SCHAAKSTRIJD Benoemingen, Besluiten, enz. De heer Mr. Joan Bohl, advocaat te Amsterdam, die, gelijk men weet, van geboorte een Zierikzeenaar is weid, wegens zijne verdiensten als vertaler en wetenschappelijk verklaarder van den grooten Itali- aanschen dichter Dante, door Z. M. Humbert us I, Koning van Italië, dezer dagen benoemd tot Ridder der Kroon van Italië. Voor de gemeenten Zierikzee en Kerkwerve is het tijdstip voor den herijk der maten, gewichten en weeg werktuigen gesteld op 1621 en 2323 Februari en 1 en 2 Maart a. s. Voor de levering van het contingent voor 1880 in de Nationale Militie zijn bijeengevoegd de gemeenten Serooskerke en Noordvvelle, alsmede Ouweikerk en Nieuwerkerk. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. be lastingen enz. te Bommel J. J. H. Quaedvlieg, thans ontv.'dier middelen te Nieuwerkerk. Benoemd tot controleur der dir. belastingen enz. te Roosendaal A. Schindler, thans te Middelburgtot commies ter directie der registratie te Middelburg W. Verheijen te Nijmegen. Kunst en Wetenschap. Dezer dagen is als abdis van het klooster voor gevallen vrouwen te Mnintz overleden de als roman schrijfster bekende Halm-Halm. Ida Marie Louise Sophie Frederike Gustave, gravin van Hahn-Hahu, wa9 den 22 Juni 1805 geboren te Tre89ow in Mecklenburg-Schwerin. Zij was de dochter van graaf Karei Freidrich van Hahn, die zich ruïneerde door zijn overdreven liefde voor het tooneel, die hem in allerlei schouwburg-ondernemingen meesleepte. In 1826 trouwde zij met een rijken neef (ook een Hahn, waarvan haar dubbelen naam Halm-Halm), doch dit huwelijk werd reeds in 1829 door echtscheiding ontbonden. In de twintig volgende jaren, die zij door bracht met reizen, wijdde zij zich aan de poëzie en schreef zij een aantal romans. In haar romans uit deze periode doet zij zich kennen als een begaafde vrouw, vol dichterlijken geest, maar ook in hevige mate zinnelijk en niet minder hooghartig en aristo cratisch. Haar werken zijn óf sentirnenteele boeken óf zoogenoemde sociale romans. Eenige er van beleefden herhaalde uitgaven, doch haar eigenaardige zwakheden, zooeven genoemd, haalden haar nu en dan scherpe kritiek op den hals en zelfs een satyre //Diogena", Roman van Id una Grafin Hahn-Hahu, waarvan ver moedelijk Fanny Lewald de schrijfster is. Behalve romans heeft zij ook onderscheiden reisverhalen ge schreven. Den lust des levens en 't zingenot zat, zocht zij in 1860 toevlucht in den schoot der Kath. kerk en werd zeer vroom, zoo zelfs, dat zij in 1852 den sluier aannam in een klooster te Augers. Later kwam zij in het bovengenoemde klooster te Maintz. In de tweede periode, d. i. sedert 1850, bleef zij even druk schrijven, doch leverde nu zinnelijke pro ducten van andere kleur, n.l. mystieke geschriften. Uit haar boek von Babylon nach Jerusalem", dat een defensie moet heelen van haar stap tot verandering van geloof, heeft zij het bewijs geleverd, dat zij het wezen van het protestantisme nooit gekend heeft. De Rotterdamsche kunstschilder J. H. L. de Haas, is door den Koning van Beieren benoemd tot ridder der orde van den H. Michael. Aanleiding tot deze onderscheiding zijn een groep schilderijen door den kunstenaar geleverd op de tentoonstelling te Munchen. Te Berlijn is overleden de bekende rechtsgeleerde dr. Aug. W. Heffter, een der grondleggers van het moderne volkenrecht. Hij was in 1769 te Schweinitz geboren. Te Leipzig is overleden de beroemde rechtsgeleerde Karl Georg Wachter, hoogleeraar aan de Universiteit aldaar. Nu de echt Amerikaansch slim overlegde streek om een slagje te slaan in nandeelen van de //Amerik. Electrisch-liclit maatschappij" zoo wonderwel gelukt is, dat de aandeelen van 30 dollars op 3000 zijn ge- loopen, nu is men eerlijk genoeg om de bedrogen wereld te komen vertellen, dat het toch zoo'n vaart niet zal loopen met Edisons wonderlampen. Edison heeft zijn lampenmakerij weer gestaakt, omdat de pitten uit verkoold papier gemaakt zoo spoedig breken. Hij zal nu andere pitten verzinnen en de gefopte koopers van aandeelen ad 3000 doll, mogen ondertusschen naar -andere dollars zoeken. Onlangs hebben de bladen het druk gehad over kunstmatige diamanten, van welker samenstelling of vervaardiging zekere heer Maclear het geheim zcu ontdekt hebben. Het onderzoek der door den heer Mactear gemaakte voorwerpen heeft echter overwegend