de lezers, die zulke kost slikken, moeten èfin 't brutale óf in 't domme mat den liedcrlijken schrijver wedijveren. Aan zulk volkje is de voorlichting der kiezers toevertrouwd tegeu Juni a.s. De heer Wintgens, het verdienstelijk conservatief kamerlid, is, wei- licht ook omdat Multatuli hem hier en daar prijst, door de Haagsche geestverwanten der stuivers-vrienden, verklaard te staan buiten Gods woord. Ik raad dit kamerlid aau voor taan zijn parlementaire redevoeringen te laten corrigeeren door den schrijver van 't ingezonden stuk in Neerland;, Hope, die steeds binnen de perken van dat woord blijft! V. 0 April '79. V. Binnenland. Haamstede, 10 April. De heer G M. Bolle J.Az., burgemeester der gemeenten Haamstede en Burgh c.a., vierde lieden zijn 35-jarig ambts-jubilé. "Reeds ver scheidene weken te voren hadden de ingezetenen de noodige toebereidselen gemaakt om dezen dag een recht feestelijk aanzien te geven. In den vroegen morgen van denzelven wapperde de vaderlandsche driekleur zoowel van de openbare gebouwen, onder andere ook van het Kasteel alhier, dank zij de ge waardeerde tussehenkomst van Ambachtsheeren dezer gemeente, zoomede van de woningen der ingezetenen, terwijl aan die van den jubilaris onderscheidene een voudige doch zeer doelmatige versieringen waren aangebracht. In den voormiddag, begaven zich de verschillende autoriteiten der beide gemeenten tot Z.E.A., ten einde hem met hunne heilweusohen ook de vele stoffelijke bewijzen van hartelijke deelneming in het voorrecht dat hem mocht ie beurt vallen, aan ie bieden. Onder die geschenken behoorde in dc eerste plaats, en om van andere niet te spreken, een zilveren gedenkpen ning, opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigd, op welke; eene zijde het wapen der gemeente (een klimmende leeuw met een rad op.de borst) was ge graveerd; aan de keerzijde: C. M. Bolle, Burgemeester, 10 April 18-g-; in het randschrift de woorden Hulde, achting, vriendschap. De feestavond, in het gezelschap van vele geuoo- digden ten huize van den jubilaris doorgebracht, was allergenoeglijkst en werd niet weinig opgeluisterd door het ontsteken van verschillende prachtige vuur werken, waarvan het laatste de initialen C. M. B. bevatte, waarvoor de meerdere of mindere geldelijke bijdragen door de ingezetenen dezer gemeente met het meeste genoegen waren verstrek*.. En het Hoofd der gemeentengevoelig voor zoo talrijke bewijzen van hartelijke d<':neming inliet voorrecht hem te beurt gevallen, en ook van elders ondervonden, tooude op onbekrompen wijze zijne erkentelijkheid voor zooveel vvaardeeriug van zijn per soon en werk gedurende het afgelegde tijdvak; onder andere werden ook al de leerlingen der openbare bokalen en der bewaarschool ten getale van ongeveer 300 aan den morgen van den volgenden dag in de scholen ruim onthaald, gelijk mede aan den avond van denzelven al de ambachtslieden, de mindere amb tenaren der gemeenten en het bij Z.E.A. dienstdoend mannelijk personeel een feestgenot was bereid, dat gekenmerkt werd door gulle hartelijkheid en dankbare feestvreugde. Ongetwijfeld zullen dan ook de dagen van 10 en 11 April 1879 zoowel bij het Hoofd ais bij de ingezetenen der beide gemeenten de aange naamste herinneringen achterlaten. Moge het burgemeester Bolle gegeven worden nog zijn er niettemin onderscheidene mannen van beteekenis, die in Europa goed gestudeerd hebben. Een der weelderigste streken van Venezuela, ja van de gehec-ie wereld, is de vallei van Aragua, die haar waterloozir.g beeft in het meer van Valencia, een kom, die geen afloop heeft naar de zee. Gelijk ten tijde vau Alexander yon Humboldt is die streek nog het voornaamste tooneel van den Venezolaauschen land bouw. Hebben de eindelooze burgeroorlogen overal elders door geheel Venezuela de bevolking totaal te gronde gericht, hier konden de bewoners zich er boven op houden, dank zij de on vergelijke vruchtbaarheid van den grond en het matige klimaat. Met recht ncfint men de Aragua deu tuin van Amerika. Over ppp uitgestrektheid van niet minder dan 150000 hectaren vindt men daar de meest verscheiden cultures, koffie, cacao, indigo, tabak, maïs, suikerriet, katoen, yoekn, bananen, zelfs de tarwe geeft daar goede oogsten. De koffieteeïi echter, die gemakkelijker en Voordeeliger is, heeft den graanbouw doen inkrimpen, zoodat men daar thans niet zulke rijke korenvelden ziet als toen Humboldt dat aardsche paradijs bezocht. Daar de bergen de landstreek geheel