Provinciale Staten var Zeeland. Ik betwijfel liet. Waarschijnlijk zal het stadhouderschap vooreerst nug onvervuld blijven. Nog een mededeeling omtrent het Koninklijk Iiuis. Bij de firma Schelfhout-Picknot in lingerieën te 's Hage, is een bestelling gedaan, die mij recht geeft tot de mededeeling, dat de natie eerlang met een verrassende tijding zal worden verblijd-. Het 1). v. Z.-H. verneemt, dat namens Z. M. den Koning door HDs. advokaat, mr. G. Delprafc, en namens Z. K. H. Prins Alexander, thans Prins van Oranje, door den Staatsraad mr. G, de Vries, met betrekking lot de nalatenschap van wijlen Z IC. H. den Prins van Oranje, ter griffie der arrondissements rechtbank te 's Hage is uitgebracht de akte van beraad, omschreven bij art. 1070 van het Burgerlijk Wetboek. Bij hei bestuur der vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam is bericht ontvangen, dat het Beurscomité te Londen besloten heeft niet in de offiieieele noteering op te nemen de nieuwe Grieksche leeniug, uitgegeven ten gevolge van de schuldconversie, krachtens de overeenkomst door Griekenland met den Council of foreign Bondholders gesloten. Het rarntorenschip //Koning der Nederlanden" zal, naar men wil, naar Sosrabaja vertrekken, ten einde daar dienst te doen als wachtschip. Zegge nu nog iemand, dat de Nederlandsehe schatkist berooid is, daar zij zich de weelde kan varoorloven, een kapitaal van twee millioen op Soerabaja's red ten anker te leggen voor niets anders dan om het ochtend- en avondschot te lossen. Het tweede rarntorenschip. gaat waarschijnlijk naar Singapore, om schoongemaakt te worden, waarmee allicht weer een 25 a 30 duizend gulden gemoeid zijn. Het nut dier schepen in Indiö vat niemand, want dat steeds c-en gedeelte der bemanning in het hospitaal ligt, zal zeker niet nuttig geuoenad kunnen worden. Eer» correspondent te Atjeh van de Sum, Ct. schrijft dd. 24 April o. a. //Het gerucht loopt, dat de Gouverneur-Generaal eon brief heeft gezonden aan Panglima Polim. Men zegt namelijk, dat men een zijner familieleden tot Sultan van Atjeh wil uitroepen op dezelfde voorwaarden en bepalingen als die in de Vorstenlanden van kracht zijn. Voor de waarheid van dit zeggen sta ik echter niet iuj dat er oen brief verzonden is, weet ik echter met zekerheid." Van Likwidateuren der Afrikaansohe Handelsvereeni- ging ontvingen wij de volgende circulaire aan haar Schuldeischers, gedagteekend Botterdam, 3 Juli 1879. In onze circulaire van 26 Mei j.I. gaven wij U kennis, dat door ons conservatoire maatregelen waren voorbereid en wenschen wij thans U dienaangaande eenige nadere mededeeliogeu te doen. Uitgaande van de wetenschap, dat de baten Ier Afrikaansohe Hnndelsvereeniging bijna uitsluitend in dc factorijen •••ui de Zuidwest-kust van Afrika aanwezig zijn, was liet on?.e voste overtuiging, dat alle po->:„gen moesten worden aangewend om die te beveiligen, en onze aandacht daarop iu de allereerste plants gevestigd. Het bericht, dat de Vereeniging hare betaling gestaakt had, moest natuurlijk de grootste zorg geven, zoowel nan de employés als aan andere crediteuren ter kuste. Wij vreesden, dat iedereen in die verafgelegen gewesten zien zoo spoedig en goed mogefr kerbeid zou ver- schift hebben, doe goederen, aan de Afrikaansche Handelsvereaniging loebehoorende, s beslag te nemen en mor andere maatregelen. Geheele staking van den ruilhandel, en aigemeene verwarring zouden daarvan het noodzakelijk gevolg