„Of-i gal is de Mei!" zegt Cramer ergens. Na 'i kan best wezen; gul is-i, maar in suor- renden Noordenwind, in hagel en in blinkenden maar koaden zonneschijn, anders niet. In bloemen en kruiden, in lekker riekend balsem achtig boomensap en in malscu gras en malsche groenten is-i dan ditmaal bijster karig, om niet te zeggen gierig Zoo'u kwaad gemutste Mei-maand heeft toch wat le verantwoorden! Waar moet het heen! Wat moet er terecht komen van dit en van dat, van 't groeiende rijk op veld en akker, en in hof en gaardeen van de zomerkleedjes en mooie stroohoedjes? Och Vrienden, gij hebt gelijk en ongelijk. Lekker is deze Meimaand niet, 't zoo. een al te geveinsd kompliment wezen als we 't anders zeiden; maar toch, wie weet, hoe goed alles nog terecht komt, voor zoover 't niet al redde loos mislukt is. Eu, in alle geval, ge moet niet denkeu, dat ge hier nu enkel en alleeu maar voor uw nleizier rondkuiert en 't recht hebt gij die ook zoo vaak vreemde grillen bot viert om 't den Mei kwalijk te nemen, dat hij nu eens alles behalve vriendelijk met ons omspringt. Maar we zijn kond geworden; 'i Is cck zoo waar, knenkelkoud. Laat ons dus maar naar binnen gaan om ons wat to warmen hij de kachel, 't Was toeb zoo heel gek niet van hen die thuis bleven. Binnenland, De Midd. Otverwondert zich niet, dal bij het naderen der verkiezingeu de herleving vr.n het //mon sterverbond" der anti-liberale partijen wordt aange kondigd. Hoe diep de kloven mogen zijn, welke de drie anti-liberale partijen van elkander scheiden, cén gemeenschappelijk gevoel vereenigt ze haat tegen het liberalisme, strijd tegen den vooruitgang. Dit is waar te nemen b-j ïocUr politiek vraagstuk, dat ter sprake komt. Voor de liberalen ,1,=» jf. Qg betoogt, tegenover de onoprechte samenspanning, aio u.;^ ge„ vormd heeft, sieclus één gedragslijn mogelijk- Oc tegenpartij ontmaskeren, haar het godsdienstig mom afrukken, waarachter zij hare staatkundige bedoeling en tracht te verbergen en voorts nier, toelaten, dat van liberalen kant de strijd aanvaard worde op bet terrein waar de tegenpartij dien zoekt te brengen. De libe rale partij is geen anti-kerkelijke, maar eene staat kundige. Zij houdt va9t aan het historié# beginsel, dat het kerkelijk gezag geen macht hebbe op staal kundig gebied. //Tegenover de schuil gehouden eenheid onzer tegenpartij hijschen wij", zegt de M. 01. //de via? die ons vereenigt, hoog in top. Kan dat teeken onze volgers opwekken en bezielen, dan zijn wij niet bevreesd voor den uitslag van den aanstaanden strijd. Lieten zij zich op dwaalwegen voeren of dommelen zij in onverschilligheid voort, dan zou het //leugen- verbond" ons te machtig kunnen blijken. Heb oogen- blikkelijk gevolg daarvau zou zijn: stilstand op den tot dusver betreden weg. Het meer verwijderd gevolg pogingen om een tegenovergeeteldeu weg in te slaan, die echter spoedig zonden afstuiten op de dan sinds lang aan het licht getredene onderlinge verdeeldheid der overwinnaars. De liberale beginselen zouden ein digen met zich weder baan te breken, maar hdusseheu zou ons arm laud van dien loop van zaken het slacht offer geworden zijn/'' De algemeene vergadering der Vefeeniging lot afschaffing van sterken drank zal dit jaar gehouden worden te Middelburg, vermoedelijk den 8 en 9 .Tuli a.3. De bemanning van de //Willem Barenész" voor den aanstaanden tocht bestaat uit de volgende personen Kommar.dant: A. de Bruyne, luit. ter zee je ki. Officieren: H. van Broekhuyzen, luit ter zee le*-' Jiir. H. M. Speelman, id. 2e ki.J. H. Calmeyer, id.j A. Eaasen, arts, offio. van gezondheid van het Inu. leger; van Lid tb de Jeude, doctorandus phyios. W. J. A. Grant, phothograaf. Timmerman-. H. J. Latjens, van Amsterdam; Kok: J. Orre, van de Marine; Matrozen: Gorier, stuurman ter koopvaardij te WieringenJ. C. vau Wilsura, van Vlissingen; D. J. Yelderrnan. matroos \e kl. van de Marine; H. Smit, id. 3e kl.GE Wester ling, visscher van Durgerdam; Gr. Erkelens van Ter- schehing en Sybrand van der Starre van Oudeschild op TexH, kajuitsjongen. De te Bergen op Zoom gehouden verpachting van 38 perceelen Oester- en mosselbanken, heeft niet meer dan f 565 opgebracht. Eenige perceelen gingen niet boven f X. Het Vaderland van Maandag bevat