De prijs der Duitscbe steenkolen is in den lantsten tijd enorm gestegen, eensdeels tengevolge van de bui tengewone grooie bestellingen, welke de ijzerfabrikanten in Duitschland hebben ontvangen, anderdeels door dat van af 1 dezer de productie van bijna alle mijnen met 5 °/0 daags is verminderd. De prijs der Westpliaalsche stoomkolen, die in 1879 circa 28 Mark per 100 Centner of 5000 Kilogram was, geleverd in waggons aan de mijn, is thans gestegen tot 36 Mark. De zoogenaamde machine-Ruhrkolen, waarvan de prijs in 1879 was f 6,50 a 7 per kar of 1700 Kilogram, in schip aan de Ruhr, is thans f 9 a f 10. Duitsche gascokes, waarvan verleden jaar den prijs was circa 45 Mark per 5000 Kilogram, zijn thans gestegen tot 120 Mark. Aangezien door de directeuren der verschillende mijnen vast besloten is niet onder een bepaalden prijs steenkolen te verkoopen, zijn vooreerst geen lagere prijzen te voorzien. N. v. d. D. In een zitting der Eerste Kamer, die de heer Pické ook bijwoonde, heeft deze te kennen gegeven, dat hij liet burgemeesterschap niet als een bezoldigd staats ambt beschouwt, doch zoo lang hij 't bekleedt, slechts de helft van zijn wachtgeld als rechterlijk ambtenaar wensclit te genieten. Door rar. H. A. baron van der Goes, chef van liet mouvement bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, is een uitgebreid ontwerp-tarief van passagiersvrachten gereed gemaakt, dat voor liet verkeer op de spoorwegen van groot belang zal kunnen zijn als de directie zich met de denkbeelden van den ontwerper kan vereenigen. De vrachten voor de 3e klasse zouden aanmerkelijk worden verlaagd; die voor de 2e klasse zouden ook lager worden, docli niet zooveel; de tarieven voor de le klasse zouden onveranderd blijven. De prijs der recour—biljetten zou ook een aanmerkelijke reductie ondergaan. De heer v. d. Goes meent, clat het gebruik van den spoorweg als middel van reizigers-vervoer nog voor groote uitbreiding vatbaar is; dat door de betrekkelijk hooge vrachten tot dusver uog een aan merkelijk deel van het publiek niet van den spoorweg gebruik maakt en dat lager tarieven het verkeer sterk zouden doen toenemen. Door de toepassing van zijn denkbeelden zou dus zoowel de exploitatie als het publiek gebaat worden. Met de op initiatief van H. H. M. M. den Koning en de Koningin op touw gezette groote loterij voor de slachtoffers van den watersnood zal het, naar de aanvankelijke deelneming doet verwachten, ditmaal al even vlot gaan als in 1861. Er heeft zich te 's Hage een commissie gevormd gebouwen voor de opzameling en tentoonstelling der voorwerpen en vertrekken voor de administratie zijn aangewezen. De zaak loopt en zal dus hoogstwaarschijnlijk wel gelukken. De loten kosten f I en prijzen van allerlei aard, hoe meer hoe liever, worden ingewacht. In de gemeenten van het land zullen sub-commissies optreden, zoodat de deel neming aau dit nationale liefdadigheidswerk gemakkelijk genoeg zal vallen voor iedereen. Als een teeken van den kwaden tijd voor velen kan ook aangemerkt worden, de betrekkelijk aanmer kelijke vermeerdering van het getal- verpleegden in de gestichten Ommerschans en Veenhuizen in 1879. Op 1 Januari j.l. bevonden zich in deze bedelaars- koloniën 2603 personen, tegen 2309 op 1 Januari 1879. De grootste vermeerdering is ontstaan in de laatste drie maanden van 1879, n.l. 310. Onder de opgenomenen waren velen voor de eerste maal. Het monument, dat op het kerkhof te Ginneken het gebeente dekt der tijdens den oorlog van 1830-'32 op de Citadel van Antwerpen gevallen Nederlanders, is thans wat do zorg voor het onderhoud en het beheer van het daartoe vaststaande kapitaal betreft, door de Commissie van oprichting overgedragen aan het Bestuur van het Eonds ter aanmoediging en ondersleuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Eenige habitue's van de opera te 's Hage hebben als bewonderaars van den zanger Lhérie dezen 200 ter hand gesteld voor de armen van den Haag en 120 voor de koristen der opera. Vooral dit laatste was goed verzonnen van die habitue's; de koristen hebben 't soms Spaanseh, al staan ze juist niet op de lijst der armen. Naar men verneemt, hebben de Lhérieïslen thans het plan om zich tot de groote commissie voor de watersnood-loterij te wenden na tuurlijk buiten Lhérie om om van die commissie te verkrijgen, dat aan Lhérie de eervolle onderscheiding worde bewezen, nl de voor de loterij inkomende prijzen te mogen ontvangen en aan haar over te geven, alsmede om ze na den afloop der loterij