Binnenland, standen en deze dus ook niet kunnen bokeersolien. Wat is de tegenwoordige staat van zaken? Het cesarisme ondermijnd en stinkende gemaakt door wreede en gewetenlooze dienaren; bet clericalisms ondermijnd en tot een bespotting ge worden door de domheid en liederlijkheid der- genen, die 't vertegenwoordigen en die er van eten; het militairisme ondermijnd en veraebtelijk gemaakt door onvruchtbare en bloedige oorlogen, die de famiül'n vertiend hebben en de sleden en vlekken doen wemelen van verminkten, die in '1 schoonste gevai nog de pest thuis brengen bij bun wachtende bruiden. Dat kan zoo niet duren. In de diepte van verval en ellen *e zelf gaan de natiën soms met kracht opstaaii om zich daaruit te werken. Dat is zeifs een teeken van lev en, van streven naar gezondheid en zuiverheid. Laat ons daarom niet pessimistisch zochten en de schouders ophalen bij de vreese- iijke dingen die er omgaan't zal door de crisis heen wel beter worden, lichter, zuiverder, ge zonder. 't Huur dat zeer doet geeft teu minste nog gezond vleeseh te kennen; 't kond vuur wordt niet gevoeld, maar voert ook zeker geheel tot verderf. ZIEBIKZEE, 2 2 April 1 87 9. Dezer dagen is overleden de heer L. P. Pliilippona te Uden, meer algemeen bekend onder den naam Multapatior. Hij was de stichter van den Multapatior-bond, een vereeniging tot bestrijding van den sterken drank. De heer S. Bezuijen te Ouddorp is voor 3597 aannemer geworden van eenige werken en onderhoud van de zeewering bij de Oudehoeve op de Noordkust van Schouwen. "De Tweede Kamer is bijeen geroepen tegen Maandag 28 April des nam. 3 ure. Zaterdag is te Botterdam de algemeens vergadering gebonden der vereeniging voor de statistiek in Neder- lande Eeu aantal nieuwe lqden werden in die ver gadering benoemd. Er is besloten, in beginsel, tot de stichting van een statistiek-instituut, waaraan uitvoering zal kunnen gegeven worden, zoodra de vereeniging gedurende drie achtereenvolgende jaren zal kunnen beschikken over f 10,000 'sjaars, Verder werd gesproken over de volkstelling en. enkele andere belangrijke onderwerpen. Het blad de Reverter herinnert, dat het den 13en dezer juist 350 jaar geleden was, dat de Duicsche Hervormden door de inlevering van hun Protest op deu Bijksdag te Spiers, aanleiding gaven tot het vuistaa» van den naam Protestanten. Dat was te doen om gewetensvrijheid, vrijheid van geloof en onderzoek. Waar is bij zeer velen der hedendaagsche imam-Protestanten die edele zin voor vrijheid gebleven Het 3de bat. van het 3de reg. der inf. te Viissingen beeft order ontvangen den 29steu dezer naar Bergen op Zoom te marcheeren. Uit den Helder meldt men d.d. 18 April. Van tijd tot tijd wordt uit verschillende plaatsen van ons vaderland het verbazend aantal kroegen opgegeven, die helaas bewijzen, hoe hopeloos de strijd is door afschaffings— eu matigheids-genootschappen tegen oie maatschappelijke pest reeds zoovele jaren gevoerd. Als een bewijs, dat die woekerplanten ook hier welig tieren, kan dienen, dat in deze gemeente zijn 345 Slijters, Koffiehuis-, Kroeg- en Societeit-houders, dat 13 1 op 58 ingezetenen. En, zonderling, naarmate de gemeente stoffelijk achteruit gaat, verrijzen er nieuwe uitspanningslokalen,, die onder den argeloozen titel van //Cafe's" het verderfelijke heulsap aanbieden. Wij zouden een kroeghouder kunnen noemen, wiens woning aan een slijter toebehoort en die, volgens Uuur-coutract, verplicht is zijn jenever bij dien huisbaas te koopen. Die kroeg wordt bezocht door weinig of geen belasting betalende ambachts- of sjouwerlieden, en toch wordt daar zoo veel aan gewone borreltjes vertapt, dat de slijter (eigenaar van het huis) een zuivere winst van f 15f 20 wekelijks in den zak steekt. In het aanstaande jsar moet volgons den wil es Ministers de plaatselijke accijns op het gedistilleerd iiicr geheel of gedeeltelijk worden afgeschaft; de eci.te proevers verkneukelen' zich bij voorbaat. Indertijd weid bi; de Directie der rijks-accijnsen te Arasterü-i-n -ie naïve vraag geda-.Ytt, of men te Helder de straten niet jenever schrobde. (Historisch.) Volgens de Pr. GrGt. komt de naam van den heer O. J. Geertsema te Zuid broek, thans lid der Eerste Kamer, niet voor op de voorloopig door Ge deputeerde Staten van Groningen vastgestelde lijst van hoogst aangeslagene». De kiezersvereenigiug //Algemeen belang" te Leiden stelde Zaterdag met sJgemsene stemmen tot kandidaat voor het lidtnaatsoliap der Tweede Kamer den heer de Laat de Kin ter aldaar. Door de anti-revolutionairen is in het kiesdistrict Dordrecht kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer jhr. rnr. A. F. de Savornin Lohman. Het D. v. Z.