STATEN-GENERAAL. De toestand te 's Bosch is thans weder geheel als voor de overstrooming. //Be akelige doodsche stilte7', schrijft de 's Bossche Cl., //die de vorige week in de meeste wijken onzer stad had geheerscht en vooral 's avonds bij gemis aan gasverlichting erg drukkend was, werd II. Zaterdag vervangen door een groote be drijvigheid. Overal kwamen veger, boender en dweil voor den dag, om den nasleep van den afgetrokken vijand de deur uit te jagen. De vloeren werden ge schrobd en lustig de kachels aangestoken, om ook de kiemen voor jicht en rhumaliek te verwijderen. Weldra was haast niet meer te zien, dat zeker 7/8 gedeelte der stad dagen lang onder water iiad gestaan, dat tal van schuiten zoo kort geleden zelfs de voornaamste straten doorkruisten. //Komt men echter ten stadhnize en in de boterha), dan herinnert nog alles aan den watersnood, doch doet hem ons zien van een opwekkende zijde, wijl ons daar de schitterende bewijzen tegenlachen van Neerlands nooit volprezen liefdadigheid. z/Was de gemeenschap naar buiten grootendcels ge heel gestremd en binnen de stad zeer belemmerd, 't post- en telegraafwezen bleef, de omstandigheden in aanmerking genomen, uitmuntend. De maatregelen van de beide directeuren waren uitstekend. Hel postkantoor, wellicht 't hoogst gelegen gebouw der stad, ondervond natuurlijk geen belem mering van 't water. De bestelling geschiedde geregeld tweemaal daags per karre'je en de ambtenaren waren rusteloos in de weer om zooveel mogelijk spoed te bevorderen. Het Rijks-telegraafkantoor echter stond diep onder water. Door de plaatsing van een stellage in de be nedenverdieping van het gebouw, aansluitende aan die, geplaatst van wege Z. E. den Commissaris des Konings, over het plein van het gouvernement naar de Putstraat, was de toegang tot het kantoor ver zekerd; ook des avonds door aanbrenging van 2 lan tarens. Door de indienststelling van twee hulpbestellprs, van een voerman met paard en wagen en van drie karren voor liet vervoer van bestellers en kantoor personeel, hebben de geadresseerden hunne telegrammen wel niet zoo vlug als onder gewone omstandigheden, maar toch met betrekkelijk geringe vertraging ontvangen. Een waardeering in 't buitenland van het werk van een onzer officieren verdient zeker vermelding. Plet boek //over Kogelbanen" van den kapt. der Inf. v. Dam v. Isselt wordt in 't Duitsch vertaald door den Pruiss. generaal-majoor Neumann, en zal door die bekende en beroemde autoriteit op wiskundig ge bied worden uitgegeven. De groote papieren vol kolommen ter invulling voor de tienjarige volkstelling hebben hier en daar tot grappen aanleiding gegeven. Iemand in de nabijheid van Venlo, landbouwer van beroep, heeft de kolom //geslacht" ingevuld met //een varken". Een arm oud vrouwtje, die door den beambte ge holpen was met de invulling, vroeg heel onnoozel: z/Waar mot 'k er nouw meegaan, Meneertje, en hoe veel kan 'k er dan op krijgen" Een andere oude ziel zei: //Wel Meheer als je me één kwartje geeft, mag jij het heele pampier houwen". Weer een ander, een goed zieltje van in de zeventig, haalde haar statenbijbel voor den dag en begon den agent van den burgerlijken stand te onthalen op een macht van bijbelteksten, alle betrekkelijk op de volks telling en waaruit zij het goddelooze daarvan betoogde. Ook was er een man, die den beambte de beden king voor lei: //Ja, dat 's tegenwoordig allemaal volks voorstellingen ik wou liever dat ze me wat te karweien gaven, Aan zoo'n volksvoorstelling heb ik niets. Summa summarum zal de operatie (Ier volkstelling ditmaal toch vrij wat beter geslaagd zijn dan vroeger wel eens het geval geweest is. PJet besluit, waarbij generaal v. d. Heijden bevor derd is tot luit.