/II I!lk/I I S( lli; COURANT. voor het arrondis- seinent Zierikzee. 1878. No. 97. Woensdag 11 December. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nominees 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTI EN: Ver gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ot. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAIiEX.HA.Y Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, inhoudende hel Verslag van den Gemeenteraad van 6 December j.l. ZIERIKZEE, 10 December 1 87 8. Door den Commissaris des Konings in Zeeland is aan de colleges van Burg. en Wètli. in Zeeuwsch- Vlaanderen (behalve te Sas van Gent) een circulaire gericht betreffende den omloop van Belgische centen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De uitgifte van een zeer aanzienlijk bedrag aan bronzen centen door den betaalmeester te Sas van Gent heeft blijkbaar niet genoeg gebaat. Het komt er toch op aan, het verkrijgen van bronzen oenten voor het publiek zoo gemakkelijk mogelijk te makenen dit kan in Zeeuwsch-Vlaanderen alleen geschieden door in iedere gemeente gelegenheid te geven om bronzen centen te bekomen tegen inwisseling van andere Neder- Iandsche munt. Tot zoodanigen maatregel nu is slechts te geraken, wanneer de gemeentebesturen daartoe hun welwillende hulp mochten verleenen. De Commissaris des Konings verzocht daarom Burg. en Welh. hem te melden, of, bij wijze van proef, een lid van hun collegie, dan wel de secretaris of de ontvanger zich zou willen belasten met de bedoelde inwisseling. Na openbare kennisgeving door Burg. en Wetli. zou hij, die dit op zich neemt, zooveel mogelijk op iederen werkdag gedurende enkele uren voor de inwisseling moeten beschikbaar zijn. Den voorraad bronzen centen zou hij tegen inwis seling van ander wettig betaalmiddel (zilveren munt of muntpapier), kunnen opdoen en weder aanvullen ten kantore van den betaalmeesterterwijl de kosten, aan het afhalen van de bronzen centen verbonden, hem op zijn voorschot-declaratie door het Rijk zouden worden vergoed. De Minister van Financiën heeft aan de betrokken betaalmeesters reeds de noodige mededeeling gedaan, zoodat de maatregel desverkiezende aanstonds in werking zou kunnen treden. Te Middelburg heerschen de mazelen epidemisch. Uit Yerseke verneemt men dat de vraag naar oesters tot heden gering is en de prijzen dalendo zijn. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 23 dezer 's morgens 10 uur in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van jongens, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. Ter gelegenheid van het koperen feest zijner ambts vervulling als burgemeester van Rotterdam heeft de heer Joost van Vollenhoven vele blijken van sympathie ontvangen. Het hoofdbestuur der vereeniging voor lijkverbran ding heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend ter wederlegging van de bezwaren der regeering tegen een wijziging der wet op het begraven van lijken. Naar wij vernemen, hebben de rijk9-adviseurs, overtuigd van het groote belang eener instelling als die hunner commissie en om huunerzijds het bezwaar uit den weg te ruimen, dat volgens de memorie van beantwoording der slaatsbegrooting voor 1879 de aan vulling hunner commissie schijnt op te leveren, besloten den minister hun mandaat ter beschikking te stellen, indien daardoor de moeilijkheid der aanvulling zou kunnen worden opgeheven. Hbl. Hoe liefdevol sommige geestelijke heeren spreken over de orde der vrijmetselaren kan blijken uit het jongste mandement van den bisschop van Nimes tegen de vrijmetselarij. In dat mandement zegt hij, dat in zijn diocees niemand voorzien van de insignia der vrijmetselarij in de kerk mag worden toegelaten; dat overal waar bij begrafenissen op een doodkist die insignia zullen neergelegd worden, de priester zich zal terugtrekken dat de boeken, die in de scholen als prijzen door de loges aan leerlingen zullen gegeveu worden, moeten worden'geweigerddat een stervende, bekend als vrijmetselaar, zal worden behandeld als openbaar zondaar, d.i. dat hem de biecht niet zal afgenomen worden als hij niet zijn maconnieke geloofs belijdenis herroept. Dit alles zijn punten waartegen niets valt in te brengen, zij zijn een uitvloeisel van 's bisschops opvatting zijner christelijke roeping en in zijn kerken i9 hij de baas. Wat hij verder zegt treedt op algemeen gebied. Hij zegt o. a. dat de Parij9che commune, het bond ter bevordering van het onderwijs en de internationale drie incarnatiën zijn van de vrijmetselarij. Hieruit valt vooral te releveeren, dat die Nimesche bisschop blijk baar zeer bang is van volksontwikkeling door onderwijs, daar hij toch dat onderwijs op ééne lijn stelt met de internationale en de commune. Verder weet de bisschop te vertellen, dat de vrij metselarij thans 16 millioen adepten telt, verdeeld over 12000 loges. Voorwaar een respectabel leger, die 16 millioen mannen, die zoo weten wat zij willen en, gelijk de bisschop zegt, niets ontzien om hun zege praal te verhaasten Ietwat erger is 't dat de bisschop de macjonnerie zulke leelijke dingen aanwrijft, als b.v. de vergiftiging van den aartsbisschop van Quito vóór