Nationale Eer. Electrisch Licht. Buitenlandsch, Overzicht. de hevige overstroomingen der rivieren en den door weekten staat van den grond. Wat men ook moge zeggen ter af keuring van klein- geestigen localiteitszin of verkeerd begrepen vaderlands liefde, dit zal nog wel eeuwen lang waar blijven, dat we ons altoos een beetje de eer aantrekken, die onze landgeuooten in het buitenland opdoen. Groote natiën doen dit, die natuurlijk veel meer verschot van uit stekende mannen hebben op allerlei gebied, hoeveel te meer zouden kleine natiën als wij't dan niet doen. We zeggen dit naar aanleiding van de loffelijke carrière eener familie, welker hoofd ook hiér te lande zoo gunstig bekend is, 11.1. die van professor Grothe te Delft. Een der zonen van den heer Grol he is sinds eenigen tijd met uitstekend succes werkzaam als manager (directeur) der koper- en loodmijnen, benevens spoor wegen te Tharsis in Spanje. De jongste zoou, de heer A. Grothe, gaat thans ook naar Spanje om ten dienste dier onderneming werkzaam te zijn, na vroeger op Java en in Rusland eu laatstelijk van 1871 1878 in Schotland eervolle betrekkingen bij de civiele genie te hebben vervuld. Het groote werk dat in Schotland onder zijn directie is uitgevoerd is de reuzenbrug over den Tay bij Dundee, de grootste brug der aarde. Deze merkwaardige kokerbrug is 3200 M. lang, dus 2y2 maal zoo lang als onze Moerdijksche brug. De brug rust op 85 pijlers, die, evenais de ijzeren bovenbouw, op het land zijn afgewerkt en daarna op de plaats gezet zijn. Neemt men in overweging, dat de waterdiepte van 7 tot 13 M. beloopt; dat de ijzeren dragers der brug 30 M. boven hoog water liggen; dat het verschil tusschen hoog en laag water 5 M. is; dat de stormen in die streek heviger zijn dan bij ons, (soms 200 kilo per M2. tegen gemiddeld 120 kilo te Utrecht); dat de ondergrond der rivier wegens de sterke en afwisselende stroomen groote moeielijkhedeu opleverde, dan zal men kunnen begrijpen welk een werk deze bruggebouvv geweest is. Ouder de leiding van ingenieur Grothe zijn daarbij nog onderscheidene Nederlanders werkzaam geweest, allen vroegere leerlingen van de Polytechnische school te Delft. Bij gelegenheid van zijn afscheid te Dundee is den heer Grothe een groot feestdiner aangeboden, een fare-well dinner van 80 couverts. Het oorspronkelijke plan voor de brug over de Tay is ontworpen door den EngeJschen ingenieur Bouch, doch het bleek later onuitvoerbaar zoo als't daar lag de belangrijke wijzigingen en verbeteringen, alsmede de uitvoering, zijn het werk van den heer Grothe. I11 het Utrechtsch Dagblad heeft A. C. S, de vol gende bijzonderheden medegedeeld aangaande de kosten der straatverlichting te Parijs met electrisch licht. z/De Place en Avenue de 1' Opéra, als ook de Place du Theatre Francais, worden evenals enkele andere punten van Prankrijks hoofdstad gedurende eenigen tijd, ais proefneming, met electrisch licht verlicht. Tot verlichting van deze pleinen gebruikte men met gasverlichting 22 kandelabres met vijf en 68 met drie gasvlammen, aizoo 314 vlamtnen. Dé prijs per vlam is te Parijs voor de stad 21/io centime 1 cent per uur, met een gasverbruik 1S%000 a 140/iooo M3- P" uut- Deze 314 gasvlammen worden gedurende 4 h 5 uren per avond vervangen door 60 electrische lichten, dat is voor elke 5 gaspitten een electrische kaars. Voor aanleg en onderhoud der electrische verlichting betaalt de stad 1,45 fr. /0,68 per licht en per uur, De prijs van 5 gaspitten per uur 11 centimes of ruim 5 ct. zijnde, zoo kost de verlichting met electrisch licht op die plaatsen thans 13 maal meer dan met gas. Hierbij moet nog in aanmerking worden ge nomen, dat de //Société générale d'electricité, procédés JablochkofF, aan welke maatschappij, die met een kapitaal van 7l/s naiilioen francs werkt, de proefneming is opgedragen, voor haar rekening in elke lantaren op de Place de 1' Opéra één koolspits meer heeft geplaatst, dan waartoe zij verplicht was volgens het contract, alleen met het doel om de verlichting des te schitterender te maken, welk doel dan ook vol komen bereikt is, daar die werkelijk schitterend is op die plaats, terwijl de Avenue de 