ZIKHIK/i l Sdli: COURANT. voor liet arrondis- sement Zierikzw. 1878. No. 100. Zaterdag 21 December. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Binnenland. AFGHANISTAN en de AFGHANEN. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Zierikzee, 20 l)ec. Voor liet nationaal geschenk, aan te bieden aan H. M. de Koningin bij Hoogst- derzelver komst in Nederland, is in deze gemeente bijeengebracht, na aftrek van kosten, f 99,53. Naar we vernemen zal in de Januari-vergadering van 't dep1. Zierikzee der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen als spreker optreden Mr. A. Heemskerk alhier. Zijn we wel onderricht, dan zal de Zierikzeesche burgerij eerlang door de bakkers verrast worden met een verlaging van den prijs van het brood. Nadat de broodprijzen nu maanden lang, buiten verhouding tot de graanprijzen, hoog zijn gehouden, zal de afslag een ware verrassing zijn. Men zal zieu dat de bakkers toch tot edelmoedige daden in staat zijn, als 't er op aankomt enais er kans bestaat, of gevaar, dat er een coöperatieve bakkerij zal worden opgericht. Sprekende over de eerlang te wachten ontwerp-wet tot het heffen eener belasting op het kapitaal, zegt de schrijver der //Residentie-Brieven" in het Z. JDagbl. o. a. dat hij liever indirecte belastingen zou zien, op den tabak b.v. als zijnde geen artikel van wezenlijke behoefte en verder op alle artikelen van weelde. Zoo zou men kuuuen ontkomen aan de directe heffingen, die hij steeds beschouwt als een ramp, ook al stemt hij toe //dat in theorie de directe heffingen idealistisch goed zijn/'? //Voor een ruime toepassing dier theorie ontbreekt ons maar een kleinigheideen ideale maatschappijof liever nog, ideale menschen. Daar nu eenmaal de menschen zijn, zooals ze zijn, noem ik een kapitaal—belasting", en in 't algemeen elke belas ting, niet gelieven naar een maatstaf die zichtbaar of te constateeren is buiten den belastingschuldige om, groote onrechtvaardigheid, wijl zij wordt opgebracht door eerlijke lieden ten koste van de oneerlijken. Het ontwerp van den Minister Gleichman berust op 't stelsel van eigen aangifte, 't welk altoos mank gaat, omdat het zoo in de zeden van 't volk zit den fiscus te bedriegen, waarvan zelfs de eed geenszins terug houdt. Wat dit laatste aangaat daar is veel van aan. We weten van zekere visschersplaats, dat daar jaarlijks voor den aanvang der haringvisscherij door al de schippers of stuurlieden der bomschuiten onder eede moest verzekerd worden, dat zij geen smokkelgoederen naar Engeland zouden brengen, terwijl toch algemeen gezegd werd, dat daar nooit een schuit afvoer, die geen smokkelwaar aan boord had. Men had deze doorgaans al aan boord als men ter eedsaflegging ging. Uit het verslag van het verhandelde in den gemeente raad van Bruraraen, zooals het voorkomt in de Zutf. Court., blijkt, dat daar een hoofdonderwijzer is, die 125 in het pensioen van zijn voorganger bijdraagt. Een voorstel van den voorzitter om hem daarvan te ont heffen en het pensioen, ten bedrage van f 400, geheel ten laste der gemeente te brengen, werd afgestemd. Het Vaderland vestigt de aandacht van alle bij de zaak betrokken autoriteiten op een regeling, die zonder twijfel in tegenspraak is èn met de letter èn met den geest der onderwijs-wet, Yan de gemeente Bierura is verleden week verteld en in de bladen uitgebazuind, dat daar geen enkele kroeg of drankwinkel bestaat. Het blijkt nu dat daar overvloed van die inrichtingen .zijn en er in de gemeente lSVg liter jenever per ziel en per jaar wordt geslikt. Als men toch maar den naam heeft van vroeg opstaan Bij den secretaris van curatoren der universiteit te Amsterdam is inzage te bekomen vau een programma, vastgesteld door den heer Y. F. Bennett Stanford, lid van het Engelsche Parlement, en waarbij een prijs van honderd pond sterling wordt uitgeloofd voor het beste geschrift over hydrophobic. Dinsdag-morgen kwamen te Vlissingen per mailboot uit Queenborough aan, de Prins van Wales en Prins Leopold, alsmede Prins Christiaan van Holstein, zich begevende naar Darmstadt om de begrafenis bij te wonen van de Groothertogin Prinses Alice. Uitslag der groote haringvisscherij gedurende 't jaar 1878. Kantoren. Schepen. Gedane reizen Vanj '9t. Vlaardingeti 63 185 2523 last. 43 151 1730 u Scheveningeu 9 29 324 ii 's Gravenhage 7 23 224 ii Amsterdam 3 9 149 ii 1 3 39 n 1 2 36 H Totaal 125 402 5025 last. Dr. T. T. Kroon, vroeger conrector te Arnhem, laatstelijk leeraar in de oude talen aan 't gymnasium te Zutfen, is na een korte ongesteldheid den 14n dezer overleden. Te Bergen op Zoom heeft een beetwortelsuiker fabriek haar arbeid gestaakt. Honderden personen zien daardoor met angst de toekomst tegemoet. Door het hoofdbestuur van de vereeniging tot be vordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland is een uitnoodiging gericht aan de maat schappij tot nut van 't algemeen, aan de maatschappij tot bevordering van nijverheid en aan het algemeen Ned. werkliedenverbond