DIAMANT 1/10 Karaat; 12 Gulden verschijnsel zijn bij iemand, die tot tweemaal toe zich zoo ter prooi had gezien van zulke snoode aanslagen. Er zijn wel Koningen geweest, die monsters en hatelijke wezens werden, enkel op 't vermoeden dat hen wel eens zoo iets kon treffen als nu reeds twee maal 't lot van Keizer Wilhelm was. Toch verneemt men dat Wilhelm er even flink en blozend uitzag als vroeger en ook even goedig en welgemoed. Dit pleit voor zijn geest zoowel als voor zijn lichaam. De geestdrift der bevolking moet algemeen en zeer groot geweest zijn. Slechts één wanklank was daarbij, n.l. dat er een kleine 500 personen de stad uitgezet waren als waren zij allen verdacht van nog eens op nieuw een aanslag tegen den vorst te willen onder nemen. Wel beschouwd is die uitzetting dan ook een dwaasheid geweest en een domheid tevens. Immers geen schooner gelegenheid voor wezenlijke samen zweerders en moordenaars om hun slag te slaan, dan wanneer alle verdachten de stad uitgezet zijn; dan kunnen de schurken zich onder de eerlijke lieden verschuilen. Nog steeds wordt gesproken over de onderhande lingen, die gevoerd worden met de agenten van kar dinaal Nina om een akkoord te vinden met het Vatikaan. Dit zal een zeer donkere schaduw worden over de laatste politieke periode van von Bismarck. De Fransche Kamer is nog niet gereed met het werk harer zuivering. Thans is de hertog Decazes, een der Ministers van 16 Mei, uitgeworpen. Het vez'slag van 't onderzoek naar zijn verkiezing ergens in de beide half-Italiaansche departementen, was vol van zeer scherpe opmerkingen naar aanleiding van zeer lakenswaardige verkiezings-praclijken. Hij moet o. a. niet meer of minder gedaan hebben dan aan de afscheidings-partij te Nizza voor te spiegelen, dat Nizza weer Italinansch zou worden als hij maar ge kozen werd. En dat deed een Minister van Buiten- Iandsche Zaken'! De val van den hertog was groot en de man werd nog bovendien door zeer weinigen, ja schier door niemand beklaagd. In België is 't adres van antwoord op de troon rede aangenomen en de behandeling der begrooting aangevangen. Men verwacht bij de onderdeelen daar van meer strijd der uiterste partijen dan in de dis cussies der laatste dagen heeft plaats gehad. Buitenrand. Het Oosten- Met betrekking tot de Oostersche kwestie in Europa valt te vermelden, dat er «enig licht is opgegaan over de onderhandelingen van Rusland met de Porte over de eindschikking, waardoor dan aan het tractaat van San-Stefano en het Berlijner congres de kroon zou worden opgezet en alles afgedaan wat nog hangende was. Volgens de Pesther -Lloyd zou het definitieve tractaat bestaan uit 18 artikelen,' waarvan de hoofd inhoud deze zou wezenTurkije erkent aan Rusland schuldig te zijn voor oorlogskosten 300 millioen roebels, waarvan 25 millioen betaald moeten zijn voor Maart 1879 op voorwaarde, dat dan de Russen alles zouden ontruimen wat zij nog bezet houden tusschen Konstantinopel en de grenzen van Oost- Rumelië. Ook zal Turkije tegen hetzelfde tijdstip 10 millioen roebels moeten betalen voor schadever goeding aan Russische onderdanen, die in den oorlog hebben geleden. Turkije zal zoo spoedig mogelijk de aan Montenegro toegezegde landstreek in Albanië overgeven enz. In hoeverre dit nu wezenlijk het tractaat is moet nog blijken. Men brengt de verandering van groot-vizier met deze onderhandelingen in verband, ofschoon er ook zijn die meenen, dat we bier slechts met een der eindelooze serail-intrigues te doen hebben. Safvet- pacha is gevallen en de vroegere gezant van den Bey van Tunis, een gewezen slaaf, is voor hem in de plaats gesteld. Men deukt naar aanleiding van deze verandering ook aan een ommezwaai der Porte van den Engelschen naar den Russischen kant. Hoe dit zij, het Turksche rijk maakt een jammerlijke vertooning. Aangaande den veldtocht der Engelschen in Afgha nistan moet men zich nog steeds met uitsluitend Engelsche berichten behelpen, en ook deze zijn eenigs- zins tegenstrijdig. Zoo zegt een bericht, dat de veldtocht voor dit seizoen afgeloopen is en de troepen de winterkwartieren zullen betrekkeu, terwijl een ander bericht zegt, dat de troepen steeds voortrukken en denkelijk Jellalabad nog wel zullen bezetten vóór 't sluiten der campagne. Aangaande den Emir zeggen de Engelsche berichten, dat hij zijn huisgezin naar Turkestan heeft gezonden en dat hij zijn eigen hoofdstad, Kaboel, met soldaten moet in bedwang houden, of //geruststellen" zooals een ander bericht luidt. Ook wordt gezegd, dat hij zijn onderwerping zou hebben aangeboden. Als dit alles waar is, mag men