zijn, en alles moest dus worden gedaan om dit te voorkomen. In de aigemeene vergadering van Aandeelhouders op 31 Mei hebben wij reeds verklaard, en wij herhalen dit nu met het grootste genoegen, dat ons uit alle nasporingen duidelijk bleek, dat zoowei de Hoofdagent ter kuste, Noorderafdeeling, de Heer A, de Bloem, als de agent der Zuiderafdeeiing, de heer WK. Pasteur, volkomen betrouwbare en kundige mannen zijn, terwijl hetzelfde kan worden gezegd ten opzichte van den lieer h. Jung, Inspecteur der Vereeniging, die voor het uitbreken der catastrophe zijn terugreis van de kust had aanvaard. De bedrieglijke handelingen, waar van zoovelen het slachtoffer zijn, werden hier te lande door Directeuren bedreven er. waren ginds onbekend. Bij de onmogelijkheid om alles schriftelijk met den Hoofdagent te behandelen, besloten wij een ervaren man naar de kust te zenden en waren wij zoo gelukkig om den heer H. Brücher, vroeger waarnemend Hoofd agent der vereeniging aan de Westkust van Afrika, te bewegen, per mail van 5 Juni te vertrekken, met het mandaat om me' Jen heer A. de Bloem alles te doen. wat zij noodig souden rekenen in het belang der schuldeischers in Europa- Door den krachligen sieun der Nederlandsehe Handel-MaatscUappij konden wii es" ruim crediet bij de Bank te Luanda opener-. Gin daer.iit ,i>!e schuldeischers der Afrikaansche Haudels- vereenigitig in gindsche gewesten te voldoen voor hetzelfde doel hebben wij oog eeue belangrijke sum in specie gezonden. Wij vleien ons, dat door den spoed waarmede wij deze maafcrégelen hebben genomen, het bericht van do staking der betalingen der Vereeni ging, tegelijk zal zijn aangekomen met de geruststellende tijding, dat geen enkel crediteur aan de kust daarbij schade te duchten heeft en dus de afscheping der voorradige producten geen vertraging zal ondergaan. Blijkt die hoop gegrond, dan zal evenzeer de handel geregeld zijn voortgezet en de groote voorraad der vroeger van hier uitgezonden goederen zal geregeld tegen producten kunnen worden verruild. Om dit doel te bereiken is het noodzakelijk, om den uitvoer voort te zetten van courante artikelen die, niet minder gewilde gezamenlijk, de factoren zijn, waartegen de negers hunne koopwaar met ons ruilen. Daaraan gaveu wij reeds gevolg door de uitzending eener lading kruit, geweren en jenever per "Helene", terwijl wij eemdaags per stoomboot//Normandy" eene lading diverse artikelen hopen te verschepen. De aan komst van drie zeilschepen: //Speed", //Aerouvale" en //Unison" en der stoomboot //Normandy", allen rnct voldoende lading, voor de Vereeniging, maakte het ons mogelijk aan deze hoogst noodige maatregelen uitvoering te geven. Dat de terugkomst van den heer A. Jung met de //Norcnaudy" ons hoogst welkom was, laat zich ge makkelijk begrijpen. Door hem kregen wij de volkomen bevestiging, dat wij ons niet vergist hadden in de beoordeeling der Agenten aan de Kust. Zijn kennis der toestanden aldaar is ons van het grootste belang, bij de verdere maatregelen die wij zullen moeten nemen. Boven allen twijfel is het ook verheven, dat de opgegeven voorraden aan de Kust werkelijk aanwezig waren. De waarde die dc Directie alhier daarvoor te boek deed stellen, was alleen veel te hoog; over de werkelijke waarde kunnen ivij nu nog met geen mogelijk heid iets zeggen. Om tol; eenige schatting te geraken, moeten heel wat berekeningen worden gemaakt, iu verband met de re to u reu, en dit is een