mMKMSClE ÜOHUM. ig DO. 1878. No. 101. Woensdag 25 December. 81ste jaargang. Feuilleton. AFGHANISTAN eiTde AFGHANEN. «DE. ine f in ing. len. i te t te afe- ircle uwe jreR en Binnenland. Zierikzee, 34 Dec. Zaterdag werd alhier in de benedenzaal der sociteit //Bellcvue" de vergadering ge houden van onderwijzers in liet tweede schooldistrict van Zeeland, onder voorzitterschap van den districts schoolopziener mr. J. W. A. Schneiders van Greijffens- werth. De vergadering werd door 36 leden bijgewoond. In zijn inleidend woord gedacht de Voorzitter het overleden lid P. Bomeijn, in leven hoofdonderwijzer te Noordgouwe, en heette hij het nieuwe lid, den hulponderwijzer Heijraaiis te Zonneinaire, welkom in den kring. Het nieuwe reglement voor de sedert zes maanden op zichzelf staande vereeniging van onderwijzers in het tweede district (vroeger was 't derde district er mede vereenigd), werd behandeld en goedgekeurd, op eetie kleine wijziging na, geheel overeenkomstig het concept eener daartoe in de zomer-vergadering benoemde commissie. Het bestaande bestuur werd, voor zoover de spe ciale functiën betreft, gecontinueerd, nadat bij accla matie de heer Schneiders van Greijffenswerth tot Voorzitter was herkozen. Uit elke afdeeling zal nu nog een bestuurslid gekozen worden. Het gewoon jaarlijkscli examen van de kweekelingen 'der Oefenschool zal gehouden worden op Zaterdag 11 Januari e.k. De volgende districts-vergadering werd bepaald op Zaterdag 39 Maart e.k. Onderscheidene leden traden toe als begunstigers der hulponderwijzers-zangvereeniging, die bij de ver gaderingen zich steeds hoogst verdienstelijk maakt door de uitvoering van zangstukken. De Voorzitter gaf een loffelijk voorbeeld in het materieel steunen dezer goede zaak. Van de voor deze vergadering vastgestelde vraag punten werden de volgende afgedaan //Stijloefeningen", ingeleid door den lieer J. Th. Oosterman, hoofd- ondenv. te Zierikzee, en de //Macht van 't kleine", ingeleid door den heer II. A. Lemson, hulponderw. alhier. De inleider van het eerste punt beschouwde dit vooral niet betrekking lot de atudie van den onderwijzer. Hij splitste zijn beschouwingen in drie deelen goede lectuur, opzettelijk stel- en stijloefeningen en stijlleer, die met elkander in verband gebracht, goede resultaten kunnen geven. Aan het gesprokene werden nog eenige belangrijke opmerkingen toegevoegd, o. a. door den heer Hofman, die nog bepaald het maken van opstellen aanprees en liet werken van aankomende onderwijzers in kransjes tot onderlinge oefening eu kritiek, en door den heer J. L. van Oost. De laatste ontwikkelde een goeden gang van stijl oefeningen voor de lagere school, daarin van de een voudigste begrippen en verbindingen uitgaande. De lieer Lemson ontwikkelde in een goed gesteld opstel de waarheid, dat in de nieuwere industrie en landbouw zeer veel zaken, vroeger als onnut, on bruikbaar, afval weggeworpen en versmaad, thans met voordeel en nut worden verwerkt en aan 't algemeen belang dienstbaar gemaakt; hij wees er op, dat den kinderen al vroeg de nuttige les kan ingeprent worden, dat niets volkomen waardeloos is, dat er in de natuur niets te ioor gaat en dus de meuscli ook niets moet laten verloren gaan. De uitvoering van eenige zangstukken door boven genoemde vereeniging, onder directie van den heer Letzer, luisterde de vergadering op. In deze vergadering kwatn ook aanleiding dat ter sprake gebracht werd het bestaande, doch naar't schijnt nog niet algemeen genoeg bekende en op prijs gestelde //Uitkeerings-contract bij overlijden, van onderwijzers in Zeeland", een wezenlijk nuttige en weinig kostbare instelling, waardoor aan de weduwe of erven van onderwijzers een uitkeering in eens, tot verschillend bedrag naar de onderscheiden klassen, wordt verzekerd. Gisteren is het brood bij de meeste bakkers 1 ct. afgeslagennaar we vernemen, is dit slechts een begin, en zullen de bakkers voortgaan met den prijs van het brood in verhouding te brengen tot den prijs van liet graan. Bruinisse, 33 December. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft op voor dracht van het departement Duiveiand de gouden medaille toegekend aan den heer S. de Graaff te Bruinisse, wegens 60-jarigen onafgebroken en vol- ijverigen schooldienst. In de maand Augustus 1.1. mocht deze dit zeldzame jubilé vieren. Op eene der aanstaande wintervergaderingen van liet departement zal de medaille aan den heer de Graaff worden uit gereikt. Vier-Bannen van Düiveland. Op 1.1. Zaterdag 31 Dec. had de proefbemaling plaats van liet stoom gemaal van dezen Polder, geplaatst te Stevensluis. Zulks geschiedde met liet beste gevolg, zoodat liet tendeele voltooide werktuig thans ruimschoots gelegenheid heeft onzen Polder van liet nog overvloedige water te ontlasten. Te Middelburg wordt op le Kerstdag de nieuwe aangelegde rolscliaatsenbaan ingewijd. In onderscheidene plaatsen is dezer dagen in de nfdeelingen van //Volksonderwijs" de vraag ter sprake gebracht of men nu niet tot de opheffing der afdee- lingen zou kunnen overgaan, daar de nieuwe schoolwet er is. Te Vlissingen heeft men, gelijk we reeds ge meld hebben, die vraag bevestigend beantwoord; te Botterdam daarentegen is besloten de afdeeling iu stand te houden, daar er nog zooveel gedaan kan worden tot bevordering van schoolgaan, tot wakker houden van den wensch naar verbeteringen in de wet, ja naar een geheel nieuwe, die meer iu den geest zou zijn van 't geen //Volksonderwijs" zich had voorge steld en dat slechts zeer ten deele is verkregen door de nieuwe wet. De dames, die aan Prinses Hendrik bij aankomst te Soestdijk, iu September j.l, den welkomstgroet hebben toegezongen, zijn dezer dagen aangenaam ver rast door de ontvangst van een keurig omlijst portret van hare Koninklijke Hoogheid. De dames van het comité hebben, eveneens van Prinses Hendrik, een prachtigen armband ten geschenke ontvangen. Wij vestigen de aandacht op de aangekondigde tooneel voorstelling door de rederijkerskamer //Talma" op Vrijdag a.s. ten voordeele der soepbedeeling. Kan reeds het weldadige doel dezer onderneming een vol doende reden zijn om velen te nopen tot inteekenen, 't wezenlijk verdienstelijke spel van do leden van //Talma", dat reeds bij vroegere gelegenheden ge bleken is, belooft den bezoekers der voorstelling een avond van degelijk genot. //Kunst en Eer" zal de voorstelling door haar medewerking opluisteren. We twijfelen niet of de zaak zal naar wensch slagen, allereerst in het belang van armen en noodlijdenden. Voor de betrekking var: gemeente-veldwachter te Eikerzee en Ellemeet, waaraan eene jaarwedde van f 35O is verbonden, hebben zich 4-0 sollicitanten aangemeld. Een vreemdeling, die den 33 Augustus des avonds te zeven uur een plaatskaartje had genomen van Bot terdam naar Middelburg, meende, dat hij daarvan den 24 Augustus nog gebruik kon maken otn terug te keeren. Aangezien hij weigerde boete te betalen, is hij vervolgd en de kantonrechter te Middelburg heeft beslist, dat onder retourbiljet moeten be grepen worden de dag van afgifte en de volgende dag, en niet tweemaal 24 uren na liet nemen van liet biljet. De vreemdeling is veroordeeld tot f 5 boete, sub sidiair één dag gevangenisstraf. De commissie tot wering van bedelarij eu nieuw- jaarwcnsclien om te bedelen te Aardenburg, heeft f 475, 7 Hectoliter tarwe eu 60 Kilo tarwemeel ingezameld voor haar uitdeeling. III. Voor zoover de bevolking niet een landelijk herders leven leidt, is zij gevestigd in eenige weinige groote steden en tal van onaanzienlijke dorpen. De steden mogen onder de aanzienlijke Oostersche hoofdplaatsen meetellen de dorpen hebben ondanks de armoedige woningen toch doorgaans nog al voorkomen, daar zij meest gelegen zijn onder de muren van het min of meer sterk gebouwd en indrukwekkend slot van het dorpshoofd. Doorgaans wordt Kaboel als de hoofdstad van ge heel Afghanistan aangemerkt. Deze met muren om ringde plaats telt 60,000 inwoners en ligt op een hoogvlakte ongeveer 6000 voet boven de zee aan den linkeroever van de rivier Kaboel. De stad heeft in den vorigen oorlog met de Engelschen veel geleden. Ofschoon er te Kaboel een vorstelijk paleis is, zoo houdt de