Watersnood! Voor de zooveelsfce maal staat een groot deel van N.-Brabant en een hoekje van Gelderland weder blank. l)aar wordt in die, streken weer vrij wat kou en ival geleden door zoovele huis gezinnen, die uit woning of hut verdreven zijn en meer of min schade hebben geleden. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. De materiëele schade zal grootendeels wel gedragen worden door het mensch- lievende Nederland j en dat is goed en edel. Maar het wordt toch tijd, dat er eens handen aan het werk geslagen worden om dergelijke periodieke rampen die maar betrekkelijk natuurrampen mogen heelen en eigenlijk 't gevolg zijn van menschelijk knoeiwerk of gemis aan initiatief bij wie het aangaat eens voor goed te gaan keeren. Met genoegen zien wij, dat onze Minister van Waterstaat van hetzelfde gevoelen is en ernstig denkt aan afdoende maatregelen tot verbetering van den waterafvoer uit N. O. N.-Brabant en tot betere regeling der verhoudingen tusschen Maas en Waal. Wij hebben er moed op, dat een wetsontwerp daartoe strekkende meer kans op genade bij de Kamer zal vinden dan een kanalenwet voor Amsterdam, waarvan de nuttigheid in kwestie is. Iemand te Amsterdam, die veel ambitie heeft in de tochten naar de IJszee, wil voor een derden tocht met de //Willem Barents" f 100Ü geven als bijdrage in de kosten, wanneer nog 4 personen ook ieder f 1000 geven hij wil f 500 geven nis nog 9 per sonen er ook elk zooveel bij leggen j f 250 wil hij geven als daarin 19 personen met hem samen doen, of eindelijk f 100 als nog 49 personen ook ieder 100 geven. Of ei' ook bons bij te krijgen eu mis schien een stel ijsberen bij te winnen zijn, wordt niet gemeld. Door visschers en bergers zijn sedert eenige dagen een groot aantal vnten petroleum langs de kust ge- vischt eu aangebracht, liet gezamenlijk getal beloopt eenige honderden, en volgens de rapporten dreven er nog veel meer, alsmede veel wrakhout. Al die vaten schijnen afkomstig te zijn van een voor veertien dagen op de Engdsclie kust verbrijzeld groot Ameri- kaanscli schip met petroleum. Van de Maasmond Lot Texel zijn ook langs het strand hier en daar van die vaten gevonden en geborgen. Hoezeer het verleggen van den Waterweg naar Amsterdam, van den Helder naar IJmuiden, dadelijk ongunstig op den Helder heeft gewerkt, kan o. a. blijken uit het feit dat de bevolking van den Helder in 1879 met 1601 personen is verminderd. De ge meente telt nu nog 19,464 zielen. In de Haarlemmermeer is het water van slooten en vaarten der male verontreinigd door daarin onder het ijs verslikte viscii, dat het gemeentebestuur de inge zetenen heeft gewaarschuwd tegen het gebruik van het water. Als gezondheidsmaatregel was het niet kwaad, dat men nog zooveel mogelijk de doode viscli uit het water liet scheppen om ze als mest te gebruiken eu zoo tevens onschadelijk te maken. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 26 dezer 's morgens 10 uur in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van jongens, tusschen 147s en 16 jaar, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. Jongens ouder dau 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen. De kiesvereeniging //Het Algemeen Belang" te Leiden heeft kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer W. Rooseboom, kapit. bij den Genenden Staf. Ook wordt in het district aanbevolen door //een groot aantal", //eenige" en //vele kiezers" jhr. mr. E. vaa deu Berek van Heemstede. Naar aanleiding van het overlijden van den heer Kerens leest men in het te Roermond verschijnende liberale blad De Volksvriend liet volgende: De heer Kerens de Wijlre, lid van den gemeenteraad te Maas tricht, lid der Tweede Kamer der S.aten-Geiieraal, is in den loop dezer week vrij onverwachts overleden. De clerical» partij verliest in hem een trouwen dienaar, die zich onvoorwaardelijk aan hare eischen had onder worpen. Ilij was een oprecht, braaf man, doch miste ge noegzaam doorzicht om te begrijpen dat de cli-.ricale partij hem oumeecloogend behandelde, door hem het lidmaatschap del' Tweede Kamer op te dringen en hem een taak op te leggen, waarvoor hij niet berekend was en waardoor hij zich aan vele onaangenaamheden blootstelde. Zijn politieke loopbaan was dan ook meer spotwekkeud dau schitterend. Als weldoener echter nam hij een eervolle plaats in en