ZIËRIUEESCHE COURANT. voor het arrondis- sewent Zierikzee. 1879. 'JSc. Woensdag 5 Februari. 82ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland, Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VllIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,— Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen rogaï 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbieding :n - 1 -5 mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffenie, gelieve men uiterlijk een dag- v<or de uitgave in te zenden aan den uitgever II,. LAKEAMABj. ZIERIKZEE, 4 Februari 1 8 7 9. Vrijdag j.l. heeft dr. J. K. de Bruijne in de ver gadering van het Departement der Maatschappij van Nijverheid alhier een lezing gehouden over bier en daarin behalve de geschiedenis van dezen drank ook de bereidingswijze en de samenstelling der bedendaagsche bieren uiteengezet. Op 't stuk van zoogenoemde ge zondheids-bieren, waarschuwde Spr. tegen overdreven vertrouwen op de verschillende wonderbieren. Daarna ontwikkelde dr. Gratama hetdenkbeeld om de meestoven te gebruiken tot het drogen der suiker bieten. De kosten van vervoer van gedroogde bieten zijn natuurlijk veel lager dan die van de versche bieten, daar deze 80 water bevatten. Gedroogde bieten kunnen ook lang bewaard blijven en zij ver- liezen "bun suiker-gehalte niet. Door den heer Nauta van der Grijp werd opgemerkt dat door hem reeds vóór ettelijke jaren op dit punt was gewezen, doch zonder dat hem bekend was of er ook proeven genomen Don de Kon. Maatschappij »de Schelde" te Vlissingen .omen..Act bouwen van een kleine ijzeren boot, bestemd voor den politie-dienst op de •-en van de Zeeuwsche stroomen. lat een expeditie-kantoor van Ylissingen naai Keulen 'antst zou worden, was juist. De firrab Davies Turner schrijft aan het Hbl.t dat hfltir kantoor reeds sedert èt^en tijd te Ke^'g» ge vestigd is en dat haar Vlissing§eteéM?'!-*N^verplaht9t zal worden, niet naar Keulen, maar raar Antwerpen, yónder toezicht van den heer van Oppen, chef der firma te Keulen. Te Groede is in 86jarigen ouderdom overleden de heer Hermanns Gerardus Hammacher, lid der Staten van Zeeland, oud-notaris en dijkgraaf van den Jong- Baarzandé-polder. Te Sluis zal voor rekening der gemeente een ver- eenigd post- en telegraaf-kantoor gebouwd worden. Men zal trachten een der gemeente-gebouwen daarvoor in te richten. De gemeenteraad van St. Anna ter Muiden en de commissie uit de ingezeten $p daar ter plaatse moeten zich eenstemmig voor de vereeniging van die gemeente met Sluis hebben verklaarddoch de gemeenteraad van Heille en de genoemde commissie aldaar eenparig en uitdrukkelijk tegen die vereeniging zijn opgekomen. De N. Rott. Ct. toont veel ingenomenheid met de keuze van den nieuwen Minister van Oorlog. In de erkende bekwaamheid van den heer den Beer Poortu- gael in verband met de richting die hij voorstaat in zake ons krijgswezen, meent zij een waarborg te zien dat de Minister zal voortgaan op den weg, die ten gevolge der zuivering en opruiming, die de vrucht geweest is van den parlementairen arbeid van een de Roo en een Stieltjes voor toekomstige oorlogs-ministers is geopend. De omstandigheden zijn voor den nieuwen titularis geenszins gemakkelijk, doch het vooruitzicht is ook niet zoo donker als velen wel meenen. De heer den Beer Poortugael heeft niet alleen als officier, maar ook als wetenschappelijk schrijver een zeer gunstig bekenden naam. Zijn voornaamste geschrift is het in 1872 door hem uitgegeven werk over liet oorlogsrecht, een boek, voornamelijk