aan hel hoofd een ingezonden stuk van den heer W. A.vnh Bees over onzen toestand in Atchin. De heer van Rees prijst zeer de tegenwoordige manier van oorlogvoeren en meent dat de reeds 'au verkregen resultaten in de XXII Moekim van dien aard zijn, dat een spoedige geheclc onderwerping van het land en dus liet einde van den oorlog te wachten is. Maar dan moet, meent de schrijver verder, ook volgehouden worden met de flinke taktiek, die de tegenwoordige bevelhebber tot dusver zoo gelukkig heeft toegepast. Gedurende 1878 zijn aan 's Rijks Munt vervaardigd en afgeleverd: voor rekening van het Rijk 1.000,000 tiencenlslukken 53.900,000 bronzen centen 4.000,000 bronzen halve centen; voor rekening van particulieren 87,310 gouden dukatenongerekend de gouden du katen te zamen uitmakende eene nominale waarde van f 659,000. Naar men verneemt heeft mejuffrouw H. Coops, dezer dagen te Arnhem overleden, wier dood algemeen betreurd wordt, ook om de milde wijze, waarop zij van haar aanzienlijk vermogen gebruik maakte ten gunste der armen en tot bevordering van nuttige in stellingen, een legaat van zestien duizend gulden gemaakt aan de kweekschool voor onderwijzeressen. Het vruchtgebruik van die som moet echter aan eene derde zijn vermaakt, zoodat de school niet aanstonds in het geiiot van dit aanzienlijk legaat komt. Arnh. CL In den schouwburg Tivoii te Amsterdam worden thans voorstellingen gegeven door den lieer James Black, de aapmeusch, die behalve het uitwendig kleed, ook zóó zeer de gewoonten en bewegingen van zijn viervoetigen natuurgenoot heeft overgenomen, dat men soms meeneu zou een heuschen aap voor zich te zien. Op het landgoed //Velserbeek" had dezer dagen eeu vossenjacht plaats, in dien zin, dut een der leden van het gezelschap zien hij wijze van pluim met een vossenstaart, tooit en de kunst zijner vei volgers dus niet bestaat in het neerschieten van den vos, maai in het machtig worden van z'jn staart. Aan de jacht partij werd deelgenomen door een 35-tal heeren en eene dame, aan welke laatste Reintje zich ten slotte gevangen moest geven. Ieder zal zeker gaarne instem men met de hulde aan de behendige jageres, welke haar gebracht werd bij het door baron van Tuyll van Scïcoskerken aangeboden feestmaal, waarmee de jacht partij bëstuuA vverd. Hbl. Dezer dagen werd te Beugen het lijk begraven van een 86-jarig man J. J., die sedert zijn jeugdigen leeftijd onveranderd dezelfde kleederdïflchl. had behouden en nog steeds niet steek en korte broek gekleed ging. Hij was waarschijnlijk het laatste toonbeeld van de oiiderwetsctü: boereutype aangaande de kleeding in liet land van Knik, en misschien in de geheele pro vincie. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot gemeente-geneeesheer te Maurik de heer L. W. van der Sluis, arts te Middelburg. Z. M. heeft den kapitein ter zee J. K. van de Kruyse Pilaar op zijn verzoek op pensioen gesteld met vergunning de uniform van zijn rang te mogen blijven dragen, en liet pensioen gesteld op f 3100 en f 1300 wegens verblijf in werkelijke» dienst tusschen de keerkringen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester an Sluis de heer J. H. Hennequin. Rechtszaken, Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan over de drie moordenaars van de twee veldwachters te Vollenhoven. Gerrifc Nieuwcnhuis is tot 35 jaar en de beide anderen zijn tot 30 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, Landbouw. Inhoud van Oeres No. 1,0. Ter nagedachtenis van rar. Willem Phoenix Vis./De Nederlandsche proef stations en dr- heer Prils (jorten, 'Hoor Adolf Mayer. Aardnppelverhouw (vervol* en slot). De invoer van Ameriknansch vleescli in Engeland (vervol»), Ontwerp van wet tot- herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwcfe eigendommen, gelijk dooi de Tweede Kamer is aangenomen (vervolg en slot). Feuilleton De zuivelbereiding, geregelde cursus in vijftig lessen (vervolg), enz. Bij de opening der niejiwe gebouwen van de Rijks- landbouwsehool te Wageliingen, op 11 Sept. 1877, heeft de heer dr. L. Mulijer zijn kostbare landbouw- bibliotheek aan genoemde: instelling geschonken, met- dien verstande, dat deze eerst na den dood van deu schenker in het bezit der boekverzameling zou