ZIERIKZEESCIIE 01 KA M. voor het arrondis- seiurnt Zlerikzee. 1878. No. 89. Woensdag 13 November. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden/ 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers B cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 22. LAK ENSI AN. Zierikzee, 11 Nov. Naar aanleiding van een ont vangen telegram van den vuurtoren van West-Schouwen op Zaterdag 9 Nov. j.l., luidende er te 11.55 op de punt van den Banjaard een groot fregatschip hoogst gevaarlijk zat en zoo spoedig mogelijk hulp noodig had, werden er onmiddellijk van hier zes bevaren manschappen waaronder den bootschipper P. Ribbens en met wel willende medewerking van den loodscommissaris de heer G. Geerling alhier, per rijtuig naar Burghsluis geëxpedieerd, ter bemanning van de aldaar gestatio neerde reddingboot van de Zuid-IIollandsche Redding- Maatschappij. Bij aankomst te Burghsluis werd de boot onmiddellijk te water gelaten en vertrok men naar de aangeduide plaats ongeveer te 4 uur. Na 4 uren te hebben rondgevaren, moest men te 8 ure weder onverrichter zake naar het strand terug- keeren, daar men nergens iets van het schip kon bespeuren, en er ook op de aangeduide plaats noch in den omtrek daarvan iets van een schip was te zien. Zierikzee, 12 Nov. Op uitnoodiging van de Burge meesters van Zierikzee, Brouwershaven en Steenbergen is heden middag op het Raadhuis alhier eene vergade ring gehouden van de Burgemeesters van Schouwen en Duiveland, St. Philipsland en enkele gemeenten in Noord-Brabant, ten einde middelen te beramen tot verbetering van de communicatie in deze streken. Het resultaat der besprekingen is ons nog niet in bijzonderheden bekend, doch wij hopen onzen lezers daaromtrent later mededeelingen te kunnen doen. Zierikzee, 12 Nov. Wanneer het uitsparen van eenige millioenen cijfers, eenige dozijnen flesschen inkt, ettelijke grossen potlooden, eenige trekpennen en eenige balen papier, alsmede van een referendaris- tractement onze slappe schatkist zeer aanmerkelijk kon stijven, dan was er tegen Juli 1879 een goede tijd te wachtendan toch wordt de afdeel'ing //statistiek" aan het Departement van Binnenandsche Zaken opgeheven. Oppervlakkig gezien, is dit een vreemdsoortige maat regel. In een tijd als de onze, waarin we nagenoeg van cijfers aan elkaar hangen en alle administratieve werkzaamheden hoofdzakelijk neerkomen op verzamelen, rangschikken, groepeeren, op allerlei wijze omhaspelen van cijfers, kan het niet anders dan zonderling schijnen, dat nu de officiëele cijfer-fabriek en magazijn wordt opgedoekt. Toch meent de Minister Kappeijne, dat het beter is geen zoodanige inrichting te hebben, dan een, zooals de tegenwoordige, die niet aan het doel beant woordt en waar wel veel met cijfers wordt geknutseld, doch eigenlijk met weinig nut, met hoegenaamd geen nut misschien. Het spreekt van zelf, dat de //Yereeniging voor Statistiek in Nederland" dit plan van den Minister met leedwezen heeft vernomen en thans heeft zij zich tot de regeering gewend met het verzoek om toch de statistiek niet los te laten, maar integendeel liever eens een goede inrichting, een //centraal-bureau voor statistiek" in te richten. Ongetwijfeld is de statistiek vatbaar om als weten schap practisch diensten te bewijzen, inzonderheid aan de sociale wetenschappen. Zij behoeft niet enkel toegepast te worden als hulpmiddel tot het verkrijgen van inlichtingen bij voorkomende gelegenheden, gelijk de regeering van plan is haar voortaan te behandelen. Goede statistieke gegevens van allerlei aard, ook al zijn ze voor 't oogenblik alleen om hun zelfs wil ver zameld, maken met den tijd een archief en magazijn uit, waaruit zoowel de staatsbestuurder als de geleerde putteu kan wat hij noodig heeft tot het herkennen en vaststellen van feitelijke toestanden. Maar dan moet de verzameling ook werkelijk wetenschappelijk geschieden en niet maar een wonderlijk collection - neeren zijn van allerlei dingen, die niets beteekene». Op de methode komt dan alles aan. En nu schijnt het dat men daar aan onze tot dusver bestaande afdeeling //statistiek" nog maar niet achter heeft weten te komen. Inderdaad er is soms al heeL wonderlijk gedaan. Het is bekend dat in Indië de statistiek eens zonneklaar heeft aangetoond, dat er op Java meer rijst aanwezig was dan er gegroeid en aangevoerd was en zulks nog al in een tijd van hongersnood. Dit mogen we onze statistiek hier te lande nu niet verwijten maar dat er soms ook hier allerwonderlijkst met cijfers en rubrieken wordt omgesprongen, is toch wel waar. De gemeentebesturen, voor wie de officiëele statistiek in waarheid een kruis is, weten daarvan te spreken, en wie bij voorkomende gelegenheid eens cijfers noodig heeft, wordt het ook gewaar, hoe men door de won derlijke methode, die gevolgd is, met raassa's gegevens eigenlijk niets kan uitvoeren. Het zou dus te wenschen zijn, dat uit de opheffing van het gebrekkige bestaande eens iets werkelijk goeds voortvloeide. Of zoo maar dadelijk een centraal-bureau mogelijk is, zonder gevaar te loopen dat dit liet oude ding blijft met een nieuwen naam, maar met-de oude gebreken, betwijfelen we. Ook het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen heeft een adres aan Z. M. den Koning gericht, strekkende, om