het altaar, de vermoording van den President van Ecouador met den dolkde ballingschap der Duitsche en Brazili- aansche bisschoppen en wie weet wat nog meer. Wat moeten die goede schapen uit de diocees van Nimes toch onrustige nachten doortobben nu zij dit alles weten In de vereeniging, die te Amsterdam onder den naam van //Pius-vereeniging" bestaat, i9 zulk een verdeeldheid gekomen, dat zij zich in twee kampen verdeeld heeft. Uïleiispiegel meent, dat het geschil op te lossen zou zijn als de eene helft zich Pius- vereeniging bleef noemen en de andere den naam van Leo-vereeniging aannam. Wij twijfelen of dit helpen zou, doch als de naam veranderd werd in //ultramontaneu- vereeniging" zouden de beide fractiën ziph best weêr onder ééne vaan kunnen scharen. Als een voorbeeld van helaas niet alledaagsche eerlijkheid meldt men aan 't Vaderland het volgende De wed. S., op de Beestenmarkt No. 80 te 's Hage woonachtig, verloor j.l. Dinsdag een zak waarin zich o. a. f 18 aan geld bevond. Door een brief met haar adres op 't spoor gebracht, kwamen kort daarna twee mannen 't. verlorene terugbrengen ,en zij waren $eer dankbaar met den gulden, dien zij tot belooning ont vingen, Donderdag kwam het dochtertje van een der vinders, zekere van Giesen, Lage Nieuwstraat No. 313, bij de wed. S. hulp vragen voor 't arme gezin. Zij begaf zich naar de woning van den eerlijken man en vond daar in de diepste armoede en ellende een kraam vrouw met haar zuigeling en nog drie zeer jeugdige kinderen, die het hoog9t noodige mistenDiep be wogen gaf de weduwe den eerlijken man, die in zoo nijpenden toestand gebrek boven oneerlijkheid had verkozen, nog een gift en zij deelde 't feit aan anderen mede om, zoo mogelijk nog meerdere weldaden uit te lokken. 's Graven hage, 7 Dec. Het volledige programma voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het verblijf van HH. MM. den Koning en de Koningin te Amsterdam is in een gisteren gehouden vergadering der regelings-commissie als volgt vastgesteld: Maandag 20 Januari. Te 12 uur aankomst van HH. MM. aan het station van den Rlnjnspoorweg, alwaar door de goede zorgen en welwillendheid der directie op het beschikbaar terrein eei> groote zaal in gereedheid zal worden gebracht, terwijl op verzoek der commissie het Koninkl. Zoölogisch Genootschap j/Nalura artis Magistral zijn medewerking verleent tot de versiering dezer localiteit met bloemen en planten. HH. MM. zullen aldaar worden ontvangen door den burgemeester, de wethouders en de verdere leden van den Gemeenteraad van Amsterdam en door de feest commissie. Bij den plechtigen intocht binnen de hoofdstad zullen vele deputatiën zich aansluiten. De stoet zal den volgenden weg nemenSarphatistraat, Frederiksplein, Utrechtschestraat, Heerengracht. Gasthuismolensteeg, Paleisstraat naar den Dam. Des avonds: Feestelijke optocht met fakkellicht, en in verband daarmede wordt een serenade aan HH. MM. gebracht door eenige honderden zangers, leden van verschillende vereenigingen. Dinsdag 21 Januari. Plechtige begroeting van HH. MM. in de Nieuwe Kerk, daartoe naar de ontwerpen der feestcommissie ingericht en gedecoreerd. Uitvoering eener feestcantate, gecomponeerd door den heer Joh. H. Verhuist, woorden van den heer A. J. de Buil. Tot deze uitvoering zullen o. a. de Zang vereniging der //Maatschappij tot bevordering der Toonkunst", //Excelsior", //Euterpe" en" //Amstels Mannenkoor" medewerken. De feestcommissie noodigt de ingezetenen uit den avond van dien dag hun woningen te illumiueeren •Vanwege de gemeente zullen alsdan verlicht worden: de Dam electrisch met bougies Jablochkoff, het Rem brandt plein, het Kattenburgerplein, de Westerstraat, de Nieuwmarkt, de Blauwbrug en het voormalig Beursplein met guirlandes van ballons en lampions, en het stadhuis met gas. Woensdag 22 Januari. Cour op het ko ninklijk paleis. Des morgens zullen de officiëele cor poration worden ontvangen, des avonds de dames en heeren. Donderdag 23 Januari. Bezoek van HH. MM. aan de Rijksmarinewerf, alwaar alsdan van stapel zal loopen een stoomschip 1ste klasse van Zr. Ms. zeemacht. De9 avonds: Gala-voorstelling in den Stads schouwburg. Vrijdag 23 Januari. Volksspelen op ver schillende plaatsen en bij gunstig weder harddraverij. Des avonds: Gala-concert in //Felix Meritis". Zaterdag 24 Januari. Gala-bal ten hove. Maandag-morgen 27 Januari, vertrek van HH. MM. naar 's Gravenhage. De inspecteur en de agent der Amsierdamsche politie, die in last hadden $en voortvluchtigen Par- mentier in de Vereenigde Staten van Noord-Ainerika op te sporen, zijn teruggekeerd, evenwel zonder Parraentier en zonder het door hem aan de Crediet- vereeniging te Amsterdam ontstolen geld. Intusschen is op het laatste, voor zoover het aanwezig was, beslag gelegd. Parmentier zal, zoolang hij dit zelf niet verkiest, bier niet terechtstaan, bij gebreke van een uitleveriugstractaat tusschen de Vereenigde Staten en ons land. Blijkens een bij de Regeering ontvangen telegram uit Batavia van 4 Dec. zijn voorloopig in Atchin de krijgsverrichtingen moeten geschorst worden, wegens

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1