ZIEMKZEESCHË COURANT. voor let vrondis- seinent Zieriizee. 1880. No. 2. Woensdag 7 Januari 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 26 ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever ii. LAKEA'MASf. Binnenland. Zierikzee, 6 Jan. Gedurende het jaar 1879 zijn alhier Geboreiï: 112 mann. en 106 vrouwel., tezamen 218 kinderen, zijnde gelijk aan 1878; onder de geborenen waren 13 onecht, zijnde 2 meer dan in 1878. Overleden: 72 mann. en 67 vrouwel., te zamen 139 personen, zijnde. 27 minder dan in 1878. Als levenloos aangegeven: 19, zijnde 9 meer dan in 1878. Gehuwd: 46 paren, zijnde 1 minder dan in 1878. Echtscheidingen hadden er niet plaats. De nieuw benoemde burgemeester van Middelburg, Mr. C. J. Pické, is Zaterdag-namiddag in een buiten gewone zitting van den Gemeenteraad als zoodanig geïnstalleerd. De wethouder mr. van Hekelen richtte een toespraak tot den heer Pické in antwoord op diens .rede bij de aanvaarding van zijn ambt. Een talrijk publiek woonde de vergadering bij. Onze ruimte gedoogt niet een overzicht te geven van de lange reeks ijs- en rivier-berichten, die de groote bladen in hun kolommen opgenomen hebben; wij zelf houden er ook geen rivier-correspondentie op na. Alles resumeerende, wat we tot dusver lazen, komen we lot de geruststelling, dat o-veral het ijs door den snellen dooi ongewoon vlug is opgeruimd, dat de waterstand op vele plaatsen zeer lmog is ge weest, dat hier en daar nog al kleine schaden zijn aangericht, doch dat we ditmaal ondanks den feilen winter en de groote vrees, die bestond, van groote rampen zijn verschoond gebleven. De voorwinter kan als afgedaan beschouwd worden; moge het met den nawinter niet erger gaan dan met dezen. In het buitenland daarentegen heeft het losgaan van liet ijs en het zwellen der rivieren vrij wat schade aan bruggen, oeverwerk, vaartuigen en losse voorwerpen veroorzaakt. Dit was zoowel in Duitschland als in Frankrijk het geval. De Riju, de Moezel, de Main, de Neckar, de Nahe, de Donau en ook 'l geen zeldzaam geschiedt de Seine hebben getoond wat zij frermogen als zij hun winterboeien slaken. Voor de Parijzenaars was de geweldige ijsgang in de Seine een wel ontzettend, maar toch eigenaardig schoon schouw- spel. Onderscheidene bruggen over de rivier zijn be schadigd; de brug der Invalieden en een daarbij liggende hulpbrug, want de groote was in reparatie, zijn nagenoeg geheel vernield. Het geheele steigerwerk werd door het ijs vernield. Merkwaardig1 zijn de opgaven, van heinde en ver ingekomen, betreffende de zeldzaam strenge koude en de zonderlinge verschillen in temperatuur over geheel Europa. In December heeft in Frankrijk en een deel van Duitschland en Oostenrijk een koude geheerscht als zelfs in Noord-Siberië lang niet ieder jaar voor komt. Te Parijs is 22° Celsius onder 0 waargenomen, dat is 40° Fahrenheit of 8° onder 0 op den thermo meter Fahr. Te Montsouris was de koude op 10 l)ec. 23,8° Cel. en te St. Mans 25,6°, ja te St. Maur werd 28° afgelezen, d. i. 18,4° Fahr. onder 0 of u0° vorst ruim. In de hooge streken en op de bergen was de koude veel matiger of zelfs wel ongewoon gering. En overal in 't Noorden van Europa, waar anders vreeselijke koude heerschte, is 't ditmaal warm geweest. In Lapland was 't even warm als te Konstnntinopel. Door 320 burgers van Amsterdam is aan den oud-burgemeester mr. J. den Tex een huldeblijk ge zonken, bestaande in een gouden gedenkpenning Verk van J. C. Elion en S. Cabinet), vertoonende de voorzijde het borstbeeld