-generaal, is geteekeud juist op diens 54eu verjaardag. Daarbij is ook bepaald, dat de gene raal om eventueel aanspraak op zijn volle pensioen te hebben, niet noodig heeft eerst twee jaar in zijn tegenwoordigen rang te hebben gediend. Ter gelegenheid van den jaardag van het treurig afsterven van wijlen Prins Hendrik, heeft de Prinses weduwe Maria een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft en een krans nedergelegd op de kist. Naar men wil, dingt Prins Oscar van Zweden, hertog van Gothland, naar de hand van Prinse9 Helena van WaldeckPyrmont, vierde dochter van den Vorst van Waldeck en zuster van Koningin Emma. Prinses Helena i9 in 1861 geboren. Dit wordt ecliter in een Duitsch blad tegengesproken. De Prins zou slechts een gewone pleizier- of opvoediugs-reis doen en zich wegens bloedverwantschap aan het hof van Waldeck wat langer ophouden. Thans zijn door de daartoe indertijd gevormde com missie uit het Bestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, van die van Nijverheid en van het NecJ. Werklieden-verbond de oiilwerp-statuten voltooid voor een pensioenfonds voor werklieden. Men gaat daarbij uit van liet beginsel van zelfhulp en doet geen beroep op den Staat. Het is dus een soort van onderlinge lijfrente-verzekering. Op 60-jarigeu leeftijd gaat het volle pensioen, naar de jaren van deelneming, in. In- valiede werklieden van tusschen de 30 en 60 jaar kunnen een pensioen verwerven gelijk dat door het bestuur bepaald wordt. Het hoogste pensioen dat verzekerd kan worden is f 780. Zoodra er 500 deel nemers zijn kan de zaak begonnen worden. De bedoelde commissie bestaat uil de heereu; mr. N. G. Pierson, mr. 11. B. Greven, mr. J. H. Schoker, P. Smidt van Gelder, B. H. Heldt, A. Post, H. J. C. de Charro en Henri Boers. Te Herveld zou iemand trouwen met een weduwe. Hij was zelfs al reeds met haar in ondertrouw aau- geteekend, doch het huwelijk moest nog wachten, (laai de man der weduwe nog pas kort geleden gestorven was. Nu is er door de beide partijen nader overlegd cn zal die persoon niet de weduwe maar haar dochter trouwen. Een klaar bewijs alweer dat de huwelijken in den hemel gesloten worden. De maand November is een leelijke maand geweest, vooral voor hoogbejaarden. Te Amsterdam stierven in die maand 108 personen van 65 tot 80 jaar en 31 boven 80. Te 's llage 34 en 20; te .Rotterdam 39 en 30; te Utrecht 30 en 21. Aan roodvonk stierven te Amsterdam 5, te 's Hage 3, te Leiden 35 en te Maastricht 20 personen. Door gewelddndigen dood en door verdrinken kwamen om te Amsterdam 21, te 's Hage 5, te Botterdam 4 en te Utrecht 3 personen. Voor de rechtbank te 's Hage is thans een roof vogel-proces aanhangig. In het begin dezer week heeft het weder vrij sterk gevroren. Te 's Hage, te Zwolle en op onderscheidene andere plaatsen is op ijs van twee nachten met goed gevolg schaatsen gereden. Een groot deel van de Zuiderzee is nog niet vrij van ijs. Zoo was Maandag de haven van Lemmer nog dermate geblokkeerd door het ijs, dat een der daar liggende stooinbooten op Amsterdam binnendoor naar Stavoren is gegaan, waar de haven open was, om van daar uit den dienst op Amsterdam te her vatten. De Lemsler-booten, die te Amsterdam Jagen, zijn over Stavoren naar de Lemmer gevaren. Woensdag reed men weder wel een half uur yer van Blokzijl uit over de zee, waar 't mooi en sterk ijs was. Zaterdag-avond is het circus Carré te Amsterdam met eenige feestelijkheid geopend. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft Maandag-avond haar zit tingen hervat. Het belangrijkste wat die avondzitting opleverde, was een gedachloiiwisseling naar aanleiding van een ingekomen brief van mr. C. J, Pické, waarin deze aan de Kamer de vraag onderwerpt: of hij door zijn benoeming tot burgemeester van Middelburg ook opgelïoudeu heeft lid der Kamer te zijn? De Voor zitter was van gevoelen, dat de heer Pické niet be hoefde op te houden lid te zijn; hij herinnerde dat dit reeds in de zitting ven 1855—'56 in een soort gelijk geval was uitgemaakt en dat er toen ook reeds antecedenten aanwezig waren; het behoefde dus nu geen punt van onderzoek meer uit te maken. De lieer Cremers was van een ander gevoelen en meende dat die vroegere beslissingen zagen op herbenoemingen als burgemeester. De Voorzitter sprak dit tegen en zeide dat de gevallen indentiek waren. De lieer Mi- cliiels van Kessenich was van meeuiug dat er geen bezwaar bestond den heer Pické als lid te blijven toelatenhij grondde die meeuiug daarop, dat het burgermeesterschap eener gemeente niet kan gerekend worden te zijn een bezoldigde landsbetrekking in den zin der wet. De Minister den Tex beweerde, dat in deze zaak niet de Kamer maar de Begeeriug te beslissen heeft. Al die verschillende gevoelens gaven aanleiding dat de Voorzitter eindelijk toegaf aan den uilgedrukten wensch naar onderzoek en noodigde de heereu van Eysiuga, Gremers en van Akerlaken uit orn een com missie van onderzoek uit te maken en zoo is dus de beslissing tol nader uitgesteld. Onder de ingekomen adressen is er een van de leden der Rekenkamer in Ned.