aan de winners thuis te mogen brengen. Een commissie, benoemd door den vorigen Minister van Financiën mr. J. G. Gleichman, en bestaande uit de heeren mr. Hartsen Jczn., directeur van de Holl. Sociteit van Levensverzekering te Amsterdam en de hoogleernren van Geer en van Pesch, te Leiden en te Amsterdam, had in last de grondslagen te onderzoeken, waarop aau weduwen en weezen van alle burgerlijke ambtenaren pensioen zou kunnen worden verleend, en tevens de grondslagen na te gaan van het reeds be staande weduwen- en weezen-fonds der ambtenaren van algemeen bestuur. In haar belangrijk rapport zegt de commissie o. a., dat, wanneer aan de toekomstige weduwen en weezen van alle ambtenaren, op 1 Jan. 1878 in dienst ge weest zijnde, een pensioen verzekerd werd van een derde deel der toen bestaande tractemeuten en geen bijdragen van het personeel zelf gevraagd werden, dan de Staat daardoor een verplichting op zich nam, die gelijk staat met een storting in eens van ruim f 14,000.000 op gemeld tijdstip of ongeveer zooveel als aanwezig is in de kas van het burgerlijk pensioen fonds, clat nu voor de pensioenen van de ambtenaren zelf dient. Zal het pensioen een derde deel van het laatste tractement zijn, zoo moet voor de latere ver hoogingen afzonderlijk betaald worden en eveneens voor hen, die later aangesteld zijn of zullen worden. Wanneer de Slaat niets bijdraagt, maar de ambtenaren zelf deze pensioenen moesten opbrengen, zou de ge middelde jaarlijksche korting voor het tegenwoordige personeel moeten bedragen doorloopend 12^/^ ten hon derd van het inkomen. De regeling, die de commissie het wenschelijkst acht, is, dat de aanzienlijke kapitalen, die het bur gerlijk pensioen-fonds bezit, voor de weduwen-pen sioenen beschikbaar zullen gesteld worden. Demillioenen in de kas van het fonds, beuevens de stortingen van éénmaal het tractement en éénmaal elke verhooging bij de volgende aanstelljpgen en verhoogingen zullen juist voldoende zijn om de verlangde weduwen-pensioenen uit te betalen. Dan moet de Staat de verplichtingen van het Burgerlijk Bensioen-foiuls op zich nemen, dat zooveel te lichter zal kunnen geschieden, daar de pensioenen van alle voor 1846 aangestelden nu toch nog uit de Staatsbegrooting gekweten worden en uit het pensioen-fonds nog geen f 200,000 'sjaars be taald wordt. De heer de Yeer, hoofdredacteur van het N. v. d. D., ontving Zondag bij gelegenheid van zijn zilveren bruiloft een hoogst eigenaardig geschenk. Een com missie, aan wier hoofd ds. van Gorkom stond, bracht den schrijver van den //Trouringh voor het jonge Hol land'''', uit naam van honderden Nederlanders, een feestgave en feestgroet. De handteekeningen dier velen uit stad en land waren in een rijk en smaakvol bewerkt album, ver vaardigd naar de teekening van den heer P. J. H. Cuypers, vervat. Door de meesterhand van Antonie Greveustuk was de opdracht op het titelblad geleverd. De jubilaris maakte er in zijn antwoord geen geheim van, clat de sympathie van zoovelen zijner landgenooten hem innig roerde en een bron zou blijven van moed en kracht. De Fancy Fair, te Rotterdam in de groote Doele- zaal gehouden, is uitmuntend geslaagd. De zaal was eenvoudig, maar sierlijk met frisch groen getooid. Boven den ingang hing een schild met het opschrift //Gedenkt de Armen". De muziek van de schutterij vergastte de talrijke aanwezigen op de voordracht van een uitgebreid programma. Langs de beide wanden van de zaal waren een aantal winkeltjes aangebracht, in ieder waarvan een tweetal dames haar sierlijk ge- etaleerde koopwaar met het meeste succes van de hand deden. Men vond er twee winkeltjes, die nouveautés voor dames te koop boden, een winkeltje met bonbons, een rnet cigaretteu en pijpen, een met schrijfbehoeften, een met byoulerieën en fantasie-artikelen, een met heeren-artikelen, een met juciit—artikeleneen met maroquinerieën en photografieën, een met artikelen van Tesselschade, een met levende bloemen, voor deze gelegen heid uit Parijs en Nizza ontboden, en een met kinder speelgoed. Aan elk der vier hoeken van de zaal was een buffeteen voor champagne per glas, een voor grog, een voor bier en een voor al het overige. In het raidden van de zaal, tusschen twee perken van planten, werd een groote tombola gehouden, uitsluitend uit een groote menigte van geschenken, die aan de commissie waren toegezonden. De opbrengst van dit feest is ruim f 7000. Het N. v. d. D,, de beschrijving van de te Rot terdam gehouden Fancy Fair overnemende, maakt daarin de zotte fout van te spreken van champagne per plas, die aan de buffetten verkrijgbaar was. De gezamenlijke bergers van het bij Terschelling gestrande stoomschip //Hansa" hebben beslag laten leggen op de lading. Slechts 15 is hun aangeboden als bergloon. Landbouw. In de Landöouw-Courant is door den heer Wester- man, directeur van //Artis" te Amsterdam, medegedeeld, (lat de melkkoe //Zwartkop" van James Neilson te New-Brunswick, die in den //Second International Dairy fair" den eersten prijs verkreeg, als zijnde de voortreffelijkste van alle aangevoerde melkkoeien, door den heer Neilson aangebracht was van den heer De Goede te Purmerend. Rechtszaken. