ZÏËÏÏÏK7MSfIIE (XHRAM. voor het arrondis- seuieiit Zierikzee. 1879. No. 25. Woensdag 26 Maart. 82ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 5* GEHEIME GENEESMIDDELEN. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VB.IJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, «'elieve men uiterlijk een dag1 voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I.AUF.WIAV i. Ieder weet wat men doorgaans ouder deze benaming verstaat. Het zijn die remedies, die te koop aangeboden worden met meer of minder oplief, in den trant der oude kwakzalvers, 't geen tegenwoordig reclame heet, en die óf universeel zijn, dat is tegen alle mogelijke kwalen helpen, óf specialiteiten, maar dan ook wonderkrachtig tegen deze of gene bijzondere kwaal. Er is in den laatsten tijd bij herhaling op gemerkt, dat eij zooveel van die zoogenoemde geheime geneesmiddelen worden aangeprezen n kranten, advertentie-bladen, tijdschriften, «ken, circulaires, ja op allerlei manier. Uit ■aar, de kranten hebben doorgaans een be- -tijk groot deel van bun ruimte daarmedë r 't welk gemak geeft voor de redactie :deel voor den uitgever. Of er wel uit maken is, dat tegenwoordig zooveel meer ikzalverij wordt gedaan en naar kvvak- Vtèisterd als vroeger, dat ig gen yraagj vop we lager terug komen. Dat bet weinig m zou aan de bladen en tijdschriften bet opnemen dier aankondigingen en reclames te verbieden, gelijk inderdaad eenige goedgezinde ijveraars voor de openbare gezondheid of voor de beurs der dokters, apothekers en pa- tienten meenen, dit meenen we wel als een paal boven water te mogen aannemen. Dan zou er wellicht nog meer en op nog minder na te gane wijze aan gedaan worden; de mid delen zouden dan nog „geheimer" worden en wonderdadiger dan ze nu al zijn, nu althans 't daglicht der publiciteit over de aankondigingen eu reclames te gelijk gaan kan en ook wel zoo wat gaat. De zaak is ondertusschen well, waard er eens een oogenblik de aandacht op te vestigen. Wanneer we bier boven schreven dat ieder wel weet wat men met „geheime geneesmidde len" meeut, dan bedoelden we daar niet mede, dat ieder wel weet uit welke stoffen die mid delen eigenlijk bestaan en voor welke kwalen ze zoo al probatum zijn. Dit toch is geens zins bet geval. Wist ieder wat in de potjes en doosjes en flesehjes zoo al zit, de meeste lijders bielden hun geld in den zak; doch zonder kwade bedoeling zij 't gezegd! als men dit van al de apothekers-potjes en mannetjes wist, dan ging daar ook het respec- ele voor een deel af. Ieder behoeft dat ook 'e weten en voor den lijder is dat volmaakt - lillig of bij met hocus pocus genezen it of met een eenvoudig koolblad, als hij maar genezen wordt, eu als zijn genezing hem maar niet meer kost dan zijn ziekte, want er zijn ziekten, die de kosten van 't genezen niet waard zijn, omdat ze van zelf weggaan, als men maar wat geduld heeft, of meer van 't een of ander nalaat dan doet, of om andere redenen. Geheime geneesmiddelen behooren eeniger- mate bij geheime kwalen. Eenjgszins, doch niet in allen deele en niet altobs. Geheime kwalen zijn dezulke, waarvan men niet weten wil, dat men er medel behebt is. Daar passen eigenaardige gehtinie middelen bij, wier geheiiniiis voorname ijk in 't enveloppe zit, dat verzegeld is, en die zich onderscheiden vau ordinaire geneesmiddelen door hun extra- duurte, niet altoos door bin wonderdadige ge neeskracht. Wij vertrouwe dat men zich niet al te i te kunnen zeggen, ongerust behoeft te maken over bet kwaad, dit uit dit soort van geheime geneesmiddelen wordt of kan worden teweeggebracht. Voor zoovjer zij opeulijk worden te koop aangeboden, vallei ze onder bet bereik der controle van het geneeskundig staatstoe zicht en zijn ze zeker veel minder erg dan de kwalen waartegen deze of gene ongelukkige lijder ze met goed gevolg hoopt te gebruiken. Veel grooter kwaad ligt jan daarin, dat zulk een lijder zijn eigenlijke kWaal niet precies kent en dus b.v. voor kwaal a, een geneesmiddel koopt, dat misschien opperbest is voor kwaal b, c of cl, doch niet voor a en zoo verder; men begrijpt wat we bedoelen. Hiertegen nu kan de politie of de wetgever al heel weinig waken. Het publiek kan tegenwoordig viij gerust zijn, dat er onder de geheime genees middelen, die openlijk gevent of half en ltalf geheimzinnig gecolporteerd worden, niet zooveel bepaald gevaarlijk bedrog schuilt als men wel eens meent. De ijver van de bevoegde ge neeskundigen en artsenij-bereiders waarborgt daartegen. Van vele zulke remedies is de scheikundige analyse volkomen bekend en het