ZIERIKZEESCHE COURANT. 1878. No. 94. Zaterdag 30 November. 81ste jaargang. Binnenland. Zierikzee, 28 Nov. Bij de opening der stembriefjes voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad bleek, dat waren ingeleverd 214 stembriefjes, van onwaarde waren 5 briefjes. Op den heer A. Giljam waren uitgebracht 108 stemmen, op mr. H. van Manen 92, op den heer D. Q,. Mulock Honvver 5, terwijl de overige stemmen over verschillende personen waren verdeeld. De uitslag was alzoo, dat de heer A. Giljam gekozen i9. In de gemeente reeds Woensdag-morgen per bulletin aan de lezers medegedeeld. Dinsdag-avond trad in de vergadering van 't De partement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier als spreker op ds. P. v. d. Veen van Alkmaar. De volle zaal bewees reeds dadelijk, dat men met belangstelling de aankondiging dezer spreekbeurt had ontvangen. De heer v. d. Veen droeg eerst voor een novelle //Henriette", die met genoegen werd aangehoord. Na dc pauze vergastte hij zijn gehoor op de voordracht van //Arme Visschers" van de Genestet, waarin zijn talent voor 't ernstige niet minder uitkwam als ten slotte dat voor het komische in de voordracht der aardige stukjes van Laurillard „De neven" en //Napoleon". Gewis drukken we 't gevoelen der leden van'tNut uit, als we zeggen, dat de heer v. d. Veen ook in volgende lees-seizoenen hoogst welkom zal zijn. De begrooting der gemeente Eede, bij Aardenburg, is door Ged. Staten van Zeeland niet goedgekeurd, omdat de verhoogde jaarwedden van burgemeester en secretaris, zooals 2ij bij Koninklijk besluit zijn ge regeld, door den Gemeenteraad waren verworpen. De beide wethouders stemden tegen hun eigen voorstel. Ged. Staten hebben nu opnieuw die sommen op de be grooting gebracht, met verzoek aan den Raad om de middelen daarvoor aan te wijzendoch ook dit is met zes tegen een stem geweigerd. Hoe duur 't de schatkist te staan komt als de Staat zich gaat bemoeien met //kunst" en met oudheden, blijkt uit eenige cijfers. Het Rijks-museum te Amster dam, op negen ton geraamd, zal twee millioen kosten de St. Bavo-restauratie te Haarlem kost 130,000; die van de kerk te Brouwershaven 67,000het raadhuis te Heusden 58,000 de toren te Hulst ƒ49,000; de kerk te Franeker 31,000; de munster kerk te Roermond ƒ40,000. Deze cijfers gelden slechts als 't er bij blijft. Maar ook bij werken van nut valt de Rijks-bouwerij niet meê. Het ministerie van justitie in den Haag is geraamd op 21/8 ton en zal 1 millioen kosten. Te Haarlem is verkozen tot lid van den Gemeente raad de heer mr. J. de Clercq van Weel. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Apel doorn is voornemens aan onze aanstaande Koningin bij haar komst op het Loo een bijbel nau te bieden, rijk met goud versierd. De kinderen der koninklijke school aldaar zullen het Koninklijke paar een bokaal aanbieden, gedekt door een Koninklijke kroon en ver sierd met de wapens van Oranje, de Bauns, Chalons en Nassau. De Gemeente 's Gravenhage zal aan Z. M. den Koning en H. M4 de Koningin bij hun huwelijk een geschenk aanbieden, bestaande in een zilveren blad, waarop een middenstuk en twee kandelaars elk van negen lichten, een en ander in de stijl van Lodewijk XVI. Een groot aantal Haagsche burgers zuilen het Konink lijke echtpaar een gelukwensch aanbieden, vergezeld van een album met de namen. Het nationaal geschenk zal waarschijnlijk bestaan in een rijke parure voor de jonge Koningin. De drie als de beste uitgekozen ontwerpen voor liet nationaal geschenk aan Prins Hendrik, zijnde twee fonteinen voor 't lustslot Soestdijk, zijn No. 10 ouder de zinspreuk //Res Dubia", No. 29 onder//Cón- stantia" en No. 47 onder //Ars longa, vita brevis". De inzenders dezer ontwerpen zijn uitgenoodigd zich bij de commissie te doen kennen,- ten einde de uit- noodiging in ontvangst te nemen voor het leveren van een model in pleister. Inmiddels zijn de teekeningeu gratis voor een ieder te zien in het //Museum van der Hoop" te Amsterdam. De Vereeniging //Arbeid Adelt" heeft het voornemen, tijdens het bezoek van Z. M. den Koning en zijn gemalin aan Amsterdam aldaar een grooten bazar te doen houden van voortbrengselen, door haar werksters vervaardigd. Thans is geregeld en tot stand gebracht de //Thor- becke-Stichting", welke, zoo men zich herinnert, de vrucht is van de overgeschoten gelden, die verzameld waren voor het staudbeeld van deu staatsman en de versiering van diens graf. De //Thorbecke-Stichting" heeft ten doel prijzen, be staande in zilveren eere-penningen en premiën in geld, uit te loven voor de beste geschriften over onderwerpen van rechtswetenschap, staatswetenschap, sociale weten schap en staatkundige geschiedenis. Er is dezer dagen nog al wat geschreven over de parforce-jacht, die door eenige heeren jacht-lief hebbers, leden van //Nimrod", gehouden zou worden op de heide nabij Barneveld. Het had er veel van als ware er een opzettelijk wild-maken en dan door woeste doggen opjagen van een onschuldig tam damhert te wachten. Nu de jacht-partij afgeloopen is, blijkt het een vrij onschuldig vermaak geweest te zijneigenlijk een ietwat geforceerde rijpartij. Het hert is losgelaten, vervolgens weer opgevangen, doch zoo weinig mishandeld, dat het volköraen ongedeerd en frisch van de wandeling weder in zijn kamp is thuis bezorgd. Men had hét dus evengoed zonder hert kunnen doen. Men verneemt, dat dr. M. Cohen Stuart te Utrecht ernstig ougesteld is. Wij vernemen, dat de Nederlandsche Bank een maatregel heeft genomen, teneinde de geldbeweging over de verschillende deelen van het land te verge makkelijken. Met ingang van 1 December e.k. zal namelijk vau de zoogenaamde kasquitantiëu waarbij van het eene bankkantoor op het andere aan bepaalde personen gelden kunnen worden overgemaakt niet meer de provisie van per mille worden geheven. Die provisie zal worden vervangen door eene vaste vergoeding van 50 ets., waaronder zijn de 21 ets. die voor zegelrecht zijn verschuldigd. Men honde daarbij in het oog, dat daar, waar eene kasquitantie genomen wordt, in de voldoening van een geheelen of gedeeltelijken disconto- of beleeningpost, de reeds vroeger door de Nederlandsche Bank ingevoerde wijze van handelen gehandhaafd blijft, volgens welke in zulk een geval alleen het zegel van 21 ets. zonder verdere bijbetaling wordt verlangd. Z. D. De Hèeren J. Bosscha, A. Kerdijk, L. Mulder, J. Straub en A. I. Voorduin, die zich, na den dood van hun vriend Lindo, vereenigden met het doel, om op zijn graf een eenvoudig herinneringsteeken te plaatsen, als een huldo alleen door de intiemste vrienden en vereerders van den overledene aan zijn nagedachtenis gebracht, hebben aan dezen thans verslag van hun werkzaamheid gedaan. Aan dat verslag ontleenen wij het volgende. //Het gedenkteeken op het graf te Eik-en-Duinen bestaat uit een zware plaat van Escausijnscheu steen, lang 2 en breed 1 meter, die in het midden op een gebeeldhouwde cartouche in verheven letters den naam M. P. Lindo draagt. Aan het hoofdeinde ligt een lauwerkrans in hoog verheven relief, en aan het voet einde zijn de volgende, de geheele levensrichting van den overledene kenmerkende en aan een zijner ge schriften ontleende woorden ingegrift: Plant bloemen op uw pad, roei de distels uit, opdat een dankbaar mensch, vroeger of later, uw voetspoor zegene. De overigens geheel gladde zerk is van een een- voudigen gefrijnden rand voorzien en omringd door een decoratief hek van geslagen ijzer en van zilver- bronze kleur. Het ontwerp is van prof. Gugel te Delft, die zich ook geheel belangeloos heeft belast met de leiding van de uitvoering. Met een alphabetische lijst van allen, die tot de uitvoering hebben bijgedragen, en namens dezen is het gedenkteeken aan de weduwe en haar kindereu overgegeven. Bij onderhandsche nitnoodiging is het bouwen van een nieuw weeshuis voor de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam aangenomen door den laagsten inschrijver, L. C. Schade, voor de kolossale 90m vau 378,864. Dezer dagen is in de haven van Texel een nieuwe verbeterde reddiugsboot beproefd, vervaardigd door den heer J. Zwanenburg, sciieeps-bouwmeester op Texel. De verbeteringen bestaan hoofdzakelijk in een geschikter plaatsing der luchtka9ten, waardoor de veilig heid en de sterkte der boot worden vermeerderd. De proef met een klein model genomen moet uitstekend geslaagd zijn. De //Zweedsche" lucifers hebben een concurrent ge kregen in de //Hollandsche" lucifers, die onder dien naam thans door de heeren Dijkerman en Co., fabrie