voor seinen! Zicrikzcc. 1880. No. 4. Woensdag 14 Januari, 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. ziiltikZEEsriii: roiitui. Deze Courant verschijnt .DINSDAG- en VBIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PBIJS DEB AD VEBTENTI EN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve uien uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. I.AKEXMAN. ZIEBIKZEE, 13 Januari 1 8 8 0. Bij den Burgerlijken Stand te Oinverkerk werden in 1879 aangegeven 36 geboorten (17 m., 19 v.); 13 sterfgevallen (6 m., 7 v.); 3 huwelijken werden gesloten. De sterfte bedroeg bijna 17 %0 van ('e bevolking. Bij het einde des jaars bestond de be volking der gemeente uit 383 m., 401 v., te zauien 781 personen. Uit de waarnemingen met den regenmeter, gedurende 1879 gedaan aan den vuurtoren van Schouwen, blijkt, dat in dat jaar zijn geweest 165 regendagen tegen 169 in 1878. Augustus gaf 20 regendagen, zijnde het grootste getal. Januari, Maart en Mei de minste, resp. 7, 9 en 10. De grootste hoeveelheid aan den meter waargenomen, viel in Augustus, en wel '133 millimeter. In 't geheel ziin op dien meter gevallen 696.9 m.M. Aan den omslag dier ééne waarneming over den geheelen Westerenban, of 1860 Hectaren, valt weinig of geen waarde te hechten;, daarvoor zouden meer waarnemingen op verschi.lende punten noodig zijn. Wenschelijk zou het zijn, dat op meer punten van dien polder meiers geplaatst en dagelijks gecontroleerd konden worden. Het schijnt, dat de verkiezing van //onzen Donner" in het district L<jid<-n tocfi nog niet zoo zeker is als men uit den Standaard en met het oog op de toe gezegde en ook door de anti-revolutie gevraagde hulp, zou hebben opgemaakt. In een door 57 kiezers onderteekende advertentie in de Ltidsche Courant is de heer van den Berch van Heemslede aanbevolen. Deze aanbeveling krijgt eenig gewicht als men in aanmerking neemt, dat de heer v. d. Berch bij de vorige verkiezing ook was genoemd, in ongeteekende advertentie, en zich toen heeft teruggetrokken na door den Standaard daartoe in mora gesteld te zijn, daar //onze Elout" naar de Kamer moest en 't dan niet behoorlijk was, dat een ander zich zou vermeten mede te dingen. Toen sprak de Standaard van ontmaskering der schuldigen en van tentoonstellen van //betreurenswaardige machina- tiën". Nu kan de Standaard deze taal wel niet voeren tegen een beweging, waarvoor 57 kiezers openlijk met lnin naam uitkomen, en zal er strijd komende Standaard erkent en verwacht dit ook. Het ziet er uit alsof een niet onaanzienlijk deel der Leidsche anti-revolutionairen ditmaal zich niet aan den dielator uit Amsterdam gelieft te onderwerpen. Waar 57 de moeite nemen huil naam te geven, zijn er nog wel een aantal, die daarmede méégaan, al doen zij er ook zooveel moeite niet voor. De zaak is opmerkelijk, doch overigens vrij duidelijk te verklaren. Er zijn tweederlei anti-revolutionairen: dezulken voor wie alles in de orthodoxie opgaat en die men bij den neus kan leiden met een draadje, gevlochten uit woorden van de tale Kanaanszulke lui kiezen //onzen Elout" en even gedwee dragen zo hun biljet naar de bus voor ieiunnd, die als //onze Donner" wordt voorgesteld, des te meer nog li u n Donner, omdat de man ook orthodox of zelfs wel afgescheiden predikant is geweest, en dezulken, wier sympathieën eigenlijk zuiver aristocratisch zijn, die dus in zoover tot de conservatieven belmoren, doch die daarbij alleszins godsdienstig zijn ook, ouulat dit in den ïiaut mondt thans mode is. Zoo laat het zich verklaren, dat er omstandigheden kunnen komen, dat die