Bnitenlandsch Overzicht. Onze Leestafel. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Nabij Utrecht is een kind van een spoorweg-wachter door een trein overreden en gedood. Er heeft weder een noodlottige aanvaring van twee stoomschepen plaats gehad. De uit Amerika komende „Poramerania", van New-York naar Hamburg, is bij Folkestone in den grond gevaren door het stoomschip z/Moel Eilian", van Maassluis naar Engeland. Vijftig personen zijn met de „Pommerania" te gronde gegaan. Onder de vermisten was ook de kapitein opgegeven, doch deze is later nog gered door de //City of Am sterdam" en te Maassluis aan wal gebracht. Te Tilburg hebben eenige persouen Zondag-avond gevochten en een persoon is daarbij door onderscheidene gevaarlijke messteken in de armen en in het lijf ge wond, zoodat hij in bedenkelijken toestand verkeert. Sterke drank speelde hierbij weder de eerste rol. Ook te Beekbergen is een jongman in een vechtpartij zwaar aan het hoofd gewond. Op den Vleutenschen weg is een man, lijdende aan een hartkwaal, plotseling doodgebleven. Men vermoedt, dat het stoomschip //Armstrong", te Shields thuis behoorende, met man en muis (16 koppen) in de Noordzee vergaan is, op reis van Shields naar Londen. In South-Essex in Engeland is een doodgraver, bezig zijnde een graf te delven, door desinzakkende aarde overstelpt en zoo levend begraven, men vond later slechts zijn lijk. Een Amsterdarasche schoonmaakster heeft zich in een woordentwist mei een collega in drift de tong afgebeten. Een groot verlies! Op de beurs te Rotterdam is een beursbezoeker een som van f 12,500 kwijt geraakt. Aan de Lemmer heeft een jongen een anderen knaap met kalk zoo goed als blind geworpen. Aan het station van den Rijn-spoorweg te Utrecht waren verleden Zaterdag twee heeren een hoog bejaarde graanhandelaar, die na afloop der weekmarkt naar Amersfoort terugkeerde, ongeroepen zeer behulp zaam bij het nemen van plaats in den wagen. Onderweg vermiste de koopman zijn portefeuille, waarin f 240. L.l. Zaterdag-morgen ontdekte de vrouw van den hotelhouder Meeuwens te Stads-kanaal, gem. Wilder- van k, brand in het achterste gedeelte van het dak harer woning. De brand werd spoedig gebluscht; maar daarna werd in een zinkeu goot een zakje ge vonden gevuld met hooi, eenige stukken turf en twee doosjes lucifers, welke brandbare stoffen natgemaakt met petroleum, voor het meerendeel reeds waren ver brand. Het spreekt vanzelf, dat hier aan kwaadwillige brandstichting gedacht moet worden. De politie doet dan ook reeds ijverig onderzoek, maar tot heden vruchteloos. Er valt uit de groote politieke wereld weinig anders te bespreken dan de terugslag van al de moordaan slagen op vorsteu en de woelingen, die hier en daar in 't Zuiden plaats hebben of gezegd worden te zijn voorgekomen. Zeker is 't wel, dat met den moord aanslag op Koning Humbert ongeveer samen vielen eenige laaghartige moorden van onschuldige menschen, door orsini-bommen en eenige arrestatiën van ver dachte personen. Men mag echter aannemen, dat de bedrijvers dezer snoode daden en hun geestverwanten, internationalen of andere onverzoenlijke en onhandel bare rooden, niet zoo talrijk zijn, dat er voor een ernstige bedreiging der rust te vreezen is. Wel laten sommige anti-liberale organen liet voorkomen, alsof alles op het spel stond en geheel Italië in gevaar verkeerde. Dat er zelfs in de hooge regeeriugskriugen eenige onrust heeft bestaan, 'is eenigszins op te maken uit de geduchte militaire voorzorgsmaatregelen, die hier en daar genomen zijn, bepaaldelijk te Rome. Maar de geestdrift der bevolking heeft wel alle op roerkreten of pogingen tot ernstige verstoring der orde oversterad of onmogelijk gemaakt. Toch zou al die geestdrift, als 't er op aan kwam, enkele personen bezwaarlijk tegen den moorddolk of tegen 't verrader lijke vuurwapen kunnen dekken. Tegen zulke aanslagen is al zeer weinig volkomen afdoends te doen. Ge lukkig is het tot dusver gebleven bij het gebeurde. Het is te hopen, dat de politie de haarden, waar 't onheilige vuur smeult, zal ontdekken, opdat orde en wet krachtig gehandhaafd blijven. Laat de Koning en zijn regeering maar op het welgezinde deel der Italiaansche bevolkingen vertrouwen, dan zal de steun niet ontbreken, die noodig is om sommige kanker- plekken der maatschappij met vaste hand uit te snijden. Dan worden ook de anti-liberale partijen teleurgesteld in de verwachting, dat zij de publieke opinie tegen de liberale beginselen zou kunnen keeren, door bij elke gelegenheid 't zoo voor te stellen, als waren de jongste ergernissen een uitvloeisel van 't liberalisme. Wat in Italië gezien wordt, heeft nagenoeg op gelijke wijze plaats in Spanje, om nu van Duitschland maar niet te spreken, waar de reactie haar eerste bedrijf al afgespeeld heeft. In de revolutionaire provincies van Spanje, n.l. in 't N.