te verzoeken, dat er een centraal-bureau worde opgericht. Poortvliet, 9 Nov. De mazelen heerschen nu ook hier epidemisch. Schenen ze eerst van Tholen regelrecht naar Scherpenisse over te slaan; nu zijn ze ook hier gekomen. Eene bijzonderheid is het, als men een huis, met kinderen gezegend, voorbijgaat zonder het //besmettelijke ziekte" er op te zien. De lagere school, die anders in dezen tijd van 't jaar zoo zachtjes aan begint vol te raken, is bijna ontvolkt. Dat is jammer, vooral voor die leerlingen, welke hun schat van kennis alleen in de wintermaanden moeten opdoen. Er is sprake van, dat de gemeenten Heille, Sint- Anua-ter-Muijden en Sluis zullen vereenigd worden tot ééne gemeente: Sluis. Het is aan de Regeering gebleken, dat de tafel der noodpeilen, zooals die laatstelijk in 1871 is vast gesteld, niet meer overeenkomt met den tegenwoordige» toestand in zooverre de nul der telling niet overal samenvalt met de kruinshoogte der dijken en water- keeringen. Aangezien door het verbreken dier overeenstemming de instelling der noodpeilen grootendeels haar nut verliest en zij tot verwarring kan aanleiding geven, is de Minister van Waterstaat voornemens voormelde tafel te doen herzien en is aan de gewestelijke be sturen bereids eene nauwkeurige opgave gevraagd van de verschillende verhoogingen, die sedert 1 Jan. 1872 aan. de rivierdijken zijn tot staud gebracht. De vraag naar Zeeuwsche oesters is in het buiten land, met name Engeland en Duitschland, zoo onbe grensd, dat ook in meer gunstige jaren de prijzen nog steeds hoog zullen blijven voor het gebruik. De markt 18761877 opende met f 50 per 1000 stuks en steeg later tot f 60, terwijl de markt van 1877878 al aanstonds werd geopend met f 80 per 1000 stuks. Deze zooveel verhoogde prijs was het gevolg van de bevindingen, dat de leverbare oesters voor dit jaar nog ver beneden de raming aanwezig bleken te zijn. Het aantal kilogrammen oesters, in 1877 verzonden, be draagt van uit Bergen op Zoom 314,774 en van uit Kruiningen 451,503; totaal 766,277 K.G. Hetaautal uitgebrachte pannen, tot het opvangen van oesterzaad, bedroeg ongeveer 7 millioen, welke met al den arbeid daaraan te verrichten, kunnen worden geschat op eene waarde van 3 tonnen gouds. Z. D. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 25 dezer 's morgens 10 uur iu genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van jongens, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. Te Rotterdam is j.l. Vrijdag overleden de bekende toonkunstenaar Wouter Hutschenniyter. Hij was te .Rotterdam geboren den 28 December 1796 en had dus bijna den leeftijd van 82 jaar bereikt. Ofschoon de grijsaard zich wegens zijn hooge jaren reeds sedert geruimen tijd aan de beoefening der toonkunst bad onttrokken en een welverdiende rust genoot, bleef hij toch altoos nog het grootste belang in haar stellen en zijn dood zal zeker met deelneming worden vernomen door allen, die de muziek liefhebben en baar ijverige priesters hoogachten. Vrijdag j.l. zijn aan het etablissement //Fijenoord", wegens slapte van werk, vijfentwintig werklieden ontslagen. Op de dezer dagen gehouden vergadering van het Nederlandsch Werkliedenverbond //Patrimonium", ter bespreking van //Uitbreiding van kiesbevoegdheid in verband met de persoonlijke vrijheid des Konings", belegd, werd, na een levendig debat, de volgende, door den Voorzitter voorgestelde motie, met groote meerderheid van stemmen, aangenomen z/Het Nederlandsch Werkliedenverbond //Patrimo nium", achtende dat het de plicht en roeping van eiken Nederlander is, om bet zijne bij le dragen tot het welzijn van het gemeenschappelijk vaderland, wenscht het thans vigeerend kiesstelsel te zien opge heven en de kiesbevoegdheid uitgebreid. z/De gedurige splitsing des lands in enkele of dubbele kiesdistricten geeft de heerschende coterie steeds het wapen in de hand haar partij te zien zege vieren, en de dusgenaamde minderheden te onder drukken, minderheden echter, die ze daartoe alzoo kunstmatig heeft gebracht. z/Ook de kiesbevoegdheid, thans uitsluitend aan den hoogstbelasting-befcalende toegekend, acht het verbond in strijd te zijn met wat onze grondwet als beginsel aanvoerde, namelijk //gelijk recht voor allen", waarom het die bevoegdheid aan alle Nederlandsche manuen wenschte te zien toegekend, mits ze zijn gehuwd, van goed zedelijk gedrag, minstens 23 jaren oud, aan de nationale militie hebbende voldaan, en kunnende lezen en schrijven." Het bericht, dat //Frascati" te Amsterdam door belanghebbenden in den tabakshandel zou zijn aange kocht, wordt tegengesproken. Jenkins' //de Duivelsketen" is, een dier populaire boekjes, die, bij algemeene verspreiding, zeer veel kunnen medewerken tot bestrijding van het misbruik van sterken drank. Op de laatste algemeene verga dering der M. t. Nut van 't Alg. werd reeds het voorstel gedaan daarvan 20,000 ex. te doen verspreiden, doch dit voorstel werd niet aangenomen. Thans heeft de uitgever P. Gouda Quint te Arnhem besloten voor eigen rekening 't boekje onder 't volk te brengen en hij zal nu een volks-uitgaaf daarvan bezorgen, die slechts 15 cents zal kosten. Hij roept nu de mede werking der verschillende departementen dier Maat schappij in.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1