-R. meldt, dat de herkiezing van den heer Lieftinck tot lid der Tweede Kamer voor het district Leeuwarden verre van zeker is. Er schijnen in den Haag, volgens dat blad, voorvallen te hebben plaats gehad, die aanwijzen, dat de heer Lieftinck zich nog niet juist bewust is, van hetgeen hij is ver schuldigd aan den rang, dien hij in de maatschappij bekleedt. Geruchten daaromtrent zijn ook te Utrecht in omloop. Wij willen die niet releveeren, maar tneeaen toch ook, dat wanneer waar is, wat verhaald wordt, de korte tijd die de heer Lieftinck in Juni Kamerlid zal wezen, lang genoeg is. üir. Dagbl. r_ De burgemeester van Amsterdam heeft de nacht.* café-ehantants ingetrokken, 'i Is dus sluiten. Volgeii3 de Amt. Ot. heeft dit besluit Zaterdag nacht aanleiding gegeven tot eenig tumult, zoowel in de Nes ais in de Damstraat, alwaar openbare verga deringen zijn gehouden door de eigenaars dier huizen, om de verordeningen eu het hun toegezonden besluit van den burgemeester roet elkander te vergelijken. Zij hebben besloten bij de hoofd-commiasarisaen tegen de intrekking dier vergunning te protesteereu, wat geschied is, doch zonder deu gewenschten uitslag. Uit Botterdam meldt men aan het HU. Er is kans, dat ook te dezer stede een aquarium wordt- gebouwd. Sen vereehtging n.I. zou zie!; tot o'ac doel vormen en van het bestuur der diergaarde een uit gestrektheid gronds, 'groot- 800 centiaren, krijgen. Buiten de diergaarde <>m, zon dan dit aquarium worden beheerd en de toegang tegen matige betaling worden verleend. In de aanstaande algemeene vergadering der leden van de diergaarde zal deze zaak besproken werden. Dat er met verzuimen van aangifte voor de loting der nationale militie niet te spotten valt, blijkt uit een onlangs voorgevallen feit. Een der voornaamste ingezetenen in een provincie-hoofdstad, die een zeer hooge betrekking bekleedt, had verzuimd eeu zoon als ioteling aan te geven, met dit gevolg, dat de zoon thans voor 5 jaren als milicien is ingelijfd. Te Weert is een negenjarige knaap moedig te water gesprongen om een zevenjarigen speelmakker te redden, die gevaar liep te verdrinken. Die jongen kan een kerel, worden ENERGIE. Als een merkwaardig voorbeeld van geestkracht en moed in het ongeluk mag wel aangemerkt worden, de oud-majoor der infanterie Jhr. Serraris, te Kampen woonachtig. Na zich ais bekwaam officier eu als schrijver naara gemaakt te hebben, had hij, nu acht jaar geleden, het ongeluk volslagen blind te worden. Deze ramp trof den werkzame» man zwaar en maakte hem aanvankelijk moedeloos. Langzamerhand ontwik kelde zich to eu echter bij hem het besluit om door wilskracht en volharding een roemrijken strijd tegen zijn. ongeluk te wagen. Hij ging bezigheid zoeken in het vervaardigen ^«n. atterret wanten voorwerpen, als: vouwbeeneu, étagères, colliers, lezenaars, die in netheid toenamen en gaandeweg aan de bekwame hand van den schrijnwerker deden denkeu. Hij vond een schrijfmachine voor blinden uit, waarvan exemplaren op de tentoonstellingen te Philadelphia eu te Parijs zijn gezien, uie daar zeer de aandacht hebben getrokken. Hij vervaardigde een klok met voelbare cijfers en be weegbare wijzers oru blinden te ieeren voelen hoe laat het isdit voorwerp werd aan het Minden-instituut te Amsterdam ten geschenke gegeven. Van lieverlede heeft de heer Serraris een geheels collectie zelfgemaakte voorwerpen bijeengebracht, dre op dt; aanstaande ten toonstelling te Arnhem zullen gebracht worden. Tan deze voorwerpen vjordt voor de verzending naar Arnhem te Kampen tien voor-tentoonstelling gehouden. Landbouw. Inhoud van C es No. 7. Do invoer van Ameri- vwnech vleeseh hAEngelaml (vervolg) Nieuwe fi valschiiig van rsapkoeixü. - t