Z1ER1RZEESCHE COURANT. voor iet arrondis- seiaent Zierikee. 1880. No. 7. Zaterdag 24 Januari. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Zli GAAN ALLEN HEEN. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PSIJS DEE ADVEKTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 26 et. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEiVSIAN. Eens, op een wandeling in de schilderachtige, hier en daar zelfs stoute bergstreek van liet Zuid-Oosten van België, werd mijn aandacht geboeid door een bergkant, die er ongemeen woest uitzag. Blijkbaar had daar vroeger een bergstortiug of aardverschuiving plaats gehad. Ik vroeg daaromtrent eeuige inlichtingen aan een armoedig gekleeden grijsaard, onder wiens toezicht een drietal magere koeien bewijzen aflegden van ervarenheid in het klimmen en klauteren en zich oefenden in soberheid, want er groeide daar niet veel eetbaars voor de dieren. „Ja, Mijnbeer", zeide de man, „gij hebt wèl gezegd; bier is werkelijk een berg inge stort, les grands monts s'en vont tous. (De groote bergen gaan allen weg). Ik heb hier in den omtrek onderscheidene liooge en zware koppen gekend, die achtervolgens zijn neder- gestort. En, voegde de man er met gemoede lijke pedanterie bij, dat 's ons vooruitzicht ook wij moeten er ook aan, als onze tijd daar is". De man bad gelijk. Dezer dagen dacht ik nog aan dien pbilosoof in de grove kiel en de bruin berookte klompen. De telegraaf bracht het bericht, dat de Hertog de Gramont, Prins van Bidoche, eens de machtige Minister van Buitenlandsehe Zaken van Keizer Napoleon III, een der steunpilaren van diens Kijk, dezer wereld is ^overleden. Les grands monls s'en vont, 't is maar al te waar. Den volgendeu dag bracht de telegraaf het doodsbericht van den beroemden Jules Favre, een der vaders van de tegenwoordige Fransche republiek, bet sieraad der Fransche balie en van de parle mentaire tribune. De groote mannen gaan heen. Gelijk de bergen, die monumenten van vroegere groote natuurwerkingen, aohtervolgens verdwijnen door afspoeliDg, inzakking, verschuiving en eindelijk de dalen vullende met den grond weder gelijk worden, waaruit zij eens waren opgestooten, zoo worden de groote en de beruchte mannen, die een tijdlang de levende monumenten waren van een belangrijk tijdvak der wereldgeschie denis, aehtervolgens weggenomen van bun voetstukken, en voor wie 't aanziet is 't, als werd bun tijdperk met lien gesloopt, afgesloten om opening te geven voor andere drama's met andere vertooners. Ik weet wel, dat is zoo 's werelds loop; maar daar is toch iets droevigs in, iets dat tot weemoed stemt. Al staat men persoonlijk buiten den kring der groote acteurs, die 't tooneel gevuld hebben, 't doet eenigszins pijnlijk aan, de groepen te zien dunnen; zoo gaandeweg de eene groote figuur na de andere te zien uitvallen en die afbraak bij te wonen, tot er ten laatste nog maar enkele figuren zijn blijven staan, wier verdwijnen trouwens mede elk oogenblik te wachten is en die daar nu staan als waren zij niet meer op hun plaats, omdat ze meer en meer uit bun tijd geraken, ja alles mogelijk gereed is voor een nieuw drama met nieuwe groote acteurs en in wier kring die enkele overgeblevenen van vroeger niet meer passen. De wereldgeschiedenis vormt één onafge broken schakeling, 't is waar; maar 't is toch zoo, dat men achtervolgens zekere tafereelen kan onderscheiden, die als 't ware op zich zelf een geheel vormen, een soort épos met zijn eigen aardig verloop- Gewis, dat mag jongste veertig a vijftig jaren; laat het zijn van de jongste dertig jaar. En al de groote mannen daarvan gaan van lieverlede heen. Napoleon III is dood; zoovelen zijner mede plichtigen en creaturen zijn dood; nu weder een der voornaamsten van dezen, de Hertog de Gramont, die ten deele den noodlottigen krijg van 1870'71 op zijn geweten beeft gehad, met de vernedering van Frankrijk en met den val van zijn keizerlijken meester. Zich bewust van zijn groote fouten, althans van zijn jammerlijk échec, en onder den druk van bet oordeel van tijdgenoot en nakomeling schap, heeft hij zeven jaar lang onder geleenden naam getracht zich te rechtvaardigen tegen over zijn vaderland en Europa. Hij heeft daar mede niet veel meer gewonnen dan de voor zulke mannen moorddadige ervaring, dat men hem in 't oord zijner ballingschap met rust beeft gelaten, hem niet meer beeft geteld; hij was baast verdwenen nog vóór zijn dood. Thans is hij voor goed heengegaan en waclit hem nog alleeu de kans van door een toekomstigen Dante te worden opgeroepen om een plaats te vinden in een nieuwe „Divina Comedia". De