werk dat nog heel wat tijd zal vorderen. Verder doet zich de vraag voor: //Hoe moeten die groote voorraden op hoi voordeeligsfc voor de schuld eischers worden te gelde gemaakt?" Om tot beant woording daarvan le geraken gelooven wij, dat wij moeten trachten tot het begrip U, komen, of eeue zaak, zooais die der Afrikaansohe Handeisvereeniging, mits met zaakkennis, pverleg, zuinigheid en eerlijke beginselen gedreven, levensvatbaarheid heeft. Ook (laar- naar «tellen wij een onderzoek iu, een onderzoek niet gemakkelijk, omdat de groote wisselruiterij," op on gekende schaal, onder allerlei geheimzinnige vormen gedreven, het zoo hoogst moeielijk maakt de kleine kern der zaak van den dikken bolster te ontdoen. Blijkt die levensvatbaarheid werkelijk te bestaan, dan zullen wij ons gelukkig rdcenen, in verband daarmede nadere ''.orstelleu to doen. lutusschen gelooven wij, dat het werkelijk belang van alle schuldeischers der Afrikaansohe Handelsvereniging medebrengt, dat wij op deu door ons gekozen' weg bedaard cu kalm kunnen doorgaan. Ten slotte willen wij -duidelijk iu het licht stellen, dat 'j evenzeer tegen ai te gunstige als tegen al te ongMostigt uitlegging onzer mededeelingen moeten waarschuwen Met den meesteu nadruk wenschen wij te doen uitkomen, dat met geen schijn- van ze'yrle'U iets omfer'üt vermoedelijke resultaten te zeggen valt. De eenige bedoeling die wij met deze circulaire hebben is dan ook, om de schuldeischers der Afrikaansohe Hnndelsvereeniging eenige m (Bedeel in ge u aangaande onze werkzaamheden te doen. Niets zal ons aangenamer zijn, dan in een ine: al te ver verwijderd tijdstip op eenige meer bevredigende uitkomsten ónzer werkzaam heden te kunnen wijzen. De Likwidateuren der Afrikaansohe Handelsvereenigi/hg HENDRIK MULLER Szoon. Mr. J. C. REEPMAKER. W. C. SCHALKWIJK. Het te Parijs verschijnende Petit Journal bevat in zijn No. 5992 van 23 Mei i.l. het navolgende gerech telijke vonnis: Uittreksel van een vonnis der Tribunal Correctionel des Departements de ia Seine van 15 Januari 1879, bevestigd door het Cour d'Appel te Parijs. Misbtuiktnaking van een naam, SINGER NAAIMACHINES betreffende: Overwegende, dat blijkens een proces-verbaal, op gemaakt door deu Huissier mr. Bariguand te Parijs op den 17den Juli 1876, en wei op last van mr. Bussel in zijnen naam en iu naam der Singer Com pany, 3 machines door de douanen te Parijs in beslag zijn genomen, welke liet opschrift //The Singer Machine" droegen. Dat verder uit den vrachtbrief bleek, dat deze ma chines waren afgezonden door S. M., Naaimachiuen- fabrikanteu te Frankfurt a/M. aan Richaru Weiier te Parijs wonende Avenue de la Grande Armee, i>'o. 63. Overwegende dat S. op door hun gefabriceerde machines het opschrift //The Singer Machine" gebruikten en deze machines naar Frankrijk zonden, alzoo met volle wetenschap, goederen in den handel brachten en deden circuleeren, welke met aangenomen namen gemerkt waren. Overwegende dal Richard Weiier wist, dat de ma chines, welke zich op het douanen-kantoor bovenden, een naam droegen, welke niet die des fabrikauts was, dat hij verder de deloyale gewoonte van een zeker aantal Duitsche fabrikanten moest kennen, die cp fabrikaten, welke uit hunne fabrieken afkomstig zijn, namen van fabrikanten zetten, wier producten zij namaken. Overwegende dat uit de boven aangegevene feiten een overtreding der wet blijkt waarin voorzien werd in de wet van 28 Juni 1824 en-waarop artikel