ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- jcêsj^ seiisent Zierihzee. 1878. No. 92. Zaterdag 23 November. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD KONINGSMOORD. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VEIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PEI.TS DEE ADVEETENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. HuweIijks-Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever LAKENMAN. Het jaar 1878 zal iu dè geschiedenis met een zwarte kool worden geteekend, wegens 't aantal moordaanslagen op gekroonde hoofden, die in dit jaar hebben plaats gehad. Twee aanslagen op Keizer Wilhelm, één op den Koning van Spanje, na weder een moordaan slag op Koning Humbert van Italië. Een treurige vermaardheid heeft 1878 zich in dit genre verworven. Tot wat al bespiegelingen en overdenkingen, opmerkingen en uitvallen zullen die herhaalde snoode aanslagen aanlei ding geven, altemaal tot groote algemeene en bijzondere schade. 't Ware te wensohen, dat 't woord dat men aan Koning Humbert van Italië toeschrijft „ik zal dezen moordaanslag nooit wijten aan een geheele stad of een geheele provincie!" algemeen opging als de overtuiging van de personen, die bij deze treurige gebeurtenissen te Berlijn, te Madrid, te Napels betrokken zijn. Vermoedelijk zal 't ook nu niet zoo geheel afloopen naar den wensch des Konings en-zal de terugslag ook in Italië en iu Spanje, even als iu Duitschland verder gaan, dan de Vorst zelf zal willen, verder ook dan noodig of nuttig zou zijn. Over den aard van dergelijke snoode mis daden zal 't niet noodig zijn veel woorden te verspillen. Is een moord op zichzelf, gepleegd op een gewoon privaat persoon, een der grootste misdaden, hoeveel te meer kouiugsmoord, waarin als 't. ware de eer van 't geheele volk betrok ken is, vooral wanneer die Vorst geen tiran is, maar een man, die zijn positie begrijpt en op zijn standpunt zich zoo gedraagt, dat hij zelfs de redelijken onder de anti-koningsgezindeu niet ergert, maar integendeel met eerbied vervult. Zoo was 't met Keizer Wilhelm, zoo met Koning Alfonsns, zoo nu ook met den Koning van Italië. We weten 't, een Koning is een mensch gelijk ieder ander, maar wordt reeds een moord, gepleegd op een persooD uit de groote menigte der geringe menschen, gruwelijker naar de omstandigheden en naar den aard van het slacht offer, hoeveel te meer moet dit het geval zijn, waar de hoogste, de eerste burger van den Staat door moordend lood of verraderlijk staal wordt aangerand. Wie zal dergelijke snoodheden, als we dit jaar nu reeds vier hebben beleefd, niet ten diepste verfoeienUit huu aard zijn zij gru welijk, doch de omstandigheden maken ze nog gruwelijker. En dit te meer, als geen roofzucht, noch persoonlijke wraaklust den moordenaar gewapend hebben, maar alleen dweperij, 't zij dan voor politieke, 't zij voor sociale, 't zij voor religieuse ideeën. Dan valt het vaak hoogst moeielijk om den moordaanslag te blijven be schouwen als een feit op zichzelf eu al heel licht wordt een geheele partij aansprakelijk ge steld voor de misdaad van één persoon. Aan deze fout maken alie partijen zich bij wijlen schuldig. Wat één snoodaard of dweper mis dreef wordt dan een geheele partij aangerekend én als de uitkomst veroordeeld, waartoe deze of gene richting noodwendig zou moeten leiden. Daarin is wel groote onrechtvaardigheid, maar het geschiedt niettemin. Zelfs is het zoo na tuurlijk, dat men b.v. op dit oogenblik waarlijk al ziju best moet doen om voet bij stek te houden en niet toe te geven aan de verzuch ting, als zou koningsmoord de epidemie van dezen tijd zijnwant als dit zoo was, dan kwam men er ook al heel licht toe, bij 't zoeken naar oorzaken en middelen tot afweren van nog meer zulke gruweldaden, geheele catego rieën van menschen en burgers aan te tasten als waren zij alleen in massa behebt met den aanleg voor koningsmoord. Toch zou dit zeer onrechtvaardig en zeer onstaatkundig zijn, ja wel eens de veronderstelde epidemie kunnen doen verergeren, 't Laat zich zoo niet voor uit zeggen welke partij of richting uit den aard zoo bijzonder op moord, sluipmoord, konings moord uitloopt, 't Zijn de individus, die den dolk of het pistool hanteeren, niet de partijen, noch de ideeën. Het kan echter de vraag zijn of er niet op een of ander gegeven oogenblik meer individuen gevonden kunnen worden, die de handen aan het moordend wapen willen slaan dan op andere tijden. En als men de zaak zoo beschouwt, dau is er inderdaad veel grond om mistroostig uit te roepen't is of het iu de lucht zit. Werkelijk er schijnt een algemeene