publiek kan die even goed kennen als de annonces der ar tikelen zelf. Bovendien is de verkoop van be paald als zoodanig genoemde geneesmiddelen door onbevoegden bij de wet verboden, en wordt aan dit verbod vrij goed de band ge houden, waarvoor al weer bet eigenbelang der wèlbevoegden ten waarborg, strekken kan. Men mag het betreuren, dat er zooveel in 't geheim geleden wordt aan die soort van geheime kwalen en 't imge niet fraai staan, dat iu advertentie-bladen zoo geregeld zekere verdachte benamingen ven probate middelen tegen heel leelijke dingen voorkomen, wel be schouwd is 't toeb nog beter dan dat het deel van 't geëerde publiek, vior hetwelk die aan kondigingen bestemd zijn, met zijn kwalen te koop liep. 't Is al zoo erg als er een soort van Egyptische engel dotr de buurten dwaalt met papier en stijfsel pot om de deuren te merken met een „Besmettdijke ziekte, mazelen 1 zegt bet voort!"; 't zot er naar uitzien als men alles zoo eens op dedeuren moest plakken wat daarbinnen schuilt. En 't zon niet helpen, 't Komt er maar op aan of 't helpt. Hielpen die geheime genees middelen, waarom zou men er dan iets tegen hebben? Doch, zonder geneeskundige te zijn, durven we wel stellen, dsfc ze doorgaans weinig baat geven. Maar, nog eeis, we vinden de reden daarvan minder iu de gaieesmiddelén op zich zelf, maar meer daarin dit niet ieder zijn eigen kwalen goed kan kenntn en dus uit potje x waf snoept, terwijl hij mssehien iets uit potje y moest hebben, omdat lij meent te iaboreeren aan kwaal atervvyl 't i: aan kwaal b, c, d, n, er zijn er belaas meer dan eeu alphabet vol. Dut de menseben zelf zich willeu genezen is zoo erg niet, 't is heel natuurlijk en 't is op perbest, vooral als ze ook zooveel oppassen om niet ziek te worden, maar dat zij op eigen houtje dokteren is gevaarlijk, kostbaar zeker. Toch dokteren vele menscben zelf, omdat ze hopen, dat dit goedkooper zal uitkomen. We zenlijke geneeskundige hulp is kostbaar, zeer kostbaar, de ruïne soms van een gezin; doch altoos op den duur minder kostbaar dan dat dokteren iu den blinde, op eigen boutje, op grond van reclame of advertentie. Als de menscben dat altoos maar begrepen. De wet gever kan hun echter dat begrip niet inprenten. Ja, we vreezen dat naarmate bet monopolie der geneeskunde strenger wordt gehandhaafd en doorgedreven, de trek van veien om buiten dokter eu apotheker om heil te zoeken iu 't onbekende, dat mooi wordt aanbevolen, zal toenemen. Daar hebben we een ander punt: 't onbe kende, en dit komt te pas bij onze beschouwingen niet enkel van de zooeven bedoelde „geheime ziekten", maar bij het gebeele onderwerp, dat ons thans bezig houdt. Daar zijn menscben, die vele geneesmiddelen niet zouden innemen als zij ze kenden en daar zijn ook menscben, die minder vaak ziek zouden worden als zij hun eigenlijke ongesteldheid kenden. De geheimzinnigheid zit in de ziekten zelf, in de dokters en in de geneesmiddelen. Publiciteit ie in veel opzichten nog niet inge voerd in het departement van Esculapius. Dit is koren op den molen van allerlei kwakzalvers, al ziju 't ook mannen, die u een bul kunnen toonen van wie weet welke beroemde Europeescke universiteit, brevetten van wie weet hoeveel hospitaal-directies en certificaten van genezen lijders bij de vleet, gelijk b.vDoch, pas op! Geen namen verdacht maken van zulke luï met ridderorden, gouden medailles en geld van duizenden geredde en niet geredde patiënten! De ziekten zijn geheimzinnig. Wie er geen verstand van beeft kent ze niet, al beeft hij ze zelf. Men voeltze in 't hoofd en ze zitten soms iu den buik; of men meent dat zij knagen in den rug eu ze buizen in bet achterhoofd; soms voelt men ze „vliegep" als folterende kwelduivels, van 't eene eiud des liebaams naar 't andere. Doch wat ze eigenlijk zijn, weet de leek doorgaans niet en van elk speciaal geval kan niet ieder zich goed rekenschap geven; dat kan de deskundige zelfs niet altoos. Maar juist die onbekendheid doet de menscben allicht overhellen tot geloof in fraaie aankon digingen, tot hoop op redding tegen toezending van b.v. 3,— of nog minder soms. Zoo loopt de lijder er in en koopt -voor f 3,iets dat hem misschien geen kwaad zal doen, mogelijk wel zal helpen, doch wat vast geen 12 ets. gekost heeft. Iu geldswaarde, wezenlijke gelds waarde staan de meeste geheime remedies al keel laag. De flesehjes, potjes, etiquetjes hebben iet meeste geld gekost aan den verkooper. Als de menschen maar niet zoo graag be- Irogen wilden zijn, zou 't daarmede wel beter

Zierikzeesche Courant | 1879 | | pagina 1