terugreis te bekorten het ijs overgaan nabij de doorbraak vond hij den dood. In het krankzinnigenhuis te Franeker is brand ontstaan in een der bergplaatsen van turf. Ofschoon door spoedige hulp de brand gebluscht is zonder veel schade te hebben aangericht eti men de patiënten zoo dra mogelijk in veiligheid heeft gebracht, was toch een der ongeneeslijken, die in een cel zat., dicht bij den brand gelegen, door den rook gestikt, voor men tot hem kon doordringen. In een fabriek te Amsterdam zijn drie werklieden gewond, waarvan een vrij ernstig, door het loslaten van den toestel, waarmede een gietkast werd opgeheven. De kassier Wilhelm Dahl, werkzaam aan een der grootste fabrieken van Turksch-rood te Elberfeld, heeft die firma voor 72,000 Mark opgelicht, door verval- sching in de boeken. Te vergeefsch wordt deze sedert den 14eti dezer opgespoord en wordt overal gesigna leerd; men vermoedt, dat hij zich in Nederland ophoudt, omdat zijn plan was daarheen te reizen. Den 2 Januari heeft te Baltimore een brand plaats gehad in een kntoenbergplnats van de heeren Thurston en Harrison. Eenige duizenden balen katoen werden een prooi der vlammende schade beloopt meer dan 100,000 dollars. Te Hoorn is Zondng-naclit een huis geheel afge brand, een naastbijstaand pand, waarin een jonge kraamvrouw lag, heeft mede veel geleden. De vrouw werd door het kloekmoedig gedrag van een jongman, Cohen genaamd, gelukkig gered en, in dekens gewik keld, bij goede vrienden overgebracht. Bij Lyoett in Staffordshire heeft een ontploffing van mijngas plaats gehad, waardoor 70 a 90 mijn werkers gedood zijn. Te Groningen is een tachtigjarige vrouw door het vlam vatten barer kleederen zoo zeer met brandwonden overdekt, dat zij aan de gevolgen is overleden. Te Charlois is het lokaal der jongelings-vereeniging door brand aanmerkelijk beschadigd. Waarschijnlijk was de brand ontstaan door het te fel stoken van een kachel door de benedenwonenden van het perceel. Onder Dirksland is een landbouwstelling afgebrand wet schuur, waarin hooi, stroo, oogst, 2 paarden, 7 runderen en 3 varkens. De oplichter, die dezer dagen een bakkersweduwe te Beverwijk f 100 afzette door middel van een bon voor 100 sigaren, is door den burgemeester gearresteerd. Het is een tuindersknecht uit Wijk-aan-Duiu het geld was grootendeals verbrast. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. De Japansche gezant te Parijs heeft zijn echtgenoot door tusschenkomst van Freycinet aan mevr. Grévy voorgesteld mevr. Nariouobam-Saraesluiia was gekleed in nationaal costuum, maar sprak vloeiend Fransch. In 1878 heeft Japan naar Frankrijk uitgevoerd voor 7930 millioen Frankrijk naar Japan voor 16 millioen fes. Japan voerde meest zijde uit, Frankrijk: meest wijn en wollen stoffen. Te Parijs is aangekomen de bekende Marfori, de cisisbeo van Isabella met de gouden roos, toen zij nog Koningin van Spanje was. Isabella is zeer cor pulent en Marfori zeer oud geworden. De Amerikanen streven steeds vooruit. Volgens de Ind. Beige 19 er te New-York een telegraaf-maat- scliappij gevormd, die zich voorstelt den dienst tusschen de voornaamste steden der Unie, veel vlugger en goedkooper te verrichten dan tot lieden toe geschiedt. Door uitstekende organisatie en de beste werktuigen en lijnen hoopt de nieuwe maatschappij het zoover te brengen, dat eer we drie jaar verder zijn, alle gewone handelsbrieven voor 10 cent Amerikaansch (dus 25 cents Holl.), zullen verzonden worden per telegraaf. Het voorloopig tarief