malaise te zijn, niet alleen in handel en nijverheid, maar ook in de staat en in de kerk. Het zijn ernstige tijden, die we beleven en in menig opzicht ziet menig aandachtig beschouwer de toekomst tege moet met groote bezorgdgeid. Het valt toch niet te ontkennen, dat de alge meene staatkundige en maatschappelijke toestand en niet minder de staat der kerk hoogst kri tiek is. Ondanks al 't declameeren over vrij heid, algemeene menschenrechten en dergelijke, neemt het cesarisrne in vele landen van de oude wereld toe. Ondanks al de optimistische verwachtingen ten aanzien van handel eu nij verheid dezer eeuw op grond van de zooge noemde vrijhandels- en nijverheids-theorieën, gaat het vrij slecht met handel en nijverheid. Ondanks al 't zwoegen en tobben wordt er door millioenen min of meer gebrek geleden, door betrekkelijk weinigen groote weelde ge noten. Ondanks al het hoogdravend ophemelen der volksverlichting eu van den zedelijken voor uitgang, valt de nog steeds klimmende macht van domheid en- dompergeest niet te ontkennen. Er is wezenlijk veel onlust onder de menschen en zoo laat het zich eenigszins verklaren, dat er nog meer moordenaars in 't groot te vinden zijn en op hun noodlottigen tijd optreden, dan men anders grond meende te hebben om te vreezen. Met dat al is het voor de Koningen en Vor sten geen aangename tijd. Is 't niet of de oude fabel van het zwaard van Damocles weder waarheid wordt meer dan ooit? Onwillekeurig gaat men vragen aan wien nu de benrt zal wezen om getroffen of bedreigd te worden. Onoverzienbaar is de treurige nasleep van gevolgen, die dergelijke wandaden kunnen heb ben en hoogstwaarschijnlijk ook wel zullen hebbeü. In Duitschland kan men daar reeds alles van zien. Een geheel volk gaat daar feitelijk een groote schrede achteruit, enkel ten gevolge van de reactie na de euveldaden tegen den persoon des Keizers. Speciale wetten, waar aan een kracht wordt verleend als wemelde het land van moordenaars, zoodat onvermijdelijk allerlei doodonschuldige lui onder allerlei daden van min of meer streng geweld moeten lijden wantrouwen en verklikkerij, geheime politie en spionnage, die het volk ontzenuwen en verlagen een overdreven opsehroeving van den volksgeest voor 't eenhoofdig gezag, als ware inderdaad een geheele natie zooveel minder dan één enkel persoonovermoed en misbruik van macht bij hen, die 't gezag in handen hebben of meenen daar dicht bij te staan en er solidair mede te wezen, ziedaar de wrange vruchten, die de reacte oplevert. Nu was 't in Duitschland de sociaal-democratie, die 't heeft moeten uezuren, en het liberalisme en passant. In Spanje heet het de internationale te zijn en in Italië ook, die de koningsmoorde naars afvaardigde. Hoe sterker die verdenking wordt, hoe meer dit de contra-partijen zal in de hand werken en immers ook deze zijn op huu wijze gevaarlijk. Om kouingsmoorders te straffen, komen zoo gemakkelijk vrijheidsmoor- ders aan het werk. Dan stapelen de dwalingen en onrechtvaardigheden zich op en de ware vrijheid wordt daar de lijdende partij onder. Ondertusselien schijnt inderdaad de interna tionale in den jongsten moordaanslag door veel hoofden betrokken te zijn. Men zegt, dat reeds vóór eenige dagen de Koning van Italië met moord is gedreigd of daartegen gewaarschuwd. Reeds te Florence moeten daarom buitengewone maatregelen zijn geuomen. Wellicht zal hier omtrent weldra meer blijken. Doch de reactie zal ook in Italië niet uitblijven. Zoo zal de eeuwenoude strijd tusscheu de uitersten van gezag en bandeloosheid weder op nieuw voedsel erlangen en nog iu lang niet uitgestreden zijn. Middelen, erger dan de kwaal, zullen weder worden aangewend om orde, maat schappij, dit of dat te redden en de algemeene belangen van volk en menseliheid zullen daar onder lijden. Maar aan den anderen kant kunnen deze treurige teekenen des tijds toch ook leerzaam zijn, zoowel voor de Vorsten ais voor de volken. Zij behoeven bij de Vorsten niet noodwendig verbittering teweeg te brengen, evenmin als het onvermydelijk is te achten dat zich een slaafsehe geest van de volken gaat meester maken. Voor Vorsten en volken kunnen zulke hoogst verfoeielijke wandaden een spoorslag zijn tot strikte rechtvaardigheid, wezenlijk gemeende behartiging van de belangen der volken en tot liefde, waardeering en eerbied ten aanzien der gekroonde hoofden. Zierikzee, 22 Nov. Dinsdag a.s. zal nis spreker in de vergadering van het Dep. Zierikzee der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen optreden ds. P. v. d. Veen van Alkmaar.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1