de armen lijden door zijn dood een gevoelig verlies. Hij ruste in vrede I Door den heer D. Tholens te Hoek is voor/6300 aangenomen het uitvoeren van eenige werken aan de zeewering van het calam. waterschap Walsoorden. Te Hoorn is overleden de algemeen geachte heer G. H. Bast, sedert meer dan 40 jaar secretaris der gemeente. Zijn begrafenis, ofschoon volgens zijn ver langen in allen eenvoud aangelegd, werd door een groote menigte belangstellenden bijgewoond. De heer G. De Rijk te Tegelen (Limburg), heeft verleden week in zijn bosschen een wolf geschoten er was nog een wolf door hem gezien, doch die is ontsnapt. Doorgaans bespottelijk, doch ook wel eens ergerlijk is de schromelijke onwetendheid met betrekking lot buitenlandsclie toestanden, die soms in de vreemde bladen aan het licht komt. Van een blad als de Honkong Daily Presse b.v. zou men toch niet reden mogen verwachten, dat baar redactie eenige algemene noties had betreffende Ned. Indië. De II. D. P. is een invloedrijk blad in het versie Oosten en men mag aannemen, dat liet niet door onwetenden, ja lomperds in de koloniale geografie wordt geredigeerd. Die redactie mist niettemin die eerste noties eu is ouwelend. Men oordeele uit het geen zij haar lezers vertelt aangaande onze jongste expeditie naar de N.-O. en N.-kust van Borneo om daar eens hoogte te nemén eu onze vlag te toonen. //Het verdient de aandacht", schrijft de II. D. P.t //dat de Ned.-Indische regeering goed gevonden heeft, een verschijn ing te doen op Borneo, enkel om haar rechten daar ie coustateereu, hoedauige deze dan ook mogen zijn. De Nederlandsche stoomer //Banjerinassin" (sic!) is van Macassar gezonden naar de noordelijke kust van Borneo, oen daar de Nederlandsche vlag te vertoonen en bij de kust gedurende ettelijke maanden gestationeerd te blijven. «Zooals onze lezers ongetwijfeld weten, hebben de Nederlanders geen vestigingen op Borneo, evenmin als op N.-Guinea, maar zij beweren recht op liet land op beide eilanden te hebben uit kracht van de ontdekking. De vestiging van de Britsche Handelsmaatschappij door de heeren Dent en van Overbeek en de jongsie stappen doov de Spaansche regeering in deze wateren gedaan, hebben ongetwijfeld de Hollanders er toe gedreven, om rechten en aanspraken te verlevendigen, die men nagenoeg, had laten te loor gaan, en die men jarenlang praciiscli had laten vervallen." Er zullen vermoedelijk onder de Enge lsche hande laars te Honkong wel zijn, die het beter weten dan de II. D. P.; dych hoe is dergelijke verregaande on wetendheid mogelijk bij lieden, üie in de koloniën zelf een koloniaal blad schrijven? Zoo wordt dan het publiek voorgelicht, door lomperds, die nooit een kaart van den Indischeii Archipel gezien hebben. Landbouw. Tot ons leedwezen waren wij Zaterdag verhinderd de eerste voordracht van den heer Marlet bij te wonen. We kunnen dus onzen lezers geen verslag geven van het gesprokene. Wat we er van vernamen, geeft ons de overtuiging, dat het hoogst belangrijk is geweest. De heer Marlet heeft, op uitnoodiging van het bestuur der Afdeeling van de Maatschappij van Landbouw, de vraag der protectie voor den landbouw behandeld. Spr. wil geen protectie en ontwikkelde de gronden waarom niet. Maar dit neemt niet weg, dat er toch veel te verbeteren is in den tegenwoordigen toestand, die slecht is. Ilij wacht dit in de eerste plaats van den landbouwer zelf en dan is 't ook de roeping der re- geé'ring om de vele belemmeringen, die het bedrijf nog drukken, uit den weg te ruimen. De vergadering was als naar gewoonte druk bezocht en de begaafde spreker werd met onverdeelde belangstelling aangehoord. De leden der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland" ontvingen dezer dagen weder hun almanak. Evenals de vroegere jaar gangen is ook deze, voor 1880, een net, handig en veel nuttigs bevattend zakboekje. Men schrijft aan het L. D.Boven veler verwach ting zijn de wintergranen door de strenge vorst ge spaard geblevenze komen heel goed voor den dag. liet koolzaad schijnt geheel dood, maar dat kan som tijds heel wat lijden voor de groeikracht geweken is. Onderscheiden landbouwers hebben last, dat de koeien ontijdig kalven en doode kalveren ter wereld brengen. Misschien heeft het voeder, dat in geen drogen toe stand geborgen werd, daar schuld aan. Kunst en Wetenschap. De