aristocratische en ten deele conservatieve anti-revolutionairen zich niet goedschiks willen onderwerpen aan de dictatuur, waardoor de anti-revolutionaire democraten worden beheerscht. Tot op zekere hoogte heelt dan ook de Standaard gelijk, als zij zegt: Het schijnen meest conservatieven te zijn, die deze betreurenswaardige caudidatuur n.l. die van v. d. Berch steunen". z/Er zal gaat de Standaard voort veel energie van den kant der onzen vcreischt worden, om te voorkomen, dat onze vrienden de dupe worden van deze droeve kies-manoeuvre. //Er behoeft wel nauwelijks bijgevoegd, dat de heer Van den Berch, trok hij zich niet terug, hierincê voor lange jaren de sympathie van de anti-revolutionaire partij zou verbeuren". l)e bedreiging is duidelijk genoeg; jhr. mr. E. v. d. Berch van Heemstede h-eft zich ootmoedig te buigen voor dr. Abram Knijper of hij wordt tijdelijk dood verklaard of onder censuur gesteld. Het aardigst is, dat de leiders der anti-revolutie altoos zoo schermen met de vrijheid. Telkens ziet men wat er van die vrijheid is. Nu een groot aantal kiezers zich openlijk voor een kandidaat verklaren, nu wordt dezen gelast zich niet aan die kiezers te storen, maar zich terug te trekken en de plaats te ruimen voor //onzen Donner". Met het uitkomen der Akte van Beschuldiging tegen 1°. Bodewijk Pincoffs, oud omstreeks 50 jaren, sinds 1872 lid van de Eerste Kamer der Staten- Genernal, voortvluchtig, en 2°. HeiTri Kerdijk, ook genoemd Henri Polak Kerdijk, oud 56 jaren, geboren te Botterdam, thans te 's Gravenliage in hechtenis, is de walgelijke Pincoffs-geschiedenis weder ongeroerd. Men moet een deskundige zijn of bijzondere voorliefde hebben voor het zien van een menigte cijfers en 't relaas van een menigte feiten waarvan trouwens de meeste, zoo cijfers als feiten, geheel fictief zijn om de akte van beschuldiging recht te kunnen ge nieten. Wij vermogen dit niet en nemen ook het monsterstuk niet over. Nu de hoofdschuldige door verwijdering van 't tooneel verdweneu en alleen zijn schaduw overgebleven is, nu is er het raar ook grootendeels af. Zooveel is zeker, dat uit de blootlegging dezer walgelijke geschiedenis voor jongelui met aanleg veel te leereti valt, wat zaken" doen betreft. Menig klein schurkje zal daarbij met een blos van verlegenheid op de kaken staan en zich verbijten, dat hij toch nog zoo ver heneden die geniale bedriegers slaat, wier handel en bedrijf in dit monster-proces wordt aangeroerd. De totaal—indi uk op velen zal wel zijn als die, welken dezen zaak op ons maakt: dat het erbarmelijk is, dat de schaduw zal moeten opdraaien voor alles, terivijl 't spook zelf zich heeft kunnen verwijderen, om nu in veilige haven de naïeve lui hier uil, te lachen niet alleen, maar nog brochures te doen schrijven om te bewijzen van zijn goede trouw. Welk een troost zou het voor het meuschelijk gevoel in 't al gemeen zijn geweest, indien die beide mannen niet waren weggegaan om de wrekende justitie te out- loopen, maar zich hadden overgegeven met de erken tenis, dat zij milliocnen hadden doen verloren gaan, edoch te goeder trouw. Nu komt men tot het ver moeden, dat de A. H. V. van den beginne af een combinatie van schurkuij is geweest, en dat geeft voedsel aan het wantrouwen ten opzichte van zoo menige groote onderneming door middel der naamlooze vennootschap. Hoogst interessant zijn sommige punten uit de akte vnn beschuldiging, o. a. de lijst der door Pincoffs en Kerdijk sedert 1869 genoten directe voordeelen aan commissie, tantième als directeuren enz., builen de vervalletjes, die door schelmerij