ZIERiRZElSCHE COURANT. voor het arrondis- seiiient Zierikzee. 1878. No. 96. Zaterdag 7 December. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD STATEN-GENEHAAL. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NT I EN Per gewonen regel 10 ceiit. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. LAItEMlAN. Binnenland. Zierikzee, 6 Dec. In de heden namiddag gehouden Raadsvergadering is aangenomen het voorstel van mr. Moolenburgh om aan den heer van Manen en twee andere predikanten bij de Hervormde Gemeente een lokaal der meisjesschool af te staan voor door hen te geven godsdienst-onderwijs. Vervolgens zijn de ge loofsbrieven van het gekozen Raadslid A. Giljam onder zocht en goed bevonden, zoodat tot zijne toelating besloten is; terwijl herbenoemd is tot lid der Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs de heer mr. J. P. N. Ermerins en tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur de heer D. van der Maas. Zierikzee, 6 Dec. Ook in deze gemeente heeft zich eene commissie gevormd voor de inzameling van bijdragen voor een Nationaal Geschenk, aan te bieden aan H. M. de Koningin van Nederland, bij Hoogst- derzelver komst in het vaderland, welke commissie bestaat uit de Heeren Mr. J. Mauritsz Ganderheijden Voorzitter, Mr. C. J. Fokker, Mr. C. van der Lek de Clercq, Mr. J. Moolenburgh, J. van der Vliet, Mr. W. A. Schneiders van Greijffenswerth, J. W. B. van Nieuwland en Mr. J. M. Isebree Moens Penningmeester. Het aan te bieden geschenk zal bestaan uit een hals- of lijf-sieraad van goud of zilver, bezet met edel gesteenten. Ieder, die bijdraagt, verkrijgt het recht zijn naam in een album geplaatst te zien, dat bij het geschenk zal worden gevoegd. (Men zie verder de advertentie). Aan het Stoomgemaal Schouwen werd in de afge- loopen maand (November 1878), waarin 22 regendagen voorkwamen, in den regen-meter 160.5 m.M. regen gevonden. Op den 16 dier maand werd er 38 m.M. afgetapt. Volgens dien maatstaf viel er in die maand op 11,000 Hectaren, waarvan het water door dat gemaal verwijderd wordt, 17,655,000 M3. water. Om die massa te verwijderen zou dat gemaal 24 etmaal met vol vermogen, dag en nacht zonder eenig oponthoud moeten werken. Alsdan zou de stand van het polderwater op het einde van dat tijdvak even hoog als bij het begin zijn, doch, dewijl in dat tijd vak de regeu zeer onregelmatig is gevallen, moest in dezelfde mate de stand van het polderwater soms plotseling rijzen. Goes, 5 Dec. Bij de herstemming van een lid voor den Gemeenteraad is gekozen de heer J. J. Ochtman met 141 van 277 uitgebrachte geldige stemmen. De heer J. Steketee, kandidaat der kerkelijke partij, ver kreeg 136 stemmen. De Maatschappij //Zeeland" heeft een waarborgsom van 72000 moeten storten, wegens het aanvaren van de Engelsche barge, die voor eenige weken dooi de //Stad Vlissingen" in den grond gevaren is. De Gemeenteraad van Vlissingen beeft met 7 tegen 4 stemmen besloten zich tot de bevoegde macht, Regeering of Kamer, te wenden met het dringend verzoek om de werken aan de voormalige marine haven te voltooien in 't belang van de buitenlandsche zoowel als van de binnenlandsche scheepvaart. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bezwaar gemaakt het raadsbesluit van Vlissingen tot voort durende heffing van accijns op het gemaal en gedistil leerd aan 's Konings goedkeuring te onderwerpen. De Haagsche correspondent der GronCourt, weet mede te deelen, dat H. K. H. Prinses Hendrik zich in belangwekkende omstandigheden bevindt. In een ingezonden stuk in de N. Bott. Court. verweert de heer J. 14. van Linschoten te Middelburg zich tegen de tegen hem ingebrachte beschuldiging van plagiaat; hij zegt dat hij Angel's Christmas" van mrs. Walton niet kent. Is hetgeen de uitgever heeft gezegd nu toch waar, dan is er vermoedelijk spiritisme in 't spel, en heeft de een of andere ondeugende geest de pen, den inktpot of de drukpers betooverd. De langverwachte tramway-trein, die met 1 December de gewone spoortreinen van St. Nicolaas tot Ter Neuzen heen en weder, zou vervangen, werd Don derdag-namiddag door de Directie der Spoorweg maatschappij beproefd. Op het retour tusschen het station Hulst en Olinge kwam een ongeval aan de machine, waardoor de verdere reis moest worden ge staakt. De van Ter Neuzen komende trein heeft ze tot het station Clinge voortgeduwd. Dientengevolge valt dit jaar aan het gebruik dier reisrijtuigen uiet meer te deuken. Men schrijft uit Arolsen van den 1 Dec. aan het Bott. Nbl. De dag voor het huwelijk des Konings met Prinses Emma is thans vastgesteld en zal de eigenlijke plech tigheid den 6 Januari plaats hebben. Reeds sedert acht dagen bevindt zich de Minister van Lijnden te dezer stede om het huwelijks-contract op te stellen. Men verwacht, dat vele buitenlandsche bezoekers bij de feestelijkheden, die in het geheel drie dagen zullen duren, aanwezig zullen zijn. Groote toebereidselen worden, voor zooveel zulks in dit kleine land mogelijk is, gemaakt. Onder de landbouwers in Groningerland circuleert