Aan den heer M. Couvée jr. is bij gelegenheid zijner vijfentwintig-jarige dienstvervulling bij de brand weer door officieren en onderofficieren van dat corps een fraai geschenk vereerd, bestaande in een zilveren inktpot en pressepapier, als bewijs van erkentenis der door den heer Couvée steeds zoo volijverig in zijn betrekking als onder-commissaris der brandweer bewezen. In deze gemeente hebben zich enkele gevallen van mazelen voorgedaan. Te Kruiningen heerscht het roodvonk in hevige mate. Te Goes is door de liberalen tot kandidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de heer J. J. Ochtman. De tegen-kandidaat is de heer J. Steketee Az. Uitgebracht werden 251 stemmen, waarvan 6 van onwaarde, volstrekte meerderheid 123. De heer Ocht man verkreeg 121 en de heer Steketee 104 stemmen, zoodat tusschen genoemde heeren een herstemming moet plaats liebbeu. De heer J. H. Bijbau heeft bij zijn aftreden als burgemeester der gemeenten Cats, Colijnsplaat en Cortgene vele blijken van achting ontvangen en o. a. als geschenk namens de gemeente Colijnsplaat een prachtige schrijftafel met een inscriptie op een zilveren plaat en namens de gemeente Cats, een prachtig tafel middenstuk. Door den Commissaris des Konings in deze provincie is aan Burgemeesters een prov. blad verzonden, be treffende de voordracht ter benoeming van veldwachters, waarin o. a. bepaald wordt voor elke vacature drie candidaten voor te dragen, er tevens op te letten dat de voorgedragen personen van een goed zedelijk gedrag zijneen gezond lichaamsgestel hebbengenoegzaam ervaren ziju in het lezen, schrijven en rekenen; en niet ouder zijn dan 35 jaren. Door den Raad van beheer van het Nederlandsch Tooneel is vóór eenige weken bij den heer Johan Gram een gelegenheidsstukje besteld om te 's Graven- hage bij de gala-voorstelling voor Z. M. den Koning en de Koningin gespeeld te worden. Het stukje zou thans voltooid zijn. Het aardrijkskundig genootschap heeft de aandacht van de Kamers van Koophandel in Nederland gevestigd op de onlangs ter sprake gebrachte plannen tot door graving der landengte van Panama en daarbij inlich tingen gevraagd aangaande onze handelsbelangen op de westkust van Amerika. In de zittiug der Tweede Kamer van Dinsdag werden de geloofsbrieven der heeren van Gennep en van der Linden onderzocht en werd tot toelating dier heeren besloten. Eerstgenoemde legde de eeden af en nam zitting. De afdeelingen benoemden tot haar voorzitters de heeren Idzerda, van de Putte, Wintgens, van Delden en Cremers en tot haar onder-voorzitters de heeren van Henkelom, Blussé, van der Schrieck, Mees en de Bruyn Kops. De commissie voor de verzoekschriften zal samengesteld zijn uit de heeren van Gennep, van Swindereu, van Baar, Eroger en de Vos van Steenwijk. De beantwoording door den Minister van Koloniën van het Kamerverslag over het Xde Hoofdstuk bepaalt zich tot de beschouwingen, over de uitgaven van Suriname en Curasao in het midden gebracht. Alvorens een geheel nieuwe bestuursinrichting, in verband met de productieve krachten en den omvang der bevolking, in overweging te nemen, acht dej Minister het wenschelijk het lot af te wachten van het wetsontwerp tot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in de kolonie Suriname, omdat van het eventueel totstandkomen daarvan liet gevolg zal zijn vermeerdering vau bevolking en productie, terwijl de tegenwoordige inrichting van bestuur geen uit breiding zal behoeven te ondergaan bij een aanmer kelijke toename vau de bevolking. Met het oog op den aard der voor Suriname onmisbare uitheemsche bevolking acht de Min. het van belang, dat de tegen woordige toestand, althans vooralsnog, worde besten digd, zoodat den Minister het denkbeeld van een opheffing der landmacht niet toelacht. In verband met de verhooging welke de begrooting voor Curagao dient te ondergaan tot herstel van de schade, door den storm van 1877 aangericht, wordt het subsidie geraamd op f 272,128,96 in plaats van f 164,128,96, zooals oorspronkelijk wa9 uitgetrokken. Te Rotterdam is door B. Hijmans van den Bergh een kunstboterfabriek naar een nieuw systeem opgericht. Eenige reünisten van 's Hage, die deelgenomen hebben aan de feestviering bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Kon. Mil. Academie te Breda, hebben aan de verschillende voorzitters van de afdee lingen der regelingscommissie voor die feestviering