-Oosten van 't land, heeten groote samenzweringen ontdekt en verstoord te zijn, waardoor, naar men beweert, hoogst bedenkelijke pronunciamento's zouden voorkomen zijn. Van andere zijden wordt gemeend, dat de regeereiide fractie roept „een dolle hond om zoo gelegenheid te vinden ook vele andere honden dood te slaan. Men gaat in Spanje zelfs zoover van Zwitserland te verwijten, dat dit het broeinest en toevluchtsoord is van allerlei gespuis, waar de andere Staten nu en dan last van hebben. Heel ter snede merkt een blad hier tegen op, dat geen der vier koningsmoorders, die dit jaar zijn opgedoken, ooit in Zwitserland is geweest of daar relaties heeft gehad. Hoe 't in Duitschland gaat kan eenigevmate afgeleid worden uit de cijfers der tropeeën van de socialisten wet. Sedert 22 October zijn daar afgemaakt 135 vereenigingen, waaronder 36 zanggezelschappen, 35 dag- en weekbladen, 100 boekwerken en brochures. Voorwaar geen geringe oogstDe maatregelen tegen enkele personen zijn hierbij niet eens meegeteld, welker getal legio is. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Naar de Pasquino, van Turijn, meldt, werden omtrent een notaris iu een Italiaau3che stad bij iemand, die dezen van nabij kende, inlichtingen gevraagd. „Hij is een man van onkreukbare eerlijkheid", luidde het antwoord, „en van goede familie, wier ledeu allen, van vader op zoon, notaris geweest zijn men heeft mij dan ook verzekerd, dat bij een van zijn voor ouders het oude testament gedeponeerd is geweest". Een jong militair richt tot de Figaro de vraag, wie het eerst moet groeten wanneer twee soldaten van denzelfden rang en ouderdom elkander tegenkomen. „De beleefdste", luidt het afdoende antwoord. Men wil het eiland IJsland door een telegraaflijn met den vasten wal aan Europa verbinden. Dr. Thomp son, lid van de IJslandsche Althing, geeft zich veel moeite om de uitvoering van dit denkbeeld te ver wezenlijken. Hij rekent daarbij op de toenemende belangrijkheid van het handelsverkeer met IJsland tengevolge van de bloeiende zwavelmijn-exploitatie, die IJsland aan den ondernemingsgeest van den Engelschman Paterson te danken heeft, die de bedoelde zwavelmijneu voor vijftig jaren heeft gepacht. Het loopend vuur vau den koningsmoord gaat nog steeds voort. Men zegt, dat de Keizer van Oostenrijk en de Koning van België schriftelijke bedreigingen met moord hebben ontvangen. Ook loopt in Londen het gerucht, dat daar een eedgenootschap beslaat van uitgewekenen uit alle landen, welks naam „Maatschappij des doods" genoegzaam het doel te kennen geeft. De beroemde Engelsche predikant Charles Hiddon Spurgeon, (geb. te Kilvedon in Essex den 17 Juni 1834), heeft te Londen een weeshuis gesticht, dat aanstonds een grooten bloei ontwikkelde en 400 kinderen opnam. Ten bewijze, hoe weinig Spurgeon met den geest van uitsluiting is bezield, kan strekken, dat, van de 400 eerste bewoners van het huis, 124 behooren tot de Anglikaansche kerk, 93 tot de Bap tisten, (gelijk men weet is Spurgeon zelf ook Baptist), 47 tot de Congregationalisten, 44 tot de Methodisten, 19 tot de Presbyterianen, 2 tot de Katholieken, 2 tot de Plymouthsche broeders, terwijl van de overige 69 de belijdenis niet opgegeven wordt. Een Amerikaausch honighandelaar heeft eene eigen aardige proefneming genomen. Hij deed een vaartuig bouwen, dat 2000 bijenkorven bevatten kon en waar mede hij in 't voorjaar van Louisiana naar Minnesota de Missisippi op- en tegen het najaar teruggevaren is, aldus met het uitkomen der bloemen gelijken tred houdende. Het langst hield hij in de buurt van St. Louis stil. Bekwame helpers vergezelden hem en de honig werd op geregelde tijden uit de korven gehaald. De opbrengst moet ongeloofelijk geweest zijn. Uit sommige korven werd in het geheel 2 centenaars honig getrokken. Te Keulen, zijn dezer dagen 1600 flesschen Joannis- berger verkocht voor 56,000 gulden, dus 35 gulden de flescb. Een rijk Chinees te Samarang, dezer dagen zijn geldkist naziende, moet