bewezen, dat liet geen diamanten zijn en zelfs niet uit koolstof bestaan, doch uit silica en alumina met een inmenging van graphiet. De diamanten-industrie wordt dus nog niet met den ondergang gedreigd en aan de bezitters van diamanten een groote teleur stelling en schade bespaard. Het nieuwe stuk van Justus van Maurik, S of Z, i9 te Amsterdam opgevoerd en heeft zeer voldaan. Het i9 een tendenz-stuk en wel een pleidooi legen het nog algemeen heerschend vooroordeel tegen de Joden. Het stuk heeft wel de verdienste der actualiteit, ja' loopt die bij ons zelfs eenigszins vooruit. Immers de auti-Jodenwoede is thans in Duitschland wel in gang, maar bij ons nog niet, al heeft ook dr. Kuijper reeds eenigeu tijd beproefd hier dat vuurtje aan te blazen en ons met een Joden-kwestie op te schepen. Deze zal mogelijk bij ons wel eens komen, doch denkelijk pas over een jaarof twintig, want ofschoon wij Duitschland in vele opzichten achteraan komen, doen wij het toch op vrij grooten afstand. In Petermann's Mittheilungen voor Januari komt o. a. voor een uitvoerig verslag van de Hollandsche expeditie naar Soematra, bewerkt door prof. Yet, en van de laatste reis der //Willem Barents". Bij het Aardrijkskundig Genootschap te Londen is bericht ontvangen, dat de Oost-Afrikaansche expeditie den 22 Sept. 1879 aan het N.O. einde van het Nyassa-raeer is aangekomen. De dood van mr. Keith Johnston is door een schrijven van den consul Kirk bevestigd. Kirk bericht tevens, dat het de expeditie gelukt is de Nyassa over te steken. De sterrenkundige Laraont, in Augustus 1879 over leden, heeft zijn geheele vermogen (100,000 mark) ver maakt aan de universiteit van Munchen. Vroeger had hij reeds 42,000 flor. geschonken aan die universiteit, waarvan de rente moest dienen tot stipendieën voor studenten in de wis- en natuurkunde. Uit Rome is aan de Ind&pendance bericht, dat de Paus niet alleen een catalogus in gereedheid laat brengen van de Yatikaansche handschriften, de arcbaeoloog Rossi is daarOède bezig maar ook dat de bibliotheek van het Vatikaan voor het publiek zal worden opengesteld. Dit laatste was reeds vroeger het geval, doch de bezoekers mochten alleen tegen de ruggen der boeken zien, behoudens hoogstzeldzame ge vallen dat een gelukkige geleerde een extra-vergunning bekwam om eens in een boek te snuffelen en dan de chicanes der beambten wist te overwinnen. Wanneer thans een wezenlijke openstelling van den wereld- beroemden boekenschat in de bedoeling ligt, dan verdient Paus Leo XIII daarvoor grooten lof. Den 1 Maart worden te Florence verkocht de kunstvoorwerpen, schilderijen, beelden, porceleinen, bronzen, goud-en zilverwerken, tapijtwerken, meubels, boeken, wijnen, rijtuigen, planten, enz. in 't paleis Donato. De catologus kost 50 fi\, op fraai papier 100 fr. De helft van den prijs der catalogi is bestemd voor de armen der stad, de andere helft voor de voltooiing van den beroemden Florentijnsche» Dom. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Oosterhout is een huis afgebrand, waarin een bakkerij en herberg gevestigd waren. Nabij den Ham is een boerenwoning afgebrand. De brandweer van het dorp bleef maar thuis, dewijl de bluschraiddeleii toch totaal onbruikbaar waren. Te Beek en Donk is de woning van een wever afgebrand. Te "Venlo zijn de kleeren van een man, die de kachel aanmaakte met petroleum, in brand geraakt, waardoor de man zware brandwonden beeft bekomen. Te Rijp is het logement van A. de Goede afgebrand. Te Gothenburg zijn de gebouwen der gasfabriek door een gasontploffing grootendeels vernield. Te Middelburg is een vrouw van 82 jaar overleden aan de gevolgen van brandwonden, door het in brand raken harer kleederen. Te Schayk is een hofstede gedeeltelijk afgebrand. Daarbij zijn een kalf, drie varkens en vier geiten in de vlammen omgekomen. Huis en inboedel waren verzekerd. tusschen twee groepen uit de leden der »Zierikzeesche Schaak vereeniging" Zet. Wit. Zwart. 7. C 8 op D 7. 