Buitsaiaadsch Overzicht. 1 ID is Maandag j.l. is het stoffelijk overschot van prof. Moll op het kerkhof te Mniderberg begraven. Zaterdag-avond werd bij de viering van het vijftien jarig bestaan van het Palei° voor Volksvlijt door den heer Jee, de Jong aan den verdienstelijken orkestmeester Joh. M. Coenen, een stel keurige diamanten hemds knoopjes aangeboden, uit naam van een der leden en als blijk van waardeering .--voor de vele en gewichtige diensten gedurende die jaren aan het Paleis voor Volksvlijt bewezen." Een jachthond werd door iemand te Ztudland (eil. Voorne) verkocht aan iemand te Leiden. Hij werd waar deze plaats vervoerd achtervoigens per rijtuig, stoomboot en spoor. Onverwachts is hij echter te Zuidland teruggekomen, zoodat op hem 't bekende vers van Vondel op de Groots ontsnapping van Loe- vestein van toepassing is. De heer A. Veen, wonende bij hei Buitenst vallaat m Smaüingerland, is in het bezit van een wonder eend, dat beusch geen canard is. Tn het voorjaar begint zij te leggen en legt dan 70 a 80 dagen ach telden. Daarna houdt ze 14- dagen op en legt ver volgen» nog pl.m. 20 eieren. Verder blijft zij nog zoowat 2 a 8 weken thuis en verdwijnt dan spoorloos. In het voorjaar komt zij terug en gaat denzelfdeu gang. Dit heeft nu zes jaar achtereen plaats gehad. Opmerkelijk is het, dat niemand weet, waar het dier den winter doorbrengt. Zij is zoo mak, dat zij na den leg dagelijks aan de kan:-'tff»ir beweging maakt en binnengelaten zijnde, gebruikt zij haar maaltijd en verlaat dan de woning, om achter op het land. haar middagslaapje te doen. Petroleum. In 1861 kwam de eerste groote bezending petroleum (27000 vaten ter waarde van 1,000.000 dollars) uit Amerika aan. Sedert is de productie van dit artikel verbazend vooruitgegaan. In 187? werd voor 62 miilioen dollars uitgevoerd. In de 16 jaar 2S6I1877 beiiep de waarde der uitge voerde petroleum 442,698.000 dollars. Volgens nauwkeurige berichte» zijn thans 10000 oliebronnen in werking, die jaarlijks 50 miilioen exploitatie-kosten vorderen. De gezamenlijke inrichtingen van dezen tak van industrie met inbegrip van den grond hebben een waarde, die op 100 miilioen dollars geschat wordt. Likeur. Po bekende firma Wijnand Eockink te Amsterdam vierde Dinsdag haar 200-jarig bestaan. Er werd een huiselijk feest gegeven en aan de alge meen© armen van Amsterdam f 2000 geschonken. Lucifers. Uit een met bewijzen gestaalde ver klaring van den heer Ludolph Hausemanu 'te Amsterdam, agent der firma //Gebr. Buz" of //Buz Brothers'/ te Augsburg, en opgenomen i?> de IV Rott. Öt., blijkt, dat het onlangs in de bladen verspreide bericht om trent een geval van zelfontbranding van lucifers uit de fabriek van bovengenoemde firma, dat zou hebben plaats gehad te Zwolle, onjuist moet geweest zijn, daar toch door scheikundig onderzoek bewezen is, dat de stoften, waaruit dis lucifers gemaakt zijn, niet voor zelfontbranding vatbaar zijn. Het publiek be hoeft derhalve niet bang te zijn van doosjes Zweedsche lucifers, gemerkt met een Damascener kling en van de fabriek der firma „Buz Brothers" te Augsburg. Landbouw, Wij ontvangen het programma van het onderwijs op de Bijks Landbouwschool te Wageningeu van het leerjaar 18791880. Blijkens dit programma heeft de Minister, op voorstel der vergadering van leeraren, besloten den cursus van de afdeeling B van een tweejarigen in een driejarigen cursus te veranderen, waardoor die afdeeling beter aan haar doel zal beant woorden en ook een betere aansluiting van die afdeeling met de Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus zal worden verkregen. Door deze wijziging vervalt het afzonderlijk examen in ds natuurwetenschappen, dat vroeger noodig was om op afdeeling B te worden toegelaten, en wordt daarvoor alleen bewijs gevorderd, dat de adspirnnt met goed gevolg het eindexamen heeft afgelegd aan een driejarige H. B. school of het bewijs van overgang van de 8e tot de 4e klasse eener H. B. school met vijfjarigen cursus. In afdeeling A kan een leerling slechts worden opgenomen, wanneer hij goed lager onderwijs met vrucht heeft gevolgd. Op die kennis is in afd. A het leerplan gebouwd, dat ken doel heeft, den leerlingen, die latei" ds practiscbe landbouw zullen uitoefenen do kennis en ontwikkeling bij te brengen die voor een verstandige uitoefening van het landbouwbedrijf een noodzakelijk vereischte zijn, In afd. B. staat het ver krijgen eener hoogere wetenschappelijke ontwikkeling op den