ten dienste van de officieren der zee— en landmacht geschreven, doch dat ook buiten dien kring menigen belangstellenden lezer heeft gevonden. Aan 's Rijks Munt wordt eei medaille vervaardigd ter herinnering aan wijlen Prins Hendrik der Neder landen. Aan de eene zijde is de buste van den Prins met het randschriftHenricus jrinceps, Neerlandiae. natus. id. Junius. MDCCCXXaan de keerzijde een graftombe, waarop liet wapen 'au Prins Hendrik is aangebrachteen halfomsluierdeurn staat op de tombe, waarop een artistiek gedrapeerde vrouw, ?t bedroefde Nederland voorstellende, een lauwerkrans nederlegt een schild met het Nederlandseh wapen en een uit- gebluschte fakkel staan tegen Je tombedaaronder is gegrift; obiit. id. Jauuarius. MDCCCLXXIX; als randschrift is aan deze zijde geplaatstquis. desi- derio. sit. pudor. aut. modus. t&m. cari capitis. (Hoe zou men zich ontzien of beperken in het betreuren van een zoo dierbaar leven). De gravure is van den hear J. P. Menger, le stempelsnijder aan 's Rijks Munt. Vrijdag-avond heeft dr. J. van Vloten in een bui tengewone vergadering der kiesvereeniging //Haarlem" te Haarlem een belangwekkend! rede gehouden naar aanleiding van den derden eeuwdag der Unie van Utrecht. Hij betreurde het dat dit historisch feit zoo weinig belangstelling heeft gewekt, gaf een ver gelijkende schets van den toestand van toen en nu en wekte de kiezers en kiesverenigingen op tot een drachtig samenwerken in het belang van 't vaderland. In vele plaatsen zijn hardrijderijen op schaatsen gehóuden (ie vermelding er van is echter van geen belang, daar men er geen enkele maal bij vermeld vindt iu hoeveel tijd een zekere baanlengte werd afgelegd. Een deel der verpleegden te Meerenberg heeft zich ook vermaakt met een ijsfeest op het meer van het gesticht. De muziek der Huzaren uit Haarlem luisterde de pret op, die goed slaagde. In //Felix Meritis" te Amsterdam is een meeting gehouden ter bespreking van de noodzakelijkheid om bij strenge winters den waterweg van Amsterdam naar zee steeds voor de scheepvaart open te houden "R* is een commissie benoemd, die over twee maanden rapport zal uitbrengen. Er is een circulaire verspreid om bijdragen te vragen voor een gedenkteeken op het graf vau Aart Admiraal. De oproeping gaat uit van de lieeren G. van Gorkom en H. de Veer, Amsterdam; V. de Vries, Haarlem; S. G. van Doesburgli, LeidenA. G. van Hamel en C. van Nievelt, Rotterdam, benevens de heeren L. Akkerhuijs J.Ez., dr. C. J> van Ketvvicli^ S. E. van Nooteu, O, H. van Soherpenzeel en D, Teijinck; allen te Schoonhoven. Er worden pogingen aangewend, om een gedenk teeken op te richten op het graf van wijlen dr. T. J. Stieltjes. In de Donderdag gehouden vergadering van de af~ deeling Maastricht en omstreken der vereeniging «Volks onderwijs" werd door een der leden het voorstel gedaan, dat de afdeeling- zich wenden zou tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, met het verzoek, dat het Z. Exc. moge behagen om bij de eventueele benoe ming van school-autoriteiten in Limburg ook langs officieusen weg inlichtingen iii te winnen. Hoewel dit voorstel bij de meesten der aanwezigen grooten. bijval vond, achtte de vergadering het verkieslijk het gevoelen van een lid van het ,1k Ndbestuur in te winnen en 'erder het bestuur der sffie lmg, waaraan voor deze zaak twee ie Jen der -aft deling zijn toegevoegd, 1e machtigen zulke stappen te doen als het zal noodig uchfer- Dr. Jan ten Brink levert in liet Rott. Niemosbl. een geestige kritiek v.au het besluit der kerkvoogden