Buitenland. vaartbeweging, en van bloei kan wel geen sprake zijn. En de industrie, de groote zoowel als de kleine, 't moge waar zijn, dat er langzamerhand weer wat licht begint te komen en dat men het ergste van de crisis te boven is, maar toch 1879 was een kwaad jaar. In de sociale verhoudingen is ook nog weinig ver betering te bespeuren geweest. Neen, veeleer nog meer verwarring en verwikkeling. We willen ons niet te zeer aantrekken, dat ceuige tronen waggelen en dreigen te vallen. De menschheid steunt niet op vorstentronen en de voortgang ten goede staat of valt niet daarmede. Tronen die niet waard zijn te staan, mogen en moeten vallen. Een andere vraag is t echter of de pijnlijke operation, die de ontwikkelings gang der volken medebrengt, een goed, gezond ver loop hebben. Vaak wordt een uitgesneden kanker alleen verzet en niet geheel verwijderd. De volken willen ook soms hals over hoofd vooruit en naar hooger en dat brengt struikelen en vallen mede, en geeft pijnlijke, soms langdurige wonden. En de kerk 1 Och, liet zich dat maar eens zeggen wat het is de kerkl Wat men er van ziet is naar om te zien. Het is een heterogeen samenhangsel van kerkjes. En elk kerkje op zichzelf een organisatie van geüsurpeerd gezag van enkelen over velen. En alle te zamen vormen die kerkjes een duchtige con current van het wereldlijk gezag in 't algemeen en zijn ze doorgaans beletselen van den gezonden gang der ontwikkeling. Doch waartoe meer? We wilden optimist blijven. Derhalve al is het totaal-overzicht van 1879 niet verkwikkelijk, wat nood? Er is niets geschied wat niet een natuurlijk gevolg is geweest van aanwezige oorzaken en uit wat er geschied is, zal wel iets beters worden. In 't algemeen zal dit wel zoo zijn, al laat liet zich ook van de détails op zichzelf niet zoo ge makkelijk aanwijzen. Dus met nieuwen moed de toekomst in! Heeds op dit oogenblik laat zich zien, dat actie en reactie ook in 1880 niet stil zullen staan. Actie b.v. wordt in Erankrijk waargenomen, waar de Republiek met het nieuwe ministerie onmisken baar een stap links heeft gedaan. Men heeft de pees daar iets sterker gespannen. Zal 't nog kunnen zonder dat zij verrekt wordt of springt? In een niet ver verwijderde toekomst is daar openlijke strijd tegen het clericalisme te wachten. Met nicolaïtische zelf voldoening zullen de reactionnairen in Erankrijk de gebeurtenissen van den dag gadeslaan, hopende op 't springen van den boog. In Spanje gaf een nieuwe moordaanslag op het koninklijk echtpaar een geschikt voorwendsel om weer een stapje rechts te doen. In Duitschland en Rus land zal men niet veel anders zien dan een voort schrijdende reactie. Aan voorwendsels ontbreekt het niet. Yoor stijfhoofdige volharding op den reactionnairen weg in de handels—politiek ruimer in de economische poli tiek vindt het geniale brein van von Bismarck dagelijks nieuwe redenen: nu in de dankbare blikken der beschermde groote industriëelen, dan in de ho pende blikken der hongerende menigte, die waant, dat de machtige ijzeren arm, die de Eranschen sloeg, ook wel in staat is goedkoope aardappelen te scheppen. Tot reactie op kerkelijk—politiek5 gebied, wordt hij telkens dringender en vriendelijker gewenkt naar Canossa. In Rusland is 't einde van den smeulenden brand nog niet te zien, daar immers de vlam zelfs nog niet is uitgeslagen. Op den duur kan dit echter niet uitblijven. Wie weet wat vreeselijke dingen 1880 daarvan nog zien zal Gelijk het tweede keizerrijk in Frankrijk sedert 1867 als 't ware van toeval heeft afgehangen, zoo schijnt 't bestaan van het conservatieve bewind in Engeland thans ook aan 't toeval af te hangen. De twijfelachtige krijgsroem in Oost en Zuiden; de niet minder twijfelachtige aanwinst van macht in den Levant hebben Groot-Brittannië niet wezenlijk krach tiger gemaakt. "Wij gelooven niet, dat een denkend Engelschman zich daaromtrent veel zal inbeelden, wanneer hij wel overdenkt wat op den duur het einde van die veroverings-politiek zijn moet. Ook zonder een groote Europeesche oorlog, schijnt Engeland zijn krachten allengs te overspannen. Wat zal het zijn als 't eens in een grooten oorlog gewikkeld werd. Ondertusschen blijft N.