Onze Leestafel. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. waren afgeloopen, deelde Shir Ali aan generaal Sto- lietoff mede, dat hij verwittigd was, dat Engeland ook een gezantschap naar Kaboel wilde zenden en dat het gevraagd had, of de Emir het zou ontvangen. De Emir voegde er bij, dat Engeland te Kaboel niets te maken had en dat hij daarom het verzoek wilde afslaanmaar hij wenschte te weten, wat generaal Stolietofï er van dacht. Generaal Stolietoff antwoordde ontwijkend, noch bevestigend, noch ontkennend, maar hij gaf den Emir te verstaan, dat de gelijktijdige aan wezigheid van de gezantschappen van twee mogendheden, die bijna vijanden waren, lastig zou zijn. Daarop besloot de Emir, het Engelsch gezantschap niet te ontvangen". JE n g' e 1 a n dL. Naar aanleiding van twee verkiezingen voor het Parlement, die verleden week gunstig voor de liberalen zijn uitgevallen, zegt de Saturday Reviewdat de tegenwoordige Ministers waarschijnlijk verantwoordelijk zullen gesteld worden voor den heerschenden nood, zoowel als voor de politieke verwikkelingen. Het zal weldra blijken, of het nog waar is, dat de buitenlandsche politiek van Engeland niet van een partij afhangt. Uit de laatste verkiezingen, zou men kunnen opmaken, dat de buitenlandsche politiek van het gouvernement op het oogenblik niet in gunst is bij de menigte, maar het zou niet raoeielijk zijn, een algemeen wan trouwen van Kuslands hebzucht op te wekken. Het is van het hoogste belang, Kuslaud te overtuigen, dat het niets kan winnen bij het optreden van een beschroomder en buigzamer kabinet in Engeland. Dezelfde rustelooze en bedrijvige politiek zal in Europa en Azië worden gevolgd, zoo men ineent, politiek voordeel door inti midatie te kunnen verkrijgen. Lord Beaconsfield heeft vriend en vijand overtuigd, dat het gouvernement zich niet gemakkelijk laat bang maken. Een volgend ministerie zal wel gedwongen zijn, zich even oubuig- zaam te toonen. De Statist zegt, dat er verschil lende redenen zijn van de afnemende populariteit van het gouvernement. Het is nu bijna vijf jareu aan het bewind geweest en heeft in dien tijd vele illusiën doen verdwijnen. Het heeft zorgvuldig moeielijke wetgeving en brandende binnenlandsche kwestiën ver meden toch heeft het de verwachting van sommigen teleurgesteld en anderen verbitterd. Dit gebeurt altijd. Ook de slechte tijden, die op vele plaatsen werkelijken nood veroorzaken, oefenen invloed uit op de positie van het ministerie. Ook onder deze omstandigheden zijn onze lasten nog gemakkelijk te dragen, maar het is een traditioneele politieke regel, dat een goed gouvernement de belastingen vermindert, en een gou vernement, dat haar verhoogt, kan op een streng oordeel rekenen. Yan meer gewicht dan al deze rede nen te zamen is de krasse onwetendheid van het publiek in het algemeen met betrekking tot Midden- Azië. Het gelooft, dat de Afghaansche oorlog niets dan een grensgeschil is, waarom het zich niet behoeft te bekommeren. Op dit staudpunt stelden zich de sprekers der oppositie in het begin van het debat, toen zij pas van het land waren gekomen, maar toen de Londensche invloed zich deed gevoelen eti de offi- ciëele leiders deel aan de discussie namen, werd Eus lands werkzaamheid te Kaboel ten volle erkend. In Londen vindt het gouvernement nog meer goedkeuring dan in het Parlement. Ten slotte zal de meening van Londen wel zegevierenhet is eerder en beter ingelicht dan het overige land. De vijandschap van Londen voorspelde lang te voren Gladstone's val. Loudens besluit, de Kussen in Azië lot staan te brengen, zal allengs door het geheele land worden gedeeld. Het Oosten. Het eenige wat uit het Turksche schier-eiland te vermelden valt is, dat de bevolking van Skutari en het omliggende land zich met hand en tand schijnt te willen verzetten tegen de annexatie bij Montenegro, waartoe in de jongste overeenkomsten besloten is, verder dat de Turksche ongeregelde troepen zich weder aan ernstige gruweldaden hebben schuldig ge maakt, en eindelijk dat de Engelsche vloot in de Turksche wateren zoekt naar een geschikte plaats om te overwinteren. Over dit laatste punt, dat zoo licht in de politiek kan haken, is een bespreking geopend tusschen den admiraal Hornby en den Engelschen gezant Layard te Konstantinopel. Hoe