groote maunen van 't jongste belang wekkende tijdvak gaan heen. Jules Favre stierf een dag na de Gramont. Welk een tegenstelling sluiten die twee namen in De Gramont, de telg uit een hoog aanzienlijk geslacht, de verwaande en drieste dienaar van een régime als dat van Napoleon 111, de man die zijn vaderland hielp ten val brengen al was 't ook niet met opzet. Jules Favre, bet volkskind van het woelige Lyon, de vurige patriot van 1830, de moedige verdediger van allen, die door de politiek in moeite geraakten, de ijverige deelnemer in de gebeurtenissen van 1848, die Charles Louis Napoleon Bonaparte wilde voorthelpen als burger der republiek, doch hem nimmer heeft geëerbiedigd, noch er kend als Keizer door de misdaad van 2 De cember, eindelijk de man, die na den fatalen 2 September 1870 't eerst bet groote woord uitbracht, dat de dynastie vervalleu verklaarde en die zieb vervolgens schier ter dood uitputte met zijn vriend Thiers, om van de ontredderde massa nog zooveel terecht te brengen als mo gelijk was, ook bij is thans heengegaan. Thiers heeft, ofschoon vóór hem gestorven, nog langer gestaan op zijn plaats in de merkwaar dige groep der acteurs van 't groote drama, 't Is of Jules Favre gevoeld heeft, dat zijn rol was uitgespeeld na de sluiting van den vrede met Duitseiiland, een vrede, dien hij zoo vurig gewensclit had dat zonder grondverlies voor Frankrijk had kunnen tot stand komen; en na de groote onbedachtzaamheid van hem om uit schaamte voorde Duitschers de nationale garde Andreas Memor. en het gespuis van Parijs niet te ontwapenen na de capitulatie, een fout, waardoor de commune- gruwelen als 't ware uitgelokt werden. Wel is hij nog Senator geweest voor zijn leven, doch men heeft zijn gespierde, indrukwekkende redenen van de tribune niet meer mogen booren. Zoo gaan de groote figuren been't tooneel schijnt ledig te worden. Dan is 't soms of 't pu bliek slaperig wordt en dommelig, of wel onrustig eu woelig, als verlangt bet naar een andere vertooning. Voorloopig, tot deze gereed is om voor 't voetlicht gebracht te worden, is 't de tijd der middelmatigheden, der kleine groote mannen, der utiliteiten en der clowns om 't publiek ondertussclien bezig te houden en te amuseeren. Maar als de tijd andermaal daar voor rijp is, ontrolt zich weer een nieuw vak van 't groote, eindelooze panorama. Onderwijl ziju al de oude groote figuren verdwenen. Wie zullen de nieuwe zijn? ZIERIKZEE, 23 Januari 188 0. In de vergadering van het Dep. Zierikzee der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, j.l. Dinsdag-avond gehouden, is besloten dat het Departement zal mede werken aan het zoogenoemde volkspetitionnement tegen het misbruik van sterken drank. Er is een daartoe strekkend adres ter teekening nedergelegd van alle belangstellenden, leden en niet-leden, bij den Boek handelaar H. Lakenman. Wij vertrouwen, dat velen door hun naam liet edele streven van het Nut zullen steunen. Eenige heeren hebben zich tot een commissie ge vormd om een ijsfeestje te organiseeren, voornamelijk om daaraan ook een weldadig doel te verbinden. Aan vankelijk heeft dat denkbeeld veel deelneming gevonden, zoodat, ijs en weder dienende, de zaak Zaterdag 24 dezer zal plaats hebben op de Versche Gracht. De heer Donner, te Leiden gekozen, heeft zich nog niet uitgelaten of hij het mandaat al dan niet aanneemt. De Standaard, dit aanroerende, zegt: //Waarom heeft de heer Donner nog niet aanvaard? We begrijpen zijn worsteling. En toch teleurstellen mag hij ons niet!" Zoo zegt de Stand., het zich noemende orgaan voor de gewetensvrijheid. Een niet onmerkwaardig feit op 't gebied der nijverheid is, dat de Deventer tapijtfabriek van plan is een tapijtfabriek te vestigen nabij Dinxperlo, en wel even over de grenzen. Er is voordeel mede te behalen omdat in Duitseiiland tie invoer van het fabrikaat zwaar belast is; de Nederlandsché fabriek zal dus feitelijk van de Duitsche protectie profiteeren. De grondstof (koehaar en wol) is weinig belast en de handenarbeid (het zal een haudweverij zijn) is daar goedkoop. Volgens een particulier bericht uit Curacao loopt aldaar het gerucht, dat president Guzman Blanco van Venezuela van plan zou zijn, zich desnoods door een coup de main van dat eiland meester te maken. Het Utr. Dagbl., dat dit mededeelt, voegt er bij, dat men zich nauwelijks kan voorstellen, dat Venezuela wer kelijk zoo iets zou wagen. Gesteld echter dat het geschiedde, dan hopen wij, dat onze marine zal toonen, dat zulke streken niet ongestraft kunnen beproefd worden.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1