Buitenland. Onze Leestafel. De invloed dien de voeding op de melkgeving uit oefent beslist niet alles, maar men raag toch wel als regel aannemen, dat goed melkvee goed gevoed de beste melk en ook de meeste melk zal geven. Grooten invloed toch heeft de voeding op de hoeda nigheid der melk en van daaruit bereide boter of kaas; men weet dit b.v. ook als leek wel uit de jaarlijksche ervaring met de geurige Mei-boter. Veel is er vast aan de keuze van goed kunstvoeder. Daarin is nog geenszins het laatste woord gesproken; voorshands moet het streven zijn naar een zoo volkomen mogelijke voeding en daarbij moet de ervaring geraad pleegd worden en op zich zelf goede kunstvoedsels zijn vaak alleen aanbevelenswaardig als de opbrengst de kosten genoegzaam dekt, 't welk van vele aan geprezen kunstvoedingsstoffen dikwijls het geval niet is. Ook de bereiding en toediening van liet voeder vereischt nauwlettende zorg; alles moet niet aan de ondergeschikten overgelaten worden, niet enkel met het oog op de zuinigheid, maar ook omdat onder hen die dagelijks met het vee omgaan, veel vooroordeel en voorkeur heersch.en, waardoor niet alle dieren even goed bedacht en bedeeld worden. Het voeder moet op geregelde tijden worden toegediend en aan de dieren rust en tijd gegund worden omhet behoorlijk te herkauwen. Melkveeliouding is in menig opzicht veel moeilijker dan mesting. De raestveeliouder werkt op korten termijn en ondervindt doorgaans van gepleegde verkeerde of min goede handelwijzen geen onaangename en schadelijke gevolgende slachter is zijn afnemer en deze is voldaan met de gevraagde massa vleesch en vet. Bij de melk veehouding is 't geheel anders en komen alle fouten veel meer voor rekening van den houder. Goede en nauwkeurige controle is daarom ook van veel belaug. Niet enkel dat het oog van den baas over alles moet gaan hij moet ook zooveel mogelijk aanteekening houden. Een eenvoudige, geregelde boek houding van het bedrijf leidt tot de vruchtbaarste controle. Daarin kan de vrouw ook groote diensten bewijzen, 't welk in die streken waar de melkerij en zuivelbereiding 't meest bloeien, ook te zien is. De moeite aan een zorgvuldige controle verbonden vindt haar loon in de grootere winsten, die het bedrijf op levert. Weinig zorg komt altoos veel duurder uitdau groote zorgvuldigheid. In de volgende spreekbeurt, die gehouden zal worden op Zaterdag 21 December e.k., zal de heer Marlet handelen over de grondslagen der zuivelbereiding. De Voorzitter der Afd., de heer B. G. v. d. Have van Ouwerkerk, dankte den heer Marlet voor de uit stekende wijze waarop hij bij vernieuwing ziju voor drachten in dit district heeft aangevangen en de toejuichingen der vergadering sloten zich daarbij aan. Inhoud van Ceres No. 39. Het verdelgen der zoo genoemde boterbloemen op weilanden. Bemesting van vruchtboomen. Verslag der Jury voor den wedstrijd van graan-maaiwerktuigen met en zonder zelf binder, vanwege de Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gehouden te Molenbaix onder Grijpskerke den 29, 30 en 31 Juli 1878. Erwtenteelt op lichte gronden en een en ander naar aanleiding eener vraag daaromtrent. De kunst- alizariue in Duitschland. enz. Kunst en Wetenschap. Het //tableau de troupe" van de Vereeniging z/Het Nederlandsch Tooneel" is voorloopig reeds vastgesteld als volgt, en dus op enkele uitzonderingen na geheel compleet. Administratie: Directeur-gérant, W. Stumpff, secre taris J. H. Róssing, le regisseur2e regisseur De Leur, le Tooneelmeester K. Morin. Personeel dames mevr. Kleine-Gartraan, mej. Jose phine de Groot, mevr. Sophie de Vries, mevr. Sluiters, mevr. Christine Stoetz, mevr. Theodora Frenkel Bouwmeester, mej. Shophie van Bieiie, mej. Christine Poolman, mej. Anna Sablairolles, mej. Tonia Poolman, mej. D. Hoedt, mej. KettingVos, mej. M. Valois, HeerenMorin, Spoor, Stevens, de Jong, Frits Bouwmeester, Jacques de Boer, Tourniaire, van Schoonhoven, Jan C, de Vos, Ising, de Leur, van Dommelen, Wensma, A. Hooft. De onderhandelingen van het //Nederlandsch Too neel" met den heer Louis Bouwmeester zijn ondanks de vele geldelijke opofferingen, die de Vereeniging zich wilde getroosten om deze tooneelspeler aan zich te verbinden, afgestuit op den voor ons vaderland veel te hoogen eisch van 3-jarig contract tegen 8000 per jaar, een geheel vrije benefice-voorstelling, dus ongeveer 1400, vergoeding als speelhonorariura en bijkomende zaken 2000, dus somma summarum een bedrag van f 11,400 per jaar. De bekende tooneel- en romandichter A. E. Brach- vogel, in 1824 geboren, is den 27 dezer te Berlijn aan een beroerte overleden. Hij zat aan zijn schrijftafel. Zondag was het 30 jaren geleden dat de heeren prof. Buys Ballot en dr. Krecke een aanvang maakten met het geregeld doen van meteorologische waar nemingen te Utrecht. Eerst ruim vijf jaren daarna werd het Kon. Nederl. Meteorol. Instituut opgericht, dat onder de leiding van prof. Buys Ballot terecht een Europeesche vermaardheid heeft verworven. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Aan de brug over de beek in den straatweg tusschen Hengelo en Delden is een landbouwer met paard en wagen in het water geraakt en verdronken. Zijn zwager, die hem vergezelde, is er met den schrik afgekomen. De Maassluische vischlogger //Johanna Christina", schipper J. van der Windt, is, naar men met grond vreest, met man en muis in de Noordzee vergaan. Op de West van den Nieuwen Waterweg is Zaterdag gestrand en vermoedelijk weg, de Deensche brik z/Thyra", met graan van Wiudau naar Schiedam. Op den Engelschen wal zijn reeds 28 lijkeu aan gespoeld van personen, die met de //Pommerania" te gronde zijn gegaan. Ouder de geredden bevinden zich drie kinderen, wier ouders vermist worden. Onder de geredde voorwerpen, die in een der sloepen geborgen en te Cherbourg zijn aangebracht, was ook eeu zak met kleedingstukken en daarin eeu wissel van 16000 dollars, toebehoorende aan een der passagiers. Omtrent de aanleiding der ramp loopen verschillende berichten of geruchten; het officiëel onderzoek is nog niet afgeloopen. Te Delfshaven is een sjouwerman onder een om- vallenden stapel hout geraakt en gedood. Te Grave is een schildwacht vermist, die aan den Maasoever op post had geslaan en vermoedelijk in de rivier geraakt en verdronken is. Zijn geweer en politiemuts zijn opgevischt. In de Herv. kerk te Oostburg heeft een begin van brand plaats gehad, door het neervallen van een stuk eener lichtkroon met twee brandende petroleumlampen. Het vuur was spoedig gebluscht. Te Antwerpen i3 een vrouw, de wed. van Roey, handelende in steenkolen, geworgd in haar woning gevonden. Ook vond men in een aangrenzend vertrek een jongman, zekere John Retzin, neef der vermoorde, liggende met een prop in den mond en aan handen en voeten gebonden. De politie kreeg na eeu voor loopig onderzoek zulke ernstige vermoedens dat hij de dader moest zijn, dat hij gearresteerd en achter slot gebracht is. Te Rotterdam is de zolder en het dak van een woning op een hofje aan de Linker-Rottekade afgebrand. Te Swalmen is een vrouw bij het waterscheppen voorover in den put gevallen en verdronken. Volgens het Geïllustr. Politieblad hebben de Neder- landsche beambten vau politie, die naar New-York getogen zijn om A. J. Permentier op te sporen, dezen nog wel niet in handen, doch is het hun gelukt het gestolen geld machtig te worden. De Boven-Maas is tengevolge van de aanhoudende zware regens aanmerkelijk gezwollen. Te Leiden is een kleerendrogerij afgebrand en onder Heemstede ook een dergelijke inrichting. De vermoedelijke dader van den diefstal van ƒ13000 op de Rotterdamsche beurs is gevat; liet moet een Belgisch paardeukooper zijn. Te Makkinga heeft een varken, dat men reeds geheel dood waande, in zijn laatste stuiptrekkingen den slachter hevig in de liaud gebeten. De hand en arm zijn daarna opgezwollen en men vreesde voor ernstige gevolgen. Terwijl men te Aalsmeer bezig was met het opnieuw boren van een vroeger bestaanden welput in een pand, toebehoorende aan A. Buis en met een lantaarn onder zoek deed of er water opborrelde, had er plotseling een hevige gasontploffing plaats. Tien persouen werden gewond, waaronder enkele vrij ernstig. De vlam be reikte een hoogte vau eenige meters. Engeland. Uit Jamrood wordt 27 Nov. aan de Daily News gemeld; Sedert de troepen Dakka bereikt hebben, zij a de omtrek van het kamp en de passen onveilig ge worden. Vele gevallen van plundering zijn voorgekomen en dicht bij het kamp te Alimoesjid werd op officieren geschoten. Woensdag- en Donderdag-nacht werden daar enkele buitenposten aangevallen. De laatste aanval duurde twee uren; er werd hevig geschoten; de vijand schreeuwde en sloeg