de Sultan het maakt met zijn nieuwe Kabinet wordt niet gemeld. Dat zal trouwens ook wel een Kabinet van weinige weken zijn, gelijk het in Turkije gebruikelijk is. Een ministerie, dat den Sultan aan geld kon helpen, zou hem zeker het meest welkom zijn. De voorspoed der Engelsche wapenen in Afgha nistan houdt maar altoos aan. De expeditie heeft Djellalabad bezet en misschien nu ook reeds Kaboel. Shir Ali is gevlucht naar Balkh en Jacoub-Khan, zijn zoon, schijnt zich aan het hoofd der zaken ge steld te hebben, voor zoover dit nog iets zeggen wil, daar vele hoofden afgevallen zijn en zich aan de Engelschen onderworpen hebben, terwijl in andere streken volstrekte anarchie heerscht. Engelsche kolonncs gaan voort met de dorpen in den omtrek der berg passen te verwoesten. Zij achterhalen de bevolkingen echter niet, die zich in het ontoegankelijk gebergte terugtrekken en daar dus eventueel even gevaarlijk blijven voor de communicatie van het leger met den Iuilus, als in het begin der expeditie. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Voor eenige dagen is te Marseille overleden Gabriel Ibrahim, de laatst overgeblevene van het corps Mamelukken, dat door generaal Bonaparte tijdens zijn expeditie in Egypte en Syrië was gevormd. Ais een bewijs hoezeer tijdens de jongste wereld tentoonstelling te Parijs alle talen en tongen daar zijn vergaderd geweest, mag strekken de volgende op gave van 't aantal vreemdelingen, door de hotels gelogeerd, n.l. Engelschen 58416, Belgen 28830, Duitschers 21778, Italianen 14968, N. Amerikanen uit de Yereenigde Stalen 13573, Zwitsers 11980, Spanjaarden 10004, Oostenrijkers 8501, Nederlanders 6682, Kussen 5725, Noren en Zweden 2705, Luxem burgers 2238, Polen 1952, Denen 1767, Portugeezen 1687, Koeineniërs 1442, Mexicanen 1409, Algerijnen 1382, Brazilianen 1164, Turken 898, Grieken 854, uit de Eransche koloniën 795, uit Kanada 719, Egyptenaren 650, uit Indië 386', Persianen 186, Japanneezen 166, uit Columbia 156, uit Venezuela 148, uit Tunis 96, en 1674 wier landaard niet be kend was. In 1879 zal te Londen een internationale tentoon stelling van landbouw gehouden worden. In Zweden zal met 1 Juli 1879 het metriek-stelsel van maten en gewichten worden ingevoerd. Van de 86177 recruten, die in 1877 bij het Duitsche leger werden ingelijfd, waren er 2140 die niet lezen en schrijven konden. Van de 136502 recruten bij het Eransche leger waren 21179 ongeletterden. De verhouding was dus als 21/s tot 15V3 Te Londen komt eerstdaags een curieus scheidings proces aan de orde. Het echtpaar is schatrijk en bekend wegens zijn weelderige levenswijze. Eischeres is de vrouw, 87 jaar oud, die na een huwelijk van 70 jaren van haren man lord W., 93 jaar oud, wenscht gescheiden te worden wegens//een verschil van humeur". De ware reden is echter dat mevrouw haar man voor een valschen lord houdt. Zij maakt zich sterk met de stukken in casji het testament van een vroedvrouw te kunnen bewijzeu, dat hij de zoon is van een koetsier en indertijd voor een doodgeboren spruit werd ondergeschoven. Passante heeft te kennen gegeven, dat hij zijn advocaat Tarantini zijn verdediging zal opgeven. //Ik zal in de geschiedenis als een martelaar worden ver meld of als president van de algemeene republiek", zeide hij, tot den president van het hof van assises en dat hij alleen de Koning had willen kwetsenzoo ik hem had willen dooden", voegde hij er bij, //dan zou ik den dolk hebben kunnen vergiftigen en na den eersten stoot bleef de Koning recht voor mij staan en had ik hem gemakkelijk kunnen dooden". Uit Madrid wordt bericht, dat Moncasi ernstig ziek is; hij lijdt aan gastrische koorts. Bij 't naderen van 't huwelijksfeest van Z. M. den Koning met Prinses Emma van Waldeck Pyrmont komt ook de stroom der gelegenheids-gedichten en feestliedjes opzetten. Eeestliederen schudden onze poëten zoo maar uit de mouw. Daarvoor hebben ze geen springende dichtader noodig, een welgevoed breed en diep uitgegraven kanaal vol goeden wil en noeste vlijt om verzen te maken is daartoe ook voldoende en mogelijk vvèl zoo practisch. We ontvingen van den uitgever Misset te Doetinchem twee stel feestliedjes, n.l. 1. Viertal feestliederen bij gelegenheid van 's Konings huwelijk, en If, Vijftal feestliederen bij hel aanstaand huwelijk van Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden en beminden Koning. De vier van de eerste verzameling zijn: 1. //Welkom aan de Koningin", wijze Hernhutters-Avondlied; vijf coupletten, elk van 8 regels; (We belijden met zekere schaamte 't avondlied der Hernhutters niet te kennen). 