een zilveren medaille ten geschenke aangeboden met -begeleidend schrijven. De toestand vau den heer de Roo vau Alderwerelt is, naar wij met leedwezen vernemen, in de laatste dagen weder ongunstiger geworden. In de te 's Hertogenbosch gehouden bestuurs-ver- gadering vau het 32e Nederlandsch landhuislioudkundig congres is besloten dat het congres aldaar zal worden gehouden van Zondag 22 tot en met Donderdag 26 Juni 1879. Door een voormalig landgenoot, den heer F. Ro mein Tz., thans te Rijssel verblijf houdende, is eene hoogst belangrijke vinding gedaan, waarvoor bij de Fransche regeeringen octrooi is aangevraagd. Door die vinding zal p. m. 45% brandstof bespaard worden bij machines of fabrieken, waar verdamping van water plaats heeft. Reeds zija maatregelen genomen dooreen fabrikant te Harlingen, om dit systeem in toepassing te brengen bij eene zoutkeet. Een ingezonden stuk in het Utrecktsch Dagblad verzet zich tegen het beraamd doctoraat in de geschie denis. Het argument, dat het onderwijs in de geschiedenis een belangrijke factor in de algemeene ontwikkeling kan worden, weegt bij den inzender niet zwaar, daar het aantal doctoraten nog wel met eenige vermeerderd zou kunnen worden, als men voor alle wetenschappen die als belangrijke factoren in de algemeene ontwikkeling te beschouwen zijn, doctoraten verkrijgbaar wilde stellen. Hel behoort echter tot het eigenaardig wezen vau het hooger onderwijs, het onderling verband der weten schappen in te zien, de verwante wetenschappen in haar geheelen omvang te beschouwen, een wijsgeerigen blik op het geheel te werpen. Uit dit oogpunt zou het wenschelijker zijn, het examen in de algemeene geschiedenis te verbinden met de examina, vereischt voor den graad van doctor in de classieke letterkunde. De geschiedenis der oud heid en der middeleeuwen staat in nauw verband met de classieke studiën en zij vormt een hechten grondslag om ook de nieuwe geschiedenis met vrucht te beoefenen. Ook daarom is een afzonderlijk doctoraat in de ge schiedenis onnoodig, omdat voor hen, die een acte voor het onderwijs in deze wetenschap verlangen, daarvoor de gelegenheid openstaat volgens de wet op het middelbaar onderwijs. Wordt intusschen de voorgestelde wijziging tot wet verheven, dan dient er* ook volgens den S. een wijzi ging te komen in de overgangs-bepalingen door n.l. op te nemen de bepaling, dat de graad van doctor in de letteren, vóór het in werking treden der tegen woordige wet verkregen, dezelfde bevoegdheid geeft als die van doctor in de geschiedenis. De Prov. Staten van Noord-Brabant hebben met 47 tegen 11 stemmen besloten een bijdrage van een millioen te vevleenen voor een kanaal Yenlo-Hollandsch- diep, mits liet Rijk overigens den aanleg en het onderhoud voor zijn rekening neme en de betrokken gemeenten en belanghebbende besturen 750,000 voor ééns aan het Rijk uitkeeren. Bij de jaarlijksche toezending aan de gemeente besturen van het materieel voor de statistiek van het lager onderwijs en mededeelingen daaromtrent, is tevens het verzoek gevoegd om voor 11 Jan. 1879 aan den Commissaris des Konings te doen toekomen een opgave van het aantal onderwijzers en kweekelingen, dat volgens de plaatselijke verordening aau de openbare school of aan ieder der openbare scholen, op 31 Dec. a.s. werkzaam behoort te zijn. Een der voorvaderen van H, D. H. Prinses Emma van Waldeck-Pyrmont, onze aanstaande Koningin, is gouverneur van Maastricht geweest. In een kroniek, waarschijnlijk bij wijze van journaal door een te Maastricht in garnizoen liggend militair gehouden, staat omtrent dezen graaf van Waldeck het volgende opgeleekend Ao. 1679. In 't begin van dit jaer heeft den graaf van Waldeck sijn intrede te Maestricht gedaen als gouverneur van de stadt. Ao. 1682. In 't midden van dit jaer is den graaf van Waldeck gouverneur van Maestricht tot Weenen beroepen, en door den Keyzer Leopoldus tot rijksvorst gemaekt, alsmede tot Rijks-Marschalk verklaart. Ao. 1684. In dit jaer heeft den Prince van Waldeck de Luiterse kerk te Mastricht laeten opbouwen. Ao. 1685. Omtrent deesen tijd heeft gemelde Prins insgelyx het militaire hospitnel opgerigt en daertoe genoomen het Minderbroedérs-Clooster, dien in 't jaer 1638 wegens (voor gemelde) verraderij uit de stad waren gedreeven. Ao. 1689. Den 3 Mey is den Prins van Waldeck, gouverneur van Mastricht, verkozen tot groot meester van het