Ie Amsterdam om een jaarlijksche tegemoetkoming van f 500 Voorstel tot liet subsidieeren van een stoomboot- dienst tusschen Walzoorden en Vlake. Voorstellen omtrent de adressen van gemeentebe sturen om roepassing van art. 36 der wet van 13 Augustus 1357 (Staatsblad No. 103). a. van Baarland, voor den bouw van een nieuw schoollokaal; A van Yerseke, voor den bouw van een tweede schoollokaal met ouderwijzerswoning. &6d. S'r. -i van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor. ten nehoeve van een stoombootdicnsfc tusschen Walzoorden en Vlake gedurende vier jaren te verleenen eeu subsidie van hoogstens elfduizend gulden 's jaars. Door de Provinciale Sinten van Zuid-Holland is tot lid de Eerste Kamc.r der Staten-Generaai ter verhanging van den gevluchten L. Pincoffs, gekozen jhr. F. G. E, Mcrkus van Gendt te 's Gravenhage. Do liberale kteaverceniging //Nederland" te Delft heeft besloten, zich van de herstemming op 24- dezer voor een lid der Tweede Kamer te onthouden Men verneemt thans met zekerheid dat Z. M. het aangeboden ontslag van het Kabinet niet heeft aan genomen. Er bestaat dus uitzicht dat voor 't oogen- blik een crisis voorkomen zal worden. Hei Vaderland zegt, dat de begrafenis van Z, K. H. dsn ivius vau Oranje van uit 's Hage zal plaats hebben den 26sten dezer, waartoe het lijk den 25sten ïiaar 's Hage zal vervoerd worden. Het Utr. Dagbl. deelt aangaande de dezer dagen druk besproken vraag der erfopvolgiug het volgende mede, dat aan dat blad van een zeer gewaardeerde hand is toegezonden. z/Mijtis inziens is de zin der onduidelijke artt. 12 volgg. der Grondwet deze: Volgens art. 13 gaat de kroon bij ontstentenis van mannelijk oir uit de- oudsten zoon, d. i. uit den Prins van Oranje, over op diens broeders, dus in casu Priii9 Alexander, of hun mannelijk oir. is, bij den dood van Willem III, Alexander reeds overleden, dan volgt (volgens art. 15) het- verder mannelijk oir uit het Huis van Oranje. En daar volgens bet gemeeue recht de broeders voor gaan, eerst Willem Ill's broeders of hun mannelijk oir, (die er niet zijn), daarna zijne ooms fin oab" Prins E rede v ik of zijne mannelijke afstammelingen). Is deze bij Willem Ill's dood ook reeds overleden, dan komen daar hij zoons noch kleinzoon? had de achterkleinzoons, dat zijn de zoons van den '.vroon- prins van Deneraarken. De oudste hunner zal Koning van Denemarken worden; dus komt de tweede (art. 26) op den troon van Holland. Deze tak g.ud voor boven dien van von Wied, omdat hij voortspruit uit de oudere dochter van Prins Erederik. z/Bij deze interpretatie is slechts 66a bezwaar, te weten, of de mannelijke afstammelingen «an de. dochter van Prins Erederik mannelijk oir van het Hn» van Oranje zijn. Zoo neen. dan zou, volgens 15, Prinses Sopiiie voorgaan. Ik meen echter bevestigend te moeten antwoorden". Deze interpretatie kan ons iutusschen ook niet voldoen. Zeker indien het erfrecht, door Prins Erederik werd overgebracht, zou dit overgaan op zijn oudste dochter, die gehuwd was met den Koning van Zweden, en door haar dochter op de kinderen van haar echt genoot, den Kroonprins van Denemarken. Maar voordat er sprake kan zijn van het overbrengen van de koninklijke waardigheid in hef huis der dochter van Prins Erederik, zouden do Koning en Prins Alexander, thans Prins van Oranje, zonder nakomelingen moeten zijn over leden, en zou Pritis Erederik beiden moeten overleven. Want als de mannelijke afstammelingen van de dochter van Prins Erederik mannelijk oir van het Huis van .Oranje zijn, zooais hierboven 'oor den hooggeuchten schrijver beweerd wordt, dan moet. de mannelijke afstammeling van de dochter van Koning Willem II, de erfgroothertog van Saksen-Weimar—Èisenach, dit ook wezen. In het meest waarschijnlijke geval, dat de^ 82jarige Prins Erederik èn Koning Willem III en Prins Alexander niet overleeft, en bijaldien deze beide laat- sten geen wettige erven nalaten mochten, zijn de artikelen der grondwet op het punt der troonopvolging, hoe slecht ook gesteld, toch duidelijk genoeg, om aan te nemen, dat het erfrecht op de Kroon dan wordt overgebracht in het Huis van Sak-r-m-Weimar-Eisenach. Art. 15, 16 en 17, zouden in het gegeven geval toch, dunkt ons, niet van toepassing zijn, omdat Koning Willem III geen dochters heeft en er ook geen dochters zijn uit de oudste nedergaande manne lijke lijn uit den laatsten Koning, dat is uit