tot de ontdekking zijn gekomen, dat voor eene som van meer dan honderdduizend gulden aan bankpapier derwijze door de witte mieren is vernield, dat de biljetten onmogelijk weder in circulatie te brengen zijn. Dat aanzienlijk bedrag moet daar, naar men verzekert, jaren lang renteloos gelegen hebben. Den 18 dezer werd mej. Rosa Welt aan de hooge- school te Bern, na een schitterend examen, tot dokter in de geneeskunde gepromoveerd. Als promotor fun geerde prof. Valentin, die de jonge doctores in eene vedé geluk wenschte. Mej. Welt is de eerste Oosten- rijksche dame, die een akademischen graad behaalt. Hare jongere zuster studeert in de philosofie en zal het volgende jaar promoveeren. In de diergaarde te Marseille had dezer dagen de directeur een leeuw en een zeldzaam prachtige leeuwin in één en hetzelfde hok geplaatst. Zoodra zij bij elkander waren, wierp de leeuw zich op de leeuwin maar hij vond geen gemakkelijke prooi, en het was een geruimen tijd onzeker, wie 't winnen zou. Beur telings sprong het eene dier op het andere met wild gebrulklauwen en tanden drongen over en weer in het lichaam en stroomen bloed vloeiden uit de won den. Eindelijk had de leeuw de leeuwin onder. Het scheen dat zij geworgd zou worden. Met een sprong rukte zij zich los, en toen de leeuw zich andermaal op haar wilde werpen, scheurde zij met haar klauw hem den kop open. Brullende week de leeuw terug. Op dat oogenblik wierp de directeur een lap vleesch in het hok. De leeuw maakte er zich meester van en de directeur vond toen gelegenheid om de leeuwin, die niet minder deerlijk gehavend was, in haar af zonderlijk hok te jagen. Lord Lorne en zijn echtgenoote hadden ruw weer op hun reis naar Canada vooral de Prinses leed veel aan zeeziekte en bovendien door een lichten aanval van bron chitis. De „Sarmatian" liep Zaterdag-avond de haven van Halifax binnende hertog van Edinburg was de eerste die zijn zuster kwam begroeten zij gebruikte aau boord van de „Black Prince" het déjeuner. De plechtige intocht te Halifax heeft Maandag plaats gehad. De Daily Afo^s-correspondent te Rome schrijft, dat Koning Humbert en zijn echtgenoote viermalen op het balcon van het Quirinaal moesten verschijnen om het volk op straat tot rust te brengen. In het rijtuig, dat hen van het station naar het paleis bracht, zat de hertog van Aosta tegenover den Koning, Cairoli tegenover de Koningin, tusschen beiden in de kleine Prins van Napels. Het garnizoen van Rome was van 10 tot 18000 man versterkt en politie-beambten in burgerkleeding waren aan alle hoeken der straten geposteerd, want er liepen allerlei onrustbarende ge ruchten, o. a. dat de spoorwegbrug bij Caserta onder mijnd was en in de lucht zou springen, wanneer de trein er overheen reed, etc. Van den onlangs te Londen overleden lord Dy sart, lid van het Hoogerhuis, wordt de volgende roman verhaald. Veertig jaar geleden zou lord Dysartin den echt treden; alles was gereed, maar op het oogenblik dat hij naar de kerk zou gaan, werd hem een briefje bezorgd van de bruid, waarin zij schreef dat zij van gevoelen was veranderd. Lord Dysart sloot het huis in Norfolkstreet, waar reeds de tafel gedekt was, waar aan de gasten op het bruiloftsfeest plaats zouden nemen, en betrok een ander huis in dezelfde straat. Hij ontving geen vrienden, woonde de zittingen van het Hoogerhuis niet bij en bezocht zijn landgoederen niet. Zoo bracht hij veertig jaren door, totdat de dood een einde aan dit „verfehltes Leben" maakte. De Poolsche generaal Mieroslawski, die een werk zaam aandeel nam aan den opstand in Posen in 1848 en den opstand in Sicilië, is te Parijs overleden. Te Troy (Vereenigde Staten) werd onlangs "Le Trouvère" gespeeld. Leonore zong in het Duitsch, Manrique en Azucena in het Italiaansch, terwijl graaf Lu na zich van de Engelsche taal bedieude. Volgens de Nord zou na de verkiezingen van 5 Jan. Dufaure tot president van den Senaat worden benoemd en als voorzitter van den Ministerraad worden ver vangen door Freycinet, als Minister van Justitie door de Marcère, die op zijn beurt door Lepere zou worden opgevolgd. Bardoux en Borel zouden plaats maken voor Paul Bert en Gresley. Met de gure Novembersche buien komt ook de hagelbui der almanakken en jaarboekjes vsn allerlei kleur, tooi en allooi, en evenals bij een hagelbui enkele projectielen uit hoogere sferen de groote menigte

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2