van de Neder!. hervormde gemeente te Amsterdam, waarbij, het verzoek der vereerders van Vondel, ge weigerd: werd om den, 5 Februari a.s. een krans te leggen op het graf v$n den dichter in de Nieuwe kerk. Dat veto was een daad, van, mannelijke vast beradenheid, een luisterrijke daad in de geschiedenis on zes vaderlands. //Vondel ie huldigen is de onrecht vaardigheid, ia het kwadraat. Vondel heeft met kwaad aardige bitterheid gehoond, al wat. groot en dierbaae was aan, uw oprecht Kalvinistisqb hark Vondel heeft partij gekozen voor den schuldigen iandsadvokaat Joan van Oldenbarneveld en zich vrij. wat warm ge maakt, toen het uwen, viicqdcn ipev Sint-Bogerman aaii, het hoofd gelukte, den grijzen staatsman, eene rechtvaardige kastijding toe te dienen door liet zwaard. Vondel heeft aan de Amsterdamsch.e predikanten van 1625 tot 1638, ruimschoots hpf, vonnis verdiend, 't welk gij nu in uwe voorzienige wijsheid over hem uifspraakt. De predikanten Smout, T-iglandt, Badius, Teelinck cn Wttewrongel, prof. Sakpa&ius gouden zicli in hun graf hebben omgekeerd, ais gij een oogenbfik, hadt geaarzeld 1 Vondel heeft deze eer- en eerbied waarde heeren met de uiterste stoutheid aangerand; in zijn //Rommelpot", zijn, //Roskam-', zijn //Otter iu 't Bolwerk" heefi den voortreffelijken, schoon mis-, schien wat smakeloozen Smout in allerlei rijmen ge hekeld en van Salmasius die beruchte verzen geschreven, gelukkig maar weinigen bekend, aanvangende//O, farizeeuwsche grijns met schijngeloof vernist" Dit, alles evenwel zpu misschien na, verloop van twee honderd jaren een weinig minder zwaar gewogen hebben, zoo er niet vrij wat meer op rekening van. den rampzaligen Vondel stond. Hij was uit de her vormde kerk overgegaan tot de katholieke J, //Après $a tirez Véchelle!" als de Fransqhman zegt! Er behoeft niets bijgevoegd te worden. De mannen, die het plan vormden, om met 5 Februari den twee honderdsten. sterfdag van Vondel p'eohtig te herdenken, hadden, zich, tweemaal moeten, bezinnen, voordat zij oogon ophieven naar, de Nieuwe kerk te Am sterdam. Maar zoo zijn nu de mensehen van. dit. geslacht der moderne verblinding. Uit liefde voor de. langyergeten rijmen van een onverdraagzaam zanger, beproeven zij het onmogelijke! En. dus is het geschied,, hoogeerwaardige heeren W. J. van Lindonck, H. W. van Marie en J. Brum meikamp 1 dat uwe namen aan eene snoode vergetelheid zijp. ontrukt. Vondels roem zal nog eenige eeuweu worden herdacht en. op de meest ongezochte, de meest eervolle wijze werd u de gelegenheid aangeboden, met hem de onsterfelijkheid te beërven. Wie zou niet, a!s gij, met deze onge zochte kans zijn voordeel hebben gedaan". Het magonnieke feest, onlangs te Rotterdam gehouden, heeft 544,65 opgebracht ën deze som is ten voor- deele der Louisa-stichting bestemd. Na het mislukken van een tiental expedities hebben de aandeelhouders besloten tot opheffing van de Am- sterdamsche Gouödelving-Maatschappij. Er zal 55 pCt. van het gestort kapitaal terecht komen. R. Nbl. Omtrent de uitgestrektheid der bosschen in Europa vindt men de volgende opgaven Rusland bestaat voor 40 perc. uit boschgrond, Scandinavië heeft 34 perc., Oostenrijk 29, Duitschland 26, Frankrijk Spanje, België en Nederland 7, Portugal 5, Engeland 4, Denemarken 3 perc. In geheel Europa beslaat de boschgrond gemiddeld 29 perc. der opper vlakte. Van de Fransche bosschen beliooren 10 perc. aan den staat, 22 aan de departementen en gemeenten, het overige is bijzonder eigendom.

Zierikzeesche Courant | 1879 | | pagina 1