den Kroon prins, en er evenmin een mannelijke nedergaande lijn uit den laatsten Koning meer zou bestaan. Art. 18 ware dan van toepassing, liatzegt: //Wan neer de Koning zonder nakomelingschap sterft en er geen mannelijk oir uit het Huis var Oranje-Nnssau overig is. volgt hem zijne naaste bloec verwante, mits van den Koninklijken Huize zijnde, op. en wordt mede bij vooroverlijden, door hare afstammelingen gerepre senteerd". De naaste bloedverwante ii de zuster des Kon inga, Prinses Sophia, groothertogin van Saksen- Weimar-Eisenach. Wij hadden deze zaak niet besproken, bijaldien de kwestie niet in binnen- en buifcenlandsche Waden was gemoveerd. Gelukkig mogen wij nog de hoop koesteren, dat de tegenwoordige Prins van Oranje Nederland zal verblijden door een huwelijk, dat door kinderen moge worden gezegend, terwijl ook 's Koniugs tweede huwelijk uitzicht op vorstelijke erven Kijft schenken. Over de kwestie der opvolging vinden we nergens iets duidelijks vermeld. Van Hogendorp merkt alleen, dl. VIII blz. 227 en 221, op, dat de uitbreiding van het erfrecht op den troon, in de grondwet gegeven, ver kan leiden. Widen IV, de stadhouder, is als hoofd aangenomen. Maar de kroon kan er door ge bracht worden in Iiuizci, welke weinig of geen betrek king hebben tot de Nederlandsche natie. Er is geen einde arm de opvoging te voorzien. De Koning kan echter aan de Stoteh+Generaal, in een vereenigde zitting, eeue verandering in de vastgestelde opvolging voorstellen, indien bij het overbrengen in een vreemd huis, net eone huis beter geschikt ware dan het ander. Ons is eene opmerking gemaakt, omtrent den naaui van Prins van Oranje, dien wij aan Prins Alexander gaven. Art. 32 der Grondw. zegt: //De oudste van des Konings zonen, of verdere mannelijke nakome lingen, die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon, is des Konings eerste onderdaan, en voert den titel van Prins van OranjePrins Alexander is dus ipso jure Prins van Oranje. De vier gcueesheeren, onder wier zorgzaam toezicht de Prins van Oranje is ziek geweest eu overleden, hebben ridderorden bekomen. Ondanks de naar men zegt van Regeeringswege aan de burgemeesters gegeven hevelen betrekkelijk het schorsen van openbare vreugdebedrijven, muziek uitvoeringen enz. wegens het sterfgeval van K. H. den Prins van Oranje, gaan in Limburg de daar gewone zomer-vermakclijkhede!) de prbcesies, met volle muziek enz. hun gang als war er niets gebeurd. Vj. K. H. Prins Erederik is uit- Berlijn in de Resi dentie teruggekeerd, en heeft de Ministers i.;i eeir auclientie van rouwbeklag ontvangen. De generaal P. G. Booms heeft, in de N. Rolt. Ct. geantwoord op den vroeger door ons vermelden open brief van den generaal y. S wie een in dat blad. Wat genei'. Booms zegt, heeft echter ;.n hoofdzaak ten doel uit te drukken dat hij niets zegt. Voor het kranten lezend publiek i3 diteen soort teleurstelling; het publiek toch neemt niet zonder belangstelling keunis van dergelijke pennestnjd-partijen. Voor de kwestie zelf is het echter beter dat men die maar niet op die wijs tracht uit tc raafon; dat gaat toch niet. Voor het overige, zonder ons in do vraag te verdiepen, meenen we dat gener. v;u Swieten Wel eenige aanleiding kan gehad hebben to zijn luid protest in het feit, dat wal zij., aandeel in ie Atjeh-zaken aangaat, hij ver oordeeld wordt en dit naar zijn overtuiging voorbarig en op geen voldoende gronden geschiedt. Den Leidschen hoo:;ieeraar mr. J. E. Goudsmit is Zaterdag op zijn G6e>: verjaardag door een commissie uit zijn oud-leei'lingeï en vereerders het prachtige geschenk in zilver amgebodeu, dat bij gelegenheid der viering van zijn 50—jarig professoraat nog niet gereed was. De Volksvriend van Roermond spreekt op grond van authentieke beschenen het bericht tegen, onlangs ook door ons medegedeed, dat de pastoor Van Doorn, aan wien door een jufrouw te Maastricht bij testa mentaire beschikking iaar bezittingen zijn vermaakt, daarvan afstand zou he\ben gedaan ten voordeele der arme bloedverwanten vm de erflaatster. Dertien gamelan-spelers met twee .Javaansclie dan seressen zijn op 3 Mei i.l. per stoomschip //Gelebes van Java vertrokken, pm op de TentoonsUbuig de gamelan van prins Matso Negoro te bespelen In een hoffelijk telegram, gericht aan het Bestuur der Tentoonstelling, wrdfc door den prins van het vertrek der muzikanter) kennis gegeven, tevens met bericht, dat