2. //Den Koning en de Koningin", wijze Oostenrijksch Volkslied, ook 40 regels groot; 3. //Eeestlied", wijze Wilhelmus, 88 regels in 11 coupletten4. //Op den feestdag", wijze Engelsch Volkslied, 5 coupl., 35 regels. In den tweeden bundel zijn vijf liederen, op de wijzen var. //de Zilvren Vloot", //O. Dierbaar plekje grond", //Wilhelmus", //Wij leven vrij, wij leven blij" en //Wien Neêrlandsch Bloed", respect. 6, 5, 3, 4 en 4 coupletten met 48, 35, 24, 24 en 32 regels. Het rijm van deze liedjes is niet al te kreupel, de taalfouten zijn al niet talrijker dan doorgaans in zulk soort van dichtjes, de denkbeelden, ofschoon erg over dreven, gelijk dit behoort in dergelijke liedjes, zijn toch niet al te onzinnig en de prijs is zeer gering. De bundeltjes kosten per stuk 3 ct. 't welk veel te duur is, doch bij tallen zeer weinig, n.l. 50 ex. 40 ct., 100 ex. 60 ct., 500 ex. f 2,75 en 1000 ex. f 5,—. Wie dus de schooljeugd wil laten bruiloltzingen honderd uit, kan het voor weinig geld doen. Kerk- en JScliool nieuws. 't Predikants-tractement te Schoondijke is met f 100 verhoogd en op f 1500 gebracht. De heer J. Smulders, pastoor der St. Martinus-kerk te Hontenisse, herdacht dezer dagen zijn vijftigjarig priesterschap en ontving bij die gelegenheid veel be wijzen van belangstelling. De voordracht voor de vervulling van de hoofd onderwijzers-plaats te Noordgouwe bestaat uit de heeren 1. M. Walraven van de Garde, hoofdonder wijzer te Grijpskerke; 2. J. G. Tuitel, huisonderwijzer te Zevenaar; 3. P. Verhage, hoofdonderwijzer te Drie wegen (gem. Biervliet) en 4. E. Kohier, hoofdonder wijzer te Groede. Benoemd tot hulponderwijzer aan de leerschool der Kweekschool te Middelburg, de heer G. Timmermans te Groede; tot hulponderw. te Schore de heer H. Selhorst te Zegwaart. Van de 26 jongens en 5 meisjes, die wenschen gebruik te maken van de normaallessen te Middelburg, zijn 18 jongens en 4 meisjes toegelaten. Aan het examen voor de Kijksbeurs ad f 300 werd door 10 adspiranten deelgenomen. Van 20—27 Dec. 1878. Geboren: Eene dochter van A. Peute en J. Bakker. a J. Kister en W. van Almenkerk. Overleden: M. Platschorre, oud 78 j., man van M. Lagcher. MARKTBER1CHT EN"."" Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 27 Dec. 1878. Per Hectoliter. Per Hectoliter. Jarige Tarwe 1877 f~~ Haver '1878 3- Nieuwe dito 1878 - 8,25 Paardenboonen - 7- Zomertarwe - 7 Witte boonen Rogge 1878 - 6, Bruine dito - 9 Maartsche Gerst 1878 - 5,25 Schokker-Erwten Win ter-Gerst '1878 - 6,25 Kleine dito 1878 - 7,50 Zomer dito 1878 - 5, Koolzaad Prijzen der Meekrap als vorige week. Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 27 Dec. 1878. Boter laagste koers f 0,62 per 5 ons. hoogste - 0,67 5 Kip-Eieren laagste koers - 1,50 per 25 stuks. hoogste - 1,621/2 25 J\Xeii leest vaak dure boeken, die niets waard zijn. Is het niet ver standiger een boek te lezen, dat in het geheel niets kost en zeer veel waarde heeft P Zulk een boek is het „Gratis-Uittreksel uit Br. Airy's Natuurgenees wijze"het bekeude, rijk geïllustreerde populair genees kundig werk. Kiciiter's Boekhandel te Rotterdamverzendt het Uittreksel gratis en franco. Een goedkoop geneesmiddel. Neem telkens voor het eten twee teerkapsules van Guyot, ingeval gij verkouden zijt, hoest, of aan bronchitis, catharren, tering of in 't algemeen aan eenige aandoening van de brooches of longen lijdt. Iedere flacon bevat zestig teerkapsules, 't geen maakt, dat de geheele behandeling slechts zes a acht centen daags kost en u ontheft van het gebruik van alle afkooksels, patés, siropen en borstdranken. Talrijk zijn de namaaksels. Gij moet dus vooral letten op het etiquette, waarop de haudteekening van den heer Guyot in drie kleuren is gedrukt. Te verkrijgen in de meeste apotheken. Heden overleed op ruim 78-jarigen leeftijd mijn echtgenoot de heer MAïtlNUS PLATSCHOHRE. Zierikzee, 20 December 1878. Wed. M. PLATSCHOltKE Lagcher.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3