van den heer den tk en aan de keerzijde de spreuk van Hooft: „Die gheens dings eerder moede werd dan der ruste". Onder de buste, staat //Burgemeester den Tex 18681879". De penning is vergezeld van een monumenteel album, bevattende toepasselijke opschriften, de opdracht, de naamlijst der 320 schenkers en buitenop het wapen van den Tex. Van den wethouder van Diessen ontving den heer den Tex een rijk gebonden album, voerende het wapen van Amsterdam en een groote verzameling portretten van raadsleden en oud-raadsleden van Amsterdam. De leden van den gemeenteraad vereeren den heer den Tex een rijke zilveren fruitschaal, die echter nog niet voltooid is. Op het stadhuis te Amsterdam is dezer dagen ge reed ter verzending opgeleverd het rijke uit edele metalen vervaardigde geschenk van Amsterdam aan H.H. M.M. den Koning en de Koningin ter gelegenheid van hun huwelijk. Het moet zeer goed geslaagd zijn. Te Amsterdam is een gecombineerde vergadering gehouden van het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond, de Sociaal-democratische Vereenigïng en de Vereeniging Algemeen Kies- en Stemrecht. De heer B. H. Heldt, voorzitter van het Alg. Nederl. Werk- liedenverb., leidde de vergadering. Het doel was nadere stappen te doen om te komen tot het algemeen stern en kiesrecht. Thans is art. 74 der Grondwet: »De Staten-Generaal vertegenwoordigen het geheele Neder- landsche volk" geen waarheid, dit betoogde de heer Heldt, en 't zou onwaarheid blijven zoolang niet het algem. stemrecht was ingevoerd. Langs ordelijken weg moesten de verschillende vereenigingen die invoering pro- voceeren, meer bepaald door te toonen, dat er in het volk leven en belangstelling zit. Een middel om van dit leven te doen blijken was het stellen van kandi daten voor de Tweede Kamer en voor den gemeente raad van Amsterdam. Voor de kandidatuur voor de Kamer had het comité aanzoek gedaan bij de heeren Mr. W. Heyneken, Mr. S. Katz en T. Domela Nieuwen- liuis, vroeger Luthersch predikant te 's Gravenhage. De beide eerste heeren hadden zich verontschuldigd, de heer Nieuwenhuis had verklaard sympathie te ge voelen voor het streven van de vergadering en werd dus als haar kandidaat geproclameerd. Voor den ge meenteraad werd het lid van het Alg. Nederl. Werk- liedenverb., de heer L. Gerhard, als kandidaat gekozen op aanbeveling van den heer Heldt. Dr. Paerl meende, dat dit kandidaten-stellen tot niets zou leidenmen zou fiasco maken en dit zou de zaak kwaad doen. De meerderheid was van een ander gevoelen. Dat dit optreden van de niet-kiesgerechtigde menigte, om te doen 't geen der kiezers is, geheel zonder be- teekenis is, zal wel niemand beweren. Het kan, als alles met orde geschiedt en die menigte maar zoo gelukkig is niet de voetebank te worden, waarop de een of andere eerzuchtige zich wil naar boven werken, wel medewerken om de wezenlijkheid der behoefte aan betere regeling van kies- en stemrecht meer en meer te doen uitkomen. Te Utrecht en te Groningen worden pogingen aan gewend om van het bestuur concessie te verkrijgen voor den aanleg en de exploitatie van een dradennet voor telephons door de stad. Door de firma P. Scheurer Co. te Dusseldorf is dezer dagen voor rekening van Z. M. den Koning afgeleverd een sierlijke jachtslede. Behalve vier zit plaatsen bevat zij een groote ruimte voor geschoten wild. De wijze van uitvoering wordt zeer geroemd. Als een bijzonderheid voegt de berichtgever er bij, dat de slede door twee of vier paarden, bereden door postiljons, moet