insluiten is vele jaren de moeieli;:e betrekking te bcklecden, door Z.E.A. thans reeds po jaren met zooveel trouw en ijver ten belange de ingezetenen van de gemeenten Haamstede en Burgh vervuld. Sedert lang was h.t in Zeeuwsch-Vlnanderen de wense'i, dat het regirratie-lcautoor van Sluis naar Oostburg, centrum van het district, zou worden ver plaatst. Hu de heer Sbovers, ontvanger der reg. te Sluis, naar India vertrsrt, wordt dan ook in onder scheiden adressen op jie verplaatsing aangedrongen, I Vim. Ct. Door den Minister vitj Oorlog is bepaald, dat de te Vlissiugen op te rikten gamizoens-infirmerie zal worden ingericht voor Wstig zieken. Bij het doen van ojjjft&vingen voor een fondeering in de Boomgaardstraab te' Rotterdam heeft men eenige flesschen wijn gevondju, die te oordeelen naai' den vorm en net merk derffiesschen wel een paar honderd jaar oud kunnen zijn. Burgem. en Weth. fan 's Gravenhage hebben aan den gemeenteraad een voorstel der financieel» com missie verzonden tot heffing van 1 ct. per M5. en per etmaal voor in ge'miik genomen gemeentegrond, b.v. voor Liet opslaan >an materialen, liet zetten van steigers, loodsen enz. De Prins en Prinses von Wied zullen dezer dagen het //Huis de Pauw" verlaten, waar zij sedert verleden zomer verblijf gehouden hebben, om zich naar Neuwied te begeven. Haar mei verneemt zal Prinses Amalia voor eenigen tijd op j het landgoed //Backersliagen" gaan wonen. Van de zeeschepen gaat al meer en meer de poëzie af. Men bevaart den oceaan tegenwoordig fabriek matig. Sinds 23 jaar figureerde te Nieuwediep als wachtschip de //Korteiner", een der weinige overblijf selen van de oude marine. Als zeeschip heeft de tiKorfcenaer", die in 1825 opgezet en in 1833 vol tooid is, wel nooit voldaan, maar om nog de poëzie van vroegere tijden eeiiigssins in leven te houden was zij zeer geschikt. Thans zal het stpomfregat //Adolf Hertog van Nassau" de plaats van ons laatste linie schip gaan innemen, om op haar beurt- door een der half verroeste drijvende ijzerwinkels, die men nu oorlogs schepen noemt, ie worden verdrongen. De Oommissie van Oppertoezicht en Beheer over dc Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Dinsdag 29 dezer 's morgens 10 uur in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van jongens, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst vvensciien te treden. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft beuoemd tot ontvanger der dir. bel. enz. te Valburg W. v. Santen, thans te Ter Neuzen. Te Veere is tot gemeente-ontvanger beuoemd de he u O A. van Randwijk te Leiderdorp, terwijl aan den vroegeren titularis, den heer «T. P. v. d. Heuvel, eervol ontslag is verleend met dankzegging voor de veeljarige en trouwe diensten. Geplaatst bij liet garniz. hospitaal te Weltevreden de off, van gezondh, le kl. J. J. de Wilde. landbouw. Inhoud van Ceres No. 0. Mededeelingen van het Rijks-proefstation. Wat zal ik den volgenden winter voederen, bieten of mangels? door H. te Z. De bemesting (vervolg). Een bijdrage ter bepaling der geldswaarde van voederraiddelen (vervolg en slot). er nooit gebrek aau water. Zelfs in tijden van de grootste droogte is alles daar met trisch, sappig groen bedekt. Toen Humboldt in het begin dezer eeuw het dal bezocht, leefden er 52000 menschen; in 1867 telde men er, volgens Micbelerui y Rojas, 130,000. Het is oudcrtusschen te betwijfelen of deze heerlijke landstreek toch niet op den duur een treurige toekomst te gemoet gaat, al behoeft het thans levende geslacht zich dit nog niet aau te trekken. In het Bulletin de la sociéié de Géograp/iie de Bordeauxdeelt de heer D. Eitz-Gérald de volgende bijzonderheid mede, waarop men den bedoelden twijfel kan gronden. Het meer, dat de Venezolanen Valencia noemen naar de stad die er aan ligt, heet in de Indiaansohe taal Eacarigua. Het is grooter dan het meer van Neufchfitel en doet door zijn vorm en omgeving denken aan dat van Genève. De zuidelijke oevers door hooge bergen beperkt, zijn weinig bebouwd, terwijl dc noor- delnke oevers met een weelderige» en afwisselenden plantengroei bedekt zijn. Het meer is bovendien vol van prachtig bebouwde eilanden. Geenerlei gevaai schuilt er achter dien bekoorlijken aanblikmen vindt langs zijn oevers» noch op de eilanden en in het water Erwtenteelt op lichte gronden en een en ander naar -Aanleiding eener vraag daaromtrent. De invoer van Amerikaansch vleescli in Engeland, enz Het jongste Rolterdamsche marktbericht, van n e" krap luidt; //Tot onveranderde prijzen ging ei, e week nog al wat om." Ons komt het voor, dat het meer en meei-ail belang wordt voor degenen die nog houders "an vaten zijn, toch eens het rechte te weten te ko-11 omtrent de vraag: wie zijn toch eigenlijk de nemi/ Koe groot dc oude voorraad ook mag geweest zi eindelijk zal daar een einde aan moeten komen. er zoo gaandeweg //nog al wat omgaat", dan. zal d tijdstip des te spoediger naderen. Het is zaak daai\ te letten. I)at de meekrap niet dood i3, mag me nu wel als bewezen aanmerken. Kunst en Wetenschap. Meer dan eens werd reeds de klacht gehoord, dal- de water.