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Johannes de Raad en Anna Easting, beschuldigd van moord op het tweejarig kind van laatstgenoemde, veroordeeld, de eerste tol tien jaar tuchthuisstraf, de laatste tot een jaar celstraf. Kunst en Wetenschap. Louise Abbema, de schilderes van Hollandsche af komst, die te Parijs than3 zeer in de mode is en in één adem genoemd wordt met haar vriendin Sarah Bernhardt, is bezig met de bewerking vau een reeks portretten vau hedendaagsche Parijsche artisten. De eerste aflevering van deze Croquis contemporains bestaat uit de portretten van Sarah Bernhardt, Garolus Du ran, Paul Mantz en Charles Gamier. De portretten zijn vergezeld van biographieën, bewerkt door Georges Le Yasseur. Wat Louise Abbema en Sarah Bernhardt thans zijn op haar standpunt, the great attractions der kunst lievende wereld en eerste sterren ouder de vrouwelijke artisten, dat is de zooeven genoemde Carolus Duran op 't zijne. Hij is d e schilder van darae9portretten en de aanzienlijkste vrouwen van Parijs loopen zijn atelier plat. Hij is Venfant cMri des dames door zijn talent en misschien ook eenigszins door zijn uiterlijk en zijn geheele persoonlijkheid. Trouwens hij verdient die ouderscheiding. De dames-kunstenaressen en de liefhebsters der kunst hebben veel verplichting aan hem. Met zijn kunstbroeder Henner heeft hij een cursus voor dames geopend en deze wordt gehouden iu het atelier, dat weleer ^door den beroemden Ingres gebruikt is. Daar de Fcole des Beaux-Arts geen vrouwelijke leerlingen toelaat, bewijst Duran met zijn vriend aan de dames en aan de kunst een. grooten dienst met zijn inrichting, die in allen deele voortreffelijk moet zijn, ook door den fijnen toon en de onberispe lijke fatsoenlijkheid, die er lieersclien. Onder de leerlingen van Duran en Henner zijn ook twee Hollandsche dames: mej. van Stoll^uit Rot terdam en mej. van Hoorn uit Amsterdam. Indertijd werd de opvoering van het drama la Fiancée van Erckman-Cliatrian in Frankrijk verboden, wegens de vele episodes uit den Fransch-Duitschen oorlog, die in dat stuk voorkomen en die men vreesde, dat aan Duitschland aanstoot zouden geven. Thans heeft Sydney Samuel, een rijk Engelsch letterkundige, lid van de bankiers-firma Samuel, Montagu en Co. te Londen, van de heeren Erckman en Chatrian het uitsluitend recht gekocht, om het drama la Fiancée te Londen te doen opvoeren. Samuel zal het bewerken voor het Engelsche publiek. In het verre Oosten wordt door handige luï op een bijzondere wijze gespeculeerd op de zucht naar kennis bij de Westerlingen. Te Babyion vervaardigt men terra-cotta-tegelijes, voorzien van opschriften in quasi- spijkerschrift, om die aan de vreemdelingen te ver koopen voor oudheden. Zoo is dezer dagen van daar naar Londen bericht, dat een bezending van vijftig dergelijke namaaksels van antieke gedenktafeltjes naar Londen onderweg was. In den tuin van het Palais Royal te Parijs heeft de politie iemand betrapt, die bezig was de daar aan wezige beelden te schenden. De man gaf voor, dat hij er zijn broodwinning van maakte, beeldwerken te verbreken en de fragmenten te verkoopen aan vreemde lingen, meest Engelschen. Henri Yieuxtemps, die tot herstel van gezondheid te Algiers overwintert, wordt beter. Hij houdt zich thans bezig met het opzamelen van Arabische liedereu. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Bij een spoorwegongeluk op de Lancashire- en Yorkshire-lijn zijn 7 personen gedood en 30 gewond. In de mijn Sagnat te Roche zijn drie mijnwerkers door een ontploffing zwaar gebrand. Te Angoulême is een kruitmagazijn in de lucht gevlogen, waarbij twee personen omgekomen zijn. In de haven van de Willemstad is een vaartuig, geladen met pulp, door het ijs tegen den grond ge drongen, lek geworden en gezonken,

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2