ZIERIKZEESCHE COURANT. voor lid arrondis- sement Zieriltzee. 1878. No. 93. Woensdag 27 November. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKË1NTMAN. De N. Rott Courant wil in den benarden staat van 's lands geldmiddelen uitkomst zoeken in bezuini ging en wel op de justitie en de universiteiten, In de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag werden de begrootingen van den arbeid der gevangenen en van de gestichten Ommerschaus en Veenhuizen, be nevens de ontwerpen tot goedkeuring van provinciale belastingen, die tot kwijtschelding van een paar vor deringen en eindelijk, dat tot verhooging van het 8e Hoofdstuk der Staatsbegrooting over 1877 aan genomen. Het laatste niet zonder een korte discussie en uiet zonder feilen tegenstand. Ten duidelijkste komt we derom uit, hoe willekeurig dikwijls met de begrootingen wordt omgesprongen, zooals de heer Sandberg in het licht stelde, en wij mogen er bijvoegen, hoe wij een wet op financiëele verantwoordelijkheid der Ministers missen. Belangrijke uitgaven zijn gedaan boven de bij de begrooting voor 1877 toegestane sommen, en al moge nu de memorie van beantwoording trachten te betoogen, dat er toch werkelijk geen buiten sporigheden zijn gedaan, het beginsel, waarnaar daarbij gehandeld is, verdient afkeuring. Zoo heeft de Minister Beijen, een verandering in het personeel van het Departement tot stand brengende, de tractementen verhoogd, in afwachting dat de Wetgevende Macht die verhooging (3554 gld.) wel zou goedkeuren. Doch de Wetgevende Macht oordeelde heden anders en heeft dit onderdeel van het wijzigingsontwerp afgestemd met 35 tegen 27 stemmen. Practisch resultaat heeft deze stemming nu wel uiet, maar zij behelst althans afkeuring van deze te veel gebruikelijke ministeriëele willekeur en waarschuwing voor de toekomst. Het geheele ontwerp werd met 44 tegen 20 stemmen aan genomen. De heeren van der Schrieck en van Wassenaer maakten van de gelegenheid gebruik om een woord te laten hooren over den toestand van het Departe ment van Oorlog, die dringend voorziening eischt. Zij vorderden thans geen antwoord van de Regeering omtrent haar plannen, maar bepaalden zich er toe in herinnering te brengen, dat, hoe men ook door mede lijden moge worden bewogen bij het nagaan der hoogst betreurenswaardige omstandigheden, waaronder men te dezen opzichte gebukt gaat, echter het landsbelang boven alles behoort te gaan. Bij de behandeling der Staatsbegrooting zou gelegenheid zijn hierop nader terug te komen de Minister beloofde iutusschen den wenk ter harte te zullen nemen. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der Gem. Nisse, Driewegen en Ovezande D. Mulder, met toe kenning van eervol ontslag als burgemeester van Breskens; tot surnumerair bij de posterijen J. H. de Laat de Kanter en C. Schraver, van Goes en Middelburg. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 38. Weersgesteldheid in October 1878. Is een herziening der grondbelasting geoorloofd en noodig, ei) zoo ja, onder welke voor waarden? Het voor en tegen der suikerbieten-teelt. Uit het voorloopig verslag der Tweede Kamer, hoofdstuk V, Binnenlandsche Zaken, der Staatsbe grooting voor 1879. De invloed der zwarte kleur van den grond op de verwarming. Feuilleton De zuivelbereiding. Geregelde cursus, in 50 lessen (vervolg). De heer F. J. van Pesch te Wageningen is door de landbouw-vereeniging te Zwolle bekroond voor zijn verhandeling, als antwoord op een prijsvraag, over de verschillende soorten van kunstmest en hun waarde voor den landbouw. Zierikzee, 26 Nov. Bij de op heden plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor den gemeente raad zijn ingeleverd 213 stembriefjes. De uitslag zullen wij morgen per bulletin aan onze lezers bekend maken. J.l. Vrijdag is in de vergadering van het departe ment der Maatschappij van Nijverheid alhier als spreker opgetreden de heer J. G. Lugten, die een weldoorwrochte rede hield over den arbeider en diens positie in de sociale kwestie. Spr. gaf menigen goeden wenk en kwam tot de conclusie, dat kennis, gezond verstand en goede wil bij den werkman en goede verhouding tusschen arbeiders en patroons de beste middelen zijn om tot goede uitkomsten te geraken. De voordracht werd met algemeen genoegen aangehoord. Uit Middelburg wordt gemeld, dat aldaar de troep van George Sanger (paardenspel en menagerie) ver wacht wordt en eenige voorstellingen zal geven. Bij de Maatschappij Zeeland is benoemd tot ad ministrateur de heer L. Pietersen, te Vlissingen. Te Haarlem is door de beide liberale kiesvereni gingen //Haarlem" en //Eendracht" mr. J. de Clercq van Weel, kantonrechter aldaar, kandidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad tegen den anti-rev. kand. W. J. Hankwyk. Naar men verneemt zal het huwelijk van Z. M. den Koning den 7 Januari voltrokken worden. Z. M. de