Buitenland. Onze Leestafel. Burgerlijke Stand te Zierikzee. Talrijk zijn reeds nu de offers die 'fc ijs en de gladheid der straten op onderscheidene plaatsen heeft geeischt. Te Nieuwe Wetering verdronk een vrouw, moeder van drie kleine kinderen, bij haar poging om een 7-jarigen ^waaghals, die door het ijs was gezakt, te redden. Te Sittard is een bijna 80-jarig man bij het naar huis gaan uit de kerk, door de gladheid dei- straat gevallen, waarbij hij het nekbeen brak en eenige oogenblikken later overleed. Op de veemarkt te Amsterdam heeft een handelaar uit Woerden een portefeuille verloren met f 10,000 aan bankpapier. Te Nijmegen is een spoorweg-arbeider door een zandtrein een been afgereden. Dezer dagen kwam ecu onbekende omtrent midder nacht in de herberg van zekeren Bondoe te Bergen (België). Hij vroeg een flesch wijn en verzocht den herbergier mede te drinken. Na een glas te hebben gedronken ging ïtondoe een oogenblik naar buiten. Toen hij terugkwam, dronk hij een tweede glas, doch nauwelijks had hij dat geledigd*- of hij viel in een diepen slaap, waarschijnlijk tengevolge van een slaap drank, door den onbekende in den wijn gegoten. Toen de kastelein wakker werd, was zijn klant, de flescli wijn, zijn horloge, zijn portemonnaie, zijn jas en de inhoud der lade van het buffet verdwenen. Bij den landbouwer P. L. te Assen heeft, naar men meldt, het paard, dat op stal stond, een koe de tong afgebeten, omdat deze mee at van het voer van 't paard. Te Amsterdam is een kindje van ongeveer l1^ jaar oud gestikt, doordien het een te groot stuk vleesch in den mond had en dit wilde doorslikken. Tegen de gebr. M., te Eenines, is een vervolging ingesteld wegens het moedwillig mishandelen van de persoon van W. L., landbouwer aldaar. De toestand van de laatste is niet buiten gevaar. HL et Oosten. Er zijn zeer weinig tijdingen uit het Oosten ge komen, sedert ons vorig artikeltje over deze zaak maar als men de weinige berichten, die er gekomen zijn, als waar mag aanmerken, dan ziju ze van veel gewicht. De Emir zou name), zeer bepaalde stappen gedaan hebben om tot een schikking te komen, waar toe hij Euslands tusschenkorast zou hebben ingeroepen. Verder zou het Bussische gezantschap dat te Kaboel was, na een levendige wisseling van depêches, die stad hebben verlaten, even wei niet als voorbereiding van erger hatelijkheden, maar tengevolge van minnelijk overleg met de Engelsche diplomateii. Is dit alles zoo, dan is het van veel belang; want clan blijkt er uit, dat of Busland den Emir geheel loslaat, zoodat er aan een overleg van Engeland met Busland na tuurlijk ten koste van Afghanistan te denken is, of de Emir heeft grond ora tot een gevvenschte schikking met Engeland te komen door officieel het Bussische gezantschap te doen heengaan, waardoor dan eenigs- zins de daad van het afwijzen der Engelsche gezanten zou worden uitgewischt. Zoo zou er dan spoedig een eind aan den oorlog kunnen komen, zonder belangrijke schade voor de beide partijen. Ondertusschen valt niet zeker uit te maken hoe 't met de stellingen van de legerafdeelingen der Engelschen staat. In 't eene bericht leest men, dat de troepen nu wel op Djellalabad aanrukken en in het Zuiden op Kandahar, terwijl uit andere tijdingen alleen blijkt, dat de Engelschen nog bezig zijn zich van de bergpassen te verzekeren, die toegang tot het land geven. In Europa is de Oostersche kwestie weder wat op gehelderd. Er zal nu iets komen van een schikking tusschen Turkije en Griekenland. Turkije wil wat loslaten en hoopt dat Griekenland daarmede tevreden zal zijuzoo niet, dan zou het zich tot de mogendheden wenden. In het Parlement heeft de Engelsche regeeriug zich een kleine nederlaag bespaard door intrekking van haar voorstel om geldelijke toelage te geven aan de opstandelingen in het Ehodopo-gebergte. liet is dus niet gekomen tot deze formeele stijving van dien opstand. Ook schijnt de Engelsche regeering geen zin te hebben een nieuwe leening voor Turkije te waarborgen. Inmiddels schijnt de Sultan in het Aziatische ge deelte van zijn llijk op nieuw in moeielijkheden le zitten. Men zegt, dat 40,000 ICurden, onder aanvoering van den zoon van Bederhan (het hoofd dat zich onlangs aan den Sultan onderwierp) in opstand zijn gekomen en dat de tegen hen gezonden Turksche troepen de opstandelingen te Saneb-Tscharnab, in Kurdistan, hebben verslagen. Zwitserland. De Bondsraad heeft aan de cantonale regeeringen een