voorgrond. Deze afdeeling 29 dan ook meer bestemd voor toekomstige administrateurs van bezit tingen in Nederland of Indië. Na volbrachte studie in afdeeling B is voortzetting daarvan op goed be stuurde landbouwbedrijven, 't 'ij in Nederland of in 'fc buitenland, een noodzakelijk vereischte. Bepaald verkeerd wordt in het programma genoemd, wanneer leerlingen, die met goed gevolg het eindexamen .hebben afgelegd, zonder verdere opleiding het bestuur vn.: hun toekomstig bedrijf aanvaarden. De eigenlijke practijk van den landbouw kan op geen enkele land bouwschool worden geleerd; die kennis moet opgedaan worden in een goed landbouwbedrijf, waar de gevezen leerlingen der landbouwschool als volontair werkzaam zouden kunnen zijn, zontbr groote geldelijk - opoffe ringen hunnerzijds. In o:s land bestaan rüds voor beelden van dergelijke planningen, o. a. op óo Badhoeve van Mr. J. P. Amersfoort. De leermiddelen zullen t?n gevolge van het belangrijk besluit, door regeering en vertegenwoordiging genomen ten aanzien voor de hulpmiddelen voor het demonstratief landbouwonderwijs, zeer worden uitgebreid. Een zeer geschikt gelegen terrein "an 71/* H. A. is daarvoor aangekocht, waarop een hoeve met stalling, schuur en kolder, een bergplaat? vuu-;werktuigen en een gebouw voor huisvesting van de leerlingen geplaatst zullen worde!?. De verschillende verzamelingen werden aan gevuld de bibliotheek werd door schenking en aankoop uitgebreid en bevat thans 5000 boek- en plaatwerken, 42 tijdschriften en 12 dag- of weekbladen. Veie periodieke, wetenschappelijke werken, die niet in den handel voorkomeu, werden ten geschenke ontvangen. Met veel waardeering wordt melding gemaakt van een besluit, op initiatief ran onzen stadgenoot prof. P. Harting genomen door'besturen van verschillende geleerde genootschappen, om hunne werken ten be hoeve van de bibliotheek fff te staan. XI. D. Den i3 October zal te Londen eene tentoonstelling voor zuivelbereiding plaats hebben. Het Milchwirth- schaftliche Yerein in Duitschiand heeft in zijne vergadering van den 24 Juli besloten eenu gemeen schappelijke inzending daarvoor gereed te maken. Kunst en Wetenschap. Dc beroemde Afrika-reiziger Henry Stanley, is den 24 Juli aan boord van \io stoomboot «Albion,// te Sierra Leone aangekomen en den lsten Augustus naar Banana aan de Congo verder gereisd. Door dr. van Hengel zijn op het buiten „Höidepark" onder Hilversum proeven genomen met het kweeken van den Eucalyptus. Van de in den kouden grond gezaaide soorten zijn slechts drie opgekomen, die plantjes hebben gemaakt van een decimeter. De zaden in de kassen gezaaid hebben schoten gemaakt van drie tot zes decimeter hoog. Tusscheu Vlieland en Ter Schelling is door middel van den onderzeeschen telegraaf-kabei een telephon- dienst ingesteld. De kabel is ruirn 10,000 M. lang; het gesprokene komt zeer nauwkeurig over. Te Amsterdam is thans een niet onbelangrijk bouw kunstig beeldhouwwerk onder handen, n.l.deallegorische groep voor de frontispies van het nieuwe gebouw der Kweekschool voor Zeevaart aan de Prins Hendrikskade. De groep, ontworpen on in hoofdzaak uitgevoerd door deu heer Colinet, directeur der Quellinusschool te Amsterdam, zal 4,46 M. lang en 2.50 M. hoog zijn en bestaat in model uit drie vrouwenbeelden met allerlei attributen der zeevaart, op een gebeiteldeu achtergrond, den slag op Doggersbank voorstellende. Hec model is gereed de uitvoering van het werk op de ware grootte zal geschieden op het veld der frontispies zelf, .waartoe de steenmassa eerst op haar plaats gesteld wordt. Het afwerken der groep zal twee maanden tijcis vereischen, De Afrika-reiziger dr. Otto Schüfct, die door het Geographisch Genootschap van Berlijn met een weten schappelijke zending naar de biuüóuï&aden rr.r. Afrika is belast geweest, Is teruggekeerd en zal weldra te Berlijn aankomen. In een voorlezing te Lissabon heeft hij vele bijzonderheden medegedeeld aangaande het gebied der Congo-rivier, waarin hij weder vier nieuwe tributaire stroomen heeft gevonden. Het Athenaeum meldt, dat de schilderijen van Frans Hals in het hofje van Beresteyn niet meer voor het publiek le zien zijn, en een gerucht zegt, dat een bekend financier van Joodsche afkomst een groote som gelds voor die werken heeft geboden, welk aanbod aan twee bestuurders van het hofje zoo behaagt; dat zij het willen aannemen, terwijl de derde terecht zich er tegen verzet, deze kostbare erfstukken en producten der vnderlandsche