isexpres-zending, dadelijk te bezorgen, 30 woorden 25 ets.; post-telegrammen, binnen een uur na afgifte te verzenden, en binnen twee uien door het station van bestemming te bezorgen, 50 woorden 25 ets:; nacht-depêches, af te leveren vóór 9 ure van den volgenden morgen, 50 woorden 15 ets; pers-telegrammen, 100 woorden 10 ets. Met postzegels gefrankeerde telegrammen kunnen overal in brievenbussen gestoken worden, die elk kwartier worden geledigd. De invoer in Frankrijk w«9 in 1879 4.594,837,000 tegen 4,176,218,000 fis. voor 1878. De uitvoer was 3.163,090,000 tegen 3.179,707,000 frs. Aan voedings middelen alleen werd ingevoerd 1,823,609,000 frs. of bijna 400.000,000 frs. meer dan in 1878. Op 61jarigen leeftijd is Dinsdag overleden Antoine Alfred Angenor Hertog van Gramont en Prins van Bidoche, geb. 14 Augustus 1819, een der ijverigste dienaren van het tweede Keizerrijk en de hoofdschuldige aan den oorlog met Duitschland in 1870-'71. Hij was destijds Minister van Buitenl. Zaken en de man die achter graaf Benedetli zat, om door middel van dezen den Koning van Pruisen te beleedigen en den oorlog te provoceeren. Yoor George Sand zal te Ia Chatre, nabij Eohant, een marmeren standbeeld opgericht worden. De Staat geeft het marmerblok; de beeldhouwer Aimé Millet zal het kunstwerk uitvoeren. In den nacht van 19 op 20 dezer is te Versailles overleden, Gabriel Claude Jules F a v r e de be roemde Fransche rechtsgeleerde en staatsman. Hij was te Lyon geboren den 21 Maart 1809 (of 1801?). Agrarische toestanden in Rusland. De boeren der dorpen lwanowka, Sonkowka en Moro- sowka, in het gouvernement Poeltawa, hebben alle gronden, velden en bossclien, die deels aan particulieren, deels aan de gemeente toebehoorden, gelijkelijk onder elkander verdeeld. De klachten der verdreven eigenaars, de bedreiging van het gemeentebestuur en de ver maningen vati de geestelijken konden niets baten, de boeren willen de in bezit genomen gronden niet teruggeven en beroepen zicli op de beslissing van een raad van ouden, die zij uit hun midden gekozen hebben en die verklaard heeft, dat de grond het eigendom is van hen, die hem met eigen handen bebouwen. De boeren van de nabijgelegen dorpen Lubaczow, Potok e. a. hebben dit voorbeeld gevolgd. De gouver neur weet niet wat te doen. Hij durft geen geweld gebruiken en bedreigingen baten niet. Toen hij de boeren waarschuwde, dat hij krijgsvolk zou ontbieden om de orde te herstellen, verklaarden zij zich liever te zullen laten doodschieten, dan de gronden, die hun toebehooren, terug te geven. In het gasthuis te Bordeaux is een oud vrouwtje van 105 jaar overleden, naar men vermoedt van de buitengewone strenge koude van dezen winter. Kolonel Colt, de uitvinder der revolver-pistolen, is te Londen overleden, nalatende ongeveer 15 millioen gulden. Er is dus ook buiten de werkeu des vredes nog wel geld te verdienen in de wereld. Ouder de Tartaren in de provincie Kazan zijn on lusten uitgebroken wegens het bef aleu van belastingen. 