circulaire gericht over het recht van verblijf. Daarin wordt onder auderen gezegd: //Is de Bonds raad aan den eenen kant niet geneigd, het verblijf van staatkundige vluchtelingen te beperken, van den anderen kant is zij toch voornemens zich te verzetten tegen alle pogingen van vluchtelingen, door woord of daad, waardoor de vriendschappelijke betrekkingen van Zwitserland met andere staten zouden kunnen gestoord worden. Wij verzoeken u, daarna Le handelen en ons door nauwkeurige berichten op de hoogte te houden van den stand van zaken. Ten einde de cantonale overlieden behulpzaam te zijn in het toezicht op staatkundige vluchtelingen, die uit naburige landen kunnen komen, zal van tijd tot tijd een opgave worden gedaan van hen, aan wie wegens hunne woelingen het verblijf in andere landen is ontzegd". Zulk een lijst, de namen bevattende van 34 uit Berlijn verwijderde sociaal-democraten, is reeds openbaar gemaakt. De Unie van Utrecht lokt gelukkig niet zulk een stroom van letterkundige prullaria uit als de Waters nood, 1813, 't Zilvereu kroningsfeest en dergelijke nationale gedenkdiugen. 't Is of de geestdrift voor de Unie bevroren is. Van 't oogenblik af, dat de (nationale?) Utrechtsche commissie acte van haar ge boorte heeft afgegeven, schijnt de natie gedacht te hebbenzoo, nu is 't in orde, die heeren zullen 'l varken nu wel wasscheu. En daar was aanleiding toe, wegens de reeks van heel en half nationale feest vieringen, die de jongste tien jaar hebben opgeleverd. Men kan niet volhouden met onze geheele chronologie te repeteeren door middel van lichtjes en zangen en boekjes en prenten. Alles wil wel eens zoo'n bui hebben, maar als die vlaag dan over is, ontstaat er groote stilte en rustige rust. En men keure 't af of legge er zich bij neer in den grond kan 't het gros der levenden niet zooveel scheien wat er zooal gebeurd is, zoo lang geleden. Met enkele feiten gaat het nog al, voor andere is maar geen geestdrift te wekken in de natie. Onder deze schijnt de Unie van Utrecht 'gerangschikt te raoeteu worden. Dit historisch feit is anders wel van belang, maar 't zij de tijden slecht zijn, 't zij er van het verschil in appreciatie der Unie als grondslag onzer constitutioneele staats inrichting ook iets tot de groote menigte is doorge drongen, men hoort er weinig van. Een paar eenigszins grondige studiën van het onderwerp zijn er verschenen, doch hierbij schijnt het te blijven. De feestprenten-industrie is er ook nog niet op gevallen, de loterij-woede gelukkig ook niet. Anders hadden we nu misschien ook al kans otn bij een Unie-boek een kistje stinkadores, een naaimachine of een andere heerlijkheid te winnen. Van een verscheuring der Unie in den vorm van een scheurkalender hebben we gelukkig ook nog niet gehoord. Onder al deze omstandigheden is er misschien wel een plaatsje voor het boekje, waarvan we een exem plaar ontvingen en welks titel luidt//De Unie van Utrecht. Beknopt medegedeeld voor kinderen, door E. Heusy, oud-onderwijzer, thans binnenvader in liet Grootburger Weeshuis te Kampen", aldaar uitgegeven bij Laurens van Hulst en verkrijgbaar voor 15 ct., 25 ex. 3, 100 exempl. f 10. De lieer Heusy heeft waarlijk geen lichte taak aan vaard, het opstellen van zulk een boekje over zulk een onderwerp. Hij schrijft iets op een der voorste blaadjes, dat hij noemt //Voorwoord, Voorrede noch Voorbericht". Hij zal ons toestemmen dat 'fc toch zoo iets is, en daarin drukt hij de hoop uit, dat het boekje voor kinderen goed en voor de ouders niet kwaad zal zijn. We hebben 't geschriftje niet zonder genoegen gelezen, ofschoon door de blijkbaar opzettelijke zorg om alle verschil van opvatting en appreciatie ter zijde te laten, de kleur van 't geheel wel wat flauw is ge worden. Van Unie-vergoding is geen sprake, en ofschoon wij de daad van 23 Januari 1579, voor een hoogst gewichtige houden, vinden we 't maar goed, dat men zich als schrijver niet te veel illusiën maakt om dit aan kinderen smakelijk te maken. We meenen dat het boekje meer waarde heeft voor de groote menigte der onontwikkelde burgers dan voor de schooljeugd, die o. i. maar moeielijk 't ge wicht van een dergelijke zuiver politieke handeling als de Unie kan beseffen. liet boekje is eenvoudig en in aangenamen toon geschreven. Voorin staat de Hollandsche maagd, gelijk ze vroeger op muntstukken stond. Zou de jeugd, dat boek met de sloten ziende, waarop de maagd steunt en waarbij 't devies //Hac nitimur liane tuemur" behoort, ^iet allicht gaan denken, dat dit een oude uitgave van de Unie was Zou Jt niet aardiger geweest zijn, als daarvoor in de plaats liever een afbeelding van 'fc ontworpen monument was gezet, dat te Utrecht zal opgericht worden, als de middelen er voor gevonden kunnen worden? On langs gaf Eigen Haard zoodanige afbeelding. De geringe prijs maakt, dat 't goede boekje in veel handen kan komen. Met liet begin van 1S79 houdt het tijdschrift Het Familiebladdat nu sedert 12 jaren onder de redactie van George Kepper verscheen, op te bestaanook het bekende S'tuiversmagazijn van Beliufante zal dan niet meer verschijnen. Beide tijdschriften hebben als zoodanig 'l tijdelijke met het eeuwige verwisseld, en zullen gezamenlijk opgaan in een nieuwe krant Het Familieblad. Wekelijksch Stuiversmagazijn, hoofd redacteur George Kepper, te verschijnen bij dezelfde uitgevers. In hek //Voorwoord" geeft de redactie uit voerig de aanleiding tot deze groote verandering op. Hoe zij kan zeggen, dat het nieuwe weekblad meer zal geven dan vroeger de beide tijdschriften samen, vatten we niet. Doch dit komt er ook niet op aan als het blad gelukken wil, gelooven we, dat er wel goeds mee gesticht kan worden. We vreezen echter dat liet in den stroom, den nog altoos wassenden stroom van speciale kranten zal verdrinken. Alle tijdschriften lezen, kan 'fc publiek nietal deed het er meer zijn best voor dan nu 't geval is, zou 't toch niet gaan maar alle kranten lezen kan evenmin, zelfs twee of drie, dat is eigenlijk al wat veel. Dit doet ons vreezen dat Het Familieblad geen abonnés genoeg zal krijgen om wezenlijk wat degelijks en iets meer dan een advertentieblad van teer, holloway-pillen en airy's-gedokler te wezen. Dit belet ons niet om 't blad succes toe te wenschen. De redactie is in goede handen. Het eerste hoofdartikel wil ons echter niet bevallen, 't is een stuk van Agatha //Een maat schappelijk Vraagstuk" en handelt over de litteratuur van de //vrouwelijke emancipatie" 't komt o. i. zoo wat neer op nul na raison que ?ious et nos amis ofschoon 't dit in Busken Huet gispt. Schoolnieu w s. Benoemd tot hulponderwijzer aan de bijz. school alhier de heer L. van Bevereu van Dinteloord. Maandag 16 Dec. is te Delft overleden de nestor der Nederlaudsche onderwijzers, de oudste tevens van Delft's ingezetenen, de heer Pieter van der Schaft Sr., rustend hoofdonderwijzer te Delft, die den ouderdom van ruim 98 jaar bereikt had en tot voor weinige weken nog in 't genot van al ziju vermogens en van een uitstekende gezondheid geweest is. Den II Mei 1780 te Schiedam geboren, genoot hij aldaar zijn opleiding, tegelijk met P. J. Prinsen, bij den onderwijzer Gerrit Verboon. In 1799 was hij onder de mannen, die uittrokken tegen de Engelschen en Bussen, die een inval in N. Holland gedaan hadden. Na ongeveer een jaar als bijzonder onder wijzer te Schiedam te zijn werkzaam geweest, werd hij in 1801 als hoofdonderwijzer eener stadsschool te Delft aangesteld, welke betrekkiug hij bijna 70 jaar lang vervuld heeft, tot hij in 1870 werd gepensioneerd met volle jaarwedde als pensioen, alsmede het genot zijner woning, terwijl hem tevens het eere-lidmaatschap der Plaatselijke Schoolcommissie werd opgedragen. In zijn tijd was de heer v. d. Schaft een sieraad van zijn stand, terwijl hij destijds ook als docent aan de toenmaals te Delft gevestigde militaire academie en aan het gymnasium zeer verdienstelijk is werkzaam geweest. Allen die den waardigen man gekend hebben, en onder hen zijn grijsaards van 7080 jaar, als zijn oud-leerlingen, hebben hem steeds hoogelijk gewaardeerd om zijn ijver, zijn nauwgezette plichts betrachting, zijn opgewekten aard, zijn warme liefde voor de jeugd. Zijn assche ruste in vrede De afd. Vlissingen van //Volksonderwijs" heeft in haar jongste vergadering besloten tot opheffing der afdeeling, aangezien door het tot stand komen der nieuwe wet op 't onderwijs wel niet alle wenschen vervuld, maar toch de hoofdredenen van bestaan van //Volksonderwijs" vervallen zijn. VAN 13—20 Dec. 1878. Geboren: Een zoon vau J. E. de Kok en C. van der Meer. Gehuwd: C. Wijt, vvedn. en C. v. d. Berge, wed. Overleden: E. den Herder, oud 30 d., d. J. M. Phaff, oud 30 j., jd. L. Slager, oud 33 j., vrouw van L. van der Valk. J. Dekker, oud 2 d., z, Als levenloos aangegeven: Eene dochter van C. Hack en H. C. Kloet.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3