vragen waarom de Engelschen dan zooveel omslag maken, om een zoo weerloos man .te bedwingen? Oiidertusschen ligt het voor de hand, dat men ver moedt dat Rusland de hand in deze zaken heeft. Hieromtrent leest men in de Pol. Corr. het volgende: z/De openbare aandacht is bijzonder gevestigd op hetgeen in Midden-Azië wordt voorbereid. De bewegingen van generaal Abramoff, die in het begin van Augustus met twee brigaden aan den Boven-Atnoe-üarja stond, worden streng geheim gehoudenmen weet niet, waar deze ver vooruitgeschoven kolonne der Turkestan- armée op het oogeublik is. Maar wel weet men, dat te Samarkand op groote schaal proviand is aan gekocht tot prijzen als nog nooit in Midden-Azië betaald zijn. Bij den bekenden toestand der Russische financiën zou de regeering niet licht zulke betrekkelijk groote uitgaven doen, wanneer zij van de noodzake lijkheid daarvan niet overtuigd was. Het is een openbaar geheim, dat, toen generaal Kauffmann dezen zomer een expeditie tegen Djama, aan de grens van Bokhara ondernam, generaal majoor Lomakin tegelijker tijd met 6000 man en 24 kanonnen het land derTeka- Turkomannen binnentrok. Na eenige onbeduidende gevechten onderwierp hij de stammen in de dalen van Tedzent en Mem en drong hij door tot op den grooten weg naar Baltsclii, vanwaar een marsch naar Herat niet met al te groote moeielijkbeden zou verbonden zijn. Nu zegt men, dat besloten is aan Lomakin aanzienlijke versterkingen te zenden en men verneemt, dat 8000 man met 2 batterijen over de Kaspische zee worden vervoerd. De Engelsche parlementaire geschiedenis staat thans in nauw verband met den toestand in 't verre Oosten. Het was te voorzien en weken lang voorzegd, dat de oppositie de Regeering zou aanspreken over den Af- ghanschen oorlog. Naar den geest en 't geluid der vele gehouden anti loarmeetings af te meten zou de interpellatie scherp zijn ook. Doch nu 't op stuk van zaken komt heeft toch de Engelsch-gezindheid bij de oppositie de overhand behouden over de ontevreden heid. Al is zoo wel in deze zaak als in de Cyprische het Parlement door de Regeering dood eenvoudig buiten tel en spel gelaten en aan dat anders zoo zelfgevoelig en eerzuchtig staatslichaam alleen de twijfel achtige eer gelaten om alles goed te vinden wat alreeds geschied en gedaan was, toch gaat lord Beaconsfield met zijn politiek door en bekommert noch bekreunt hij zich om 't Parlement. Hij rekent en steunt op den bijval der massa en deze is hem verzekerd zoolang het succes zijn ondernemingen bekroont. Wat zou het zijn als er eens gevoelige tegenspoed mocht komen De voorloopige besprekingen in het Hoogerhuis (die in 't Lagerhuis zijn Maandag pas aangevangen) strekken ten deele om critiek te oefenen op de regeerings- daden; vooral werd liet afgekeurd, dat het Blauwe boek niet alle stukken heeft medegedeeld er worden twee belangrijke brieven van den Emir in gemist, uit welke anders naar men beweert zonneklaar zou blijken, dat de Emir Engeland niet beleedigd heeft en dat dus Engeland om een gezochte redeu er dus een schandelijken oorlog voert. Het 'ÖTitbrak ook niet aan stemmen om de Regeering te steunen. De uitslag dezer parlementaire comedie is te voorzien. Men zal alles goedvinden en toejuichen, of 't dan schandelijk zij of eervol; dat is Engelsch patriotisme. Fran li x* ij li- De commissie uit de Kamer voor het lager onderwijs heeft de volgende conclusie genomenEr zullen zijn drie soorten van scholen 1. de bewaarschool voor kinderen tot 6-jarigeti leeftijd 2. de gewone lagere school voor kinderen van 612 jaar8. de meer uitgebreid lagere school 'Vécole primaire supérieure) voor jongens en meisjes van 12 16 jaar. De be waarschool is verplichtend voor alle steden van 5000 zielen en daarboven de gewone lagere school voor alle gemeenten, en de m. u. J. school voor de kantons- hoofdplaatsen. Gemengd Buitenlandse^ Nieuws. Figaro vertelt de volgende anekdote van den Frauschen Minister-President Dufaure. Deze draagt gewoonlijk jassen van een paar modes te voren; zijn zoon zond hem op zekeren dag zijn kleermaker, om hem de maat voor een jas te nemen. Dufaure liet den man begaan, maar toen de kleermaker op het punt stond heen te gaan, riep hij hem terug met de woorden //Wanneer de jas niet precies dezelfde is als die, welke ik aanheb, dan houd ik die niet." Aan het universiteits-college te Bristol worden door eene dame lezingen gehouden over staathuishoudkunde, die voornamelijk door mannelijke studenten bijgewoond en met belangstelling gevolgd worden. De kwestie van het behoud van liet tentoonstellings paleis, op het Champ de Mars, zal weldra een op lossing krijgen, zooals het publiek haar verlangt lil. bijna liet geheele gebouw zal in wezen blijven en niet tot militaire oogmerken gebruikt worden. Voor de troepen zal men een nieuw Champ de Mars be schikbaar stellen, met toestemming van den Minister van Oorlog, op een terrein buiten de vestingwerken. De Renovamento verzekert, dat, toen Koning Humbert te Florence was, de Minister van Onderwijs een anonymen brief ontving, geschreven op liet papier van de Kamer, die luidde: //Bij alwat u het liefst en heiligst is op aarde, laat den Koning niet naar Napels gaan, hij zou daar doodsgevaar loopen." Ronchetti zond den brief aan den prefect Bai-gani te Napels, doch deze stelde den Minister gerust met de verzekering, dat geen gevaar te vreezeu was en dat alle maatregelen waren genomen. Men zegt, dat de schrijver van den brief gevonden is en dat hij tot de uiterste linkerzijde behoort. Gye, de directeur van Govent-garden te Londen, is overleden ten gevolge van de wonden, die hij op de jacht te Dytchley bekwam; hij was ongeveer 30 jaren directeur der Italiaanaciie opera geweest. De nieuwe Turksche Grootvizier Kheredine-Pacha .is van afkomst een Circassiër; hij werd, nog jong zijnde, te Tunis ais slaaf verkocht aan den eersten Minister van den Bey, Ahmed Mustapha, zelf vroeger een slaaf, doch toen zwager van den Bey. Kheredine wist door zijn gunstig uiterlijk de gunst van zijn meester te verwerven; hij huwde diens dochter, werd achtereenvolgens Minister, generaal en gezant te Konstautinopel. In 1873 volgde hij Mustapha als eerste Minister te Tunis op en door zijn toedoen zond de Bey aanzienlijke sommen, om den Sultan in den oorlog tegen Rusland te helpen. Plotseling viel hij in ongenade, maar hij kon zich troosten met het aanzienlijke fortuin, dat hij had vergaard; spoedig daarna werd hij door den Sultan naar Konstantinopel geroepen en de voor malige slaaf is thans Grootvizier. Baron X. reist met den sneltrein van Parijs naar Nizza en neemt zijn bediende mee. Daar deze niet in dezelfde coupé kan plaats nemen als zijn heer, wordt hem bevel gegeven in een anderen wagen van den trein, die allen uit wagens le kl. bestaat, plaats te nemen. Met denzelfden trein reist ook de markies Z. naar Nizza, die zijn bediende dezelfde order geeft. Te Lyon, waar de trein eenigeu tijd stil houdt, ont moeten 'de beide heeren, die bekenden zijn, elkander. De baron is tegen den markies vol van lof over zijn reisgenoot, dien hij naar zijn uiterlijk en de gemak kelijkheid waarmede hij over alles spreekt, voor een diplomaat houdt. Ook de markies heeft het goed getroffen: Zijn reisgenoot is zeer beschaafdzeer goed thuis op 't gebied van kunsten en wetenschappen en wat rookt hij uitstekende sigaren. De trein gaat verder en komt eindelijk te Nizza aan. Men stelle zich de verbazing van de beide edellieden voor, toen zij daar tot de ontdekking kwamen, dat zij met elkanders bedienden gereisd hadden Onze Leestafel. No. 50 van Eigen Haard bevat„Iets over Sprookjes" door D. van Hasseld. „De rookers", bijschrift bij een gravure naar A. van Ostade's schilderij onder dien naam bekend. XII van Bloemen van het Seizoen door G. Carelse. //Het Journaal van de //Gelderland" op reis naar Indië, 16011603", door P. A. Leupe. Verscheidenheden enz. Vele personen, die hunne bezigheden buitenshuis hebben, kunnen zich niet genoeg verplegen, wanneer zij verkouden zijn of aan bronchitis, catharren of andere aandoeningen van de bronches of longen lijden. Niets is voor hen inderdaad beter en gemakkelijker dan 't gebruik der teerkapsules van Guyotdie alle afkooksels, siropen, patés en borstdranken vervangen, 't Is voldoende om telkens, wanneer men gaat eten, twee of drie kapsules in te nemen. Daar elke flacon zestig teerkapsules bevat, kost dit werkdadig geneesmiddel slechts den geringen prijs van zes a ncht centen daags, terwijl het ontheft van het gebruik van andere geneesmiddelen. Om zeker te zijn, dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot op het etiquette letten. In de meeste apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. RING MET Sekeurd 18 Karaats IIIUU lil LI j diamant van prijs wordt franco verzonden in een mooi juweelkistje van blauw satijn met initiaal. De teekeniug van dezen ring komt voor in onzen onlangs verschenen geïllustreerde?} Catalogus voor St. Nicolaas- en Nieuwjaars-geschenken, dien wij gratis en franco toezenden aan een ieder, die daarom de aanvrage doet aan de Groote Magazijnen van den Printenips te PARIJS.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3