voor let arrondis- sement Zierita. 1880. No. 3. Zaterdag 10 Januari. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. ziiMkZKison: coibam. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PEIJS DEE ADVEKTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten Tan 16 regels 60 eent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 35 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II, LAlvEWUAN. Zierikzee, 9 Jan. Woensdag-avond half negen brak brand uit in de schuur, staande aan het einde der ICoekinderstrant en in gebruik bij den voerman P. Kanaar. De brandweer, schutterij en autoriteiten bevonden zich weldra op het terrein en na een uur was de brand gebluscht, die bij het aangetaste per ceel beperkt bleef. Twee paarden van genoemden voerman en de omnibussen van den dienst der 9toom- booten //Telegraaf" zijn mede verbrand, alsook een vigilante en een wagen van den voerman. Het gebouw was verzekerd, ook de daarin aanwezige voorwerpen eu paarden. De windrichting was gevaarlijk voor de belendende perceelen, doch het was gelukkig heel stil. Donderdag-nvond, tusschen half zes en zessen, liep andermaal gerucht van brand door de stad. Het was in het koetshuis van den stalhouder B. de Jong in het St. Jacobsstraatje. Gelukkig werd de brand in zijn begin gebluscht. Door niet te gissen oorzaak was er een begin van brhnd ontstaan in een der rijtuigen, die in het koetshuis stonden. Een spuit was spoedig aangebracht, doch heeft geen water be hoeven te geven. In een druk bezochte vergadering in het lokaal van het Algemeen Nederlandsch Werkiiodon-ver' ond te Arasterdam is Maandag-avond opgetreden de heer E, Doraela Nieuwenhuis, gewezen Luthersch predikant in den Haag, en dezer dagen tot kandidaat voor de Tweede Kamer gekozen door de gecombineerde vereenigingen, die 't algemeen stemrecht willen. Spreker heeft voor namelijk de volgende stellingen of punten ontwikkeld naar aanleiding van zijn hoofdthema, dat het mi litarisme de groote hinderpaal tegen vooruitgang en volkswelvaart is: 1°. invoering van algemeenen oefe ningsplicht, gelijk in Zwitserland bestaat, en dien hij stelt boven algemeenen dienstplicht, en de afschaffing der plaatsvervanging; 2°. het reduceeren van het budget van" oorlog tot een minimum; 3°. het ver vangen van de zoo kostbare en dikwijls verwikkelingen aanbrengende gezantschappen door bezoldigde consu laten; 4°. onafhankelijk verklaring der koloniën, wier bezit het steunen op eigen kracht ondermijnt, het begrip van zedelijkheid verstompt en in onze eeuw een anachronisme mag heeten, en eindelijk 5°. veran dering van art. 56 onzer Grondwet, waarbij den Koning het recht van oorlogsverklaring wordt toege kend, zonder de naar zijn meening noodzakelijke toe stemming der Staten-Generaal. Het slot zijner rede was de wensch, dat allen, die hem hoorden, mochten medewerken tot bevordering van onderwijs en vrijzinnige instellingen, opdat ons vaderland eeu vrijplaats worde voor wetenschap eu kunst, beschaving en vrede, welvaart en geluk. Naar 't geen uit dit een en ander is op te maken, moet de heer Nieuwenhuis een fameus utopist en vurig idealist zijn. Als dezulken uit den hoek komen, wacht hun veel teleurstelling en ontnuchtering. Doch wie zal zeggen, dat de utopie eu 't ideaal niet hun nut hebben, al worden ook de priesters er van schier onvermijdelijk martelaren! Z. K. H. Prins Alexander heeft een gift van 1000 geschonken aan de commissie voor tijdelijke werk verschaffing te 's Hage. Volgens de Haagsche kroniek van de N. Gr. Ct. is er een wets-ontwerp in bewerking tot voorziening in de behoeften voor de voortzetting van de werken aan den Nieuwen Waterweg. Ook zal een voorstel tot aanleg van kanalen gedaan worden. De ultrarnoutanen zullen in het district Leiden de kandidatuur van den anti-revolutionairen kandidaat Donner steunen, gelijk dit te verwachten was. In plaats van onzen ICuyper, zullen we dus onzen Donner in de Kamer krijgen, en dezen zal de benijdenswaardige rol te beurt vallen van de belangen van Rome en Dordt tegelijk te mogen dienen. Trouwens die taak is niet zwaar, daar 't toch maar neerkomt op het voorstaan van 't clericalisme het koste wat 't wil. Onbewimpeld wordt nu door de Standaard de ver broedering van Dordt en Rome gepredikt, ten einde gezamenlijk krijg te voeren op alle punten tegen het tegenwoordige ministerie, niet enkel tegen van Lijnden en Six, maar evenzeer tegen van Goltstein, Vissering en Modderman. Meer bepaald wordt het ministerie de oorlog aangezegd op 't terrein der aanstaande behandeling van het strafwetboek. De doodstraf wordt daarbij als 't allen bezielend en alles beheerschend beginsel vooropgesteld. De volks-petitiën en 't ge trommel op 't klavier der volks-conscientie tot ver krijging der heerschappij van de School met den Bijbel is mislukt, voortaan zal 't getrommel gelden de dood straf, 't ad patïbulum! van Hessels uit den bloedraad wordt de noodkreet onzer anti-revolutie! Onder de conservatieven te Arasterdam is er ernstig sprake van om aldaar mr. J. van Lennep, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, tot candidaat te