Duijtse order en in de landen van Moock Saxen, Pommeren en Westfalen, in plaats van wijlen den prinse Maurits van Nassau. Ao. 1692. Den 24 November is tijding gekomen dat den prins van Waldeck, gouverneur van Maes tricht, den 19 |desev tot Arolsen in syn land over leden was, en stond te Corbach getransporteert te worden". Het portret van dien Yorst hing vroeger, eveDals dat van al de militaire gouverneurs van Maastricht, in een der zalen van het hun tot woning verstrekkend hof aldaar. Door de bemoeiingen van dezen graaf van Waldeck kregen de Lutherschen te Maastricht vrijheid van godsdienstoefening, en op eigen kosten liet hij de fraaie kerk bouwen, die nog heden bij die gemeente in gebruik is. Het dagelijksch bestuur van Sittard, waarvan het Tweede-Kamerlid Arnoldts het hoofd is, weet een vernuftig middel toe te passen, om buitengewone gemeentelijke uitgaven te dekken. Jaren geleden over reedde het de meeste grondbezitters in de gemeente om voor de tijd van 6 jaren het jachtrecht op hun eigen dommen aan de gemeente af te staan, die toen dat reclit verhuurde voor een jaarlijksche pachtprijs van 1000 frs. en daarna twee torenklokken aankocht voor f 2980. Nu het bestaande pacht-contract ten eiude loopt en de gemeente buitengewone uitgaven te gemoet ziet voor het onderwijs, stelt het dagelijksch bestuur aan de grondbezitters voor, opnieuw huu jachtrecht voor den tijd van zes jaren aan de gemeente over te dragen, waarvoor hun vermindering van gemeente-lasten wordt toegezegd. //Op die wijs", zoo heet het, //zal een groot deel der kosten voor het onderwijs door vreemde lingen worden gedragen", wel te verstaan door de jachtlief hebbers 1 Zou de heer Arnoldts in deze kritieke tijden misschien de rechte man op de rechte plaats zijn als raad adviseur aan het Dep. van Financiën?.... Er is gemeld, dat Stot-Tai overtroffen is. De heer K. de Yries, broodbakker te Winkel, zou zulk een sterk geheugen hebben, dat hij meer dan honderd woorden, door andere personen genoemd, daarna in dezelfde of andere te bepalen volgorde geheel uit het hoofd kan nazeggen. De K. en N. D. Ct. zegt daarvan Er zullen er zeker velen zijn, die zich deze ui laten wijsmaken zonder aan de waarheid te twijfelen. Hun wordt daarom medegedeeld, dat men dit kunstje kan leeren op de volgende wijzeMen laat door ieder der aanwezigen een of meer woorden op papiertjes schrijven, die met doorloopende nummers zijn voorzien. Zonder de papiertjes in handen te nemen, laat men zich de woorden eenvoudig opzeggen en schrijft ze, met de rechterhand onder de jas verborgen, op een strook papier, welke over een rolletje draait. Dit rolletje neemt men vervolgens ongedwongen in de hand en, even heen en weer een blik er op werpende, zonder dat dit opzien baart, herhaalt men al de woorden tot groote verbazing van het publiek. Zoo verhaalt Stot-Tai het zelf. Doch ook dit alles wordt zeer be paald tegengesproken door dezelfde courant. Zacher Co., fabrikant van horloges te Berlijn, heeft den Duitschen Keizer en den Koning der Neder landen een horloge aangeboden, dat gevat is in een gewoon 5-mark- of 21/2-guldenstuk, tot dat eiude van binnen uitgehold. De voor- en achterzijde van het geldstuk vormen dus de kast van 't horloge. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. de Koning heeft den heer dr. L. R. Beijnen benoemd tot officier der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Z. M. de Koning heeft benoemd den heer H. A. Gillot te St. Petersburg tot koramandeur en mr. D. Polak Dauiëls te 's Gravenhage tot officier der orde van de Eikekroon, en dr. G. Tilling te Dorpat tot ridder 3e klasse der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Uit onderscheidene scheepstijdingen in verband met elkaar valt nu met eenigen grond op te maken, dat het onlangs op den Banjaard verongelukte schip moet geweest zijn de Noord-Duitsche bark //Glück Auf", een schip van 516 ton, te Stettin thuis behoorende en van Londen in ballast naar Hamburg of Stettin vertrokken. Het naamboord van de //Glück Auf" is in zee ge- vischt en te IJmuiden aangebracht. Te 's Hage is uit het water opgehaald het lijk van een dienstbode, die sedert eenige dagen vermist werd. Te Pottenstein in Frankenland is een houtvester aan hondsdolheid overleden. l)e man was 12 weken geleden door een van dolheid verdachten hond gebeten.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2