kanten te Breda, in den handel worden gebracht. Zij hebben dezelfde voordeelen als de Zweedsche, d. i. zijn zonder vergif en reukeloos, maar daarentegen gemak kelijker in het gebruik, omdat men geen geprepareerd strijkvlak noodig heeft om ze te doen ontbranden, maar, evenals bij de vroegere lucifers, op alle voorwerpen kunnen afgestreken worden. In de Wekker van Zaterdag 23 Nov. komt een ingezonden stuk voor, over de Unie van Utrecht, hetwelk wij, op verzoek van de Redactie van genoemd blad, vol gaarne in zijn geheel overnemen. De Unie van Utrecht. M. de R! Reeds meermalen dacht ik: "Wat kan toch de reden zijn, dat men tot heden zoo weinig verneemt, omtrent de aan staande viering van het eeuwfeest der Unie van Utrecht Zou het misschien wezen kunnen, dat deze gebeurtenis, hoe gewichtig ook voor ons land, te weinig gekend wordt door het Nederlandsche Volk Mij dunkt, dit moet de voor naamste, zoo niet de eenige reden zijn. Immers, onbekend maakt onbemind, en voert al heel licht tot onverschilligheid 1 Het ware te bejammeren, indien de belangstelling ih én de opgewektheid tot de viering van het eeuwfeest uitbleven, en men eerst in de laatste dagen tot eene soort van op winding geraakte, die de herdenking van het groote feit als eene voorbijgaande, spoedig vergetene aardigheid deed behandelen. Alleen de Raad der Gemeente Kampen schijnt er tot heden op bedacht, eéne zoo belangrijke nationale gebeurtenis waardiglijk te herdenken en te vieren!. Moge hij spoedig algemeene navolging vinden In eenen tijd en een jaargetijde toch, waar de nutslezingen en volks voordrachten aan de orde van den dag zijn, vindt men overvloedig gelegenheid, de belangstelling van velen op te wekken of levendig te houden en te léiden. Vooral echter rust de verplichting op de da.gblad-pers, het publiek tijdig te wijzen op de hooge belangrijkheid van de Unie, op hare naaste oorzaken en ver reikende gevolgen. Ik zeg tijdigopdat deze gebeurtenis vooraf gekendbesproken en overwogen moge worden door ons volkopdat het moge begrijpen, dat de Unie niét eene locale aangelegenheid is, maar de oor zaak, waardoor we zijn, wat we zijn, een Staat, in wiens roem en glorie wij ons dankbaar te verheugen hebben; opdat het niet alleen blijde feestviere, maar ook wijsheid leere tot behoud en bevestiging van ons volksbestaan. Het wapendevies der »Unie van Utrecht" worde mede daartoe voor het volk ontwikkeld in zijn ontstaan, zijn strekking en zijn belangrijkheid. Tot heden rekende de dagbladpers, zoowel de groote als de kleinere, genoeg gedaan te hebben wanneer zij zich bepaalde tot dé aankondiging van boekjes en prenten, over dit onderwerp het licht ziende. Besprak zij echter het feit zelf in breede trekken, dan zou de belang stelling daarin en in de meer uitvoerige geschriften daar over, zeker toenemen. Menig vertaalde novelle of ijselijke moordhistorie zou hiervoor met voordeel ingeruild kunnen worden. Zij zou dan ook toonen hare hooge roeping te begrijpen en het ernstig te meenen met de verplichting, die zij zich zelve stelde, toen zij. jaren geleden, de wensche- lijkheid der afschaffing van het dagblad zegel betoogde. De «Koningin der aarde" doe het Koninklijke werk, dat hare hand hier te doen vindt. Moge dit schrijven haar eenigszins tot aansporing wezen Geef, M. de' R., al vast een goed voorbeeld, door de opname er van en ontvang daarvoor mijnen dank. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot commies der posterijen 3e kl. o. a. den heer C. E. van de Kamer, thans 4e kl., en tot commies 4e kl. den heer J. F. Henne- quin, thans surnumerair. Landbouw. Door de afdeeling Walcheren der'Zeeuwsche Maat schappij van Landbouw en Veeteelt is besloten tot den aankoop van twee springstieren, een van Groningsch en een van N.-Hollandsch ras. De eerste zal gestald worden bij den heer Gerlach, de laatste bij den heer Tak, die de stalling kosteloos hebben aangeboden. Kunst en Wetenschap. Behalve mevr. de Vries heeft //het Nèderlandsch Tooneel" nu ook den beer D. Haspels van de Rotter- damsche tooneelisten geëngageerd. Verder heeft het de dames Hoedt, Sablairolies en Tonia Poolman, alsmede de heeren F. Bouwmeester en Stevens aaü zijn tooneel verbonden.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1