Koning heeft verklaard, dat de voorge nomen feestelijke ontvangst van Z. M. en de Koningin te 's Gravenhage door H.H. M.M. met welgevallen zal worden aanvaard. Volgens het Vadert, heeft mr. S. van Houten, een der leden van de bekende commissie van vijf, aan den leider der liberale partij in de Kamer te kennen ge geven, dat hij geen deel meer wenscht uit te maken van bedoeld partij-verbond. De nieuwe waterweg van Zwolle naar zee is voor ruim een week geopend, doch terstond daarna weder gesloten. Men zal eerst de noodige diepte zien te verkrijgen. Men mag vragen waarom dan de vaart niet maar gesloten gehouden Het Dagbl. bespreekt nog eens de opheffing der afdeeling Statistiek en beweert dat deze heeft plaats gehad en zoo barsch is volgehouden tegen de petitiën daaromtrent in, om de pretentiën te fnuiken van den referendaris, chef dier gewezen afdeeling, die naar niets meer of minder zou gestreefd hebben dan om 't hoofd van een soort nieuw ministerie te worden't centraal- bureau der cijfers. Den 21 September is door een landings-divisie van 40 gevvapenden van Z. Ms. stoomschip //Samarnng" en door het geschutvuur van dit schip een rooversnest verstoord en verwoest op de Westkust van het eiland Tlares. Bij die expeditie werden den vijanden vijf kanonnen ontnomen; een dertigtal versterkte huizen en 35 prauwen vernield en werden er een vijftigtal van de roovers geveld. Van de onzen werden 9 man gewond, waarvan één doodelijk, zes zwaar en twee licht. De landing had plaats onder bevel van de luitenants ter zee 2e kl. W. A. Kok en J. Lastdrager en den off. van gez. 2e kl. J. A. G. Hulst, die de ambulance bestuurde, die door 20 inlanders van de equipage van kruisbooten bediend werd. Volgens het Wochenblatt d. Landw. Vereins in Grossh. Baden en de onderzoekingen in het proef- statiou te Karlsruhe bestaat het T h o r 1 e y 's vee voeder uit maïsmeel met wat lijnzaad. Het wordt dus veel te duur verkocht, n.l. 40 m. 24) per centenaar. Men kan zelf dit voeder veel goedkooper maken of laten raaien. Kunst en Wetenschap. Zoo men weet heeft Mevr. de Vries, de sinds zestien jaar te Rotterdam gevierde tooneelspeelster, een enga gement te Amsterdam aangegaan en zal zij tegen September 1879 Rotterdam verlaten. Deze stap is door velen met leedwezèn vernomen en haar zelfs in de bladen op weinig zachte wijs verweten. Thans heeft Mevr. de Vries zelf in een ingezonden stuk in de N. Rott. Courant verklaard, dat de heeren der Rotterdnmsche directie blijkbaar zelf haar heengaan hebben gewild en zij zich heeft moeten voorzien van een ander engagement om niet te Rotterdam zonder te zitten. Binnen kort zullen te Gouda, op verzoek der aldaar gevestigde afdeeling van het Tooneelverbond, drama tische voordrachten worden gehouden door de verst- gevorderde leerlingen der Tooneelschool te Amsterdam. Te Beek bij Nijmegen is overleden de heer H. baron van Lewe van Middelstum, een onzer beste entomologen en president der Ned. Entomologische Vereeniging. Rechtszaken. Voor de Arr. Reclitb. te Middelburg hebben Vrijdag terechtgestaan de vrouw en dochter van den gewezen stationschef van 't station Kruiningen, wegens dief stallen van goederen, die per spoor verzonden werden. De eisch was voor de dochter 2 jaar opsluiting in een verbeterhuis en voor de moeder 18 maanden celstraf. Uitspraak a.s. Vrijdag. Industrie-Stoomwezen. LTit de Bijdragen tot de Algemeeue Statistiek van Nederland, uitgegeven van wege het Dep. van Binnen landsche Zaken, blijkt dat op 1 Januari 1877 in werking waren, 234 vaste stoomwerktuigen voor de polder-bemaling of andere water-verplaatsing, met 9831 p.k. nom. Ter verversching van stadswateren en verwijdering van faecaliën 12 stoomwerktuigen met 240 p.k. In fabrieken 2721 vaste stoomwerk tuigen met 31072 p.k. Bij den landbouw 96 stoom werktuigen met 589 p.k. Bij den aanleg van werken 466 stoomwerktuigen mét 5521 p.k. In stoomschepen voor de buiten- en binnenlandsche vaart 711 stoom werktuigen met 28484 p.k. Locomotieven voor goe deren- en personen-vervoer 332. Verder waren op 1 Januari 1877 in de vaart 364 stoombooteu voor geregeld binnenlandsch vervoer en 225 stoomvaartuigen voor den sleepdienst en andere diensten. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Aangezien er nagenoeg, of, volgöris sommigen, in 't geheel geen sporen van het onlangs op den Baujaard verongelukte schip gevonden waren, had men bieren daar al het vermoeden geüit dat er geen zeeramp aldaar had plaats gehad. Thans heeft schipper van Beveren verzekerd, op de plek geweest te zijn en over blijfselen van ra's en stengen gezien te hebben. Ook heeft hij enkele voorwerpen gevischt. Te Chatelet is een vrouw overleden aan den steek van een vergiftige vlieghet diertje had de vrouw in de lip gestoken, haar aangezicht was geheel op gezwollen.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1