1' Opéra, alwaar voor elke 6 gasvlammen één electrisch licht is geplaatst, ook meer verlicht is dan vroeger met gas, vooral daar het op maanlicht gelijkende witte electrische licht in helderheid verre boven het gele gaslicht staat. Men beweert, dat men weldra door wijzigingen en verbeteringen in staat zal zijn 12 gaspitten door een electrisch licht te doen vervangen; de kosten zullen dan aanzienlijk verminderen, doch zouden dan nog ruim 5 maal hooger zijn, dan de gewone verlichting met gas. Uit het bovenstaande blijkt, dat het electrische licht, hoe prachtig, nog vele. wijzigingen en verbete ringen zal moeten ondergaan, vooral tot vermindering der kosten, alvorens het met gaslicht zal kunnen concurreeren. De tijd moet Ieeren of Edison in dit opzicht het middel heeft gevonden." Ook in Engeland is men bezig zich een oordeel te vormen over de aldaar genomen proeven met het nieuwe licht. De rapporten van de kustlichten, waar men het electrisch licht beproefd heeft, zijn allergunstigt wat het gehalte van het licht aangaat, doch de kosten valleq ook in Engeland tegen. Niettemin zal men te Lon den een proef op groote schaal nemen door n.l. Holborn- viaduct en de Tharaes-embankment met electrische kaarsen te verlichten. De opmerking is ook gemaakt, dat in de Londensehe misten de sterkte van 't elec trisch licht wellicht van groot nut zal zijn, daar dit den mist zal doorboren, waartoe de gasvlam niet in staat is. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 40. De Kunat-alizarine in Duitschland (vervolg en slot). Staatsbegrooting voor 1879, Memorie van beantwoording ter zake van Hoofdstuk Y, Binuenlaudsche Zaken. Bemesting in den winter, enz. Bij den landbouwer FJijsse te Serooskerke (Walcheren) staat een appelboom in bloei. Kunst en Wetenschap. De heer B. Polak Daniels, vroeger te 's Hage woonachtig en de componist 0. a. van de //Philippine Welser", is benoemd tot eerelid (maestro compositore ouorare) van de Academie van Bologna. De heer Louis Bouwmeester is thans ook verbonden aan het Nederlandsch Tooneel; ook mej. Engers, die vroeger bij Judels en Bouwmeester was, is door het Ned. Tooneel geëngageerd. Bij gelegenheid der verjaring van Vondels sterfdag (5 Febr.), zal in den Sfads-schouwburg te Amsterdam z/de Leeuwendalers" opgevoerd worden. Het model //"Res dubia", dat onder de vier geno mineerde modellen behoort, waaruit een keuze zal gedaan worden voor de fonteinen op Soestdijk, en dat veroordeeld was als zijnde een navolging van de bekende schild padden-fontein te Rome, is van den heer F. Strackée. Deze heeft zich thans verdedigd tegen de beschuldiging van plagiaat. De beroemde professor Jacob Moleschot, onze vroegere landgenoot en prof. te Turin, is benoemd tot professor te ltome. Plet zilveren kannetje van Keizer Maximiliaan, dat eenige eeuwen in 't bezit der gemeente Grave was en door deze werd verkocht voor f 700, is onlangs door een Brusselsch handelaar in oudheden gekocht voor f 6000. Dr. A. van der Linde heeft te Stuttgart in het licht gezonden een boek, getiteld //Gutenberg. Ge- schichte und Erdichtung aus den Quellen nachgewiesen", waarin de schrijver beschouwingen levert over de uit vinding der boekdrukkunst, in hoogste ressort beslist en aan de stad Haarlem niet liet geringste recht laat op de aanspraak der uitvinding. In het tweede gedeelte van het boek wordt een omwerking en uitbreiding gegeven van dr. van der Lindes bekende Coster- legende, in een eigenaardige, niet van elders bekende terminologie. De schrijver heeft verder zijn werk ver rijkt met een autobiographic, in het Nederlandsch opgesteld, misschien teu gerieve der lezers hier te lande of omdat dr. van der Linde de bekendheid met dit gedeelte van zijn boek voor Duitschers minder oor baar acht. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Op den Missisippi zijn twee stoombooten tegen elkaar gevaren; de eene boot zonk onmiddellijk en twintig menschen kwamen er bij om. Aan boord van Z. Ms. stoomschip //Corns. Dirks," ter reede van Curasao, heeft een matroos een korporaal vermoord en twee andere schepelingen, die den korporaal wilden ontzetten, zwaar verwond. Zekere Jobs, van Dijck te Berchem bij Antwerpen heeft zijn vijf-jarig dochtertje vermoord door het den hals af te snijdende woesteling wilde zijn twee andere kinderen ook vermoorden, doch deze ontkwamen zijn handen. Een kastelein te Arkel is onder een rijtuig geraakt, dat hij bezig was iu te spannen, en zwaar gewond opgenomen. De goederen-boot //Stad Breda", varende tusschen Rotterdam eu Breda, is tegen de sluismuren van Dintel-Sas gevaren en gezonkenmen meent dat de lading weg zal zijn. De bemanning werd niet zonder moeite gered. De keukenmeid van de stoomboot //Jolian de Wit I", varende tusschen Rotterdam en Gorinchem, is Zaterdag ochtend te Rotterdam dood in haar bed gevonden. Zij was gestikt door kolendamp; den vorigen avond had zij in haar eng vertrekje, de keuken der boot, vuur aangelegd. Te Nieuw en St. Joosiand is verleden week een geheel gezin bijna gestikt door kolendamp, daar er vuur was gehouden in een nagenoeg potdicht gesloten vertrek zonder schoorsteen. Iemand te Dresden deed dezer dagen aangifte van de geboorte van zijn 33e kind. Iu het Almelosche kanaal is een marktschuit ge laden met koopmansgoederen gezonken. Volgens te Deventer ontvangen bericht is op de Zuiderzee een tjalkschip met man en muis vergaan. De vele misdaden en moorden, waarvan men in den laatsten tijd hoorde, hadden Félicité Campion, de vrouw van een mijnwerker te Waudrez-les-Binche, zoo bang gemaakt, dat ze geen wapen in haar huis kon zien. Zij nam het geweer van haar man, dat boven den schoorsteen hing, en wierp het de deur uit; ongelukkigerwijze was het geladende schok deed het afgaan en Félicité Campion bekwam een wonde aan de dij, waaraan zij overleed. Te Stoten in België is een hofstede afgebrand met al wat er in was. Twee der bewoners, een man en vrouw van 65 jaar, kwamen daarbij om. Te Purmerend is ingebroken in een aldaar' liggend schip. Er was 5000 aan bankpapier aan boord. De dief heeft zich zeiven afgescheept met slechts 8 perc. daarvan. Waarlijk een bewijs van bescheidenheid We zouden haast zeggeneen navolgenswaardig voor beeld voorgroote dieven. Te Montrouge bij Parijs is een kind van eenige maanden oud door een anders zeer getrouwen werf hond uit jaloerschheid vreeselijk gebeten eu schier verscheurd. Men had groote moeite het kindje aan het woedende dier te ontrukken. Te Amsterdam is thans een Hongaarsch jongeling te kijk, Peter Sclnvarz geheeten, die 20 jaar oud is en 450 halve kilo's weegt. Hij kan niet door een portier der spoorweg-rijtuigen en is daarom vervoerd in een goederen-wagen. In Bosnië hebben groote overstroomingen veel schade aangericht. De Oostenrijksche genie-troepen hebben veel zieken, (laar de manschappen dag aan dag in het water moeten werken. De stoomhoutzagerij van den heer Sickerman te Wormerveer is geheel afgebrand. Het kan helaas als zeker worden beschouwd, dat de logger //Activiteit", stuurman M. Mos, op de derde reis voor de baringvisscherij, in de Noordzee vergaan is, en de bemanning, bestaande uit 14 koppen, daarbij is omgekomen. Vijf der opvarenden behoorden te Vlaardingen tehuis, vijf waren Scheveningers en de vier overige van elders. Twee kinderen van den heer J. F., te Boekhorst, stoeiden in de hooge bedstede, waarin zij slapen een 7-jarig meisje viel er uit, kwam op het hoofd neder, kreeg een hersenschudding en overleed eenige oogenblikken 11a den val. Voor de goede Berlijners de kwaden niet mee geteld is de vorige weck vol juichensslof geweest Berlijn was vol wapengekletter, kanongebulder, mu ziek, versiering en hozanna's. Geen wonderde grijze helden-Keizer, om den geijkten en niet ongepasten naam te bezigen, de grijze Keizer Wilhelm deed weder zijn intocht in de hoofdstad, waaruit hij was vertrokken om 11a 't aanvankelijk herstel van de hem door Nobi- ling toegebrachte wonden geheel herstel te zoeken. Het ijzersterke gestel en de niet minder flinke geest van den grijzen vorst hebben hem den schok geheel doen te boven komen, een schok voorzeker, die op menige gewone persoonlijkheid onuitwischbare sporen zou achterlaten. Wantrouwen, ja menschenhaat en althans zekere schuwheid, zouden geenszins een vreemd

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2