ZIERIK7EESCUE COURANT voor hei arrondis- seiiieat Zierikzce. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 1879. No, 30. Woensdag 16 April. 82ste jaargang. F e ui, 11 et o n. BRIEVEN UIT HOLLAND. ketsen var! Landen en Volken. M. de Red. Sedert de net ingebonden naamlijsten yan ovze ghristelijk-historisebe medeburgers en luugertjes in 'sKoniugs archief geplaatst zijn en na de afwijzende beschikking door Z. M. op de daarin vervatte verzoeken of verzoe kingen genomen, zijn er bier eu daar teekenen to bespeuren van den invloed door 't veelbesproken petitionnement teweeggebracht, die de aandacht verdienen, TeekeDen die van werkelijke belangstelling in de vo'kszaak: onder wijs, getuigen, waarvan niemand zal ontkennen dat zij Uit den goeden, echten geest gesproten zijn. Zoo ken ik een bijzondere, lagere hooi waar nu reeds 't aantal hulpkrachten werkzaam is, dat bij de invoering der nieuwe wet ver- iahtejid zal zijn. Edoch er zijn ooi.; uitspruitsels ;m dat verheerlijkte petitionnement, die ja, ook 'e4-.jait.dan geest" gesproten zullen ziju, maar lie men besrffoet slechts oppervlakkig te be schouwen om er met misselijk van-te worden; die door een vonijnigcti, hatelijkgn, allerselian- delijksten geest, den geest van laster ziju inge blazen. Sn die geest kan toch nimmer de geest zijn! Ge weet hoe 't tegenwoordig te Amsterdam ""jschapen staat. Zooals in de moeste toonge- 'inde plaatsen, heerscht daar een ketterjagende .cfcegeest, die zich uit bij de meest alledaagsehe onschuldige' gelegenheden, b.v. bij het voor- aemen om een leeraar-jnbilaris den zegen toe te bidden na afioop der godsdienst-oefening. Die geest is sferk en za! nog toenemen. Een schip perende, plooiende synode moge de crisis wat verschuiven, 't is slechts uitstel van executie, De orthodoxie heeft de kerk in handen eu zal te barer tijd optreden, 't Geen te Amsterdam en elders ook thans wéér bij 't aannemen van lidmaten geschiedt, is slechts 't voorspel van de groote zuivering, waartoe 't eenmaal komen moet. Doch niet daarover wilde ik schrijven. heb iets anders op 't oog. Ik wil u een staaitje van den geest voorieggcD, die de vrucht dat ik nu hierbij de te bewijzen dat ook doet. „vele kleintjes te Amsterdam eet\ ver- eeniging in 'i leven getreden, die zich tot taak stelt voor de school „met den bijbel" te ijyeren en waarvan de ledeu hun; geld bij stuivers af passen tot het ouderheo- dier scholen. Van daar de naam biaivers-veieenigicg. Een ver standige ies, die regel def huishoudkunde: op de kleintjes passen. Elke; stnivarS-Vereeniging is een pluimpje voor de wetenschap. Zoo zamelt de katholiek papier-strippers en gcddciooze boeken op tot het verschaften van een versna pering aan den armen lijder van 't Yaticu&u, de zendingsvriend sigaren; unties en gebruikte postzegels, de vereeniging „de School met den Bijbel" de stuivers haver leden. Inderdaad aanbevelenswaardig 1 Doch de vereeniging doet meer dan stuivers ophalen. Opbouwend is haar arbeid in de eerste piaa.s, ze hanteert echter ook het breekijzer. Ais do oude Israëlieten werkt ze geharnast eu 't zwaard in de vuist. Een weekblad is eer, dier wapenen. Neerland.s Hope heet het. Let toch, bidde ik u, op dien uitgang e, dat sym bool van dien zalveuder., nederigen toon der tale Kanakas, van dien gemoedeiiiken geest, zoo geheel thuis in dergelijke vereenigingeu. 't Is of u uit die simpele e niet alleen de spel ling der Dordtsche vaderen, maar zelfs de tale der heilige martelaren tegenkünkt! De redactie van JV. Hope is zoo slim als de slauge. Ze zal niet te bar aanvangen, opdat ze de zaehtmoedigen onder de stoivers-vrieaden niet ergere. Toch wil ze een pittig woordje tot de schare richten, omdat 't meerendeei der vrienden van krachtige taal houdt. Hoe za! ze nu allen bevredigen? Eenvoudig door in een ingezonden stuk dat gene te iateu zeggen wat ze als redactie niet voor haar rekening durft nemen. Hoe anders te verklaren dat ze in 't eerste nommei', waarin de vaan ontplooid en't, welkom uitgesproken wordt, een inzender 't woord geeft, die op barsten staat van nijd? Hoe komt ze er toe een stuk te plaatsen dat niets dan op gekropte woede ademt en den boozen lust om er in te hakken.,Bovendien is 't dom van die redactie. Ze had moeten voorzien dat de vriendea der openbare school 't wapen slechts haddoa te koeren eu dat de vraag gewettigd isals de christenen, die, ,,'t geloof" hebben zóó ar» gaaeuteereu, mot welke steenen moeten zij dan wel werpen, die dat geloof missen? De vingers jeuken me om 't prul in zijn geheel over te schrijven. Ik bedwing me en onteigen slechts een gedeelte. DE ELLENDIGE. Drie inrichtingen (sit:strekken onze natie tot schande, ondermijnen hare welvaart, ver