-Amerika, de jonge reus, nog steeds wassen. Vooral op 't veld van landbouw en handel zal die reus weer krachtige slagen doen in 1880. Dat laat zich wachten. Men mag zeggen dat hij in 1879 Europa, dat door misgewas met honger bedreigd werd, den mond heeft opengehouden. Maar zulk een liefdedienst doet broeder Jonathan niet om niet. Een verplaatsing van Europeeschen rijkdom naar 't Westen kan op den duur niet uitblijven. En zoo glijd oud-Europa langzamerhand naar 't aard appelen-regime, als 't niet rijk genoeg meer zal zijn om zich de weelde van iets substantieels te bezorgen. De oorlogen. Zijn de jongste officiëele Engelsche tijdingen op waarheid gegrond, en men mag 't er wel voor houden, dat ze niet geheel en nl verdicht zullen zijn, dan hebben de troepen in Afghanistan een onverwachte goede uitkomst verkregen, zoo mooi, dat zij zelfs de optimisten in Engeland zal verrast hebben. Uit die berichten blijkt dan, dat nog voor generaal Gough er in geslaagd was zich met Roberts te ver- eeuigen, deze laatste een aanval van de Afghanen op Sherpoer met zooveel succes heeft afgeslagen, dat hij is uitgeloopen op een groote nederlaag der Afghanen. Dit moet Dinsdags voor Kerstmis hebben plaats gehad. Toen Gough te Sherpoer aankwam, waren de Afghanen in vollen aftocht, zelfs hadden zij den Bala-Hissar en Kaboel prijs gegeven en waren uit elkander gegaan. Ongetwijfeld zou dit een groot succes voor de Engelschen zijn, bijaldien tie Afghanen wezenlijk ont moedigd en naar buis gegaan zijn voor goed. liet is evenwel nog mogelijk, dat zij, wat van half wilde Jegers meer gezien is, slechts tijdelijk uit elkaar ge stoven zijn, doch niet om de wapens neer te leggen, maar integendeel om zich weder voor een nieuwen aanval gereed te maken. Zij kunnen terugkeeren en dan met versch kruit, nieuw proviand en zeker ook met niet uitgedoofden moed. Te Candahar is ook een aanval beproefd op het Engelsche kamp, en wel door een troep der Ghilzaïs. Zij zijn zelfs in 't kamp doorgedrongen en hebben daar eenige manschappen gedood en generaal Titler gewond, of misschien wel gedood. Maar de aanvan kelijke paniek kwam uien te boven en de vijand werd afgeslagen. Er zullen nu van Peshawoer wel versterkingen op Kaboel aanrukken. Daarmede zal echter de zaak niet uit zijn en zeker maakt Beaconsfield een dwaas figuur met zijn bewering', dat alles reeds lang geëindigd en 't doel bereikt was. De Engelschen ziju nog weinig verder dan in het begin, toen zij 't eerst voor Kaboel kwamen. Er is weer druk in de Engelsche correspondenties ge schreven over den invloed der Russen in de Afghaansche zaken. Engelsche officieren schreven naar huis, dat in Kaboel een schat van 80000 pond sterling aan Rus sische gouden roebels was gevondende Engelschen ontvingen nu hun traclement in Russisch goud. Ook had men Russische helmen en uniformen gevonden in de magazijnen van den Emir. Ook houdt men 't voor bewezen, dat Jakob Khan de hand heeft gehad in den moord van Cavagnari en de zijnen. Een Afghaansch generaal zou opge hangen worden en deze heeft verklaard, dat de Emir van dien moordaanslag alles geweten heeft en zelfs had gelast, dat de lijken der Engelsciteu door de straten van Kaboel zouden gesleept worden. Deze onthulling zou de eigenlijke aanleiding ge weest zijn van de wegvoering van Jacob Khan als gevangene naar Itulië. De oorlog in Z.-Amerika neemt een voor Chili fotaal gunstigen keer. Het gealliëerde leger is zoo zeer gedemoraliseerd, dat zelfs de regeraenten tezoek zijn. De generaals hebben een goed heenkomen ge zocht zonder te weten waar hun soldaten gebleven zijn en dezen zullen van hun kant beweren, dat zij niet weten waar hun aanvoerders zitten. Dat moet een echt Z.-Amerikaansch stukje zijn. De Chileenen zijn nu feitelijk meesters van Peru en zullen ook in Bolivia den weg wel vinden. Hun leger schijnt echter nog geen 11000 man sterk te zijn. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Dat men te Parijs niet ophoudt met weldoen, bleek weder Zondag, toen er ten voordeele van de slacht offers van de jongste branden te Algiers een matinee werd gegeven in de Opera-Comique, waar o. a. Faure de romance van Joconde zong, en die 12,000 francs heeft opgebracht. De doorboring van den St. Gothard is zoo ver gevorderd, dat de werklieden aan de eene zijde duidelijk den knal van de ontploffingen aan de andere zijde hooren. Zij waren nog slechts 400 meter van elkander verwijderd. De post-administratie te Berlijn heeft bepaald, dat de bestellers niet meer verplicht zijn, brieven of pak ketten af te geven in woningen, waar zij gevaar loopen door niet vastgelegde honden gebeten te worden. Volgens de Indépendance heeft de Belgische douane een partijtje van 700 fijne sigaren aangehouden, welke aan een nonnenklooster geadresseerd waren. Te Bologna is een blad voor dames uitgekomenge titeld La