beheersclier des lands toch doorgaans niet daar zijn residentie, maar te Bala-Hissar, dat Zuidoost van Kaboel op een heuvel ligt. De stad Djeilalabad ligt mede aan de Kaboel en heeft 10,000 inwoners. Ghasna of Ghizni met 15,000 huizen, dus ongeveer een 50,000 inwoners, was eenmaal de prachtige hoofd stad der Glinsneviden. Het is thans nog het Medina der Sunniten. Kandahar, de hoofdplaats van een zoo goed als zelf standig Khannaat, heelt 50,000 zielen men ziet er liet 1) Aan het slot van afd. II komt een zinstorende druk fout voor. Er wordt daar gesproken van een verwante stad, dit moet z\jn verwoeste stad. praalgraf van Aciimed-Shah en de meeste fabrieken en werkplaatsen van liet land. Ook le Doeschak, een plaats van 10,000 zielen, heersebt een nagenoeg onaf hankelijke Khau. Een zeer belangrijke stad is Herat, de hoofdplaats van 't gewest Gliorathet telt naar gissing 45,000 inwoners en werd in de geschiedenis van Perzië de parel genoemd van de schelp door Khorassan voorgesteld. De heerlijk gelegen stad was langen tijd de twistappel tussclien de Afghanen en de Perzen. De bijnaam vanvHerat is //de stad met honderdduizend tuinen". De beschermheilige van Hemt, Cliodscha Abdullah Ansari, ligt begraven te Gasergiali, een uur van de stad gelegen; daar is ook Dost Mohammed begraven, 't is 't St. Denys van dit Oostersch Parijs. Te Herat worden schoon gedamaseerde sabelklingen vervaardigd, alsmede zijden stoffen en kostbare tapijten. Wat de geschiedenis van Afghanistan betreft, deze ligt nagenoeg geheel in liet duister wat aangaat de oudste tijden. Alleen weet men, dat het land meer malen liet tooneel geweest is van verwoestende oorlogen, dat uit Afghanistan bij herhaling veroverings- of stroop tochten zijn gedaan naar Indië en dat er tussclien de Afghanen, die Sunniten en de Perzen, die Scliiïten zijn, altoos een onverzoenlijke haat heeft bestaan, die door de overheersching van Herat door Perzië lang niet verminderd is. In het begin; der zestiende eeuw (1504) werd het land door den Sultan van Samarkand veroverd en ingelijfd bij het rijk van den Grooten Mogol (Baber 1505—1530). Op den duur konden de Afghanen zich niet in den staat van afhankelijkheid schikken en vochten zich in het midden der vorige eeuw vrij onder Aclimed- Shali, een man uit het aanzienlijk geslacht der Abdalli en c(ie door een landdag te Kandahar tot onafhan kelijk vorst van geheel Afghanistan werd uitgeroepen. Het gelukte hem ook Beloedschistnn, welks voor naamste Khan Nnssir was, te onderwerpen. Achmed- Shali was een groot potentaat, die zijn naam met luister omgaf, door vergrooting zijner domeinen eu door krijgstochten tegen de onderscheidene Afgliaansche stammen. Hij verwierf den titel van Dordoran, d. i. z/parel van zijn tijd". Zijn zoon Timur, die een weel derig en verwijfd leven leidde, verzwakte de macht dei- nieuwe dynastie zeer, en was oorzaak van onophoudelijke binnenlandsclie oorlogen, zijn geheele regeering door, die twintig jaar duurde. Na zijn dood voerden zijn beide zonen Malunoed en Siman een bloedigen kamp om de kroon. In 1794 werd eindelijk Mahmoed in een moorddadigen slag aan de oevers van den Hilmetid geslagen eu moest vluchten naar Herat. Siman kreeg nu de heerschappij in handen, doch niet lang daarna herstelde Mahmoed zich, nam Kandahar en Kaboel in en onttroonde Siman. Zulks was mogelijk door de groote onderlinge verdeeldheid der stammen, een kwaal, die ook nu nog heerscht. De heerschappij van Mahmoed duurde slechts kort. Er stond namel. een jongere broeder, Sjoedschah tegen hem op, die hem in 1803 onttroonde en in de gevangenis wierp. In 1809 herwon Mahmoed nogmaals zijn vrijheid en de heerschappij, doch verloor de laatste voor goed in 1826, waarna hij zich naar zijn zoon Kamran begaf, die als Khan te Herat regeerde. Mahmoed stierf in laatst genoemde stad in 1829. l)e opzettelijke en rechlstreeksche inmenging der Engelschen dagteekent uit den tijd van Sjoedschah en nam toe in dezelfde mate als de Bussische intriges in Perzië, Oost-Armenië en Midden-Azië. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1