getrokken worden. Als nadere bijzonderheid zouden wij daaraan kunnen toevoegen, dat zij ook door zes paarden kan getrokken worden. Intussclien blijkt hieruit, dat Z. M. de Koning ook al geen protectionist is. Gedurende 1879 zijn 3045 vreemdelingen, zonder geld of middel van bestaan zijnde en dus onder de klasse landloopers belioorende, door de politie uit het Rijk verwijderd. In December bedroeg dat getal 230. Met het begin dezes jaars heeft de firma Le Poole te Leiden haar 200jaiig bestaan herdacht. Zij werd in 1680 opgericht door Jacob Le Poole, geb. den 11 Oct. 1617 en overleden den 7 Nov. 1704. Aan het hoofd der zaak stonden toen achtervolgens verscheidene nakomelingen van deiuelfden naam, daarna Samuel Le Poole en Samuel Jacob Le Poole, terwijl thans eigenaars zijn de heeren mr. S. Le Poole, L. G. Le Poole en mevr. de wed. J. F. Sandifort. Nadat de zaak eerst elders in de stad was gevestigd geweest, werd zij in 1773 naar de Gareumarkt over gebracht, waar ze steeds meer en onlang9 nog met een nieuwe zaal voor de weverij werd uitgebreid. In 1840 kwam er voor het eerst de stoommachine in werking. De fabriek heeft voornamelijk met de ver vaardiging der grijncrj en polymieten een groote ver maardheid gekregen en is in China, waarop zij in het bijzonder handel drijft, beroemd. De reis van HH. MM. den Koning en de Koningin naar Arolsen, die eerst op 6 Januari bepaald was, is uitgesteld, daar Z. M. eenigszins ongesteld is geworden. Die ongesteldheid was ook de reden dat Z. M. niet in persoon een bezoek heeft kunnen afleggen bij Prins Frederik op Bakkershagen. Lijst van personen van naam, in den loop vau 1879 overleden. Nederlanders: Z. K. H. Prins Hendrik der Nederl., overleden 13 Januari; Z. K. II. de Prins van Oranje, overl. 11 Juni. II. baron vau Lutzow, geptns. geuer.-mnj. van 't O.-I. leger, S, T, A. Hubar, gepens. luit.-gener. W. S. v. d. Hart Beek, gep. luit.-geuer., oud-inspect. der fortificatiën. J. Schelms, gep. luit.-gener. D. Bijl de Vroe, gepens. vice-admir. J. G. Wilbrenninck, gepens. luit.-gener. J. J. van Muiken, luit.-gener., oud-Min. van Oorlog. G. Kuyper Hz., gepens. gener. C. G. van Deutzscl), gepens. kolonel, oud-chef der artillerie in Ned.-Indië. l)r. W. 11. baron van Hoëvell, lid van den Raad van State. Mr. P. P. van Bosse, Min. van Staat en van Koloniën. Mr. F. J. E. van Zinnicq Bergman, lid van de Tweede Kamer. Mr. B. Brouwer, oud-lid van de Tweede Kamer, offic. van Justitie te Arnhem. Jltr. Mr. W. T. Gevers Deynoot, lid van de Tweede Kamer. Jhr. Mr. W. E. Engelen, lid van Gedep. Staten van Friesland, oud-lid van de Tweede Kamer. Mr. W. Ph. Vis, buitengew. lid van Ged. Staten van Zeeland. Mr. B. van den Velden, oud-vice-pres. van den lloogen Raad. J. J. de YVet- stein Pfister, lid van de Alg. Rekenkamer. Jhr. Mr. P. B. J. Vegilin van Claerbergen, oud-lid van de Eerste en van de Tweede Kamer. L. P. G. A. de Rijk, lid van Ged. Staten van Limburg. Mr. T. A. Lambrechtsen, lid van Gedep. Staten van Zeeland. Jhr. G. L. G. van Swinderen, lid van de Eerste Kamer. J. J. A. van Wylick, oud-lid van de Tweede Kamer. Jhr. Mr. J. L. Cremer van den Berch van Heemstede, lid van de Tweede Kamer. Mr. N. P. Kien, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-burgem. van Utrecht. E. H. baron Rengers van Warmenhuijzen, lid van Ged. Staten van N.-Holland. Mr. P. vau der Veen, oud-lid van de Tweede Kamer. Mr. N. van Heioma, oud-lid der Tweede Kamer. Jhr. Mr.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1