8. C 1 op E 3. Buitenland. Turkij e. Den 14 Jan. is eerst van Turksche zijde een mede- deeling gedaan over het gevecht bij G usinje. De gouverneur van Kossovo telegrafeerde, dat de Monte- negrijnen den 7eu het dorp Meta bij Plava aangevallen en 100 stuks vee geroofd hadden. Den volgenden dag waren de Montenegrijnen tegen Gusinje en Plava op getrokken, welker inwoners een hardnekkigen tegen stand hadden geboden. Na een heftigen strijd hadden de Albaneezen Valika, Ipek en Czanitz hernomen en daarbij 40 dooden en 50 gewonden verloren. Ook vele Montenegrijnen waren gevallen. R usland, De Parijsche correspondent van de Standard zegt, dat uit Petersburg bericht is ontvangen van het ont dekken te Moskau van een nieuwen aanslag op den Czaar. Weder zou men willen hebben beproeven, den keizerlijken trein met dynamiet te vernielen. Er wordt bijgevoegd, dat de Czaar, toen hem de ontdekking werd meegedeeld, een ernstig zenuwtoeval heeft ge kregen. In een brief uit Petersburg aan de Abendpost van Weenen wordt ten stelligste de bewering tegengesproken, dat in Polen, Lilhauen of elders buitengewone troepen bewegingen plaats grijpen. Aide regimenten, die daar liggen, zijn op voet van vrede; de compagnieën tellen nauwelijks 90 man. Waar is, dat de Russische regeering kanonnen heeft besteld, maar dit is op grond van de ervaringen van den jongslen oorlog. Geen verstandig mensch in Rusland denkt aan een nieuwen oorlog (zegt de correspondent), allerminst aan een oorlog tegen Duitsch land of Oostenrijk. Trouwens de oorlogskosten voor 1878 bedroegen 48 millioen roebels specie en even zooveel papier. l)ie van 1879 zijn nog niet nauw keurig opgemaakt. Voor de Staatsschuld werd in 1876 uitgegeven I00l/Z millioen roebels. In 1879 beliepen de uitgaven 156 millioen en in 1880 zullen ze 170 millioen wezen. //Dat heeft de panslavisten-zweiidel ons gekost." Oostenrijk. Het oproer te Pesth, is, zooals gemeld is, het ge volg van een duel, dat den redacteur van een blad is opgedrongen, niet door den beleedigden edelman, maar door een zijner vz-ienden, een vechtersbaas van den eersten rang. Alle dagbladschrijvers trokken voor hun makker partij. Wel keurden zij het al te vinnige artikel af, maar nog veel erger noemden zij het dat iedereen een schrijver, die hem iets onaangenaams had gezegd, door een behendig schutter van kant kon laten maken. Ook het volk was verontwaardigd over het onridderlijk gedrag der adellijke heeren, en uitte dit op zijn manier. Volgens de Pester Lloyd schijnt het volk volgens een vast plan te werk te gaan. De vorige week Dinsdag-avond trok een bende jongelui te acht ure naar de gewone verzamelplaats der edel lieden het Casino. Onderweg ontmoetten zij twee heeren in zwarten rok en witten das. „Le a fraccos bandaval" (weg met de zwartgerokte kliek) klonk het en de beide heeren moesten zich haastig uit de voeten maken. Twee leden van den Rijksdag, de heeren Stephan Mitslos en Olto Horonan, beiden bij het volk zeer gezien, trachtten te vergeefs de menigte tot bedaren te brengen. De politie liet zich niet zien. Te half negen begon de aanval; met steenen en vier kreuzer9tukken werden alle glazen van het Casino ingeworpen. Onmiddellijk deden alle winkeliers in de nabijgelegen straten de luiken voor de glazen. Het geraas, dat daardoor ontstond, klonk als werd er op eenigen afstand geschoten en spoedig verspreidde zich het gerucht, dat 300 werklieden van Ofen aanrukten om hunne makkers in Pesth te helpen, terwijl de mili tairen hun den weg versperden. Het rumoer nam toe. Eindelijk verscheen de politie, maar zij richtte weinig uit. De kommnndant der stad, Tliaisz, maakte ten laatste een einde aan liet oproer, door de menigte uiteen te drijven. Er werden eenige personen gevangen genomen, waaronder zich drie gewonden bevonden. Toch verzamelde het volk zich een oogenblik later weer in nog grooter getale in de Hatvanerstraat, en hier moesten de troepen met geveld geweer aanrukken. Een regiment bleek echter niet voldoende, een tweede moest aanrukken en zoo werd liet volk langzaam teruggedrongen. Op dat oogenblik kwamen uit een zijstraat een koppel ossen aan, die door het verschrikte volk in de duisternis voor een nieuwe afdeeling sol daten werden aangezien. Vloeken en angstkreten ver vulden de luchtde schuw geworden ossen vlogen verward op de menigte in, liepen een paar mannen onderste boven en toen de orde eenigermate was hersteld, moest men twee personen zwaar gewond wegdragen. Het volk beweert, dat zij door bajonet steken gedood zijnwaarschijnlijker echter is het, dat zij door de hoorneu der ossen gewond ziju. Uit een telegram blijkt, dat Woensdag het oproer herhaald is. Donderdag was het weer rustig.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3