Japansche regeering' heeft dr. Naumann te Berlijn belast met de topografische opneming van bet Rijk van Japan. Deze arbeid zal 12 jaren duren. Later volgt de astronomische opneming en liet on derzoek van den bodem op mineralen en kolen. Te 's Gravenhage is door een aantal belangstellenden in heraldiek en geschiedenis een vergadering gehouden tot bespreking van het plan voor een te houden ten toonstelling. Gaat het plan door, dan zal deze ten toonstelling nog dezen zomer te 's Hage plnnt9 hebben en omvatten: 1°. voorwerpen be.'rekking hebbende op het Huis van Oranje-Nassau; 2°. voorwerpen op liet gebied van wapenkunde, geslachtsrekenkunde en zegelkunde, (heraldiek, geneologie en sphragistiek). Het program zal dan spoedig het licht zien. In het Berl. Tageblatb van 8 Jan. leest men onder de Lokal Nachrichten liet volgendeDe Nederlandsche publicist S. Gille Heringa zal binnenkort een voor zijne laiidgenooten bestemd, uitvoerig werk over Berlijn en de Berlijners in de Nederlandsche taal doeti verschijnen. In verband met de uitgave heeft hij zorgvuldige, grondige studiën gedaan en alle ge- wenschle inlichtingen van staats- en gemeentewege ontvangen. Wij kunnen er ons van verzekerd houden dat liet boek een anderen geest zal ademen, dan die welke in de waardelooze vooitliretigselen van deu Franschman Victor Tissot en den Engelschmau Henry Vizetelly viel op te merken. Het kan derhalve Berlijn niet onverschillig ziju te vernemen, dat thans ook eens een vreemdeling, die inderdaad de bronnen heeft bestudeerd en zich omtrent land en bewoners op be hoorlijke wijze op de hoogte heeft gesteld, over Diiitschlnnds hoofdstad onpartijdig zijn oordeel zal uitspreken. Utr. Dagbl. Wie mag toch wel de ondeugd ziju, die den heer Heringa er zoo in laat loopen? Het is toch niet te denken, dat we hier met een ernstig bericht te doen hebben. De abt Franz Liszt, de beroemde componist, is door den Paus benoemd tot eere-kanunnik van Albano. 's Rijks Musevim van Natuurlijke Historie te Leiden ontving in den loop van Dec. 1879, door Lusscheukomst van den Heer A. J. van Koolwijk, lt.-Kaih. pastoor te Curasao (westpunt), een vrij aanzienlijke verzameling schelp- en kreeftdieren ten geschenke, die door ge noemden heer op Curasao werd bijeengebracht. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Aan de Geestbrug, gem. Voorburg, is de groote stoom- en meelfabriek der tinna Koechlin, Kramer en Co. geheel door brand vernield. Alles was ver zekerd; ilocli 50 werklieden ziju door het onheil tij delijk zonder werk. De groote suikerfabriek, die te Amsterdam is afge brand, was voor ruim 1 miilioen verzekerd. Een kleine 400 man zijn daar zonder werk door dat ongeluk. Te Groningen is een lSjarige knaap door onvoor zichtigheid zwaar gewond onder een snelpers. Terwijl de pers in gang was, was hij er ouder gekropen om een papiertje op te rapen. Te Musschemich onder Heerlen zijn vier woningen met aaiilioorigheden afgebrand. Twee er van waren niet verzekerd. De schade wordt op f 7000 begroot. Te Wijlie is een bejaarde weduwe, door de duisternis misleid, in het water geloopen en verdronken. Te 's Hage is een man iu de Brouwersgracht verdronken. Te Goes zijn twee knaapjes van 7 en 8 jaar door het ijs gezakt en verdronken. Het tolhuis aan den Overtoom bij Amsterdam is van binnen uitgebrand. Men vermoedt brandstichting. Te Horst is een landbouwersschuur afgebrand met daarin aanwezig graan, gereedschappen, een paard eu een wagen. Alleen de schuur was verzekerd. Te Hoonisterzwaag is een boerenhofstede afgebrand met 20 stuks hoornvee, een paard eu eenige varkeus. Miss Mary Murray, beambte bij de posterijen te Baltimore, klaagde deu directeur-generaal E. Tyler aan, wegens onbehoorlijke handelingen, en eischte 20,000 dollars schadevergoeding. Uit liet verhoor bleek, dat miss Murray een ongegronde aanklacht had gedaan, alleen om geld af te persen, en in plaats van geld kreeg zij haar ontslag. Te Moergestel hebben kwaadwilligen de glazen van liet raadhuis ingegooid. Men is de daders op liet spoor en de maréchaussee heeft proces-verbaal op gemaakt. Een klokkenluider te Woenen, die bij begrafenissen de doodsklok luidde, is bij ongeluk verward geraakt iu liet klokketouw; men vond den man verworgd aan bet touw hangen.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2