komen. Iu .le door hem geredigeerde Landb. Ot. verklaart de lieer Mulder thans//Door een opeenstapeling van hoógst-iiiluimnne bejegeningen gevoel ik mij zóódanig gek:nikt, dat ik mijn geheel u..l°nglooze verklaring f niet langer gestand mag doen. Ik trek 'mar om die I reden, noode en met leedwezen, openlijk in en hr'-roep haar finaal. //Die er belang in stelt, dè zeer ernstige redenen te kennen, waardoor ik mijns ondanks lot deze daad gedwongen ben, zal mij ten allen tijde bereid vinden, haar met tal van brieven toe te iichteu." In de vorige week is te Leeuwarden boter verkocht aan de wang voor 10, die anders f 30 a f 36 opbracht. De gemeenler&ud van öisterwijk beeft een verorde ning vastgesteld tof. bescherming vtu voor den land bouw nuttige vogels en andere dim-in, waarbij o. a. het verstoren der mierennesten en hel rapen, vervoeren of vorkoopen van mieren-eieren verboden is. Deze laatste bepaling zal menigeen de oogen openen, die tot nog toe niet wist van welk dadelijk nut de mieren zijn, vooral in mastbossclien, dewijl ze zich hoofdzakelijk voeden met rupsen, larven en poppen, zelfs met kevers en wormen, in één woord met alle voor het heul schadelijke insecten. Kunst en Wetenschap, Op een publieke verkoóphl-g-- wan schilderijen ie Londen is o. a. een stuk van Jozef Israels "verkocht voor 45,000 frs. Te Brussel is overleden de heer Charles de Coflter, professor de litteratuur aan de Belgische krijgs school en als letterkundige ook bij ons bekend clo'-"' zijn geestig geschreven schetsen over Zeeland' Amsterdam, die in de Tour du Monde zijn verschc.no. met iilustratiën van Adolf Dillens. De Coster heef' o. a. ook geschreven een geniaal werk La Légend d' d' Uien-spiegel, waarin het bekende volksverhaal wor. saamgc-veven met de geschiedenis van 't X l,r volk tijdens dsn opstand tegen Philips If en met tit strijd onzer dag-ai tegen lief ultramontanisme. I Coster was ook een degelijk kunstkenner. Toon o dood hem overviel was hij bezig aan de bewerklü van zijn boek over de eilanden der Zuiderzee. Op Zaterdag 17 Mei zal Mevrouw de Vri Rotterdam haar afscheids-voorsteiliug geven. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Omtrent de aardbevingen die voor een veertien op Java, hebben 1 scSmd, ^ijn d-, ,-oigen zonderheden bekend geworden. Bij de a., :n den nacht van 31 Maart op 1 April ia de i schade ontstaan te Buitenzorg. Daar zijn groote soi. gekomen in de muren van het gebouw var. 't bureau vt den staatsspoorweg. Op Tjandjcer is het huis van dr. L Rulte ingestort en konden de bewoners zich slecht met levensgevaar redden. Be woningen van dei, poster.;nmies en van eeu officier werden onbewoonbaar. Een gedeelte van den missigit stortte in en doodde zes personen. De woning van den regent stortte iu en hij en zijn vrouw werden ernstig gewond. Twee wachters bij de geldkamer werden onder het instor tende steenen wachthuis verpletterd. In de houten woning van den assistent-resident kwam veel schade aan meubelen. De gevangenis werd bouwvallig, zoodal de gevangenen tijdelijk in bamboezen gebouwen moesten bewaard worden. Te Meppel is het lijk eener jonge dochter uit hei water opgehaald, wier vader voor eenige dagen ooi verdronken was. Te Wiusum is een man in een ondiepe sloot ver dronken waarschijnlijk was hij door een zenuwtoeval getroffen en zoo in liet water geraakt, Te Vlaardirgcn is een bakkersknecht verdronken. Onder Heemskerk is in een sloot gevonden hel lijk van een naar gissing ongeveer 60-jarig man Nah'j Renkum is uit den Rijn het lijk van een 30-jarigen Duitscher, wever van beroep, opgehaald. Te Amsterdam heeft een woesie dronkaard, w:°n in een herberg door de kasteleines drank geweigerd werd, den kastelein, die zat te dutten, zoodanig mis handeld dat de man er krankzinnig van geworden is. Op de Zuiderzee is een vischschuit van Wie-rum gezonken, waarbij de opvarenden zijn omgekomen. Te Blokzijl is een boerenwoning met schuur af gebrand. Onder Houtrijk en Polanen is een huis afgebrand, welke brand door hef, omvallen van een petroleum-lamp ontstaan was. Onder Hoogeloon bij Eindhoven is een perceel kesoh verbrand door onvoor zichtigheid met een lucifer *-an eer jongen die een pijp aanstak,

Zierikzeesche Courant | 1879 | | pagina 2