70 personen werdeu gearresteerd; de rust is thans weer hersteld. Christine Nillsson rijdt druk schaatsen te Madrid, dikwijls in gezelschap vau den Koning en de Koningiu. De Rêpublique Franqaise lee9t den radicalen in den Parijschen gemeenteraad de les. Toen daar sprake was van de uitbreiding der Sorbonne, waarvan de kosten (8 millioen frs.) door de sfad en den Staat elk voor de helft gedragen zullen worden, stelde Engel hard voor, het subsidie alleen te verleenen op voor waarde, dat de Staat de nieuwe coliegelokalen openstelt voor alle professoren, die geen machtiging behoeven, mits zij zich houden aan de be9tnande reglementen. Dat voorstel werd met 30 tegen 21 stemmen aange nomen. Dus zegt de République, wanneer de Regee- ring en de Kamers deze voorwaarde goedkeurden, zou de eerste de beste //professeur de cléricalisrae ou de somnambulisme, capucin ou magnétiseur" college kunnen geven in de gebouwen van den Staat, op kosten van den Staat! Een der duikers naar de lijken der verongelukten in de Tay vond zich onder water plotseling vastgegrepen door een //duivelsvisch", een achtpootig zeemonster. De man verkeerde in doodsgevaar. Het gelukte hem een ijzeren stang te grijpen en het monster, dat met een der voelers al9 een slang zijn arm omklemde, zoo af te slaan, dat het losliet. De moedige duiker bracht zelfs een 9tuk van het beest boven, van 8 voet in doorsnede. Het grootste deel bleef echter achter. Overal halen toch ook de Engelscheti mirakelen bij, doch dan liefst mirakelen uit de natuurlijke historie. Generaal Roberts is, nnar men zegt, van plan de krijgswet in het district Kaboel af te schaffen; zijn officieren zijn van oordeel, dat hij te optimistisch is, en zij verwachten een nieuwen aanval van de Afghanen. In de buurt van Jellalabad hadden wanordelijkheden plaats; bij Michnie werd den 15en gevochten, de Engelschen telden 9 gewonden. Kerk- en ISclioolnieuws. Van de predikanten bij de Nederl. Herv. Kerk in de provincie Zeeland hopen in den loop van dit jaar ds. J. van Leeuwen, pred. te Colijnsplaat, den 28 Maart zijne 50jarige, ds. K. II Ter Winckel, pred. te Sas van Gent c. a., den 9 Augustus zijne 40jarige, ds. C. P. Buijze, pred. te Hulst, den 15 April, ds. L. 1). G. Krol, pred. te Zaamslag, den 2 December, beiden hunne 25jarige ambtsvervulling, en ds. H. Q,. Janssen, pred. te St. Anna Ier Muiden, den 1 April, en ds. J. F. L. Abresch, pred. te Middelburg, den 13 Mei, beiden hun 25jarig verblijf in hunne tegen woordige gemeenten te herdenken. Beroepen te Weslknpelle ds. van Dorsen teBerkel; te Lemmer ds. J. Hulsebos te Wissekerke. Aan de Polytechnische school te Delft zijn tot heden ingeschreven 309 studenten, waaronder 7 dames. Dr. J. J. van Toorenenbergen zal Maandag 26 dezer zijn hoogleeraarsambt aan de Amsterdamsche Universiteit aanvaarden met een redevoering in //Felix Meritis", 's nam. 3 ure. Bij ministriëel Besluit is bepaald, dat er te Tholen een Rijks-normaalschool zal worden gevestigd met ingang van 1 Febr. e.k. Benoemd tot directeur: R. Broere, hoofdonderwijzer te Tholen; tot leeraren: A. W. Westra, hoofdonderw. te Tholen II. J. Vooren, hoofdonderw. te PoortvlietC. Schiüeman, hoofdonderw. te Oud-VossemeerJ. Ileijboer, hoofdonderw. te Scher- penisse; J. W. Slager, hoofdonderw. te St.-Annaland L. IC. van Dijk, hulponderw. te Tholen; tot leerares in de handwerken: mej. M. E. C. Sterk, hulponder- wijzei'es te Tholen. Van 16—23 Jan. 1880. Geboren: Een dochter van P. Coumou en A. van der Kou we. zoon H. Besaans en M. J. Vaal. i, II. J. Koevoets eu A. Heijeriks. Overleden: A. P. Lindon, 17 j., z. P. van Duuren, 83 j., weduwn. B. van der Werve, 43 j., ongeh. z. Na een smartelijk lijtien overleed den 20eu Januari te lieerde onze geliefde moeder en beltuwd- moeder, AALTJE DIKSCHEI geb. Pannekoek Krombos, in den ouderdom van 64 jaar. Zierikzee, F. H. DIKSCHEI Jz. 22 Januari 1880. C. G. DIKSCHEI—Lammers. Menige en algemeene kennitgemng.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3