breiden verderf en dood over hare erve. Do eene is de kroeg, de andere het bordeel ea de derde, in uitnemendheid des verdek de beide, overige zeer verre overtreffende, omdat zjj hare vangarmen naar alls kinderen onzes volk3 uitslaat en rechtstreeks op den geest des kinds werkt, ïs de oovrloeidsschool. Tegen die school, de verschrikkelijkste en ver derfelijkste der drie, rijzo onze kracht, vereenige zich wie land en volk bemint en den God des hemels en der aarde vreest. Het ia niet te veel gezegd, als wij die school de ellendigste der ellendige noemen; de meerderheid wil haar niet, zij behoeft tal en kostbaarheid van gebouwen, die de draagkracht der natie te boven giiat, zij onderneemt tegen den aitdrukkelijken wil van dat deei des volks in, 't welk in God zijn steun en kracht bezit, en mede op zijne kosten een werk te volbrengen, dat onder de vlag van neutraliteit, onmogelijk anders kan dan een geslacht kweeken, dal in vervreemding van en in verzet tegen Hem, die alle macht in hemel en op aarde bezit, zijn heil zoekt en z.ijn vrede. Ziedaar wat de stuivers-vereeniging „de Bijbel op School" goedvindt in 't eerste nommer van haar orgaan onder de aandacht harer lezers te brengen. Vuiler kan 't dunkt me al niet en Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Arijs per drie maanden I,Franco per post 1,~ Afzonderlijke nommers 5 cent, mee Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE N TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk ceis dag1 voor de uitgave in te zenden aan den uitgever.- M. LA 14 EM AN, en omtrent een en ander zeer cudense mededeelingeu gedaan. Onafzienbare vlakten en ongewoon steile bergen kenmerken in 't algemeen het uiterlijk karakter van Venezuela. Zoo kan men zich geen vreemder aan blik voorstellen dan dien van liet kustgebergte, la Sierra Littorale, uit zee gezien. De hoogste top van dit gebergte, die ook de hoogste uit de gelieele land streek is, is de Billa de Caracas, die een hoogte heeft van 8100 voet. Horizontaal gerekend is deze top niet meer dan 1850 meters van de kust, zoodat de berg een helling heeft van meer dan 58 graden, iets zeer ongewoons inderdaad, daar de meei-'e bergen der e. "'e zulk een helling niet hebben. De vlakke strook di- klA ;s.daar nergens meer dan 600 voet breed en doorgaans nog "maller. Wie uit zee dezen ontzaglijken wal zoo steil ziet or bV.sn, vermoedt weinig, dat daar achter zulk geheel andere lidschappen schuilen. Op het groote plein van Caracas, 'c Guzu.;n Blanco plein geheetsu, komt het Univeraiteits-gebouw uE, dat in Engelsch-Gothischen stijl gebouwd is. Het gebouw ziet er tamelijk goed uit, doch is wat laag uit voorzorg tegen de aardbevingen, die soo menig- j maal die streken verwoesten en reeds bij herhaling j geheel Caracas hebben ondersteboven gekeerd. Aan den gevel van liet IXniversiteifcs-gebouw grenst een andere monumentale gevel met een toren. Dat heet het muséum (Mused). Men staat allerzotst te kijker, als men dit gebouw ook eens van ftw wii waar nemen; het. is maar Cwi enkele op zichizelfstaande geve], zonder gebouw er achter, dus niets anders dan een monumenteele, ofschoon wat dure tooneel-décoratie. Dit zonderlinge muséum levert een sprekend beeld op van veel wat in Venezuela vail op te merken. Men heeft daar aan den schijn genoeg. De Venezofaneu zijn uitermate ijdel en bezitten nog meer nationale»! trots dan b.v. de Engelschen of Fraoschen. Ze ziju niet weinig trolsch op hun nationaal muséum. Er wordt bij ons te lande geklaagd over het gebrek aati geneeskundigen. In Venezuela komt die klacht niet te pas. Caracas met zijn 50000, zielen bezit meer dan 200 doctoresdat is vier a vijf maal zoo veei «R herlijn in verhouding tot de bevolking. Ook iu de kleinste plaatsjes van het binnenland Joopen de dokters eikaar in den weg. Onder die van Caracas A v-^zuela. .ooowci met oc rekking tot geologische samen stelling uii zijn bevolking, als tot a e "eltlenge natuur, levert merkwaardige land ven! belang."ks op. De meeste uitvoerige berichten over een groot -leelte /«au Zuid— Amerika zijn nu reeds een kleine zestig oudrfn ten decle nog juist, doch ook op sommige punten in dit betrekkelijk korte tijdsverloop reeds zeer onjuist geworden, niet meer beantwoordende aan de toestanden van lieden. Men vindt, hierover vel.' wetenswaardige mededeelingen in het werk van Carl Sachs: -dus den Llanos. De Llanos zijn eigenlijk alleen die onafzienbare g/oote grasvlakten, zooals men Je/ Amerika onder verschillende namen vindt en die ok in de oude wereld worden aangetroffen, doch ook Raar weder oude- andere nu en. Beha die Llanos heeffe Carl Sacha. nog vele /„/dor landstré' beschreven

Zierikzeesche Courant | 1879 | | pagina 1