Donnaen gewijd aan de belangen der vrouw. Een menschenvriend, die onbekend wensebte te blijven, heeft aan de directie van den post- en tele graafdienst in Frankrijk 5000 frs. doen toekomen om verdeeld te worden onder de 100 bestellers op bet platte land, die tijdens de jongste sneeuwstormen den zwaarsten dienst verricht hebben. Te Dundee in Schotland is de spoorwegbrug over de Eay door een zwaren storm vernield. Nadat dit had plaats gehad is een personentrein over de brug gekomen en zijn al de wagens in de diepte gestort. Men vreesde, dat meer dan 200 personen daarbij zouden omgekomen zijn. Aangaande bet droevig ongeluk van de Taybrug wordt nog gemeld, dat niet, zooals eerst gemeend was, 200 roenschen, maar 90 daarbij zijn omgekomen. Daar niemand van de personen, die op den trein waren, er het leven afgelmacht heeft, kan men de toedracht van het gebeurde slechts gissen. De ingestorte brug was pas in den loop van dit jaar (1879) voltooid en bij de inwijding werd er veel ophef van gemaakt, omdat het zulk een verwonderlijk stout en schoon stuk werk was althans scheen. De Taybrug was de langste der wereld, n.l. 10612 voet, met 85 spanningen, waarvan de wijdste 245 voet bedroeg. Zij ligt 130 voet boven den water spiegel der rivier, die daar 4-0 voet diep is. De brug was ontworpen door den Engelschen ingenieur Thomas Boch en uitgevoerd onder de leiding van den Neder- landschen ingenieur Grothe, van wien een broeder ook aan den bouw dier brug heeft medegearbeid. De brug bad meermalen de bewondering der aan- scliouwers gaande gemaakt en zag er zeer licht en zwevend uit. Hoogst waarschijnlijk echter is door het thans plaats gehad hebbende ongeluk 't bewijs ge leverd, dat zij al te licht gebouwd moet geweest zijn. Het naar omlaag gestorte gedeelte bedraagt 3000 voet, dus nagenoeg gedeelte der geheele lengte, en mis schien een 20 a 30 spanningen. Er is een onderzoek ingesteld. Het is niet te zeggen wat daardoor zal uitgemaakt worden. Men gist, dat de vreeselijke storm, die den avond van het ongeluk woedde, de brug, die altoos steik ti'ilde en boog, al te veel in beweging gebracht liebbe, dat daarbij de schokkende beweging van den trein gekomen is, mis schien ook de werking der koude op bet ijzer en dat zoo een plotselinge breuk veroorzaakt is. In alle geval is de Taybrug gebleken een kunstwerk te zijn, dat de proeven der werkelijkheid niet heeft kunnen doorstaan. Sedert het instorten van de groote draadbrug bij Angers in Frankrijk, waarbij een bataljon soldaten omkwam, is zulk een groot ongeluk van die soort niet voorgevallen. Te St. Blasien in het Schwarzwald is een aardbe ving waargenomen. Door den Italiaansclien ingenieur Baffo is een plan ontworpen en aan den gemeenteraad van Venetie voorgelegd, om de stad door een brug over de lagunen met het vaste land te verbinden. Deze brug zal 5000 meter lang zijn. In liet N. v. d. Dwordt gezegd dat zij zal rusten op 7 pilaren; dit zal wel 70 moeten zijn, want spanningen van meer dan 700 meter houden we voor ietwat buitensporig. De lange brug zal be ginnen bij liet Bialto in 't middeu der stad en liet vaste land bereiken bij Compalto, waar de wegen naar Palmanova, Treviso en Padua beginnen. De brug zal ingericht worden voor rijtuigen en voetgangers. Dinsdag is door zekere Otero Gonzalez geschoten op den Koning en de Koningin van Spanje. De moordenaar heeft achtervolgens twee revolverschoten gelost, doch gelukkig niemand getroffen. Men vermoedt, dat hij medeplichtigen heeft en drie personen zijn op vermoedeu daarvan gevat. De ex-maarschalk van Frankrijk, Bazaine, heeft vergunning gevraagd om een reis in Frankrijk te mogen doen tot vereffening van particuliere zaken; doch de ver gunning is geweigerd. Denkelijk heeft Bazaine ge meend, dat, daar Eugenie ook vrij binnen Frankrijk mocht komen, aan hem dit niet zou geweigerd worden. Zijn tijd schijnt echter nog niet te zijn gekomen. Hij is indertijd als zondenbok de woestijn ingejaagd en mag nog niet terugkomen. Dit zal vermoedelijk pas geschieden bij het derde keizerrijk, dat zich wel geen zeven jaren zal laten wachten. De onlangs overleden hertog van Portland wa9 een welgesteld man. Uit verschillende onroerende goederen trok hij jaarlijks 245,000 pond sterl. rente. Bovendien had hij te Londen 1,000.000 poud ge deponeerd bij zijn bankiers. Hij moet dus minstens een kleine 73 millioen rentegevend kapitaal hebben bezeten. Ziju drie zusters erven zijn Londensche be zittingen.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 4