Hds. 7.0011 pet hetzelfde stoomschip een reis naar Europa gaat ondernemen, om ook Nederland "u de Tentoonstelling jte Arnhem ic bezoeken. De prins gaat te Napels aai wal en vertrekt direct uaar Arnhem, om bij dc asnkomst van het muziekkorps tegenwoordig te zijn. {Arnh. Ct.) Maandag-avond heeft de Eerste Kinnet «lamheden' hervat in een nvondzittiog die^t^i/" geopend werd. Na voorlezing der Kon. Boodschap meldende het overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje, sprak de Voorzitter het volgende: Mijne heeren! //Het Koninklijk Huis werd op nieuw aan een harde beproeving onderworpen. //Een hoogst begaafd Vorst, nog in de kracht levens, werd aan hetzelve ontrukt, een Vorst, wiens talenten de hoop deden koesteren, dat wanneer de tijd aanbrak, waarop hij geroepen zou worden de taak te vervullen, waartoe geboorte hem had beschikt, hij het welzijn van Nederland zou bevorderen met eeuwen-ouden roeui van zijn stamhuis. «Nederland treurt over dat vroegtijdig afsterven van Zijn Kroonprii* met wien hel zich gevleid had eenmaal als Koning lief en leed le deden, gelijk zijn Koninklijke voorzaten dat met trouwe toewijding hebben gedaan «Dit mocht evenwel niet .geschieden. Nederland is bitter teleurgesteld in die verwachting. «Ons blijft slechts over in dien aigemeencr. rouw te decleu, eu wel in liet bijzonder in dien van' Z, At, den Ko\Av>g en zijn Huis. «Ik stel U imUfUen voor van die gevoelens aai: Zijne Majesteit blijk te geven i-r. de U voorgelezen .acde- deeiing te beantwoorden met een t«!pes.v&ft rouv 1." Dienovereenkomstig wordt besloten. Vervolgens werd mededeeling gedaan van;, tal ingekomen Kon. Besluiten, minisieriëele H - enz., terwijl de laatstelijk door de Tweede KV'v genomen wetsontwerpen naar de vernieuwde ah. zijn verzonden. Hierna heeft de heer Duymaer van Tw:/ gevraagd om de Regecring te mogen inte1 met de vragen: Is er een ministeriëele crisis- wat of wie gaf aanleiding tot het ontstaan Welke is de stand der ministeriëele crtei. oogenblik? Met het oog op de geruchten dagen geloopen hebben nopens de vermoede- leiding voor een crisis, zou zulk een interne de moeite waard zijn. Of men daarop echter openhartige verklaringen vun ai 't openbare.-; geheime eu geheime met betrekking tot de r verkrijgen, dat is een andere vraag. De Kar- het verlof verleend; de Ministers zuilen D gesteld worden met de gedane vragen :n dc heb ling zul op nader te bepalen dag plaats hebben, 't nu waar dat de Koning dc Ministers niet wil h gaan en deze daarop aanblijven, ilaii zal de interpoli wel vervallen en dus de opheldering ook achterw blijven. Benoemingen, Beshiitexl enz. Door Z. M. is benoemd tot ridder der 'de van den Nederlandsclieu Leeuw mr. A. T. RoeK, officier van justitie bij de arr, rechtbank te ErJceröam. Rechtszaken, Voor het gerechtshof te AmHAdam stond heden terecht J. Gaientaan, beschuldigd W moord. Op 7 Eebr. j.!. had hij zijn bijzit J. Dupre'e met voorbe dachten rade, met een mes verachtende wonden aan den hals en in den buik toegebiicbt, ten gevolge waarvan zij op 16 Eebr. in liet gasthuis overleed. Dc beschuldigde heeft reeds 27 jaren in, gevangenis en tuchthuis doorgebracht. De adv.-gen. mr, Opteunoort requirrerde na afloop van het getuigenverhoor en dat van den beschuldigde, die 't voornemen om de verslagene te dooden, 011' kende, schuldigverklaring en veroordeeiiug tot levens lange tuchthuisstraf; de verdediger mr. Tielkemeijer, den besch. ambtshalve toegevoegd, bestreed het bewijs der premeditatie en concludeerde tot veroordeel! rg wegens manslag. UUepjaak beden over acht dage:: Ongelukken, Ban-pen, Misdaden, enz. Maandag heeft over een deel van Zuid-Holland eeu zwaar 011 weder gevoed met hevige regens. D bliksem is ingeslagen to Leiden, Katendrechfc, Dc- drecht en Gouderak; 01 de laatste plaats brand'- dien ten gevolge eou volstede nf. Onderscheidene koeien en een paard wentel in de weiden doodgeslagen. Aan boord van de stoomboot //Orpheus", varcflde van Stettin naar Koniügèbsrgin, is kort 11a het vertrek van eerstgenoemde plaats de ketel gesprongen. Tone 't bericht werd afgezonden, Lad raeu reeds tien lijken van opvarenden gevonden. Bij het ruimen van een beerput te Amsterdam 's een nachtwerker in den pu: gevallen en gestikt, Te Zwolle zijn twee evkhuizeii afgebrand u daartcgenoverliggend perceji werd zwaar beschadigd

Zierikzeesche Courant | 1879 | | pagina 2