BIJ ")E VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD ZIEKIKZEE, K TE gehouden den 9 J ul ij 1ST 9. Voorzitter Mr, J. Mauritsz GanderhejdenBurgemeester, Afwezig zijn de H.H. Pilaar, volgens kennisgeving door ambtsbezigheden verhinderd, dhr, de Jonge en Giljam, De heer Labrijn is eerst gedurende de voorlezing der notulen en de heer van Nes van Meerkerk nog iets later ter vergadering gekomen. Na opening der vergadering door den Voorzitter, Worden de notulen van. hetgeen in de vorige vergadering verhandeld is, voorgelezen en goedgekeurd. De heer Schneiders deelt mede, voor het geval de Raad mogt willen overgaan tot de behandeling van het verzoek van Mej. D. L. van der Velden om ontslag als hulponder- wijzerés aan de meisjesschool, dat, wil zij rc-gt hebben op pensioen, eend moet voorafgaan eene verklaring van den Districts-Schoolopziener en van de Gedeputeerde Staten, dat zij uit hoofde van ügchaamsgebreken voor do waar neming barer betrekking ongeschikt is. Die verklaringen zijn niet bij bet adres overgelegd, doch zullen spoedig inkomen. Hij verzoekt daarom dat de Raad met de behan deling van de aanvraag om ontslag tot dien tijd zal wachten. De Voorzitter antwoordt, dat het ook de bedoeling van Burgem. en Weth. is die verklaringen eerst af te wachten, alvorens het verzoek in behandeling te brengen. De Voorzitter geeft kennisdat zijn ingekomen '1°. een brief van de Gedeputeerde Staten, berigtende ue goedkeuring der raadsbesluiten van den 17 Juni) 1.1. tot af- en overschrijving van en op posten der gemeente- begrooting voor 1878; 2°. een brief van den Directeur van het Kabinet des Konings, waarbij deze namens den Koning den Raad dank zegt voor de betoonde deelneming ter gelegenheid van het droevig overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje. Deze brieven worden voor kennisgeving aangenomen; 3°. de jaarverslagen over 187S van de gemeenten Hoorn, Yüssingen, Amsterdam, Leeuwarden en 's Gravenliage. Ter inzage van de leden gelegd; later zullen zij ia de boekerij worden geplaatst. De Voorzitter brengt in behandeling, het adrés van den bijzonderen Kerkeraad der Hervormde gemeente, om de openbare schoollokalen buiten de schooluren beschikbaar te stellen voor te geven godsdienst-onderwijs, met hft daar omtrent gedaan voorstel van Burgem. en Weth., strekkende tot inwilliging van het verzoek onder zekere bepalingen, medegedeeld in het verslag der vergadering van den 17 Junij 1.1, Hij deelt daarbij mede, dat de hootücnderwijzers der twee schoien voor gewoon en meer uitgebreid lager ouder wijs, eigenaars dier lokalen, zich bereid hebben verklaard tegen vergoeding van de kosten van verwarming en ver lichting, hunne lokalen beschikbaar ie stellen voor het godsdienst-onderwijs. De heer Schneiders herinnert, dat de meisjesschool voor het geven van godsdienst-onderwijs reeds beschikbaar gesteld is en dat, als de openbare scholen worden afgestaan, de mi daaromtrent gemaakte bepalingen ook op de meisjes school moeten Worden toegepast. Hij begrijpt echter niet, waarom het noodig- is al de schoollokalen aan te vragen en meent, dat men nu hier eenmaal de vinger gegeven is, de geheele hand wil hebben. In den regel geven de gods dienstleeraars onderwijs aan huis; indien zij daartoe geen loka liteit hebben, dan behoeven zij toch al de openbare scholen niet te gebruiken. Hij meent dat ééne school voldoende is en hij gelooft dat het onderwijs op de scholen anders schade lijden zal. De regeling van het gebruik is zeer moeijeljk. De leeraars zullen een tijd kunnen aanvragen dat de school niet behoorlijk kan worden gelucht en het is noodzakelijk dat de lokalen goed gelucht worden. De be hoorlijke luchtverversching zou kunnen worden verhinderd. (De heer van Nes is ond-rtusschen in de vergadering gekomen). Do Voorzitter merkt den heer Schneiders op, dat het voorstel is, dat Burgem. en Weth. in overleg met de ver zoekers de uren zullen bepalen, gedurende welke de schoollokalen voor het godsdienst-onderwijs zuilen beschik baar zijndaarbij in acht nemendedat die uren niet onmiddellijk op het gewoon onderwijs volgen of daaraan onmiddellijk voorafgaan. De heer Schneiders wijst er op, dat na den morgen schooltijd de scholen meestal nog een uur bezet zijn .door kinderen die school moeten blijven. Er schiet dan tot aan den middag-schooltijd hoogstens een uur voor het godsdienst onderwijs over. Hii acht het onregelmatig het verzoek in te willigen. Naar zijne meening is ééne school voldoende en het verwondert hem ookdat de verzoekers anders niet dadelijk al de scholen hebben gevraagd. Spreker verklaart tegen het voorstel te zijn. De heer Fokker zegt, dat Burgem. en "Weth. aan be zwaren als door den heer Schneiders worden aangegeven meenden tegemoet te komen, door in hun voorstel de bepaling op te nemen, dat zij in overleg met de verzoekers de uren regelenmet inachtneming der nooöige tusschen- ruimte voor luchtverversching. Het staR dus niet aan de leeraars, maar aan Burgem. en Weth. Zj regelen de uren in overleg met de leeraars en houden zich aan het besluit; de bedoeling is niets anders, dan dat er behoorlyk voor luchtverversching worde gezorgd. De heer Schneiders vraagt daarop naar de uren waarop het godsdienst-onderwijs dan zou moeten worden gegeven, 't W bö-ïaaf; Vandaar vincis men in o.e eene wu bsuiu-

Zierikzeesche Courant | 1879 | | pagina 5