een lijst, waarvan de onderteekenaars zich verbinden, het loon van mannelijke en vrouwelijke dienstboden te verminderen met 20% De lootten bedragen thans gemiddeld 250 voor de knechts en de helft dier som voor de meideu. De heer Maurits H. van Lee, letterkundige Neder lander van geboorte, is door de Belgische regeering benoemd tot chef de bureau van het nieuw opgerichte departement voor het openbaar onderwijs in België. Door de vele regens der laatste weken staat een groot gedeelte van N. Oostelijk N. Brabant weder blank, en dat misschien voor vier of vijf maanden lang. Jaar aan jaar ziet men daar uit naar afdoende ver betering van den waterafvoer. Te 's Gravenhage is Zondag-nacht overleden dr. .14. Slot, kolonel-inspecteur van den geneeskundigen dienst der Marine. Zijn dood is een waar verlies voor de wetenschap en den dienst. Te Zaandijk wordt een tentoonstelling van schaatsen voorbereid. Er zullen gouden, zilveren en bronzen medailles worden uitgeloofd. L.l. Zaterdag-avond werd in het Café Crasnapolski te Amsterdam iemand in hechtenis genomen, terwijl hij lustig en wel aan het biljarten was. Hij wordt verdacht van een paar Eranscheu te hebben opgelicht door middel van valsche banknoten. In de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag is op voorstel van den voorzitter besloten, dat de Kamer een adres van gelukwensching zal aanbieden aan Z. M. den Koning bij gelegenheid van 't aanstaande huwelijk. Oscar Carré heeft te Keulen een prachtigen vasten circus doen bouwen. Met belangstelling worden zeker door alle volks vrienden de herhaalde en rustelooze pogingen gezien, die nu door deze dan door die vereeniging worden aangewend |om het drankmisbruik, Neêrlands volks kanker, tegen te gaan. Te Amsterdam circuleert nu weder een adres van den Multapatiors-bond aan de Regeering, waarin gevraagd wordt dat de Regeering beperkende maat regelen zal nemen. In de haven of 't kanaal van IJmuiden zijn wel geslaagde proeven genomen met een nieuw reddings vuurpijl-toestel. Genoemd toestel is uitgedacht door den heer Meijer te IJmuiden en inzonderheid bestemd om sleepbooten of reddingsvaartuigen, die een in nood zijnd schip niet kunnen bereiken, of het in een gang missen, toch in staat te stellen gemeenschap met zoodanig schip aan te knoopen door een lijn, waarmede dan sleeptrossen enz. kunnen worden over gehaald. De indruk door de jongste berichten betreffende den loop der zaken in Atchin hier te lande gemaakt, is, dat men weer gaat gelooven aan een spoedigen afloop van den oorlog. Men meent, dat de schoone resultaten verkregen door het krachtig aanvallend op treden in de XXII Moekims, vooral de onderwerping van eenige machtige hooiden waarborgen zijn, dat men het einde gaat nabij komen van de laugdurige en kostbare expeditie. Ieder zal dit natuurlijk ten zeerste wenschen. Toch meenen we, dat men vvèl zal doen met zich maar niet al te veel te verblijden. Wie waarborgt er voor, dat niet op een mooien dag de takfciek tegen Atchin andermaal wordt omgekeerd We hebben dat nu al bij herhaling gezien en we zouden niet weten waar de energieke ziel te zoeken, die consequent deze netelige zaak weet te beëindigen. Men neme ook in aan merking, dat groote ondernemingen tot uitbreiding onzer macht in Indië altoos vele jaren tijds hebben gevorderd. Loopt inderdaad de tegenwoordige oorlog tegen Atchin, waarvan 't doel is de annexatie van Noordelijk Soematra, eerlang ten einde, dan mag men in Nederland niet klagen over een langen oorlog, maar dient men zich veeleer te verblijden over den korten duur eener zoo belangrijke onderneming. In de Tweede Kamer zijn de algemeene be raadslagingen over de Staatsbegrooting voor 1879 aangevangen. Ofschoon 't van algemeene bekendheid is, dat de fiuanciëele kwestie op dit oogenblik eigenlijk de meest dringende is, zoo kwam dit toch niet zoo bijzonder uit. De redevoeringen der sprekers waren meer van algemeen of bijzonder staatkundigen aard één enkele, de rede van den heer van Houten, was geheel een oratio pro domo. Andere redevoeringen waren predikatiën voor de bijzondere parochiën der sprekers, die ze afstaken. De algemeene toestand zal wellicht ernstiger aan de beurt komen bij de onder- deelen. Wat men nu gehoord heeft wil nog weinig zeggen en heeft ook weinig hout gesneden. Wat baat het 't land, te wetén uit den mond van den heer van Houten zelf, dat hij in de Kamer alleen staat met zijn overtuigingen, eischen en verlangens Recht duidelijk is zijn breuke met de liberale partij toch nu ook nog niet, want in 't tot rechtvaardiging door den heer van Houten aangevoerde, naderde hij weder telkens de liberale politiek. De grootste grieve schijnt te zijn, dat er na den afloop der onderwijs-wet bij 't kabinet een zekere inzakking of verslapping is waargenomen, die den heer van Houten niet naar den zin is en hem doet vragen of 't kabinet zichzelf wel vertrouwt. Wij gelooven, dat het kabinet dit wel doet en die vraag ook wel zeer categorisch met ja

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1