--K-schilderij ten onrechte zoo ac ,.eruitgesteld wordt bij de olieverf-schilderij. Dat die klacht ge grond is weet ieder, die wel eens een tentoonstelling heeft bezocht of een museum van schilderijen. Te nauwornood vindt men voor de aquarellen ecu over geschoten hoekje of hokje ingeruimd, terwijl al wat met olieverf geschilderd soms maar geverfd is, op de beste plaatsen prijkt. Het Maurilshuis te 'sPIage iiad indertijd ook slechts een klein vertrek over om de meesterstukken der water-schildering te verlooneu. Ieder weet tevens welke juweeltjes dat dan ook waren, die men daar zag. Op de groote tentoonstelling te Parijs in '78 is minachting ook weer het lot geweest der aquarellen. Het was daarom een goede gedachte van eenige Parijsche kunstenaars, een geheel zelfstandige tentoonstelling van aquarellen te maken, die perma nent zal zijn mi vrij van de versmadende behandeling door partijdige jurys, die zweren bij de alleenzalig makende -olie. Naar mèh verneemt- is dc, eerstemrit* stalling van waterverf-schilderijen, die nu geopend is. in vele opzichten zeer merkwaardig en trekt zij dan ook in hoogc mate de aandacht van het publiek. Minder recht van bestaan schijnt een andere nieuwe expositie te Parijs te verdienen, n.l. die van schilder werken der //impressionisten", die men ook dc realiste- zou kunnen noemen. Het streven in deze richtir is zich niet in te laten met liet idealiseeren d<i voorstellingen, maar alleen de afbeelding de.r ffi.ngf1 te geven, gelijk deze worden gezien. Als men de dingen dan ook maar te zien gaf gelijk ze gezien wordenNaar wat mem. er van hoort schijnt dit eciiter" veel le wèuscben over te laten en moeten de //impressionisten" voor mispunten gehoude- worden, lie op eikti expositie zouden geweigerd worden en die bij het publiek ook geen troost z dien vinden. Onze vroegere landgenoot Alma Tadeiaa teLondr heeft weder een vijftal schilderijen gereed voor zi; jaarbjksohe privaat-expositie. Edward Roozes hoe ze gezien en spreekt er met geestdrift over. Ook d Prins en Prinses van Wales hebben bij Tadema een kijkje wezen nemen voor de publieke kijkdag er was. Men weet dat de preutsche, vromige lui, die toch ook schilderijen willen zien, tegen Tadema hebben, dat hij zooveel naakte beelden schildert. Zijn //de schilder en zijn model" heeft hem aan een storm blootgesteld. Maar de stoere Eries stoort zich weinig aan de klein- zeerigheid van die lui, die hun oogen voor niemendal hebben en ditmaal moet hij weder een heerlijke naakt heid te vertocnen hebben, waarover zelfs Edward Roozes voor 't oogenblik den sluier nog heeft laten hangen. We aarzelen eenigszins om onder de rubriek//.Kunst en Wetenschap" te blijven vermelden wat voor en na geen wilde dieren; daar leven geen alligators, geen kaaimans, ofschoon op weinige uren van u«ai' de Apuro cu de Orinoko er van wemelen. In het meer leeft slechts een kleine sauriër, de Baua, die 3 a 4 voet lang wordt. De gemiddelde diepte is 32 meters; de grootste £5; de lengte 64 kilometer, de "breedte 9 a 10. Toen Hnmboldf zich daar bevond, in 1802, bere kende hij dat al het water door de 22 stroompjes, die het meer voeden, aangebracht, juist tegen het ver lies door verdamping opvvon. In de 75 die sedert verloopen zijn, is het bassin vau het meer vau Valencia merkbaar kleiner geworden de stad Valencia., die in 1802 op 2500 meters vau het water lag, is daar nu 7 kilometers van verwijderd. Wat is de oorzaak dezer vermindering? Men gelooft algetneeu dal, zij toe te schrijven is aan de ontblooting van deu omliggende bodem van de rijke bosschen, die daar eertijds welig tierden. Het paradijsachtige dal van Aragua zou dus op den duur niet meer de noodige regens en dauw krijgen om zich in zijn gunstig en toestand te hand haven. i Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1879 | | pagina 2