stellen voor het lidmaatschap aer Tweede Kamer. De anti-revol. kandidaat voor de Tweede Kamer in het district Amsterdam is prof. B. J. Lintelo baron de Geer van Jutphaas te "Utrecht. Niet prof. de Geer, zooals de Standaard per abuis had medegedeeld, maar de heer II. W. van Marle, majoor der artillerie te Naarden, is de anti-revolutio naire kandidaat te Amsterdam. Een wonderlijke vergissing van de Standaard! De R. K. kiesvereeniging //Recht voor allen" te Amsterdam heeft kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district te Amsterdam den heer A. M. J. Hendrichs. Als kandidaat voor de vacature tengevolge van den heer Kerens wordt genoemd dr. Schaepman. Te Maastricht is na een kortstondige ongesteldheid overleden, jhr. G. E. F. X. M. Kerens de Wijlré, sedert 1873 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Te Zwolle is in den ouderdom van 55 jaar over leden de luit.-kolonel M. J. van Nieuwkuyk, kom- maudant der IV afd. vesting-artillerie en directeur der artillerie-schietschool. De overledene was een hoogst verdienstelijk officier, ridder der orde van den Ned. Leeuw. Gedurende 1879 zijn bij den komraandant van het Instructie-bataljon te Kampen 600 aanvragen tot plaatsing gedaan; in 1878 was het getal 266. Het is bekend, dat de Engelschen met de Hol- landsche boeren aan de Kaap, bepaaldelijk met de Transvaalsche, niet kunnen eggen of ploegen, zoo weinig 9ympathiseeren de twee landaarden met elkaar. Thans is in een Engelsch blad de opmerking gemaakt, dat het wellicht goed zou zijn, lord Reay (d. i. onze vroegere landgenoot baron Mackny) als gouverneur naar de Kaap te zenden. Die is ook een Hollander van geboorte, zegt het blad, en zou wel met de Boers over weg kunnen. De heer de Lesseps en onze landgenoot de hoofd ingenieur J. Dirks zijn den 28 Dec. te Colon in Panama aangekomen. Gedurende 1879 zijn door de mailbooten der maat schappij //Zeeland" in 't geheel vervoerd van Vlis- singeti naar Londen 27,175 en terug 24,305 passagiers. Op de staats-begrooting voor 1880 is een som gebracht voor het opmaken van plannen voor een Rijks-Gesticht voor krankzinnigen. De Min. van Bintienl. Zaken had gewenscht, dat de Rijks-gebouwen te Medenblik voor dat doel zouden worden ingericht, maar die aanwijzing werd weggelaten om meer vrij heid bij het onderzoek te laten. Thans verneemt het Hbldat te Medenblik een nader onderzoek is inge steld, en dat er sprake van is om een landbouw inrichting aan het gesticht te verbinden, eenigermate in den trant van de wereldberoemde instelling te Gheel in België. De ramraonitor //Haai", die bij Willemsdorp het ijs moest breken en opruimen, is, na daartoe verschil lende vergeefsche pogingen gedaan te hebben, met gebroken roer naar Ilellevoetsluis teruggekeerd. Wij vernemen, dat de Min. van Marine onmiddellijk de //Panter" voor hetzelfde doel in dienst lieeft gesteld. Ook de //Haai" blijft in dienst. Voor een paar dagen werd bericht, dat per telegram aan alle burgemeesters was gelast om aan de militairen met verlof te doen aanzeggen, dat zij zich onverwijld naar hun korpsen moesten begeven met het oog op de ijs-detachementen. Uit Arasterdam wordt nu bericht, dat de meeste miliciens van het garnizoen aldaar Zondag-middag waren gearriveerd. Toen zij zich des avonds in de kazerne ter ruste wilden begeven, kregen zij eensklaps bericht dat zij weer konden vertrekken, omdat de toestand dt-r rivieren hun hulp nog niet vorderde. Zij, die in Amsterdam woonden, verlieten onmiddellijk de kazerne en brachten den nacht weer in de ouderlijke woning door. Het N. v. d. 1. meldt nog: In sommige garnizoenen zijn de miliciens, die onder de wapenen zijn geroepen, dadelijk weder met verlof gezonden. Toen Zaterdag te Tiel de noodschoten moesten ge daan worden tot aankondiging van het losgaan van het ijs in de Waal, kon dit niet geschieden, omdat de daarvoor gedetacheerde kanonniers stomdronken waren. Gedurende 1879 zijn van Texel uitgevoerd 130,032 balen mosselen, kokkels en kreukels, waarvan naar Huil 90,237 en naar Londen 39,795 balen, zijnde 10,000 balen meer dan in 1878. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, heeft den directeur van het instituut tot ouderwijs van blinden, te Amsterdam, een stoffelijk bewijs van belangstelling in die nuttige inrichting doen toekomen, met dankbetuiging voor de werkjes over //Blinden-Onderwijs", dezer dagen door den heer I. H. Meijer aan Z. IC. H. aangeboden. Van het IJsnommer van Eigen Kaard zal een afzonderlijke uitgaaf verschijnen ten voordeele der nood lijdenden door den Watersnood in Noord-Brabant en Gelderland. Dit blad, ongeveer 24 bladzijden groot kwarto formaat, zal rijk geïllustreerd zijn met platen van Ch. Rocliussen, P. A. Schipperus, G. II. Breittner e. a., portretten van beroemde schaatsenrijders, afbeeldingen van sleden enz. enz., en voorts bevatten bijdragen van onderschei dene onzer meest gevierde schrijvers, o. a. van Nicolaas Beets, J. J. L. ten Kate, J. J. Cremer, C. Honigh, W. P. Wolters, J°, de Vries, D. van der Keilen Jr., Waling Dijkstra en anderen.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1