kunst te verkoopen. Terwïji deze zaak hangende is, zijn de schilderijen niet t.e bezichtigen, Het Athenaeum vraagt, of dit geen zaak is, waarmede de regeering zich moet bemoeien. Ongelukken, Dampen, Misdaden, enz. Xe Heusdenhout oncler Ginneken is een jongentje van 14 maanden in een kuil met water geraakt en verdronken. Te Ostende is voor eenige dagen een zelfmoord gepleegd, door een man naar gissing 40 jaarzijn ondergoed is gemerkt H v. d.M. Op het vreemdeling, register had hij zich ingeschreven ais Henri v. d. Meer. architect, geboren te Utrecht, en wonende te 's Hage, alwaar echter niets van hem bekend is. Te Dordrecht is een man, die van de Rotterdarasche kermis kwam en in een beschonken staat met een onbekend persoon in aanraking kwam, door dezen van zijn gouden ketting en een portemonnaie met f 23 beroofd. Een aanzienlijk gedeelte van de stad Saint-Pierre (New-Eoundland) is door brand vernield. Verscheidene openbare gebouwen zijn een prooi der vlammen ge worden. Verlies van raeuschetiievens heeft men niet ie betreuren. Te Nieuw- en Sl.-Joosland nabij Middelburg zijn vijf arbeiderswoningen afgebrand. Te Hardenberg is een boerderij afgebrand met inboedel, vier koeien, twee varkens en eeft kalf. In het Heidenschap is een "hofstede afgebrand. Aan den Heikant onder Nispen is het lijk gevv. den van den grensjager-jachtopzie^i Koremans, met OrpT schoten in de borst. De man is vermoedelijk door een 3 troop er doodgeschoten. In den Amste) nabij den Omval is Zondag-namiddag weder een vaartuigje, waarin zich vier personen be vonden, gekanteld, wnn-loor allen in 'fc water geraakten. Het mocht slechts jfcken een tweetal hunner te redden.. De beide anocren verdronken. De machine van een goederen-trein reed ie Win terswijk, in plaats van in de niuchiiieloods, er dwars doorheen; aan dc andere zijde kwam zij weer te voor schijn. De machinist had zich oven verwijderd en de stoker wijde eens probcereiX wat sterker was de mum of de machine. „De vvëitld 13 boos en de wereld is aieoi)L;.wit dit nog niet ~&ist kon het hooren van ,;cn eerste» den besten optimist-of uit de monden van tal van oude zondaars en zondaïe8sen die Zffh "aan 'fc betert/., zijn. Boos en slecht is zij door en door, en d.°.' inzonderheid wegens de iiberalisten, vrijdenkers cv allerlei onafhankelijke» van geest, die cp haar korsc omwandelen en haar bezoedelen mes hun voeten gelijk de heidenen de heilige stad vertreden. Gelukkig dat de toestand nog niet hopeloos is. Wel is in de oogsn althans in deu mond van enkele extra-zwaarmoedige bekeerde of bekeerd- aohtige zondaars alles reddeloos verloren, maar van andere zijden worden nog stemmen gehoord, die redding aankondigen en op enkele hooge punten staan handwijzers, die de wegen des heils aanwijzen ffiyi. de tarieven er bij van de kosten aan tollen en rechten, die elk te dekken heeft, die zich wil laten redden. En hoe grooter het gevaar, hoe hooger de nood gestegen schijnt, des te verder reiken die hulpvaardige hand: en des te luider worut hei program der ting* waarborgende lieden uitgegalmd. Wie 'fc niet z. t en niet hoort, heeft dit zichzelf te wijten. Aan de spits van dat rusteloos werkzame corps vuu wciddredders staat ue Paus van Some, omgeven van zijn stoet en staf, en waar .hij zelf niet wezen kan, is hij vertegenwoordigd door een kunstig gec- gaïuseerd stel van gedelegeerden, die uit het centraal- bureau van den generale» staf bestuurd en bezield wordca mei een mathematische juistheid, waarop een von Moltke wel jaloersch moei zijn. Arme wereld, derhalve, die ten verderve holtMaar daarbij ook gelukkige wereld, die de redmiddelen zoo maar voor 'fc grijpen heeft. Ecu der ergste kwalen van onze dagen is het volks* onderwijs in zijn verschillen-' j takken van het langste tot hei. hoogste, de zucht naar kennis is de oorzaak van die kwaal en zij wordt nog verergerd door de ervaring, die leert dat kennis macht is en da' do wereld slechts voooruit te brengen is door vevspreichTg, n'; nesne verspreiding van kennis en door oefening van het denkvermogen. Ware de wereld nu maar zoo eigenzinnig niet en bleef zij rustig stil zitten, dan zouden de wereld-redders zoo pas genoemd haar wel die kennis toedienen, yie eigenlijk alleen noodig is, en daar dit maar een heel klei-' beetje is, zoo had zij slechts te gapen en te slikken, om gered te wezen en nog op den koop toe de ver terende dorst naar kennis gelescht te voelen.

Zierikzeesche Courant | 1879 | | pagina 2