tot het aanwijzen van een of meer leden, die deel zullen uitmaken van eene com missie tot onderzoek van de vraag: in hoever de invoering eener wet op den arbeid in Nederland wenschelijk is. Van de feestelijke herdenking van de Unie van Utrecht zal vooreerst wel niets komen. De inschrijvingen voor het gedenkteeken zijn verre onder de raming gebleven. Nergens was genoegzame deelneming, ook niet te Utrecht. De aldaar bestaande commissie zou aan het hoofdbestuur een feestviering in Januari ont raden hebben met 't oog op het seizoen en den korten tijd tot voorbereiding. Intusschen wordt aan de munt een gedenkpenning vervaardigd. II. De patriarchale zeden, inzonderheid onder de stammen, die zich met veehouding bezig houden, brengen zeker aanzien van liet persoonlijk gezag mede, dat door het stamhoofd in 't groot, door de familiehoofden in kleiner kring wordt uitgeoefend. Er bestaan niette min tweederlei soort van wetten, waarnaar het gezag der hoofden zich moet schikken en waardoor dit in vele opzichten vrij beperkt wordt. Vooreerst de Koran, die bij de muzelraarische stammen als godsdienstige wet erkend, ook als burgerlijke en zedewet veel kracht heeft, en daarbij komen nog een soort van oude wetten, die veel overeenkomst hebben met de wetten der Germanen, bij wie ze in de 6e en 7e eeuw nog van kraeht waren en die voornamelijk strekken tot boete of betering in geld of geldswaarde voor allerlei beleedigingen en misdrijven aan den lijve. Gelijk men ten tijde der Frankische Koningen zijn naaste nage noeg geheel kon ontleden, zelfs dooden als men maai de op elke verminking gestelde boete voldeed, zoo ongeveer kunnen ook de Afghanen voor geld elkander vrij wat kwaad doen. Trouwens dit barbaarsche rechts beginsel vindt men in vele oude wetgevingen en volkszeden terug. De slavernij bestaat in Afghanistan, doch gewijzigd overeenkomstig de herderlijke zeden, d. f. de slavernij is er doorgaans niet zwaar om te dragen. De slaaf is meestal lid van 't gezin zoo goed als de bloedver want. Staatsburgerlijke rechten heeft de slaaf na tuurlijk niet. Het patriarchale in verband met het voor 't overige erg wettische van 't volk is oorzaak, dat de staats vorm veel meer van de democratie heeft, dan van de monarchie, alsmede dat het gezag van een stamhoofd, Emir of Khan vaak vrij wankelbarig is. In de ge meenten bestaan een soort van landdagen, waarin alle vrije mannen zitting hebben; deze benoemen afge vaardigden naar de disfricts-vergaderingen (chail). De chail benoemt uit zijn midden de afgevaardigden naar den landdag van den stam (oeloes). De uitvoering der besluiten wordt aan commissiën of aan afzonder lijke gedelegeerden opgedragen. In sommige stammen is de geest meer aristocra tisch in die, welke een Klian tot hoofd hebben meer monarchaal. Het Khannaat is doorgaans erfelijk in een bepaald geslacht. In geval van oorlog worden de bevelhebbers ge kozen en met nagenoeg dictatoriale macht bekleed. Het uiteenloopende der regeeringsvormen van de enkele stammen maakt dat van een bepaalde nationale eenheid geen sprake kan zijn. Elke stam gaat door gaans ziju eigen weg en hieruit laat zich verklaren, dat b.v. op dit oogenblik onderscheidene voorname stammen, b.v. die van Herat en Balkli, in de gewesten Ghorafc en Koendoez doen alsof zij met den oorlog tegen de Engelschen niet het minste te maken hebben en zelfs sommige stammen de Engelschen inroepen. Men kan dan ook wel spreken van een zekere geogra fische en efchnologische eenheid, maar niet van een politieke. In de geschiedenis dier streken komen slechts enkele mannen voor, die door hun groote persoonlijkheid voor een tijd een soort van nationale eenheid hebben gegrondvest en staande gehouden. Al wordt de tegenwoordige Emir of Khan van Kaboel door de Engelschen aangesproken in een zin als ware hij verantwoordelijk voor geheel Afghanistan, is 't nog geenszins waarschijnlijk, dat de overige Khans zich dit zullen aantrekken. De kracht des volks wordt op die wijze zeer verdeeld en liet weerstands-vermogen verzwakt. Op een gegeven oogenblik ziet men misschien de mannen van Ghorat, die van Koendoez en die van Kafiristan met de uitvlucht aankomen, dat zij met de affaire van Kaboelistnn niets te maken hebben. Hieruit volgt, dat het vrij onverschillig is of we de verdeeling des lands in 26 provinciën, gelijk men die in de aardrijkskundige handboeken viudfc, opge ven of niet. Immers om er eens eenige te noemen Kaboel, Peshawur, Kandahar, Herat, Balkli zijn onder ling al even weinig één, als b.v. Friesland, Namen, Hamburg en 't Guliksche. Van meer belang is het, nog eens de aandacht te vestigen op de stammen. Van deze stammen of oeloes zijn de voornaamste, die der üurani met 800,000 hoofden, de Berdurani met 700,000 koppen, de Gildschi 600,000, de Kakus 200,000 enz. Fen algemeene vergadering van den stam onder den Khan als voorzitter heet dschihrgas. Merkwaardig zijn hun bijzondere overleverigen om-

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1