er overweging aan- Hei. voorbehoedsmiddel tegen varkenv j ziekte. Y.v regels voor vee-tentooaatehingeu, 1 door en:-.. Kruist en "Wetenschap. Een zeer eigenaardige zanguitvoering zal n.s. Don derdag te Utrecht plasts hebben. De heer Buigrok, directeur der vereeniging /Kunstmin" en ais toonzetter niet ongunstig lekend, heeft den afgeloopeu somer in den Haarlemmermeer-polder een studie gemaakt vau de zangen, die gewoonlijk door de mannen en vrouwen worden gezongen op het zoogenoemde zaadkieed, onder; het dorschen van het oliezaad. Geholpen, wat de woorden betreft, door den heer Amersfoordt van de Badnoeve, heeft de heer Buigrok zooveel mogelijk de natuur op heeterdaad betrapt eti de zangen opg schreven en gearrangeerd overeenkomstig den indr dien zij op 't gehoor maakten. Naar 't geen t Utrechtëch Dagbl. er van gezegd wordt door d heer Amersfoordt, moet de compositie., die 't results is van deze jfóidie naar 't volksleven, iets zeer onV neels zijn en die zangen hoerende zou men, Yolg^ A., volstrekt geen recht hebben om ons volk te wijten dat het niet zingt. We willen dit gaarne aannemenj doch v* dat het gehoorde door den heer RuigrM moet geretoucheerd zqu, om, gelijk de zekert, volkomen genietbaar te weze»' beschaafd publiek. W» J*«n«ou ne eiger- der Meersohe zaaddorschers niet. T soort zangen in andere polder van tïf geboord hebben, verdiende niet buiten bracht worden, en om te verkiaüênj U aen polder kon komen, behoefde me! af te luisteren wat in de groote stede, öp Zondag-avonden eü bij feest? //wordt gezongen en verkocht" de kroegen; Trouwens we ?5geh ol ofschoon 't werk altoos voor dag en. dauw b( gint meer jenever drinken dan we hoorden'zinger 't Gezang kwam doorgaans pa- j avonds, als dórschb' en^ do-sciiéresseu, alien min of meer besnippfirtl, na« huis togen. In ds Meer schijnt het anders te weze en dit is des te bete>*- 't Werk van de heeren Buigrok eu A,mersfoord kan zeits nog historische waarde krijgen. Zoo va .iets, don van den landbouw geldt het //de poëzie gat heen". Men make eens idyllen en zinge poëzie bij eo, //zelfzaaieiide-maaieude-bindeïuie-dorscheL?:.-^ graan schoon-uifcleverende machine" door eén1 stampend snuivend en snotterend stoomtuig gedreven! Ook bij de oudarwetsche heistelling werd gezongen eeu pikant recitatief, eigenaardig, eentonig en om d harde kleur der woorden beter voor halfdoove d» voor fijngevoelige oorsn. Maar h poësis. va. zinge eens bij de scoomheii Wij zulleu trachten iets omtrent den uitslag u proefneming van do boi'engeuoémdeheeren te vernam? Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Dintber is een boerenwoning met schuur gebrandte Leiden is een sigaren-fabriek a%èbru en te Alkmaar ook een dergelijke werkplaats in winkel; le Zantvoort ia het oude van hout gebouwc' hotel //Believue" afgebrand. Te Sesseie in België is een kind overleden doo vergiftiging, dat gesnoept had van zekere chemisch meststof; die in de schuur stond. Te Bedford in Engeland is een groote leerlooier! afgebrand; de schade beloopt 60,000 pond. Ta Botterdam is een marinier verdronken. Oude Adorp is een landbouwer in beschonken toestand va; zijn paard in het water gevallen en verdronken. Te Kralin la een knaapje van vier jaar door ee vigilante overreden met doodelijke gevolgen. re «?ïl kolonel door een spoortrp"' overreden en det .ija verin'niet npgenotneii gelukkige waren beide beenen en een arm afg: en hij was zwaar aan het hcufd gewond. H. na een half uur lijdem. Op den spoorweg tusschen Diest en Moll, in Bt.gi 13 eeu personen-trein ontspoord, waarbij de machini gedood, de stoker en een conducteiu' zwaar gewon' een passagier gedood en een aantal f.aderen min ineer gekwetst werden. Te Erameries in Henegouwen heeft een gas-or* ploffing in een kolenmijn plaats gehad, terwijl 25 w l''-Teilen beneden waren. Aanvankelijk slaagden pogingen tot redding in zoover dat men 80 e.v en later nog 6 levend naar boven haalde; 21 Jjjkêi werden opgeiiaaid; het aantal slachtoffers wordt op- 100 begroot. Te Augoulême heeft een ontploffing plasty ge!-, in een vuurwerk-magazijn. Men haalde later 10 lijkwa vc-.n ouder de puinhocpen.

Zierikzeesche Courant | 1879 | | pagina 2