-Indië, houdende be zwaren tegen het wets-ontwerp tot wijziging der Indische comptabiliteits-wet. Benoemingen, Besluiten, enz. Generaal van der Heijden, militair en civiel gou verneur van Aljeh, is tol luitenant-generaal bevorderd. Z. M. heeft den kolonel der artillerie A. E. Reuther, thans Minister van Oorlog, bevorderd tot generaal- majoor. De luit. ter zee 2e kl. P. A. R. Hennequin wordt met 21 dezer geplaatst aan boord van het wachtschip te Plellevoelsluis. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Elle- meet den heer J". M. de Glopper. Z. M. heeft bevorderd tot ridder 3e kl. der Milit. Willemsorde den majoor van den generalen staf van het leger in Ned.-Indië A. It. W. Gey van Pittius, wegens de uitstekende diensten door hem iu den Atjeh-oorlog bewezen. Xunst en Wetenschap. In den Amsterdamschen dierentuin zijn twee gi raffen gestorven. De 22 schilderijen, uitmakende de verzameling, door wijlen mevr. v. d. Hoop aan de stad Amsterdam vermaakt, zijn stukken van: J. O. Schotel (2), B. C. Koekkoek (2), J. Kobeil, A. van Strij, J. van Strij, A. Waldorp, C. Haaiien, E. de Brackeleer, A. Engelen, A. Oberman, J. A. Kruseman jr., A. v. d. Hulst, Mörner, L. Martinet, Court en A. Brondgeest. Te Berlijn is in 92-jarigen ouderdom overleden dr. Markgraff, een der grootste minnaars en bevor deraars van de gymnastiek en zeker de oudste werker want tot zijn laatste levensjaren deed hij aan gym nastische oefeningen. Hij heeft zijn lichaam altoos gehard tegen den invloed van 't weder en droeg o. a. nooit een das of halsdoek en zijn borst was altoos bloot. Levendig heeft hij nog deel genomen aan de slichting van het monument voor Jahn, den vader der gymnastiek in 't jonge Duitscliland. Zijn geheele leven door bracht hij de spreuk der gymnasten in toepassingFrischvroom, vroolijlc, vrij. Het Eransche blad le Ménestrel deelt mede het overlijden van den pianist Jean Laurent Batta te Nancy, in 63-jarigen ouderdom. Batta was Neder lander van geboorte en een broeder van den beroemden violoncellist van dien naam. Hij kwam reeds jong te Brussel en later te Parijs. Sedert 30 jaren was hij nu te l^ancy gevestigd. Hij was ridder van de Eiken kroon en officier d'académie. Op een auctie bij den boekhandelaar B. W. P. de Vries, te houden den 19 Januari, komt o. a. voor, een verzameling van papiermonsters van de 14e tot de 16e eeuw, met watermerken, gerangschikt in chro nologische volgorde, met vermelding op de meeste bladen uit welke boeken of handschriften de bladen zijn ge nomen. Deze eenige collectie bestaat uit omstreeks 400 bladen, en is ongetwijfeld van veel belang voor de geschiedenis van liet papier in ons vaderland, als mede voor de beoordeeling van drukken en handschriften. De Kunstbode verneemt, dat het dezer dagen mede gedeelde bericht van de benoeming voor prof. Gugel te Delft, in plaats van jhr. mr. de Stuers, tot lid der commissie voor de Rijksgebouwen, waarvan liet herstel door het Bijk geheel of gedeeltelijk bekostigd wordt, onjuist is. Toch beweert de Belftsche Courant, dat het bericht, betreffende prof. Gugel, in hoofdzaak wel juist is, daar immers van wege de regeering aan prof. Gugel is opgedragen de inspectie enz. van kunstwerken en oudheden, aan welker herstel of behoud de Begeering zich laat gelegen liggen. Hel i9 wel jammer, dat de Eijksbemoeiing met de kunst, waarvan velen nog al eenige verwachting hadden, en waarin waarlijk de Nederlandsche Regeering zich nooit te buiten gegaan heeft, meer en meer zich oplost in gehaspel, chicanes, persoonlijke veeten en parle mentaire knoeierijljes. Dat is niet enkel schade voor de kunst en de oudheden, maar niemand heeft er voordeel van. Men kan toch de Schadenfreude van enkele kleine groote mannen geen voordeel noemen. Yoor de sociétaires vat.i het //Theatre Ernncnis" was liet jaar 1879 een zeer goed jaar. Gots aandeel was 70,000 frs., dat van Coquelin 69,000, dat van Ds- launay 68,000 frs.; Fcbre, Worms, Thiron en Mau- bant kregen elk 60,000 frs., terwijl een maarschalk van Frankrijk slechts 30,000, een aarts-bisschop slechts 15,000 frs. verdient, Van de dames kreeg Sara Bernhardt 62,000 frs., Madeleine Brohan en Favart elk 60,000 frs., mile. Croizette 55,000 frs.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2