genoten zijn. In 1869 95.503,18; 1870 122.670,94; 1871 ƒ139.217,13; 1872 141.778,41; 1873 142.969,63 1874 185.767,31 1875 82.552,02; 1876 ƒ123.725,16; 1 S77 1 10.869,85 1 878/79 88.69 1,16, te zaïnen 1.183,644,79 of 118.364,47 's jaars, eu als zij samen deelden, elk ongeveer 60,000's jaars. Voorwaar een aardig inkomen! Om het zich te be zorgen, behoeft men slechts bedreven te zijn in de hoogere biologie; dit wordt door allen in de goede stad Botterdam erkend. Of ze daar nog aan biologie doen, zal wellicht de tijd leeren. Het rechtsgeding zal een //nette" zaak worden. De eerste openbare terechtzitting zal nog deze maand plaats hebben en, evenals alle zittingen in dit proces, gehouden worden in de groote audientie-zaal van den Lioogen Baad. Overeenkomstig het Wetboek van Strafvordering beveelt de llooge Baad, indien de beschuldigde Pin coffs ten dage dienende r.iet verschijnt, en hoogst waarschijnlijk zal hij na zijn verdwijning afkeerig zijn van die verschijning dat hij andermaal tegen een bepaalden dag zal worden opgeroepen. De behandeling zal dan vermoedelijk tot de helft der maand Februari worden verdaagd. De terechtzittingen, aan dit strafproces te wijden, zullen geleid worden door den president van liet hoogste rechtscollegie mr. Gockinga. Als ambtenaar van het Openb. Min. zal optreden de proc.-generaal mr. Bomer; als verdediger van den beschuldigde Kerdijk mr. J. van Gigcli. De punten van beschuldiging zijn: 1°. valschheid in geschriften van koophandel, 54 maal gepleegd, met gebruikmaking daarvan; het opmaken van valsche balansen en uiikeeren van niet verkregen dividenden en tantièmes en liet zelf in ontvangst nemen daarvan 2°. bedriegelijke bankbreuk en 3°., betreffende Pincoffs, nog bovendien het stellen in de boeken zijner firma van verdichte en verzonnen posten, en die als waar te hebben voorgesteld. Mr. A. L. Pincoffs, bijgenaamd de kleine Pincoffs, gewezen directeur der Ned.-Iud. Gasmaatschappij, eu die zich in Mei verleden jaar tegelijk met zijn ouden heer uit Botterdam en de Nederlaudsche landpaleu heeft verwijderd, heeft te New-York op de stoom drukkerij der Evening Post, 208 Broadway, Cor. Fulton-street, een brochure doen drukken en daarvan een aantal exemplaren naar Botterdam gezonden, onder de.ii titel: //Open brief aan de Aandeelhouders der Ned.-Iud. Gasmaatschappij, door Mr. A. L. Pincoffs." In dit geschrift betoogt of beweert hij zijn goede trouw in de handelingen, waardoor de N.-l. G. be trokken werd in den val der A. II. V. en in de schokken, die de B. II. V. en de B. B. hebben geteisterd. Wat hij alzoo schrijft laat zich wel lezen, ofschoon wij er de wezenlijke waarde niet van beseffen. Was hij onschuldig dan had hij niet moeten vluchten, deze bedenking ligt voor de hand en wordt ook door hein zelf gereleveerd en zoo goed mogelijk op zijde gezet door een beroep op zijn betrekking tot zijn ouders enz. Nu, lui die zoo met millioeneii spelen, welen anders hun familie-zwak wel als 't pas geeft zoolang in den zak (e steken. Wij houden deze brochure voor een staaltje of proeve van biologit d distance, en als de indruk meevalt, verwachten we in den loop van 't Haagsche monster-proces Pincoffs Kerdijk nog wel een lettertje van den ouden heer zelf ook. Aug. Then Bergli, gewezen directeur der Botter- damsolie llandelsvereeniging, die zich naar Saksen verwijderd had, doch wiens uitlevering door de Sak sische regeering was toegestaan, is Ie Botterdam aangebracht en in het Iiuis van Arrest op de Korte Hoogstraat onder dak geholpen.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1