op trommels. Het was op het kampement van het 11e regiment kavalerie gemunt, maar de aanval werd zonder verlies van een enkel man of paard afgeslagen. Strenge maatregelen worden nu genomen om de veiligheid der passen te verzekeren. De hoogten worden bezet en het gras, dat gelegenheid tot hinderlagen geeft, wordt afgebrand. De bergen zijn vol roovers, die zich niet storen aan de stamhoofden. Er komt infanterie uit Peshawur om het zwakke garnizoen van Alimoesjid te versterken. De Standard noemt het bijzonder ongelukkig, dat juist nu wij in Indië onze handen vol hebben, wij in een onzer kwetsbaarste koloniën worden bedreigd met een oorlog, die veel inspanning, geld en soldaten kan kosten. Eenige maanden geleden was er grond te hopen, dat de vrede in Zuid-Afrika hersteld was, na de tuchtiging der Galekas en Gaikas. Aan den kant der Kaapkolonie is thans geen nieuwe stoornis te duchten, maar de rust van Natal en Transvaal is ernstiger bedreigd. Ter verdediging van de grenzen van Natal heeft lord Chelmsford slechts 10.00 man geregelde troepen en daarmede moet hij niet alleen de kwaadgezinde Kaffers binnen de kolonie, maar ook de //regimenten" van Cetewayo, die dreigend in Zoe- loeland zijn opgesteld, in toom houden. Versterkingen moeten zoo spoedig mogelijk worden gezonden. Als onze handvol soldaten aan de grenzen van Natal over weldigd werden of zelfs als zij niet een inval konden beletten, zou onze heerschappij over Zuid-Afrika ge vaar loopen. De inboorlingen zijn talrijk genoeg om de blanken te verdelgen, als zij niet door een mili taire organisatie worden in bedwang gehouden. Verder schrijft hetzelfde blad De houding der Zoe loes tegenover de Portugeezen te Delagoabaai was op het einde van October zeer dreigend en Commodore Sullivan, kommandant der Britsche zeemacht aan de Kaap, zou naar Delagoabaai gaan, waar de autoriteiten zich de verbittering der Zoeloes op den hals hadden gehaald, omdat zij hun, zooveel zij konden, den toevoer van wapenen hadden afgesneden. Rusla nd. De Czaar zal den 3 Dec. te Petersburg terugkeeren en tegen dien tijd wordt ook generaal Kauffmaun daar verwacht. Aan de Pester Lloyd wordt uit Berlijn getelegra feerd, dat, volgens berichten uit Petersburg, Rusland een diplomatieken veldtocht tegen Engeland over Afghanistan wil beginnen. Men zegt, dat generaal Kaufïmann aan ziju gouvernement een memoradum heeft gezonden, waarin hij aantoont, dat de veiligheid der zuidelijke grenzen van Turkestan bedreigd zou worden, als de Khyber-pas blijvend door de Engelschen werd bezet. De generaal beweert, dat de Russen nooit de grenzen van Britsch-Indië zullen bedreigen, maar het Engelsch bezit van Zuid-Afghanistan zou een voort durend gevaar voor de Russische grenzen in Azië zijn. Het gouvernement van Petersburg zou op grond van dit memorandum besloten hebben, ernstige waarborgen van Engeland te vragendat de integriteit van Af ghanistan zal geëerbiedigd worden. Aan de officieuse Wiener Abendpost wordt uit Petersburg geschreven//Zoowel de Russische pers als de openbare meening trekken partij voor den Emir van Afghanistan. Eenige bladen doen uitkomen, dat Rusland eenigermate verplicht is, hem tegen Engeland dezelfde diensten te bewijzen, die Engeland Turkije tegen Rusland heeft bewezen. Hiervan zou tiu wel geen sprake kunnen zijn, maar de Russische Regeer ing verbiedt niet, dat kooplieden den Emir wapenen, aramunitie en voorraad leveren". In No. 49 van Eigen Haard vinden we het wel gelijkend portret van onzen dichterlijken landschaps- en historieschrijver W. J. Hofdijk met een levensbericht door dr. Jan ten Brink. Het vervolg en slot der //Schetsen uit Luxemburg" door M. A. Perk. z/Electrisch Licht" door dr. van Oven, alsmede een allerliefste groote houtgravure //Een oude kennis" naar F. Rudaux. De uitgever komt nu al bij voorbaat met de kennisgeving, dat ook voor den nieuwen jaargang, die over eenige weken aanvangt, alles zal gedaan worden om Eigen Haard zijn reputatie te doen be waren. Nu, als voortgegaan wordt op den tot lieden betreden weg, dan zal Eigen Haard in alle opzichten een sieraad blijven onzer periodieke litteratuur. Eigen Haard ontbreekt zeker in geen enkelen lees kring maar het tijdschrift verdient ten volle ook in elk beschaafd gezin in eigendom bezeten te worden

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 5