No. 423 der Code-péns! is toepasselijk, zijn veroordeeld: S. M. ieder tot 3 maanden gevangenisstraf en Richard Weiier tot 14 dagen'gelijke straf, verder ieder tot 50 franc boete en gezamenlijke betaling der kosten van dit proces eu andere schaden, welke door den staat worden vastgesteld. Op verlangen der winnende partij zal dit vonnis, alsmede de bepalingen «o» gronden van dit vonnis," in 4 bladen wof&u óefr-id gemaakt, eu wel naar de keuze des eisü'ieis en op kosten van de veroordeelden. Vergadering van Vrijdag 4 Juli. Tegenwoordig waren 31 leden eu. de grill de Commissaris des Konings Mr Six bük-derï Voorzittersstoel. Voorzitters -tn onder-voorzitter?, d-ar Afdeelinge» zijn de heer enle afd. Schorer eu <to Casembroot; 2e afd. Moolenburgh eu Vader; 3e at'd. Mazure en Hombach. De afd. van Ged. Staten zijn aldus samengesteld le «afd. dc heeren v. d. Bilt en Snouck Hurgronje; 2e afd. de heeren Buteux en Fransen v. d. Putte; 3e afd. ie heeren Bijbanen het nieuw te benoemen lid. Komen in behandeling de voigende voorstellen van Ged, Staten: a, Om met de hoofd-commissirissen der vennoot schap //de Middelburgsche Courant" een nieuwe overeenkomst te sluiten tot hei opmaker:, uit geven en verspreiden de: van de gewone en buitengewone vergaderingen der Prov, Staten, voor deu lijd van 5 ie gei- f 1200 's 1 .ekenen van 1 Januari 1880. Dit vooj.-tel wordt goedgekeurd zonder bedenking. Afwijzende beschikking op het verzoek van hei bestuur der Kweekschool voor machinisten tc Amsterdam om een jaarlijksche tegemoetkoming van 500. Aangenomen met 25 tegen II' stemmen. c. Tot wijziging van de bijzondere ïëglcmcnte: voor het bestuur en iiet oehccr der waterkeeriir-1 van het ealamiteuse waterschap Waarde, t van deu calamiteusen polder Hoofdplaat. Af genomen. d. Tot vaststelling der grenzen van de werken tol zeewering en oeververdediging van de ealami teuse polders Anna Priso eu Susanna. Aange nomen, ft eerste met 32 tegen 4, het tweede met aigemeene stemmen, e. Om ten behoeve van eer stoombootdienst tus- schen Walsoorden en Viake gedurende vier jaren een subsidie te verkenen van hoogstens f 11,000 's jaars. "Wordt aangenomen met 36 stemmen tegen 1. f. Om als verweerster op ie treden in het door de wed. A. Dieieman Cz. en C. Dieleman Az. bij de Arrondissements-rechtbr.uk te Middelburg ingestelde geding ten aanzien van Liet door Ged. Staten den 27 Oct. 1876 vastgestelde j aigemeene tableau der voetpaden ;n de gemeelde Zaamslag, waarop als openbare voetpaden zijn gebracht perceeien. welke de eisehers bewer:-.. dat hun in eigendom toekomen, zonder eenig bezwaar. Goedgekeurd. g. Omtrent de adressen van gemeente-besturen cm toepassing van art. 36 der Wet op het lngcr onderwijs van 13 Augustus 1853, (StaaisU. No. 103), te weten: dat volgens het gevoelen der Prov. Staten de gemeente Baarland in ds 1 kosten ad f 11,200 van den bouw van nieuw schoollokaal zal behooren bij te f 4000. Aangenomen niet 35 stemmen tegen 1, eu dat de gemeente Yerseke voor den'bouw van een nieuwe school met onderwijzers-wm'Uig, geraamd op f 12007,60, zai behooren 'hij tó dragen 4000, Aangenomen met 33 tegen 3 stemmen. hDe verantwoording van Ged. Staten wegens enkel provinciale en huishoudelijke inkoahfrn en uitgaven over 1877, bedragende in outvar-g 394,022 'H. in uitgaaf f 367,593.79, vooï- deelig slof f 26,428.56. Goedgekeurd. i. De begrooting voor het Prov. bestuur voor

Zierikzeesche Courant | 1879 | | pagina 2